Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 27 Nisan 2019 16:45

29 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

29 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda açılan Lösev standında, ziyaretçilere dağıtılan broşürlerle, yapılan açıklamalarla, Ramazan Ayı’nda lösemili çocuklara Ramazan bağışının nasıl yapılabileceği ve bağışların hastalara nasıl dağıtıldığına ilişkin bilgi verilip;

Mübarek Ramazan Ayı, onbir ayın sultanıdır.

Onu değerli kılan, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’in bu ayda inidirilmiş olmasıdır.

Ramazan oruç, ibadet ve sabır ayıdır. İslam alemi için önemli bir yeri olan ve varlıklı ile yoksulun yardımlaşmasını pekiştiren bu ayda, ibadet olarak fi tre ve zekat verilmelidir.

İhtiyacı olan eşya ve borçlarından fazla olarak, zekat nisabı kadar malı, parası bulunan müslümanın fitre vermesi vacip olur. Hastalık gibi herhangi bir özründen dolayı oruç tutamayan kimselerde , varlıklı iseler fitre ve zekat vermelidirler.

Zekat çoğalma, bereket anlamına gelmektedir. Varlılarla yoksunların kucaklaşması ve birbirini anlaması için Ramazan Ayı en güzel aydır” denilerek Lösev’e bağış yapmaları çağrısında bulunuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 27 Nisan 2019 16:28

Umudun yeşerdiği eşsiz bir gece

TEMA Vakfı İl Temsilciliği’nce Cumhuriyet

Meydanı’nda kurulan stand da 28 Nisan Pazar akşamı

NTV’de yayınlanacak “Umut Yeşerten Şarkılar” programına

mesaj atarak, TEMA Vakfına destek olmaları

çağrısı yapıldı.

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Gülser Bülbül basına

yaptığı açıklamada “TEMA gönüllüleri olarak bizler, yaşam

kaynağımız olan içtiğimiz suyun, soluduğumuz

havanın, bizleri doyuran besleyen toprağın, yeşil örtünün

korunması gerektiğine inanıyor ve bu amaçla

çalışmalar yapıyoruz. Bu hafta eğitim amaçlı, Türkiye

genelinde bir kampanya düzenledik. Bu tüm illerde

yapılmakta. İl temsilcisi olarak ben, gönüllü arkadaşlarımız

ve Genç TEMA ile birlikte, bugün tanıtım amaçlı

bir stand açtık. 28 Nisan Pazar akşamı NTV’de Sezen

Aksunun desteği ve şarkıları ile TEMA Vakfı için

özel olarak, “Umut Yeşerten Şarkılar” isimli bir program

yayınlanacak. Değerli sanatçılarımızın TEMA Vakfı’na

destek olmak için sahne alacağı bu geçede, çocuklar

ve doğa için şarkılar söylenecek. Burdur Halkı’nın bu

programı izlemelerini ve TEMA yazıp 3464’de mesaj

olarak göndermelerini rica ediyoruz. Bu şekilde 3464’e

mesaj gönderenler TEMA Vakfı’na katkıda bulunacaklar.

Böylellikle umudun yeşerdiği eşsiz bir gece yaşanacak.”

Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 27 Nisan 2019 16:28

Fuarda koçlar ve tekeler yarıştı

 Teke Yöresi 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda “Honamlı Teke, Oğlak ve Koç Güzellik Yarışması” düzenlendi.

5. Tarım ve Hayvancılık Fuarı çerçevesinde Salı Pazarı Uzay Çatı Fuar Alanı’nda düzenlenen organizasyonda  en güzel Honamlı tekesi, Merinos koçu ve oğlaklar yarıştı.

 

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan ve Köy-Koop Başkanı Yakup Yıldız yarışmaya giren bütün hayvanların iyi, bakımlı olduğunu ve hepsinin birinci olarak seçilebileceklerini söylediler.

Konuşmaların ardından Honamlı tekeleri, Merinos koçlar ve oğlaklar, yetiştiricileriyle jüri üyelerinin ve izleyicilerin karşısına çıktı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi akademisyenlerinden ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinden oluşan jüri üyeleri, yarışmada hayvanların vücut ölçüleri, yaşları, boynuz yapısı, ırk özelliklerine göre seçimlerini yaptılar.

Yapılan değerlendirmeyle, en güzel damızlık Honamlı teke kategorisinde yetiştirici Engin Aksoy’un “Yiğit” isimli tekesi, Merinos koç kategorisinde Halil Ekici’nin “Sultan” isimli koçu, Oğlak kategorisinde ise Hayrettin Akan’ın “Yenaldo” isimli oğlağı birinci oldu.

Yarışmanın sonunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 27 Nisan 2019 16:28

Şehit gözyaşlarıyla toprağa verildi

Ankara Polatlı’da, tatbikat sırasında meydana gelen kazada şehit olan Topçu Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın cenazesi, Kayaaltı Köyü’nde toprağa verildi. 

Şehidin eşi Fadime Akcalı, Topçu Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın cenazesini “Seni böyle mi karşılayacaktık Nihat”diyerek üzüntüyle karşıladı. 

Ankara Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığı’nda tatbikat sırasında şehit olan Topçu Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın cenazesi, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na getirildi. Şehidin cenazesini Vali Hasan Şıldak, Garnizon komutanı Albay Hakan Tutucu, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal ve yakınları karşıladı.

Şehit Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın cenazesi Kayaaltı Köyü’ndeki evine getirilerek helallik istendi. Şehidin yakınları cenaze aracının önünü keserek tabuta sarıldılarak gözyaşı döktüler. 

  Cenaze namazı için Kayaaltı Ortaokulu bahçesine götürülen şehidin naaşı kılınan namazın ardından Köy Mezarlığı’na defnedildi. 

Cenaze namazına Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, Tırtıllı Araç Sürücü Komutanı Albay Aytaç Tokçalar, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, şehidin yakınları ve vatandaşlar katıldı. 

Geride eşini ve 4 Aylık kızını bırakan, Topçu Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın naaşı gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Cumhuriyet ilkokulunda okuduğu arkadaşlarını ve ailelerini mecliste misafir etti. Milletvekili Bayram Özçelik ve Cumhuriyet ilkokulundaki arkadaşları okul yıllarına ilişkin anıları birlikte yâd ettiler. Keyifli geçen ziyarette TBMM’nin bir çok bölümünü birlikte gezen heyet, çocukluk anıları yanı sıra Burdur üzerine derin sohbetler ettiler. Arkadaşlarının ziyareti ile ilgili olarak açıklamada bulunan Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “1973-1978 dönemi ilkokulda birlikte okuduğumuz arkadaşlarımın ziyareti beni oldukça mutlu etti. Uzun yıllardır dostluğumuz, arkadaşlığımız devam ediyor. Onlarla bir arada olmak eski günleri anmak yoğun tempomuzun arasında adeta bir anıları hatırlama gibi geldi. Hepsine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Milletvekili Özçelik’in arkadaşları ise “Milletvekilimiz yıllardır başarılı çalışmalar yapıyor.Onun başarılarıyla her zaman övünüyoruz. Burdur’umuza da hizmet etmek için gece gündüz çalışan birisi. Bizleri misafir ettiği için ayrıca teşekkür ederiz. Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz” diye konuştular.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection