Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Merkez Kayaaltı (Gravgaz) Köyü’nden Uzman Çavuş Nihat Akcalı, tatbikat esnasında yaşanan bir kaza sonucu şehit oldu. Topçu Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın (31), Polatlı Topçu ve Füze Okulu Komutanlığındaki tatbikat sırasında, zırhlı aracın hareket etmesi sonucu tekerleğin altında kaldığı belirtildi. 

Silah arkadaşlarının müdahalesine rağmen kurtarılamayan  Topçu Uzman Çavuş Nihat Akcalı’nın, Kayaaltı Köyü’ndeki baba ocağına giden askeri yetkililer, aileye acı haberi verdi. 

Şehidin naaşı Ankara Adli Tıp Kurumunda yapılacak otopsi sonrası ilimize gönderilecek. Şehidimize Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

27 Nisan Veteriner Hekimler Günü kapsamında MAKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner Atatürk Anıtı’na çelenk koydular. 

Çelenk sunumunun ardından İstasyon Çay Bahçesi’nde MAKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, yönetim kurulu üyeleri ve öğrenciler bir araya geldiler. Etkinliğe katılan öğrencilere veterinerlik mesleğinin sadece salt hayvan hastalığıyla uğraşan bir meslek dalı olmadığına dikkat çeken Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner, “Bugün ülkemiz hayvan ve hayvansal ürün ithalatı konusunda dünyada en önde olma durumunu koruyorsa, bu garip ülkenin 6 milyon doları, son 5 yılda yurtdışına hayvansal ürünler kapsamında gidiyorsa, biz sadece veteriner hekimler olarak hayvan sağlığında, halk sağlığında değil işin politikasında da çözüm önerilerinin üretilmesinde de öncü olması gereken meslek grubuyuz.” dedi. 

Veteriner Hekimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner 27 Nisan Veteriner Hekimler Günü’ne dair açıklamasında;

“Mesleğimizin anlaşılması konusunda bizlerin aktivite göstermesi gerekiyor. Veteriner hekimlik mesleğini temelinde öncelikle tüm meslek gruplarımızla, odamızla, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumu kuruluşlarıyla beraber birlik ve bareberlik içerisinde hareket etmemiz gerekiyor. Dünyada da ülkede de böyle ve bizim eğitim verdiğimiz kurumlarımızda da etik ve ontoloji derslerimizde bunlar öğrencilere defalarca söyleniyor. Bu yüzden temelimizde bizim birlik ve beraberliğimizi geliştirecek artırıcı ve birlik ve barebirliğimizi bozabilecek herhangi bir durumda bunların önüne geçmemiz gerekiyor. 

Veteriner Fakülteleri eğitim kurumu

Veteriner Fakültelerini artışında bir yanlışlık görüyoruz. Burada veteriner fakülteleri açılmasın demiyoruz. Veteriner fakülteleri açılsın. İhtiyaç varsa açılacak. Ama bir donanımı yapılmadan, eğitim kalitesi belirli bir seviyeye ulaşmadan üniversitelerde veteriner hekimlik eğitiminin başlatılmaması gerekiyor. Bu yüzden bizim temel sıkıntımız bu. Neden? Eğitimimizi, kalitemizi, yeterliliğimizi donattığımız zaman eğitimli birer veteriner hekimlerde fakültelerden mezun oluyor. Biz meslek adayı yetiştiriyoruz.” dedi.   

Veterinerler Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner Dünya Veteriner Hekimler Günü’ne ilişkin konuşmasında;

“Dünya Veteriner Hekimler Birliği bu yıl Veteriner Hekimler Günü’nün temasını aşılamanın önemi olarak belirledi. Burdur Veteriner Hekimler Odası olarak biz, hep savunageldiğimiz tezdi, koruyucu veteriner hekimlik olmadan hayvancılığımızı, mesleğimizi yükseltmek, ülkemizi hak ettiği konumda ilerletmek mümkün olmadığını Burdur Odası olarak hep savuna geldik. Bu yılda temanın, aşılamanın önemi olarak belirlenmesi Burdur Veteriner Hekimler Odası’nın görüşünü doğrulaması açısından önemli olduğunu vurgulamak isterim. 2000 yılından beri Dünya Veterinerler Günü kutlanıyor. Son 20 yıldır ülkemizde de kutlanır oldu. Bizde Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin bir üyesiyiz, Türk Veteriner Hekimler Merkez Birliği olarak. Daha önce de eğitim öğretimin yıldönümü kapsamında kutluyorduk. Dünyayla entegrasyon anlamında Nisan ayının son cumartesi günü 20 yıldır Türkiye’de Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlanıyor.

Veterinerlik sorunlara çözüm konusunda öncü meslek

Tabi ki biz veteriner hekimlere, geleceğin genç veteriner hekimlerine  büyük sorumluluklar düşüyor. Bugün ülkemiz hayvan ve hayvansal ürün ithalatı konusunda dünyada en önde olma durumunu koruyorsa, bu garip ülkenin 6 milyon doları, son 5 yılda yurtdışına hayvansal ürünler kapsamında gidiyorsa biz sadece veteriner hekimler olarak hayvan sağlığında, halk sağlığında değil işin politikasında da çözüm önerilerinin üretilmesinde de öncü olması gereken meslek grubuyuz. Bu anlamda elbette hekimliğin gereğini yapacağız, sorunları dile getireceğiz, sorunları dile getirirken çözüm önerilerini de öne sürmek, üretmek biz veteriner hekimlerin boynunun borcu. Sadece sorunları dile getirmek sorunun bir parçası olmaktan öteye gidemez. Hekimlik mesleğinin misyonunda dertlere derman, sorunlara çözüm misyonu vardır. O açıdan aydın olma sorumluluğu taşıyan veteriner hekimler hep dile getirdiğim gibi üniversitemizin adını aldığı meslek büyüğümüzü Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda yazdığı gibi ki bundan gurur duyuyoruz. Nasıl ülkemizin viran, milletimizin bitkin olduğu bir dönemde yazdığı İstiklal Marşı’nda ‘Korkma’ diyen şair veteriner hekimdir. Üniversitemizin adı bu meslek büyüğümüzün adıyla anılmaktadır.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

27 Nisan 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Vali Hasan Şıldak, Ercan Akın Fen Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ile Robotik ve Kodlama Laboratuvarı’nın açılışına katıldı.

 

Açılışa Vali Hasan Şıldak başta olmak üzere İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, kurum müdürleri, Hayırsever iş adamı Ercan Akın, öğretmen, öğrenciler ve veliler katıldı.

Açılış öncesi Okul Müdürü Ahmet Akıncı ve Vali Hasan Şıldak konuşma yaptılar.

Konuşmalar ardından açılışlarını yaptığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ile Robotik ve Kodlama Laboratuvarı’nı gezerek incelemelerde bulunan Vali Şıldak, Öğrencilerden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Hasan Şıldak açılışta yaptığı konuşmada; “Bugünkü iki faaliyette emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. TÜBİTAK Bilim Fuarının ilim irfan yuvası olan, İlimizin gözbebeği olan, en kaliteli eğitim, öğretim verildiği okullarımızdan biri olan Fen Lisemizde gerçekleştirilmesinin gururunu yaşıyoruz. Ayrıca tabi, bunu anlamlı kılan ikinci faaliyette yine çok teknolojik imkanlarla donatılmış bir sınıfımız öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş olacak. Bu iki çalışmanın da gerçekleştirilmesinde emeği geçen  okul müdürümüz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, okulumuzun inşasını gerçekleştiren hayırseverimiz Ercan Akın bey, Milli Eğitim Müdürümüz ve bütün katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum, onları tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Fermant firmasınca, Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda açılan standda sağlıklı toprak, daha verimli slaj, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla, kanatlı hayvanların daha sağlıklı beslenmeleri konularında üretilen ürünler sergilendi.

Firma yetkilisi Dr. Kayhan Yalçı standı ziyaret edenlere ürünler hakkında bilgi Verdi.

Fermant firmasınca üretilen Ferma Farm adlı ürün ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalar, toprak verimliliğini artırıyor, toprak mikroflorasını düzenliyor, filizlenme ve çiçeklenmeyi artırıyor, bitkinin fotosentez gücünü artırıyor, güçlü kökler oluşmasını sağlıyor.

Ferma slaj adlı faydalı mikroorganizmaların yer aldığı ürün, hayvanların sindirim organlarında mikroflorayı düzenleyerek, yemden faydalanmayı artırıp, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Slajın ömrünü uzatıyor ve ürün verimini artırıyor.

Fermo Bio adlı ürün Kanatlı hayvanlarda bağışıklık sistemini güçlendirip, ölüm oranlarını azaltıyor.  Et ve yumurta verimini artırıyor, bağırsak florasını düzenliyor, hayvanların stresini azaltıyor, yemden yararlanmayı, yem ve su kalitesini artırıyor. Sinek ve diğer haşere oluşumunu azaltıp, kötü kokuları yok ediyor.

Fermant firması çevre. Tarım ve hayvancılık alanında ürettiği çözümlerle çığır açıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection