Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Teke Yöresi 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Farklı yarışma ve etkinliklerle renklenecek olan fuar, Kapalı Pazar Yeri’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı. 

GL Platform tarafından düzenlenen fuara, kentteki tüm kurum ve kuruluşlar destek verirken, büyük ve küçükbaş hayvanlar ile çiftlik ekipmanları teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikler, yem sektöründeki gelişmeler de görücüye çıkıyor. 

Fuar açılışına Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Mehmet Göker, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, resmi kurumların ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve ziyaretçilerkatıldı.  

Vali Hasan Şıldak Teke Yöresi 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılışında yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılık sektöründeki birlik ve beraberliği vurgulayarak;

“Burdur pek çok konuda olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde tarımsal anlamda da gücünü oluşturan bu dinamik organizasyonu başarıyla hayata geçiriyor. Bu yılda elimizdeki imkanlarla ilgili kurum kuruşlar, meslek odalarımız tarafları oluşturan üniversitemiz ve bütün kamu kurum kuruluşlarımızın desteğiyle bir araya geldik. Öncelikle ilimize  tarım ve hayvancılık sektörümüze, üreticilerimize, çiftçilerimize hayırlı olmasını, başarılı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. 

Süreçleri, gelişmeleri takip etmek, bilim ve teknolojiyi her alanda hayata geçirmek elbette ki çok mühim. Ama bunu yaparken iç dayanışmayı birlikte olma ruhunu ve başarma duygusunu o ortak tadını almakta çok önemli. Tarım ve hayvancılık ilimizin  bel kemiği, temel ekonomik sektör. Yerel sektör unsurları içerisinde de en can alıcı unsurları oluşturuyor. Burdur’un tarımda ve hayvancılıkta başarı hikayesi var. Bana göre en çok üzerinde durulması gereken  örgütlü tarımsal yapı. Bunu başarabilen ülkemizde çok az vilayet var. Tarım ve hayvancılık konusunda en iyileri hedeflememiz için hiçbir eksiğimiz yok. Fuarların bir kazancı daha var. Fuar yapılan, organizasyon düzenlenen yerlerde bir ticari kapasite vardır. İhtiyaçtan doğar fuarlar. Demekki bunun burada ticare canlılığını oluşturuan bir potansiyelede sahibiz. Elbette ki buna sahip olmanın yanı sıra fuarın ilimizde sosyal canlılık, ticari canlılıkta oluşturduğunu görebiliyoruz. Bu duygularla düşüncelerle fuarın açılmasında katkı sağlayan tüm kurum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de açılışta yaptığı konuşmada Burdur Belediyesi’nin tarım ve hayvancılık konusunda her zaman üreticinnin yanında oldukları ifade ederek;

“Dünyada ve ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılık fuarları tarım ve hayvancılık alanında yeni gelişmeleri üreticimize sunarak teknoloji üretenler ile kullananlar arasında köprüler kurmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Burdur Belediyesi’nin destek ve katkılarını da bu yıl 5. düzenlediğimiz Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı bölgenin hayvancılık ve hayvansal ürün sektörünün gelişmesi ve verimliliğin artırılması yolunda gerekli olan teknojilerin üreticiyle buluşmasında önemli katkı koyacaktır. Türkiye’de hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bölgemiz tarım ve hayvancılıkta marka olmuş, hayvansal üretimde elde edilen verimler Türkiye ortalamalarının oldukça üzerine çıkmıştır. 2018 yılı verilerine göre Burdur’da yaklaşık 220 binin üzerinde büyükbaş hayvan, 400 binin üzerinde küçükbaş hayvan bulunmaktadır. İlimizde ön plana çıkan sağlamalı büyükbaş hayvan sayısı 106 binin üzerindedir. Süt hayvancılığının verimliliği açısından bakacak olursak, ilimiz Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Sütte yaşanan arz fazlalığı nedeniyle bizde üzerimize düşen vazifeleriyerine getirmek adına bir kıvılcım yakmak ve sektörün derdine derman olabilmek için geçtiğimiz yıllarda süt üreticisinden çiğ süt alıp dağıtarak vatandaşımızın sütteki sıkıntının nedenlerini dikkat çekmeye çalıştık. 

Biz üreticimizin sorunlarına her alanda dikkat çekmeye çalışıyoruz

Geçtiğimiz günlerde de et üreticisinin derdine derman olabilmek için bir ziyaretimiz sırasında ortaya çıkardığımız projeyle üreticimizden 3 bin kg eti alıp, dar gelirli yurttaşlarımıza belediyemiz aracılığıyla ulaştırmaya çalıştık. Amacımız üreticinin sıkıntılarına dikkat çekebilmek ve üreticimizin derdine derman olurken de dar gelirliye en büyük protein kaynağı olan eti ulaştırabilmekti. Hayvancılık merkezi olan ilimizin hak ettiği yere ulaşması için üretimden imalata uzanan her türlü süreçte tüm paydaşlar olarak mutlaka bir arada olmak zorundayız. Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı özellikle bölgemizin tarım ve hayvancılık teknolojilerinin ele alınması, tanıtımı ve ticari ilişkilerin gelişitirilmesi buna bağlı olarak pazar payının artırılması açısından son derece önemlidir. Özellikle kırsal kesimde çaresiz olan yurttaşımızın en iyi şekilde tarım ve hayvancılığını yapabilmesi için devlet desteğini kol kola girerek mutlaka ulaştırmak zorundayız.” dedi.  

Milletvekili Bayram Özçelik ilimizin hayvancılık alanında lokomotif bir şehir olduğunu söyleyerek;

“Burdur ekonomisinin %40’ı tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Çalışan kesimin ise %60’a yakını yine tarım ve hayvancılık alanında iştigal ediyor. Dolayısıyla bizim Burdur’umuzun önünde hedefleri belirlerken bu alan üzerindeki eksikliklerini bu alan üzerindeki çalışamalarını daha da ileriye götürmesi gerekiyor. Temeli bunun üzerine kurması gerekiyor. 

Burdur üreticisi çalışkan

Bizler Burdur’da tarımsal ürünlerde de iyi bir noktadayız. Aynı şekilde hayvancılıkta da lokomotif olduğumuzu Burdur’un örnek bir hayvancılık sektörü sergilediğini, vatandaşımızın da bu konuda hem eğitilmesi hem de öğretilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Çiftçilik yönetimini aynı zamanda hayvansal alanların önünü açtırmanın modellerini  biz Burdur’da uygulayalım istiyoruz. Çünkü Burdur üreticisi çalışkan. 

Siyasete girdiğimiz bu tarafa veya bizden önceki siyasetçilerde de yaşana bir şey vardı. Çiftçilik ölüyor, tarım ölüyor, hayvancılık ölüyor, öldü bitti. Böyle olsaydı biz zaten şu an yok olup gitmiştik. Bunun bir siyasi rant aracı olarak kullanmanın ne kadar mantıksız olduğunu veriler ortaya koyuyor zaten. Benim şu anda Burdur’da 220 binlerde olan büyükbaş hayvan sayım daha önceki yıllarda 120 bin civarlarındaydı. Nasıl arttı? Türkiye’da şu anda seracılık ön planda. Biz Türkiye’nin tarım ve hayvancılık üretim hasılasında 7.’yiz. Avrupa’da 4. iken, 1.’ye geldik. Bunu kimse görmemezlikten gelemez. Gözardı edemez. 

17 milyar ihracat, 11 milyar ithalat var

17 milyar ihracat yapan bir ülkeyi ithalat yapan bir ülke diye takdim etmek yakışmaz. Kontrollü ithalat noktasında da çabamızı ve gayretimizi göstereceğiz. Türkiye’deki her alanda yaptığımız hizmeleri artırırken tarım ve hayvancılıkta da önümüzdeki 4 yıl içerisinde Türkiye’deki tarım ve hayvancılığı devasa bir şekilde kalite, verim ve aynı zamanda geliri artıracak çalışmaları milletçe hep beraber yapmamız gerekiyor. Çabamız ve gayretimiz de bu olması gerekiyor. Ben bu fuarda emeği geçen herekese teşekkür ediyorum.” dedi.  

Milletvekili Mehmet Göker çiftçinin üretmesi gerektiğinin, ürettiğinden kar etmesi gerektiğinin altını çizerek;

“Biz Burdur için atılacak her adımın her desteğin gerek iktidar gerekse genel muhalefet olarak destekçisi olacağımızı daha öncede peşinen ilan etmiştik. Öncelikle buradaki gördüğüm hazirundan malesef tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan sayısı üçü ya da beşi geçmez. Buradan şunu söylemek istiyorum. Demek ki işin içerisinde bir mutsuzluk var. Demek ki birbirimize konuşuyoruz gibi de bir algı da var. Niye? Çünkü çiftçi üretebilmeli, ürettiğinden kar edebilmeli, ettiği kardan kendi yaşamını idame ettirebilmeli. Oysa ki girdilerin bu denli fazlalığından bunu başarması çiftçinin mümkün değil. Bu anlamda tarımsal hayvancılık alanında ileriye götürmeye yönelik bu 5. toplantısını düzenlediğimiz toplantıya emeği geçen herekese teşekkür ediyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 25 Nisan 2019 17:12

26 Nisan 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

26 Nisan 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Belediyesi, vatandaşlarını acılı gününde de yalnız bırakmıyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla yürüttükleri çalışmalar kapsamında, vatandaşların ihtiyaçlarına öncelik tanıyan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yakınlarını kaybeden cenaze sahiplerinin taziyelerini rahat bir ortamda kabul etmesi için taziye çadırı kuruyor. 

Günümüzde taziye kabulünde vatandaşlar, evlerindeki yetersiz mekan sorunu nedeniyle zorlanıyor. Ailelerin bu üzüntülü ve yaslı günlerinde sıkıntıyı bir nebze de olsa aşabilmelerini amaçlayan Burdur Belediyesi, kurulumu kolay 45 m2’lik taziye çadırlarını Burdur genelinde vatandaşlarla buluşturacak. Vatandaşlarını acılı günlerinde yalnız bırakmayan Burdur Belediyesi, yakınlarını kaybedenlerin evlerine pide, ayran ikramının yanı sıra masa ve sandalye de yolluyordu.  Taziye hizmetlerine bir yenisi daha eklenerek acılı ailelerin taziyelerini rahat bir ortamda kabul etmesi için evlerinin önüne taziye çadırı da kuruyor. 

Vatandaşın isteği

Mahalle ziyaretlerinde vatandaşlarla yaptığı görüşmelerde taziye çadırı talebinin yoğun olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ali  Orkun Ercengiz, “Acılı günlerinde yapılan taziye ziyaretleri bizim geleneklerimizde var. Nüfus yoğunluğunu  ve konut yapılarını düşününce bu tip buluşmalarda zorluklar yaşanıyor. Bu çadırlar da bunun için çok önemli. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projelere devam edeceğiz” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak Lisinia’da, Lisinia Ltd. Şirketi’nin TKDK desteğiyle kurduğu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşleme Tesisi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce desteklenen Solar Enerji Projesi’nin açılışını yaptı.   

Maliyeti 580 bin lira olan ve %55’i TKDK tarafından desteklenen Lisinia Doğa Tıbbi Aromatik Bitkiler İşletme tesisinin açılışı sırasında açıklama yapan Vali Şıldak, “Bugün bu güzel tesisin açılışını birlikte gerçekleştireceğiz. Lisinia Doğa Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde böylelikle bir ilk daha eklenmiş oluyor. İlimiz için ekotarım anlamında en önemli bitki çeşidini oluşturan lavantanın burada çok farklı ürünlerini elde etmeleri bu tesis yardımıyla mümkün olacak.  Hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu yatırım için hem devlet desteği var hemde Avrupa Birliği katkısı söz konusu. Hepsi bir arada olan ve özel girişim gücüyle birlikte böyle güzel bir hizmetin ilimize kazandırılmasında Öztürk Sarıca Bey ve eşinin katkısı büyük. Bizde bunları destekliyoruz. İlimiz adına çok güzel bir hizmetin açılışını yapıyoruz. İlimiz için hayırlı olsun.” dedi. 

Vali Hasan Şıldak, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşleme Tesisi’ni il müdürleriyle gezerek Lisinia Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca’dan sistemin işleyişi hakkında bilgi aldı.

Tesisi incelemesi esnasında yaptığı açıklamada, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Şıldak;

“Netice itibariyle ifade edildiği gibi bunu vurguluyoruz. Burdur turizm şehri olarak ilerliyor ve doğru bir yolda, doğru bir zeminde sağlam adımlarla ilerliyor. Bu manada birçok kültürel değerlere sahibiz. Hazineler yatıyor Burdur’da. Hem de doğal olarak güzelliklere de sahibiz ve bunları iyi bir pazarlama ve destinasyon planlamasıyla inşallah önümüzdeki senelerde Burdur ekonomisinin artık temel ayaklarından birisinin de turizm olarak geliştiğini hep birlikte göreceğiz. Bu manada turizminde çeşitlenmesi ve alternatif turizm seçeneklerinin ön plana atılması ülkemizin de bir gerçeği. İnsanlar klasik tatil anlayışının dışına çıkıp, otellerde sürekli odada hapsolup vakit geçirmek yerine farklı arayışlar içinde ekoturizm kavramı önümüze çıkıyor ve ön planda. Ekoturizm içinde de tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve bunların farklı versiyonlar olarak tüketicilere, ziyaretçilere de sunulması da  seçenekler oluşturuyor. Burdur bu anlamda çok şanslı. Her şeyden önce Isparta’yla birlikte bölgesel olarak baktığımızda özellikle son yıllarda öne çıkan lavanta turizmi başlı başına bir alternatif turizm seçeneği haline geldi ve ilimizde bu alanın lokasyon olarak ayn zamanda Salda Gölü’ne de yakın oluşu bu seçeneği daha güçlü bir seçenek haline getiriyor. Buradaki bugünkü önemini vurgulamaya çalıştığımı bu tesis lavanta anlamındaki ve tıbbi aromatik bitkilerin ürüne dönüşmesi, markaya dönüşmesi tüketiciyi sunulmasının formunun oluşturulması açısından çok önemli. Bugünkü tesisin bu hale gelmesiyle birilkte artık şunu ifade edebiliriz çok rahat olarak. Lavanta turizmi konusunda Burdur çok daha iddialı. Özelilkle bu tesislerin önümüzdeki dönemde daha da arttığını, çeşitlendiğini hem aromatik bitkilerin dikiminin genişlediğini ve tesislerin ilimizde yavaş yavaş çoğalacağını ben şimdiden görebiliyorum. Bu örnek çalışmaları için işletmecimizi tebrik ediyorum. 

TKDK İl Koordinatörü Mesut Yıldıran TKDK desteğiyle yapılan Tıbbi ve Arokatik Bitkiler İşletme Tesisi hakkında bilgi vererek;

“Projemiz Karakent Köyü sınırları içerisinde. Bizim tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesini iki sektör altında destekledik. %55 oranında hibe desteği sağladı yatırımcımız. Projenin bizdeki hibesi 580 bin lira. Aldığı hibe de 320 bin lira. Biz şimdiye kadar tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliği anlamında yaklaşık 260 tane proje desteklemiştik. Ancak işlem konusunda bizim için de bu proje ilk oldu. Bu desteklediğimiz 260 proje içerisinde genelde makina ekipman destekleri sağladık. Pulluk, römork, ilaçlama makinası, sulama makinası, lavantadan, çörek otundan sayabileceğimiz 70’ten fazla tıbbi aromatik bitkiyi üretimle desteklemiştik. İşlemede katma değerinde ilimizde kalması konusunda önemli bir adım oldu. Diğer proje yatırımı düşünen yatırımcılara da örnek bir tesis olacak.” değerlendirmesi yaptı. 

İl Tarım ve Orman Müdür Oktay Darcan yapılan tesis sayesinde tıbbi aromatik bitkilerin sürdürebilirliğinin de sağlandığını belirterek;

“Şu anda biz Burdur bölgesi olarak biz tıbbi bir atılım halindeyiz. Tarlalarda bununla ilgili işleri destekliyoruz ama üreticimizin hep bize sorduğu bir soru vardı. Ürettiğimiz bu tıbbi aromatik bitkileri nerede değerlendirebiliriz? Dolayısıyla bu tesis şu anda mevcut bizim gıda mevzuatımıza da uygun bir şekilde hazırlanmış, en son teknolojide kullanılan Burdur ilinde üretilen tüm ürünlerinde 10 katına kadar ürünüde burada değerlendirmek için güzel bir tesis oldu. Tarlaları oluşturmak, üretimi yapmak kolay ama bu sürdürebilmek daha zor. Bu tesis tıbbi aromatik bitkilerle ilgili sürdürebilirliğin önemli adımlarından birisi olacak. Bizde kendilerine bu konuda hem teknik olarak hem de saha, hammadde konusunda destekliyoruz.” bilgisi verdi. 

Lisinia Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca’da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşletme Tesisi’nin enerjisinin solar enerjiden sağlanacağını ifade ederek;

“Solar enerjimiz var Tarım İl Müdürlüğümüzle birlikte yürüttüğümüz. Burada kullanılan enerjiyi Tarım İl Müdürlüğü projemizde solar enerji olarak burada sağladık. Burada TKDK projemizle yapmış olduğumuz aromatik bitkilerin distilasyonu, kurutma sistemleri ve diğer sistemlerde kullanılacak olan enerjiyi solar enerjiyle birlikte güneşten sağlayacağız. Dolayısıyla doğaya çok ciddi bir katkımız olmuş olacak.” sözleriyle solar enerji sayesinde ülke ekonomisine de büyük katkı sağlanacağını aktardı. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Bozkurt Mahallesinde başlayan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Mevcut binalarının yıkım işi devam ederken bir taraftan da yıkılan yerlerde hafriyat işlerinin tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. 

“TÜM ÇALIŞMALARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ” 

Bozkurt Mahallesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının seçimlerde önce başladığını belirterek “ Burdur Merkezde yaptığımız görüşmeler neticesinde çalışmalarına başlayan Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkım ve hafriyat işleri tüm hızıyla devam etmektedir. Mevcut binalarının yıkım işi devam ederken bir taraftan da yıkılan yerlerde TOKI tarafından binalarının yapımına başlanacaktır. Önceden yapılmış TOKİ Konutları ve şimdi yükselecek TOKİ Konutlarımız ile şehir merkezin girişinde, modern bir görünüm kazanacaktır. Burdur’un çehresini güzelleştirecek ve modernleştirecek tüm projeleri Hükümetimizin desteği ile gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yapılan tüm çalışmaları Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğurla takip etmeye devam edeceğiz” dedi. 

AK Parti Hükümetlerinin Burdur yatırımlarının aralıksız devam ettiğini ifade eden İl Başkanı Mengi, “AK Parti Hükümetlerimizin ilimize yatırım çalışmaları hızla devam edecektir. Bizler Burdur sevdalısı olarak Güçlü Hükümetimizin ülkemizde yaptığı yatırımlardan İlimizde hak ettiği değeri alacaktır. Yapılan tüm çalışmaların yakından takipçisi olacağız.” açıklamasında bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 25 Nisan 2019 17:12

Ramazan’da bağışlar LÖSEV’e

Lösev Ankara Genel Merkez Halkla İlişkiler Sorumlusu Şeyma Ayhan, Antalya Halkla İlişkiler Yönetmeni Evren Yağcı, Antalya İdari Birim Görevlisi Ersun Çelik ve Burdur İl Sorumlusu Şerafettin Acar gazetemizi ziyaret ederek, Ramazan Ayı Boyunca sürdürülecek kampanyalar hakkında bilgi verdiler.

Ziyarette yaptıkları açıklamalarda, Ramazan Ayı’nda yoksul bir aileyi doyurmanın, hasta bir çoçuğu iyileştirmenin, gözü yaşlı bir anneyi güldürmenin, ibadetlerin en güzeli olduğuna vurgu yaparak, Ramazan Ayı boyunca Lösev’e internet üzerinden, tüm banka şubelerinden havale masrafsız, Lösev ofislerini ziyaret ederek, tüm ülkelerden ve internetten Ziraat Bankası Gaziosmanpaşa şubesi ile PTT şubelerinden posta çeki hesabı ile bağış yapılabileceği, ayrıca Lösev’e gayrimenkul bağışlarında bulunulabileceği, Türkiye’nin her yanından Lösev’e gıda, kitap ve büyük oyuncak kolileri gönderilebileceği bilgisi verdiler.

Bunların yanında Mübarek Ramazan’da ihtiyacı olan Lösemili ve Onko çocuklar ile yetişkin hastalara verilmek üzere, broşürler üzerinden, doğal ve kaliteli marka ürünler ile hazırlanmış Lösev Gıda Paketlerinin seçilerek,  bedeli ödenip sipariş verilebileceği, bu yolla sağlanan yardımların, sayıları her geçen gün artan 30 bini aşkın hastaya, bağışçı adına, evlerine yada Lösev Hastanesine ulaştırılacağını söylediler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

   Lisinia’da yaralı leylek ve bitkin düşen, göç edemeyen pelikanlar tedavilerinin tamamlanmalarının ardından doğaya salındılar.

Yuvadan atılması sonucu gagası kırılan ve 7 ay önce Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ekiplerince Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen leylek ile Kütahya’da 5 ay önce bitkin halde bulunan, göç edemeyen  2 pelikanın, Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ndeki tedavileri tamamlandı.

Tedavilerinin ardından doğaya bırakılmaya hazır hale gelen leylek ile pelikanlar, Vali Hasan Şıldak ve kurum müdürlerince Burdur Gölü kıyısında doğaya salındı. 

Vali Hasan Şıldak’ta leylek ve pelikanların tedavi sürecinde emeği geçen Lisinia Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca’ya ve bütün gönüllülere  teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection