Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Belediye Başkanlığı makamına Özboyacı İlkokulu Öğrencisi Fethi Boğaç Şimşek oturdu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Çocuk Başkan Şimşek’i makamında ziyaret ederek, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik etti. Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek, çiçek takdiminin ardından Başkan Ercengiz’i makamında ağırladı. 

Türkiye ve Dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik eden Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek, günün anlam ve önemine değinerek, “Öncelikle ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bağlı, yok edilmek istenen laik ve Atatürkçü bir neslin yeniden inşa edilebilmesi için çocuklarımızın ve gençlerimizin belediyesi olarak üzerimize düşen görevlerimizi eksiksiz yerine getireceğiz” dedi. Başkan Ercengiz ise “Ulu Önder Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet ve yeni neslimiz var. Siz de bunun farkındasınız, hepimiz üzerimize düşen görevi yapacağız. Biz, size başarılar diliyoruz. Var mı çocukların sizden bir talebi?” diyerek Çocuk Başkan Şimşek’ten, çocukların belediyeden istediği talepleri sordu.

‘Çocuk Başkan’ okullara Atatürk kitapları istedi

Çocuk Belediye Başkanı Fethi Boğaç Şimşek, Başkan Ercengiz’den okullara Atatürk kitapları temin etmesini istedi. Çocuk Başkan Şimşek, “İlkokullardaki sınıflara Atatürk kitapları dağıtılmasını istiyoruz” dedi.  Kitap talebini sevinçle karşılayan Başkan Ercengiz, “O zaman çocuklarımız için Nutuk dağıtalım mı? Bunun çalışmasını yapalım, çocuklarımız için Atatürk’ün Nutkunu,  çocuklar için Nutuk halinde yazılmış olarak gönderelim çocuklara ve arkadaşlarımıza ulaştıralım” diye konuştu.  Başkan Ercengiz, son olarak makamına oturan Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek’e hediyesini takdim etti.  Tablet hediye eden Başkan Ercengiz, “Çağımız teknoloji çağı, artık dünya avucumuzun içinde tüm bilgileri teknolojiyle sağlayabiliyoruz. Ben de böyle yapmaya çalışıyorum ama çocuklarımız bu konuda bizden daha pratikler, daha hızlılar. Çalışmalarınız da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Çocuk Başkan Fethi Boğaç Şimşek, daha sonra telsizi eline alarak, talimatlarını verdi.  Burdur Zabıtasına anons yapan Çocuk Başkan Şimşek, Halk Pazarındaki durumu sordu. Burdur İtfaiyesinden de bilgi alan Şimşek, son olarak telsizle tüm birimlere seslenerek, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

24 Nisan 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıldönümü, çeşitli etkinliklerle anlamlı, heyecanlı ve coşkulu bir şekilde kutlandı.

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen ilk etkinlikte, önce İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Çelenk sunma töreninin ardından Valilik Makamı ziyaret edildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Vali Hasan Şıldak’ın makamına geçen Mehmetçik Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Münevver Gürrer düşüncelerini basın mensuplarına anlattı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı’nın kutladıkları için çok mutlu  olduğunu belirtti. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yaptığı konuşmada;

“23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nın 99. kutlama programı için buradayız. Bugün Türk milletinin iradesinin, kararlarının ve sesinin yegane temsilcisi olan Türkiye Millet Meclisi’nin, Türk milletinin varlığı ve kaderi üzerinde hakimiyetini resmen ilan ettiği tarihin yıldönümüdür. Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla, şanla, şerefle kutluyoruz. Milletimizin kendini yönetmek, istek ve iradesini en iyi şekilde yansıtan Türkiye Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümü ve varlıklarıyla hayatımıza neşe katan çocuklarımızın çocuk bayramını en içten duygularımla kutluyorum. 

Bayramınız kutlu olsun çocuklar

Milli iradeyi temsil eden gazi meclis TBMM, İstiklal Harbi’ne yön vermiş, milletimzin kurtuluş mücadelesini yönetmiş, birlik ve beraberliğimizin timsali olmuştur. Meclisimizin ilk başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucu meclisimizin tüm değerli üyelerini, Kurtuluş Savaşı’mızda mücadele vermiş kahramanlarımızı, gazilerimizi, ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi şükran, rahmet ve minnetle anıyorum. TBMM’nin açılışının 99. yıldönümü kutlu olsun. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocum Bayramı çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayramdır. Bu vesileyle birkez daha ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bayramınız kutlu olsun çocuklar.” dedi. 

Valilik Makamı ziyaretinin akabinde TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’ndaki etkinlikler başladı. Program Abdi Özeren İmamhatip Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı mehteran gösterisi ile başladı. Ardından halk oyunları ve müzikli dans gösterileri sergilendi. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen oyunlarda, şiir, kompozisyon ve resim alanında dereceye gören öğrencilere armağanları Vali Hasan Şıldak tarafından verildi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, Valilik Makamını temsili olarak Mehmetçik Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Münevver Gürrer’e devretti.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram ve öğretmenlerinin eşliğinde Valilik Makamına geçen Temsili Vali Münevver Gürrer, öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi ile kendisini makamında ağırlayan Vali Hasan Şıldak’a sevgi ve saygılarını sunduğunu belirterek, “Sayın Valimize  Burdur’umuz için yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Böylesine anlamlı ve güzel bir günde başta ülkemizdeki çocuklar olmak üzere, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü’nü aradı

Açıklamasının ardından ilk olarak İl Kültür Turizm Müdürü’nün telefona bağlanmasını isteyen Temsili Vali Münevver Gürrer, İl Kültür ve Turizm Müdürü’yle ile görüşerek, günümüz çocuklarının teknolojik bağımlılık içerisinde bulunduğunu ve onların bu bağımlılığını azaltmak adına her mahalleye kütüphane ve spor tesisi yapılmasını istedi. İl Kültür Turizm Müdürü Abdullah Kılıç’ta yeni kütüphane yapımının bitmek üzere olduğunu ve bu konuda çalışmaların artırılması için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlanarak İl Müdürü Oktay Darcan ile de görüşen Temsili Vali Münevver Gürrer, son günlerde yaşanan soğuk hava nedeniyle meyve ve sebzelerde don olaylarıyla ilgili bir kaybın yaşanmadığını ve Tarım Fuarı hazırlıklarının bittiğini söyledi.

Vali Hasan Şıldak, Temsili Vali Münevver Gürrer’in ziyareti esnasında yaptığı açıklamada;

“Çok teşekkür ediyorum 23 Nisanı’mızı şenlendirdin. 23 Nisan çocukların bayramı. Ama anlamı da o kadar büyük ki. Egemenliğimizin tescillendiği TBMM’nin kapılarını açtığı bir tarih. Biz Milli Mücadele’nin, Kurtuluş Savaşı’nın yürüttüğü mücadelerle Cumhuriyet’e ulaştık. Gururluyuz. Böyle bir ülkede olmak, bu ülkenin vatandaşı olmak, böyle çocuklara sahip olmak ve özellikle kritik zamanlardaki kenetlendiğimiz o milli şuur ruhuyla birlikte bize bunlar güç veriyor. Bu şekilde bir duygu patlamasıda yaşıyoruz Milli Bayramlarımızda. Bu manada ben de tekrar bütün çocuklarımızın, bütün milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Biraz sonra da okulda birlikte törenlerimizi kutlayacağız.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, 25-28 Nisan Tarihlerinde 5. düzenlenecek olan Burdur Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile ilgili açıklamada bulundu.

“Birlik ve Beraberlik içerisinde Burdur Tarım ve Hayvancılığını geliştirmek için çalışmaların gerçekleştirildiği belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Burdur İlimiz Türk Tarımı ve Hayvancılığı için önemli bir şehir. Hayvancılık konusunda da tarım konusunda da Burdur ciddi bir hak sahibidir. İlimizde Cumhurbaşkanımızın himayesinde Milli Tarım Projesiyle gerçekleşen toplulaştırma çalışmaları gerçekleşti ve devam eden toplulaştırma projeleri bulunmaktadır. Yapılan ve yapılacak olan toplulaştırmalarla ortalama parsel büyüklüğü 4 dekar olan işletmelerin Türkiye ortalamasını bularak, maliyetin iş yükünün azalması hedeflenmektedir.  Yine AK Parti Hükümetlerimizle Burdur’umuz birçok sulama projelerini uygulayarak sulu tarıma geçişi sağladık. Yine sulama ile ilgili yeni Projeler üzerine çalışmalar sürmektedir. Bu sulama projeleri ile üretimin arttırılması planmaktadır. Burdur özellikle damızlık düve yetiştiriciliği ve doğal olarak süt konusunda önemli bir merkez. Üniversitemiz tarım ve hayvancılık ta önemli işlere imza atıyor. Birlik ve beraberliği muhafaza edersek, işimizi, aşımızı, refah seviyemizi büyüteceğiz. Birlik ve beraberliğe devam edersek, Türkiye’mizi, ilimizi, ilçemizi, köyümüzü de büyüteceğiz. Hedefsiz olmaz. Mutlaka hedef koymak gerekiyor. Hedefimiz Burdur’u tarım ve hayvancılığın başkenti haline getirmek.” açıklamalarında bulundu.

TEKE YÖRESİ 5. TARIM VE HAYVANCILIK FUARINA DAVET

Birçok firmanın katılımlarıyla gerçekleşecek olan tarım fuarına Burdurlu çiftçileri davet eden Milletvekili Bayram Özçelik “ Bu yıl İlimizde  beşincisi düzenlenecek olan Tarım ve Hayvancılık Fuarı her yıl kendisine yenileyerek büyümeye devam ediyor. 25-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan Burdur Teke Yöresi 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarına Burdur’umuzdaki ve çevre illerimizde ki  çiftçilerimizin katılımlarını beklemekteyiz. Fuar  organizasyonunun yapılmasında emeği geçen Burdur Valimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, başkanlarımıza, kurumlarımıza ve katkı sağlayan herkese Burdurlu hemşerilerim adına teşekkür ederim. ” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, Nisan ayı olağan toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi.

Yerel seçimlerde başarılı olan yeni belediye başkanları ve il genel meclisi başkanlarının katıldığı ilk toplantı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu başkanlığında Antalya Valiliği Toplantı Salonu’nda yapıldı. 

BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, toplantı öncesinde Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Toplantı açılışında BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Ömer Seymenoğlu, “Öncelikle yerel yönetimler seçimlerinden başarılı çıkan gerek belediye başkanı arkadaşlarımıza gerekse il genel meclisi başkanı arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. İnşallah bundan sonraki toplantılarda hep beraber Antalya, Isparta ve Burdur illeri için hayırlı projelerin altına imza atacağımızdan eminim” dedi. Antalya, Isparta ve Burdur’da uygulanacak projelerin üç ilde yaşayan vatandaşların ekonomik ve sosyal anlamda hayırlara vesile olmasını dileyen Isparta Valisi Seymenoğlu, sözlerine şöyle devam etti; 

“Zaman zaman yatırımcılara bir can suyu destek vermek için zaman zaman çiftçilikle, hayvancılıkla tarımla uğraşan vatandaşlarımıza destek olmak için önerilen sunulan projeleri 3 ilimiz çapında değerlendirerek uygulamaya sokmaya çalışıyoruz. Geçmiş dönemlerde yürütülen projelerin de olumlu dönüşlerini de alanda alan ziyaretlerimizde görüyoruz. Vatandaşlarımız, yatırımcılarımız STK’larda yatırım yapanlar uygulamalardan layıkıyla mutlu ve memnun. İnşallah bundan sonra da ticaret ve sanayi odaları başkanlıklarımızla, il özel idarelerimizle, belediyelerle valiliklerle beraber vatandaşımızın desteği ve katkısıyla sundukları projelerle daha verimli daha önemli işler yapacağımızdan da eminim. Toplantının hayırlı geçmesini temenni ediyorum.” 

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu başkanlığındaki BAKA Yönetim Kurulu toplantısına; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Hasan Şıldak, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci ve uzmanlar katıldı.

BAKA Yönetim Kurulu’nun Nisan ayı olağan toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesiyle tamamlandı. 

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur,  İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ve teşkilat Üyeleri Altınyayla, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Ağlasun ve Bucak İlçe Belediye Başkanlarını ziyaret ederek “hayırlı olsun” dileğinde bulundular.

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi ; ‘’ Hedefimiz vatandaşın her zaman yaşam kalitesini arttırmak yönünde olmuştur. İnşallah önümüzde yaklaşık 5 yıl seçimsiz bir süreç var. Bu zamanı iyi değerlendirmeliyiz. Altyapının oluşturulması, ekonomik, toplumsal ve kültürel anlamda ülkemizin ve şehrimizin gelişmesinde yerel yönetimler önemli bir işlevi yerine getiriyor. AK Belediyelerimiz projeleri ve çalışmaları ile bu dönemde de farkını ortaya koyacağına inanıyorum. Milletimiz için gece gündüz demeden çalışmalarımız aralıksız sürecek. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyor, belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Yeni dönemde de birlik ve beraberlik içinde ilimizin ve İlçelerin yatırım ve hizmetlerden en güzel şekilde nasibini alması için çalışmaların devam edeceğini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ 31 Mart Yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığınına seçilen başkanlarımıza hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Yeni dönemde de birlik ve beraberlik içinde ilimizin, ilçelerimizin yatırım ve hizmetlerden en güzel şekilde nasibini alması ve şehrimize değer katması için çalışacağız. Belediye Başkanlarımızın projelerine vakıfız uygulanması için bizler gerekli desteği vererek, Gönül Belediyeciliği destanını hep birlikte yazacağız.” açıklamasında bulundu.

AK Parti Milletvekili Yasin Uğur; ‘’AK Parti Belediyeciliğinin bir marka olduğu bilinciyle bu markayı daha yukarıya çıkarmak için çalışacağız. Halkımızı dinleyip, anlayıp kendimizi de onlara daha iyi anlatmamız gerekiyor. Gönül belediyeciliğini ön plana çıkaran bir yönetim anlayışı sergilememiz gerekiyor. Milletvekilleri olarak Belediye Başkanlarımıza her türlü desteği vereceğiz. Seçimsiz geçecek 4,5 yıllık dönemin ülkemiz ve Burdurumuz için hayırlı olmasını diliyor, Belediye Başkanlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum.’’ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

2018 Yılı 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Orhan Okulu Burdur’a gelerek Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti. 

Ata sporlarımızdan yağlı güreş geleneğini yaşatmak isteyen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 17 Ağustos’ta ikincisi düzenlenecek olan Burdur Yağlı Güreşleri için Başpehlivanları davet etti. Başkan Ercengiz’in davetini kabul eden 2018’in Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu Burdur’a gelerek Başkan Ercengiz’i ziyaret etti. 

Davetini kabul ederek kendisini ziyarete gelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Orhan Okulu’ ya memnuniyetini dile getiren Başkan Ercengiz, “Yağlı Güreşin Türk’ün gücünü ortaya çıkaran bir spor olması nedeniyle ata sporumuza sahip çıkmak istiyoruz.  Bu yıl 17 Ağustosta 2.sini düzenleyeceğimiz Burdur Yağlı Güreşleri’ne 2018’in Kırkpınar başpehlivanı Orhan Okulu kardeşimizi de davet ettik. Bugün ziyaretime gelerek, davetimizi kabul eden Orhan Okulu kardeşimiz ve diğer Başpehlivanlar ile büyük bir yağlı güreş organizasyonuna imza atacağız. Alanında oldukça söz sahibi ve adından çok sıkça söz ettiren pehlivanlarımız, Burdur çayırında Burdur Yağlı Güreşleri’nde güreşecekler ve iyi bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Buna halkımızın da sahip çıkacağını düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucu ilk antikor üreten hibrit hücreleri üretildi. Hayvan hastalıkları tanı kiti geliştirilmesinde önemli bir aşama olan hibrit hücrelerin üretimi ile yerli ve milli tanı kitinin geliştirilmesi hedefleniyor. 

MAKÜ tarafından yürütülen hayvancılık projesi kapsamında sürdürülen “Hayvan Hastalıkları Tanı Kiti” projesi ile hayvan hastalıklarına yönelik yerli ve milli tanı kiti üretilmesi için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Geliştirilme çalışmaları devam eden tanı kiti ile hayvan hastalıklarının daha hızlı bir şekilde tespit edilip uygun tedavinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Proje sonuçlandığında ise MAKÜ’lü bilim insanların ortaya koyduğu tanı kitleri hem ülke ekonomisine hem de hayvancılığa büyük katkı sağlayacak.

Geliştirilme çalışmaları devam eden tanı kiti ile hayvan yetiştiricileri ve veterinerler çok basit bir yöntemle hayvandan alacakları kan, ağız, burun suyu ya da süt örneği ile hayvandaki hastalığın tespitini yapabilecekler.

“Hastalıklarda Hızlı Teşhis ve Erken Tanı Önemlidir”

Projedeki amaçlarının hayvan hastalıklarının tanısı için tanı kitleri geliştirilerek bölgedeki hayvancılığın gelişimine katkı sağlamak olduğu ifade eden Prof. Dr. Aynur Başalp, “Biz bu laboratuvarda projemiz kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan Hayvancılık Projesi kapsamında hayvanlarda enterotoksemi hastalığının tanısı için hızlı tanı kitlerini gerçekleştiriyoruz. Enterotoksemi hastalığı Clostridium perfringens bakterisinin ürettiği çok sayıda toksin, protein ve enzimler tarafından özellikle koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlarda görülen ve oldukça yaygın görülen bir hastalık. Bu hastalığın klinik bulguları maalesef başka hastalıklarla da karıştırılabiliyor. Bu nedenle çiftlik sahipleri, hayvan yetiştiricileri açısından hastalığın hızlı teşhisi ve hızlı tanısı oldukça önemli. Hasta hayvanların sürüden ayrılması ve gerekli önlemlerin alınabilmesi açısından önemli. Biz laboratuvarımızda enterotoksemiye neden olan Clostridium perfringens bakterisinin ürettiği proteinlerden birine karşı antikor geliştirip, tanı kiti üretmeyi hedefliyoruz.” dedi.

“Tanı Kitleri İhracat Potansiyeli Taşıyacak”

Geliştirilecek tanı kitleri hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak hem de hayvan hastalıklarının daha hızlı bir şekilde teşhis edilmesini ve tedaviye yönlendirilmesini sağlayacak. Ülkemizdeki tanı kitlerinin tamamının ithal edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Başlap, üretilecek olan tanı kiti ile ilgili şunları söyledi: “Günümüzde hala gerek insan sağlığı, gerek hayvan sağlığı konusunda bütün tanı kitlerimizi yurt dışından ithal ediyoruz. Bu anlamda tanı kitleri gibi biyoteknolojik ürünlere oldukça büyük paralar ödüyoruz. Bu proje kapsamında tanı kitlerinde kullanılacak antikoru üreten hibrit hücreyi hibrodoma teknolojisi kullanarak laboratuvarımızda kendimiz geliştiriyoruz. Ve hatta şuan proje kapsamında ilk antikor üreten hibrit hücrelerimizi ürettik. Şimdi bunların tanı kitlerinde kullanılabilirliğini araştıracağız. Böylece kendi ürettiğimiz antikorlarla birlikte kendi hızlı tanı kitlerimizi, biyosensör kitlerimizi yaparak, ülkemizde ilk kez enterotoksemi hastalığının tanısı için kendi milli yerli tanı kitimizi üretmiş olacağız. Dışa bağımlılığımızı da ortadan tümüyle kaldırmış olacağız. Aynı zamanda bu teknolojiyi laboratuvarda kullanmak ve yetkinleştirmiş olmak ve teknolojiyi artık kit üretebilir hale getirmiş olmak üniversitemiz açısından büyük önem taşımakta. Bundan sonra gerek başka hayvan hastalıkları ya da insan sağlığında tanı kitlerinin laboratuvarımızda üretilmesi ve geliştirilmesi için büyük bir temel oluşturuyor. Ürettiğimiz bu tanı kiti daha uzun vadede orta doğu ülkelerinde ve yakın bölgedeki ülkelerde hastalığın görüldüğü ülkelere de ihraç potansiyeli taşıyacaktır.” dedi.

“İhtiyaca Yönelik Tanı Kitleri Üretilecek”

Hayvan yetiştiricilerinin çok basit bir yöntemle hayvanlarındaki hastalığı tespit edebilecekleri söyleyen Başalp, açıklamasında “Sahada farklı bilgi birikiminde çalışan bütün üreticilere kullanıcılara göre farklı kitler üreteceğiz. Örneğin veteriner hekimler bir laboratuvar donanımına sahip, araştırma laboratuvarları ya da özel kliniklerde veteriner hekimlerin kullanabileceği daha güvenilir, daha hassas sonuçlar veren elize kitleri ve biyosensör üretiyor olacağız. Aynı zamanda hayvan yetiştiricileri direkt ellerinde çok basit bir laboratuvar bilgisi ve laboratuvar ortamı gerektirmeden doğrudan hayvanlardan alacakları kan ya da ağız-burun akıntısı veya sütte kullanabilecekleri çok basit hızlı tanı testi dediğimiz strip testleri de geliştiriyor olacağız. Dolayısı ile proje kapsamında geliştireceğimiz eliza kitleri, biyosensörler ve sitripler dolayısıyla hastalığın teşhisinde görevli veteriner hekimlerden, araştırma enstitülerine ya da çiftlik sahiplerine kadar bütün kullanıcıların ihtiyacına yönelik farklı tanı kitlerini üretiyor olacağız.” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection