Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

03 Nisan 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Barış Parkı ve çevresindeki düzenlemelerin ardından park ve çevresi güzel bir görüntüye kavuştu.

Burdur Belediyesi parkı daha derli toplu hale getirmek, kullanım alanlarını çoğaltmak, parkın her yanını görünür hale getirmek için yaptığı çalışmalarla modern bir görüntü oluştu. Yaplıan düzenlemelerle birlikte vatandaşlar ve esnaflarda rahat bir nefes aldı. Müze Parkı altındaki caddedeki orta kaldırımda yapılan şemsiyeli çocuk heykeli ile birlikte, Barış Parkı ve çevresi daha da güzelleşti. 

Barış Parkı modern görünümü ve ihtişamıyla ilimizin gözde parklarından birtanesi. Barış Parkı aynı zamanda Salı Pazarı’na alışveriş yapmaya giden ve pazardan dönenlerin mola verdikleri dinlenme alanı. Burdur Belediyesi’nce yapılan çalışmalar sayesinde, Barış Parkı ve çevresi daha güvenli ve dinlenmek isteyen vatandaşların gönül rahatlığıyla oturabileceği bir alan haline geldi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 02 Nisan 2019 15:32

Yüzme havuzu ne zaman açılacak?

Yapımı yıllar sürdü prosedürler sürmesin! 

Prosedürlerin tamamlanmasından sonra hizmete gireceği açıklanan, yarı olimpik yüzme havuzunun yapımına 2014 yılında başlandı. 

Burdur şimdi, yapımı yıllarca süren, tamamlanması ancak iki ikmal ihalesi ile mümkün olan, yarı olimpik yüzme havuzunun bir an önce hizmete girmesini bekliyor. Yarı olimpik yüzme havuzunun yapımı tamamlandı ise, prosedürlerin tamamlanması da hızlandırılmalı, yıllardır beklenen yüzme havuzu artık kullanıma açılmalı.

2014 yılından beri yapımı beklenen yarı olimpik yüzme havuzunun yapım işi bakın hangi aşamalardan geçmiş;

27 Temmuz 2016’da “Yüzme havuzu tamamlama ihalesi yapıldı” başlığıyla gazetemizde yayınlanan haberde;

Milletvekili Bayram Özçelik’in  “Burdur merkezdeki Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun tamamlanması ihalesinin yapıldı. 2014 yılında yapımına başlanan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatının yüklenici firmanın sorumluluklarını yerine getirmemesi sebebiyle fesh edildiğini bu nedenle çalışmaların yarıda kaldı. 13 Haziran 2016 tarihinde ihalesi yeniden yapılarak ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ikmal inşaatına başlanacaktır. “açıklaması yer almıştı.

Ancak; yüzme havuzunu tamamlama ihalesini alan firmada işi bıraktı. Ikinci bir ikmal ihalesi yapıldı. Yüzme havuzu yapım işi 3. Kez el değiştirdi.

30 Mayıs 2018’de “Yüzme Havuzunda sona gelindi” başlığıyla gazetemizde yayınladığımız haberde;

“2014’ten bu yana hizmete girmesi beklenen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nda nihayet sona geliniyor. İç düzenlemeleri büyük ölçüde tamamlanan havuzun, dış kaplamaları da tamamlandı. Havuzun bu yıl hizmete girmesi için umutlar yeşermeye başladı.

Gazi Atatürk Stadyumunun kum saha bölümüne 2013 Yılında temeli atıldıktan sonra 2014 Yılının yaz aylarında hizmete açılacağı müjdelenen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, geçen 5 yılda bir türlü bitirilemedi. Geçen süre içerisinde birçok müteahhit değiştiren havuzda nihayet sona gelindi. İç düzenlemesinde büyük ölçüde sona gelinen havuzun, dış kaplaması da yapıldı. Havuzun inşaatı tamamlandıktan sonra peyzaj düzenlemesi de yapılarak havuzun açılması sabırsızlıkla bekleniyor. “ demiştik. 

Son olarak;  Vali Hasan Şıldak, Milletvekili Bayram Özçelik ve il müdürleri, yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nu incelemelerde bulundular. Vali Hasan Şıldak, Havuzla ilgili prosedürlerin en kısa sürede Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca tamamlanacağını, havuzun şehrin en işlek caddesi üzerinde yer almasıyla, öğrencilere ve yetişkinlerin hizmet alacağı nezih bir ortamın sağlandığını belirterek;

 “Bugün çok mutluyum. İlimiz çok güzel bir tesis kazanıyor. En kısa sürede buradaki prosedürler Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından tamamlanacak. Bizde genekli olan personel planlamalarını ve görevlendirmeleri en kısa sürede yapacağız. Gençlik Merkezi’mizin hemen karşısında ilimizin en işlek caddesi üzerinde böyle bir tesis, Burdur halkının, öğrencilerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin ve yetişkinlerimizin hizmet alacağı çok nezih bir alan olarak en kısa sürede hizmete girecek. Tamamlanmış diyebiliriz. Sadece prosedür olarak bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Bunlarla ilgili süreç devam ediyor. Ama görüldüğü gibi pırıl pırıl bir tesis oldu. Çok temiz bir şekilde işletilecek ve nezih bir şekilde kullanılacak inşallah. İlimizde göz bebeği olacak, kültürel açıdan, sosyal açıdan, sportif açıdan gençlerimizin faydalanacağı bir alana dönüşecek. Tabi bazı kamu yatırımlarında, yükleniciden kaynaklı, müteahhitlerden kaynaklı bazı sorunlar yaşanabiliyor. Burasıda üçüncü el değiştirme sonucunda tekrardan ikinci ikmal ihalesi yapılmak suretiyle bu hale getirilmiş bir yatırım. Bunlarda idarenin, hiçbir bakanlığın kusuru yok. Müteahhit tamamlayamayınca fesih süreci yasal bir süre olarak işletiliyor. Ama önemli olan sonuçtur. Bu sonuçların takip edilmesi alınması elbette her yönden takibi gerektiren konular. Başta değerli Milletvekilimiz Bayram Özçelik olmak üzere burada emeği geçen Gençlik ve Spor Bakanımıza özellikle teşekkür ediyoruz. İlgili kurum olarakda Gençlik ve Spor teşkilatı bizimde desteğimizle burayı en uygun şartlarda halkımızın hizmetine en kısa sürede sunacak” dedi.

Milletvekili Bayram Özçelik Yarı Olimpik Yüzme Havuzu çalışmalarıyla ve yapım süreciyle ilgili bilgi vererek;

“Bugün Yarı Olimpik Yüzme Havuz’umuzun çalışmalarında geldiği son noktayı görmek için bir arada bulunduk. Geçen aylardan itibaren yoğun bir çalışma yapıldı. Sonuçta şu anda Burdur’umuzun şehir merkezinden özellikle ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerimizin daha fazla istifade edebileceği bir yüzme havuzuna kavuşmuş olduk. Önümüzdeki günlerde personelleriyle ilgilde Bakanlığımızın çalışmaları var. Bunun yanı sıra Sayın Valimizinde çalışmaları var. Onlarda tamamlandıktan sonra Burdur’umuzua bir yüzme havuzu kazandırmış olacağız. Çocuklarımız büyük ihtimalle öğretmenlerinin eşliğinde burada spor yapma imkanı bulmuş olacaklar. Biz spor alanı itibariyle baktığımızda gerçekten Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yatırımlarımdan çok fazla istifade eden illerden birisiyiz. Gençlik Merkezlerimiz Burdur, Bucak, Gölhisar’da, spor salonlarımız; Tefenni’de, Karamanlı’da, Çavdır’da, bunların hepsini tamaladık. Şehrimizde de stadyumlarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte de inşallah Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın yatırımlarını takipçisi olacağız. Yüzme havuzuyla ilgili olarak şunu ifade etmek isterim. Bu havuzun çok dedikodusu oldu. Üzerinde çok laf söylendi. Burdur kamuoyu tarafından şu bilinmelidir ki bir yatırımın programa alınması, çok önemlidir. Bir yatırımı programa aldıramıyorsanız eğer, o hiç başlanmamış demektir. Yatırımı programa aldırdıktan sonra projenin yapılması büyük bir aşamadır. Bunu da gerçekleştirmişiz. Daha sonraki süreçte ödeneklerin ayrılması gerekiyor. Bunu da gerçekleştirmişiz. Yükleniciden kaynaklanan problemlerin çıkmasındaki sorunları tamamen siyasi olarak bize veya bakanlığımıza atfetmek akıl tutulması demektir. Yani yüklenici firmanın kendi içinde problemleri görmezden gelmek, bunu alay ederrcesine bize ithamda bulunmak doğru bir şey değildir. Şimdi ben kusura bakmayın ama bu kadar laftan sonra bu yüzme havuzuna geldiklerinde nasıl bir intiba ile düşünecekler merak ediyorim, o kadar laf söyledikten sonra. Burdur’daki aksayan yatırımlarımızın büyük bir kısmının ödenek problemi yok. Yüklenici firmanın problemlerinden ötürü beklemede. Burdur’umuz bu yatırımları kazanmıştır.” Dedi.

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, öğrencilerin ders uygulamalarını Sağlık Bakanlığı kurumlarında yapabilmeleri için öğrencilerine sağlık sigortası yapacak. MAKÜ’lü öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için alınan bu kararla, öğrencilere iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanacak.

Böylelikle bahar yarıyılının ilk devresinde fakülte laboravutarında yapılan uygulamalar artık Sağlık Bakanlığı kurumlarında gerçekleştirilecek. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulaması, üniversitenin diğer sağlık programlarında da uygulanacak olup, SGK ve Sağlık Bakanlığı arasındaki görüş farklılığı ortadan kalkıncaya kadar süreç bu şekilde devam edecek.

Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulaması konusunda twitter hesabından kamuoyuna açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin, ders uygulamalarını Sağlık Bakanlığı kurumlarında yapabilmeleri için sigorta yapılması konusundaki kurumlar arasındaki görüş farklılığına karşın, öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için sigortalarının yapılmasına karar verildiğini duyurdu. 

Ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nce öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortasının derhal yapılacağını ve bahar yarıyılının ilk devresinde fakülte laboratuvarlarında yapılan uygulamaların artık Sağlık Bakanlığı kurumlarında gerçekleştirileceğini de ifade etti. 

Rektör Korkmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sigorta uygulamasının diğer sağlık programlarında da geçerli olacağını belirterek, SGK ve Sağlık Bakanlığı arasındaki görüş ayrılığı ortadan kalkıncaya kadar üniversite öğrencilerinin sigortalarının Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yapılacağını söyledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Mahalli İdareler seçimlerinin ardından ekonomik platform için stratejik önemi yüksek bir süreç başladığını ifade etti.

 

Başkan Yusuf Keyik, 2019 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinden ardından acil reformların hayata geçirilip, bazı sorunlara kalıcı çözümler bulunmasıyla sanayi ve ticaret kollarında rahatlama oluşacağını vurguladı. Nisan 2019 döneminden itibaren iş dünyasının beklenti ve bakış açısını aktaran Başkan Yusuf Keyik: “Öncelikle seçilen belediye başkanlarımızı, il genel meclisi üyelerimizi, belediye meclisi üyelerimizi ve muhtarlarımızı şahsım ve yönetim kurulum adına tebrik ediyorum. 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinin ardından başlayıp 5 yıla yakın bir süreçte seçimler olmayacak. Bu 5 yıllık dönemde devletimizin aldığı acil reformlar kısa vadede ve orta vadede hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bazı ticaret sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimiyle başlatılıp, ilave istihdam ile devam eden reformlar her kesimi ilgilendirecek kadar genişletilmesi önem taşımaktadır” dedi.

Başkan Keyik 2018 yılı ağustos ayından itibaren etkili olan ekonomik dalgalanmaların sona erdiği bir süreç başladığına da dikkat çekerek; “ Planlanmış ve planlanmakta olan tüm ekonomik reformların adım adım uygulanması beklentisi içerisindeyiz.  Geçmişten gelen veya sonradan oluşan temel sorunlara kalıcı çözümler üretilecek bir dönem olması yapısal reformlara geçilerek, iş dünyasına, yerli üretimlere karşı pozitif ayrımcılık yapılması ve de bunların himaye edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Bu minvalde de gelir dağılımı, bölgeler arası dengesizlik, tarım ve hayvancılıktaki yerlilik oranı ve fiyat istikrarsızlığı gibi konularda noktasında reform düzeyinde yenilikler bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Ticaretin kuralları değişti

Asya, Afrika, Avrupa ve tüm dünyada ticaretin kullarının değiştiğine ve Türkiye’nin de buna göre konjonktür alması gerektiğini vurgulan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Dünyada ticaretin kurallarının değişmeye başladığı gerçeği de gözden kaçırılmamalıdır. Dünya ekonomisinin üçte ikisinin tek pazarda buluşması söz konusudur. Bu oluşum için dünyanın büyük ekonomileri kendi aralarında müzakerelere girmiş, anlaşmalar yapmıştır. Ülke olarak hedefimiz bu sürecin içerisinde yeni oluşacak pazarda yerimizi almak olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz seçim çalışmaları kapsamında yaptığı mahalle buluşmalarında Şirinevler Mahallesi’ne kapalı spor salonu yapacağını açıklamıştı. Mahalle buluşmaları sırasında spor salonu müjdesi veren Başkan Ercengiz gazetemize verdiği röportaj sırasında Spor Kompleksi’nin yapım ihalesinin tamamlandığı bilgisini de verdi. Başkan Ercengiz Şirinevler Spor Kompleksi’yle ilgili yaptığı açıklamasında, salonun 6 Mart 2020’ye yetiştireceklerini de belirtti. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Spor Kompleksi’yle ilgili açıklamasında;

“Mahalle toplantılarımız sırasında Şirinevler’e kapalı spor salonu yapacağımızın sözünü vermiştik. Bunu halkımıza müjdeledik.  

Spor Kompleksi’nin yapım ihalesi tamamlandı. Spor Kompleksinin yapım ihalesiyle ilgili sürece başladık. Genel Başkanı’mız Kemal Kılıçdaroğlu’na da miting için geldiğinde söz verdik. Şirinevler Spor Salonu yapımını 6 Mart 2020’ye yetiştireceğiz dedik. Bu spor kompleksini kesinlikle bitireceğim bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sultandere Kampüsü Marangoz Atölyesi’nde bugüne kadar 2250 bankın yapımı gerçekleştirildi. Kentin birçok farklı noktasında yapılan peyzaj düzenlemelerinde kullanılan bank, masa, kamelya gibi oturma grupları, belediyeye ait Sultanderesi’ndeki marangoz atölyesinde üretiliyor.

Sultanderesi Marangoz Atölyesi’nde, yeni yapılan bütü parkların pergolaları, oyun evleri, piknik masaları, oturma bankları, çöp kovoları ve ahşap saksıların yapımının yanı sıra Belediye’nin diğer birimlerinin ihtiyacı olan ofis dolapları da yapılıyor.

Kaynak atölyesinde ise marangoz atölyesinde imalata hazırlanan malzemelerin dekir aksamları, rögar kapağı imalatı, tel kafesler, boyama işleri, basket potaları imalatı, oyun grupları imalatı, özürlülerin kullanımı için yürüyüş rampalarının metal aksamı üretilmekte.

Yeni yapılan veya hali hazır parklarda kaynak işleri, metal aksamların tamir bakımı periyodik kontrollerle takip ediliyor ve yapılıyor.

Marangoz Atölyesi’nde yapılan banklar park ve bahçelerdeki yerini alarak vatandaşların rahatça vakit geçirebileceği ortam oluşturuluyor.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, uluslararası, illerarası ve grup müsabakalarına uygun şekilde hizmet verecek. Geçtiğimiz günlerde Vali Hasan Şıldak, Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nu incelemelerde bulunarak tesiste sunulacak hizmetler hakkında bilgi aldı. Yapımı tamamlanıp hizmete girmesi beklenen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu uluslararası standartlara sahip.

Burç Mahallesi Namık Kemal Caddesi üzerinde yapılan yüzme havuzunda, 4,20x16,30 m ebadında  (68 m2) çocuk havuzu, 16,10x25,10 m ebadında (404 m2) 6 kulvarlı yarı olimpik yüzme havuzu yer alıyor. Çocuk havuzu 60 cm’den 120 cm, yarı olimpik havuz 200 cm derinlikte. 

Bay-bayan masaj ve dinlenme tesislerinin olduğu binada 508 seyirci koltuğu, 55 protokol koltuğu, asansör, 2 adet antrenör odası, 2 adet soyunma odası, bay- bayan hakem odası, ilkyardım odası, 75 m2 fuaye, 125 m2 seyirci fuaye, masa tenisi odaları mevcut. 2 adet seyirci, 1 adet sporcu, basın ve protokol, 1 adet teknik merkez, 2 adet yangın acil, giriş çıkışı olmak üzere 6 adet havuza giriş-çıkış bulunuyor.

Uluslararası, illerarası ve grup müsabakalarına uygun olan yarı olimpik havuzda; çocuk havuzu ve yarı olimpik yüzme havuzu yer alıyor. İlerleyen günlerde hizmete açılması planlanan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nda şimdilik paletli yüzme faaliyeti gerçekleştirilecek ancak ilerleyen zamanlarda da su topu sporu da yapılması planlanıyor. 

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun işleyişiyle ilgili edindiğimiz bilgilere göre; yüzme öğretme kurslarının açılması planlanıyor. İlimize kazandırılan yarı olimpik yüzme havuzuyla, öğrencileri ve yetişkinleri yüzme sporuna teşvik amaçlanıyor. 

 Son yıllarda ülkemizde sayısı gittikçe artan olimpik yüzme havuzları da olimpiyat standartlarına uygun olarak inşa edilmekte. Olimpik havuzlarda iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Olimpik ve yarı olimpik olarak tanımlanan yüzme havuzlarının ebatlarını karşılaştıracak olursak bilgiler şu şekilde;

Olimpik Yüzme Havuzu Standartları

Boy: 50 metre

En: 25 metre

Derinlik: 2,5 metre

Kulvar Sayısı: 10

Kulvar Genişliği: 2,5 metre

Su Sıcaklığı: 25 °C – 27 °C

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Standartları

Boy: 25 metre

En: 12,5 metre

Derinlik: 2 metre

Kulvar Sayısı: 5

Kulvar Genişliği: 2,5 metre

Su Sıcaklığı: 25 °C” şeklinde.

(Hatice Dursun)

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

02 Nisan 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
No Internet Connection