Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 13 Nisan 2019 16:35

ADD Genel Kurulu toplandı

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda Atatürkçü Düşünce Derneği genel kurulu düzenlendi. Genel kurulda yapılan seçimle Ümran Minas dernek başkanlığına, Nurcan Baran, Hüseyin Kaya, Murat Onaran, Nihat  Ülkü, Hakan Açar ve İbrahim Onur da yönetim kurulu üyeliklerine seçildiler.  

Atatürkçü Düşünce Derneği genel kuruluna Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül ve dernek üyeleri katıldılar.

 Atatürkçü düşünce Derneği Burdur Şubesi’nin genel kurulunu selamlayan  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz duygu ve düşüncelerini;

“Derneğimizin şu andaki üye sayısı 276, gönlümüzden geçen bu sayının dolu olması ve tüm üyelerimizin genel kurulumuza katılması. Görev almak üzere birden fazla listenin yarışmasından yanaydı. Ama 17 yıllık AKP iktidarının Türkiye’de birçok sivil toplum örgütlerine, düşünce derneklerine hatta topluluklara bakış açısı neticesinde malesef toplumda genel bir yorgunluk, genel bir korku ve yaftalanma kaygısıyla sivil toplum örgütlerine bakış değişmiş durumda. Bu ülkenin kurucu lideri kurtuluşun her dakikasında cepheden cepheye koşan ve savaşları bitirdikten sonra genç Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup, 15 yıllık bir zaman diliminde daha bugün hala o Cumhuriyet’in kuruluşunda konulan harcın, çimentonun, tuğlaların meyvelerini yiyen Türkiye Cumhuriyeti’nin, malesef düşüncesinin temelini oluşturan Atatürk’ün Düşünce Topluluğu’na ilginin azalmış olmasından da şikayetçiyim açıkçası. Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının doğal üyesi olması gereken bu dernek, sahip çıkılması gereken bu dernek, malesef bizim gibi kendini bu işe adamış ya da Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinden kaygı duyan sizler gibi üç beş gönüllünün elinde kalmış olmasıda doğru değil. Buradan bugün bu 270 üye başta olmak üzere sahip çıkmayan tüm aydınlara da sitemim olsun. Çünkü bizler gelecek yarınlara, çocuklarımıza verdiğimiz o sözler için bu dernekleri, bu düşünce topluluklarını ve düşünen insanların arkasında durmayı kendimize borç bilmek zorundayız. Bugün geldiğimiz noktada 20 yıl öncesinde kendi kendine yetebilen 7’nci ülkeyken, soğanın, patatesini ithal eden bir konuma gelmiş. Türkiye’nin fabrika ayarlarına geri dönmesi gerekir. Yoksa bu fabrika ayarlarıda Ulu Önderin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği yoldur. Tarımdan, hayvancılığa, sanayiden, eğitime her noktada bize gösterdiği yolu yeniden değerlendirmemiz gerekir. Bugün eğer kuru soğana muhtaç olmuşsa bu ülke yaptığı tarım politikaları neticesindedir. İthal, ucuz yerine ekmek yerine ithal getirelim dediğimiz andan itibaren biz malesef köylümüzü, üreticimizi, çiftçimizi kırsaldan çektik, herkesi üretimden uzaklaştırdık. İkinci dönemde özellikle Atatürkçü Düşünce Derneği’nin gücünü arkamızda birinci dönemde olduğu gibi hissedeceğimize inanıyorum. Bizbir aileyiz. Biz bir bütünüz. Bizim bugün Türkiye Cumhuriyeti için yapacaklarımız, aslında Ulu Önder Atatürk’ün bizlere emanet ettiği ve yapmak zorunda olduğumz en asli görevlerdir. Bunun farkındayız. Bizler sizlerin beklenti ve taleplerine karşılık verecek, her türlü organizasyonda, her türlü projede yanınızda olmaktan şeref duyarız. Bizde Burdur Belediyesi’nin yaptığı etkinliklerde sizlere görmekten onur ve şeref duyarız.” sözleriyle dile getirdi. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut Atatürkçü Düşünce Derneği genel kurulunda yaptığı açıklamısında;

“Hafta başından buyana İstanbul’dayım. İstanbul’da hukuksuz, antidemokratik bir süreç yaşanıyor. Bunun için Atatürkçü düşüncenin ülkede hakim olması gerekiyor. Atatürkçü düşünce ne kadar güçlü olursa, Atatürkçü düşünce ne kadar ülkeye hakim olursa bu hukuksuzluğun önüne daha güçlü şekilde geçeceğimize inanıyorum. Genel kurulun hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 13 Nisan 2019 16:35

15 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

15 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Orman Erozyonu önler. Örtülü mevkiinde tespit edilen görüntü bunun kanıtı.

 

Şehrimizin etrafında ağaçla kaplı tepeler bir zaman çırılçıplaktı. 1966-1970 yılları arasında ilimizde görev Yapan Vali Şevket Güres’in, dönemin Orman İşletme yöneticileri ve çalışanlarının, kel tepelerin ağaçlandırılmasında büyük emekleri var. Şimdi Alyazmalı piknik alanı olarak bilinen koruluğu yaratan Vali Şevket Güres’dir.  Yassıgüme üzüm bağlarıda devlet desteği ile onun valiliği döneminde yapılmıştır.

Burdur fidan dikimi, ağaç yetiştirilmesi, orman oluşturulması çalışmaları açısından çok şanslı. Bu şansın yaratılmasında en büyük pay; 

On yıllardır, şehrimizin çıplak ve verimsiz keritten oluşan tepelerinde fidan dikilmesi çalışmalarını yönetip yönlendirenlerin ve fidan dikiminde çalışan emekçilerindir.

50-60 yıl önce çekilen fotoğraflarda; şehrin etrafındaki tepelerin, hatta bu gün kent ormanı olarak bilinen bölgenin, Alyazma piknik alanının ağaçsız verimsiz boş alanlar olduğu görülüyor.

Burdur’un etrafındaki verimsiz, keritle kaplı tepeleri, bugün büyük bir başarı ile ağaçlandırılıp ormanlaştırılmışsa bunda; en büyük başarı pay, 1966-1970 yıllarında ilimizde görev yapan Vali Şevket Güres’in ve o dönemde Orman İşletme Müdürlüğünde görev yapan yöneticilerin işletme bünyesinde çalışanların, şehrin her yanından, hatta köylerinden gelip fidan dikiminde çalışanlarındır. Vali Şevket Güresi saygı ile anıyoruz. 

Şehrimizde günümüzde de fidan dikimi çalışmaları büyük bir özen ve azimle sürdürülmekte. Orman ve ağaç sevgisi üzerine yapılan çalışmalarla çocukların, gençlerin, büyüklerin ağaç sevgisi ve duyarlılığı artırılmakta.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

31 Mart Yerel Seçimlerinde Belediye Başkanlığını yeniden kazanan Ali Orkun Ercengiz’e mazbatasını aldığı günden itibaren vatandaşlar tarafından ziyaretler devam ediyor.

Makama gelerek, Başkan Ercengiz’i tebrik eden vatandaşlar, ziyaretlerde Başkan Ercengiz’e iyi dileklerini sunarak, görevinde başarılar diliyor.

Başkan Ercengiz’de ziyarete gelen vatandaşlara teşekkür ederek kendileri ile yakından ilgileniyor.

“BU SEVGİ, MEMLEKET SEVGİSİ, BURDUR SEVGİSİ” 

Makamına gelerek vatandaşların kendisini tebrik ve iyi dileklerini duymaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Ercengiz, “ Vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin bize yeniden teveccüh göstermesinin ardından makamımıza geçtik. Makam kapımızı açık tutuyoruz. Vatandaşlarımız sağ olsunlar, tebriklerini sunuyorlar. Gençlerimizle, yaşlılarımızla, engelli vatandaşlarımızla kucaklaşıyoruz. Çok güzel temennilerde buluyorlar ve bunları duymak bizi gururlandırıyor. Biz kentimizi seviyoruz, vatandaşlarımızı seviyoruz. Vatandaşlarımızın en iyi hizmetleri alabilmesi için sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ediyoruz. Sosyal belediyecilik demek, vatandaşıyla kucaklaşan, vatandaşını seven, sayan ve vatandaşlarının istekleri doğrultusunda hizmetler sunan bir yönetim anlayışını da barındırıyor. Tüm vatandaşlarımıza ziyaretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. İkinci dönemimizde de ilk seçildiğim gün olduğu gibi halkımızı kucaklayarak, Burdur’u birlikte yöneteceğiz” şeklinde konuştu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Şubat 2019 tarihinde başlatılan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından desteklenen “BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR” sloganıyla açıklanan yeni istihdam seferberliği kapsamında, İlimizde yürütülen bilgilendirme çalışmalarına kapsamlı bir şekilde devam ediliyor. 

“BURASI BURDUR BURADA İŞ VAR” sloganıyla ilimizde yürütülen çalışmalar kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma ve İş Kurumu tarafından Odalar ile Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulları, üye işverenler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine yönelik SGK prim teşvikleri ve İş-Kur programları hakkında bilgilendirme faaliyetlerinin sürdüğü açıklaması yapıldı;

11.04.2019 tarihinde Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantıda kampanya kapsamında yürütülen çalışmalar ve bunların sonuçları değerlendirilmiş, devam eden süreçte gerçekleştirilecek çalışmalar planlanmıştır.

Toplantıda yürütülen çalışmalarla ilgili kapsamlı bilgi alan Vali Hasan Şıldak; Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliğine İlimizden yoğun destek ve katılım beklediklerini ifade ederek, kuruluş ve işletmelerin elverişli teşviklerden faydalanma konusunda rasyonel hareket etmelerini önererek, İlimiz için belirlenen 4000 yeni istihdam hedefine Burdur’dan güçlü bir şekilde destek verileceğine inandığını ifade etti.

İstihdam Seferberliği Kapsamında İlimizde Yürütülen Toplantı ve Çalışmalar.

* Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Nurettin NEBATİ’nin katılımıyla oda başkanları, üye işverenler ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik iki ayrı toplantı yapılarak istihdam teşvikleri ile ilgili bilgilendirme sunumları yapılmıştır. 

* İstihdam seferberliği kapsamında İlimizde yapılacak çalışmaları belirlemek amacıyla Vali Hasan Şıldak başkanlığında, Burdur ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odası, Burdur Esnaf Odaları Birliği başkanları ile ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla istişare toplantısı yapılmıştır. Ayrıca yapılan çalışmalar ve İlimizden en az 4000 ilave istihdam hedefi içeren basın bildirisinin açıklandığı basın toplantısı düzenlenerek istihdam teşvikleri hakkında Burdur basını bilgilendirilmiştir.

* Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü tarafından SGK Prim Teşvikleri ve İŞKUR programları hakkında;

-    Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ile Organize Sanayi Bölgesi yönetimlerine ve üye işverenlere,

-    Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine,

-    Bucak Ticaret ve Sanayi Odası ile Bucak Organize Sanayi Bölgesi yönetimlerine ve üye işverenlere,

-    Bucak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine,

-    Burdur Esnaf Odaları Birliği ile Bağlı Odaların yönetimlerine, 

Bilgilendirme sunumlar yapılmıştır.

* Devam eden bilgilendirme çalışmaları sürecinde oda başkanları SGK ve İş-Kur yöneticileri tarafından ziyaret edilmiş, bu kapsamda 126 iş yerine yeni başlayan ve devam eden istihdam teşvikleri ve İŞKUR programları hakkında bilgilendirme ziyaretleri yapılmıştır.

* İş-Kur İş ve Meslek Danışmanları tarafından 1.100 işyerine istihdam teşvikleri ve programları hakkında bilgilendirme ziyaretinde bulunulmuş, broşür ve doküman dağıtılmıştır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 13 Nisan 2019 16:35

Belediye Meclisi’nde ilk toplantı

Belediye Mecilisi’nin Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 31 Mart seçimlerinde yeniden belediye başkanı olarak seçilmesini ardından belediye meclisinin yeni dönemin ilk toplantısında belediye meclisi birinci ve ikinci başkan vekilleri seçimleri yapılarak Atam Gürcü birinci Başkan vekili, Mesut Çelebi ikinci başkan vekili olarak iki yıllığına seçildiler. 

 Belediye Meclis Tohlatısnın ikinci gündem maddesinin gereği olarak belediye meclisin 2 adet asil, 2 adet yedek katip üye seçildi. Yapılan seçimle Namık Kemal Özkan ve Arif Pak asil üyeliklere, Mesut Özcan ve Ayfer Hıncal yedek üyeliklere getirildiler. 

Toplantı gündeminin üçüncü maddesini görüşülmesinde de Haydar Düdük, Arif Pak ve Kamil Canıgür belediye encümen üyeliklerine seçildiler

Burdur Belediyesi Belediye Meclisi’nin yeni dönemini ilk toplantısında toplantı, diğer gündem maddelerini görüşülmesiyle devam etti. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz belediye meclisi toplantısında, meclisin ilk toplantısı olması hasebiyle ilgili organlar oluşturulmadan evvel, öncelikle en genç üyelerin divan katibi üye seçimi öncesinde divan takibi olarak görevlendirmek üzere davet ederek;

“2019 yerel seçimlerinin ardından ilk meclis toplantımızda 60 ay görev yapacağımız Burdur Belediyesi’nde Burdur’umuzun geleceğini ilgilendiren tüm güzel kararlara hep birilkte imza tamayı temenni ediyorum. Burdur’umuzun gelişmesinde, Burdur’umuzun geleceğine yönelik yapılacak yatırımlarda, siyasi fikir ayrılıkları gözetmeksizin, taş üstüne taş koyacak kim varsa, hep birlikte kol kola girerek Burdur’umuzun iyiliklerine, güzelliklerine hep birlikte imza atıp ve adımızın Burdur tarihinde iyi şeyler yapmış bir meclis üyeleri ve başkanı olarak anılmasını yürekten temenni ediyorum. 

İnşallah uyum içerisinde çalışıp, bize vatandaş tarafından verilen bu görevi layığıyla yapıp bitirebilmeyi de temenni ediyorum. Hepinize tekrar hayırlı olmasını diliyorum. En başta şehrimiz olmak üzere ülke genelinde yapılan yerel seçimlerin  bundan sonraki süreçte ülkemizin geleceğine olumlu katkılar vererek, ülkemizin gelişiminde daha fazla yol katedilmesine inşallah yol açar diye düşünüyorum. Hepimize bu görevin hayırlı olmasını ve başarılar diliyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection