Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

13 Nisan 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Ziraat Odası seçim dönemini ve sonrasını, ülkedeki son ekonomik tabloyu gazetemize değerlendirdi. Yeni seçilen Ziraat Odası yönetimini tanıtan Başkan Kubilay, “Biz buraya çiftçileri korumaya, çiftçilerin hakkını savunmaya, çiftçinin dertlerini dinlemek için seçildik. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tohum ve gübre satışlarımız başlamıştır. Zirai alet ekipmanlarını da bakım yaptırarak çiftçimizin hizmetine sunduk. Ayrıca en kısa zamanda zirai ilaç, fidan satışlarımız da başlayacaktır.” sözleriyle çiftçilerin yanında olduğu mesajını verdi.  Özellikle mazota, gübreye, tohuma ve diğer birçok ürüne zam gelmesiyle birlikte çiftçilerin daha da zor bir duruma düştüğünü ve kredi borçlarını ödemeyediklerini dile getirdi.

Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay yeni yönetimle ilgili yaptığı açıklamasında;

“10 Şubat 2019’da Burdur Ziraat Odası’nda bir genel kurul yaşadık. Bu genel kurulda 103 delege oy kullandı. Bu genel kurulda bizde, 3 oy farkla seçildik. Fakat tablo o şekilde değil. Ben bundan öncede 4 yıl başkanlık yaptığımdan dolayı 103 delegenin, 103’ünü de ben aldım diye bakıyorum. Seçildikten sonra yönetim kurulumuzu, meclisimizi seçtik. Tabi daha önce Türkiye Ziraat Odaları’nda böyle bir seçim atmosferi yaşanmamıştır. Önceki başkan cumartesi günü listeleri dağıtarak pazar günü delege seçimi yapıldı bu tüzüğümüze, yönetmeliğimize aykırı bir hareket. Ama ona rağmen bizim arkadaşlarımız mahallelerinde, köylerinde çalıştı ve biz bu seçimi kazandık. Akabinde yönetim kurulu ve meclisimizi seçtik. Yönetim Kurulu Başkanlığına ben, Başkan Yardımcılığına Hüsnü Şakı, Muhasip üyeliği de Osman Ekicibaşı, diğer arkadaşlarımızda yönetim kurulu üyeliğine seçilmişlerdir. Daha sonra meclis toplantısını yaparak meclis başkanımızı seçtik. Meclis Başkanımız Mahmut Yılmaz, Başkan Yardımcısı da Fatih Bedir, diğer arkadaşlarda meclis üyeliğine seçildiler. Daha önceki dönemlerde de ben bunu aynı şekilde yaptım. 

Burada tüm çiftçilerimiz başkandır

Hepsini yasal olarak meclise almamız mümkün değil. Yönetim kurulumuz 21 kişi asil, 21 kişi de yedekten oluşuyor. Ama bizim tüm arkadaşlarımız yönetim kurulu ve meclisdedir. Köyünde, mahallesinde seçilen, yönetime veya meclise giremeyen arkadaşlarımızda aynı sekilde mahallerinde köylerinde o köyün temsilcisidir. Köyün temsilcileri Ziraat Odası’yla köylerin iletişimini sağlayacak arkadaşlardır. Ben 4 yıl önce benden önceki başkana banka hesaplarındaki 668 milyar 587 bin 99 kuruşu teslim ettim. 2015 yılında ticari alacaklarımız olan çiftçi üzerindeki 30 milyar 815 bin lirayı devrettim ama malesef diğer başkan arkadaş genel kurulda odanın 1 trilyon 200 milyar gibi bir parasının olduğunu söyledi. Ama biz hesapları devraldığımızda böyle bir şey olmadığını gördük. Diğer başkan arkadaştan devraldığımız yönetim kurulu banka hesaplarında 163 bin 513 lira 47 kuruş, iktisadi işletmede de 56 bin 104 lira olduğunu bunun 90 bin tl’side merkez birliği hissesidir, yani ödenecek borçtur. Biz seçildiğimiz tarihte geçmişe bakmayarak yapacaklarımızı, genel kurulda projelerimizi anlattık.” dedi. 

Projelerimizi uygulamaya başladık 

Ziraat Odası’nda yapılan çalışmalar ve hizmetler hakkında bigilendirmede bulunan Başkan Kubilay;

“Biz buraya çiftçileri korumaya, çiftçilerin hakkını savunmaya, çiftçinin dertlerini dinlemek için seçildik. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Odaya geldiğimizde 1 gram gübrenin olmadığını gördük. Akabinde hemen gübre alarak çiftçilerimize sunmaya başladık. Tohum ve gübre satışlarımız başlamıştır. Zirai alet ekipmanlarını da bakım yaptırarak çiftçimizin hizmetine sunduk. Ayrıca en kısa zamanda zirai ilaç, fidan satışlarımız başlayacaktır. Bunu tabi iki tane kazada bize bağlı Çeltikçi ve Kemer ilçelerindeki şubelerimizde aynı şekilde gübre, tohum, fidan satışlarına başlayacağız. En kısa zamanda. Bu sene şansımızdan yağmurlar yağışları oldukça verimliydi. Geçenlerde Konya Ulusal Tarım Fuarı’na gezi düzenledik. Bu fuara 450 tane çiftçimiz katıldı. Bunların otobüs ücretlerini, yemeklerini karşılayarak Konya Tarım Fuarı’nı gerçekleştirdik. Gerçekten de çiftçilerimiz yeni ekipmanları, aleti, edavatı yerinde gördüler. Fikir alışverişlerinde bulunmuşlardır. Buda çiftçilerimiz için faydalı oldu. Çok şükür şimdiye kadar her şey yolunda.” dedi.

Yem fiyatları aldı başını gidiyor

Yükselen yem ve girdi fiyatları hakkında bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay;

 “Gittiğimiz kazalarımızda, köylerimizde gerçekten hububatların yağmurdan nasibini aldığını gördük. Çiftçimiz buna layık bir şekilde çalışmaktadır ve tabi ki geldiğimiz şu günlerde gerçekten çiftçimiz bir acı içinde. Mazot, gübre, yem fiyatları çok yüksek. Çoğu hayvancılıkla uğraşan arkadaşımız süt veren ineklerini kesmek zorunda kalıyor. Sıkıntıları çok büyük. Türkiye’de bir tarım politikası yoktur. Acilen hükümetimizin, devletimizin Tarım Bakanlığı nezlinde tarım politikasının yeniden gözden geçirilerek bunlara acil bir çözüm getirilmesi gerekiyor.

Hakikaten çiftçiler Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlarını ödeyememektedir. Hükümetimiz bu borçları 1 yıl erteledi. Bu erteleme benim nezlimde bir sonuç değildir. Bunlara acilen çözüm getirilmesi gerekiyor. Bizde oda olarak bize borçları olan arkadaşları da elimizden geldiği kadar idare ediyoruz ama idare edemeyeceğimiz bazı olaylarda gündeme geldi. Vatandaşlar 2015, 2016, 2017, 2018 yılında odamızdan gübre, tohum ve gübre almış ve ödeyememişlerdir. Gübre, tohum borçlarını öderlerse tekrar bunun geri dönüşünü sağlayacağız. Bizde olmadığı zaman mutlaka ki çiftçiye de geri dönüşü olmaz.” değerlendirmesi yaptı. 

Elimizi taşın altına koyduk

25-28 Nisan arasında düzenlenecek olan Tarım Fuarı için yapılan çalışmaları aktaran Ziraat Odası Başkanı Kubilay;

“Akabinde geçen hafta genel kurulda da dedim, 81 ilde sadece Ankara delegesi olamayan il başkanı Burdur Ziraat Odası’ydı. Ankara delegesi seçimlerimizi yaptık. Burdur Ziraat Odası olarak ben ve Yeşilova Ziraat Odası Başkanımız   ve Çavdır Oda Başkanımız Ankara delegesi seçildi. Önümüzdeki günlerde de Ankara’ya giderek Ankara yönetimi seçeceğiz. Ankara Merkez Birliği, Burdur’daki sivil toplum örgüt başkanları ve yöneticileri, Burdur’daki kamu kurum kuruluş müdürleri ve yöneticileriyle birlik beraberlik içerisinde bir ittifak beraberliği yaptık. Burdur’a nasıl hizmet edebiliriz diye fikir alışverişlerinde bulunduk. İnşallah Burdur’umuza gereken yerde, gerektiği şekilde yardımcı olacağız. Ayrıca önümüzde 5.’si düzenlenecek bir fuarımız var. Bu fuarda da odamız olarak bizlere de görev erildi. Elimizi taşın altına koyduk. Burası bizim Burdur’umuz diyerekten bu fuarda başarılı bir şekilde arkadaşlarımızla, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum kuruluş temsilcileriyle birlikte fuarda da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Her ne kadar ekonomik kriz olsa da bu Burdur bizim. Herkes taşın altına elini koyaraktan burada da başarıyla çıkacağız inşallah.”dedi.     

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kök hücre nakli tedavisi bekleyen hastalar için Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın işbirliği içerisinde uygulamaya koyduğu Türk Kök Projesi’ne bir destek de MAKÜ’den geldi.

MAKÜ Türk Kızılay Genç Topluluğu tarafından Şarkıcı Mümin Sarıkaya’nın katılımıyla “Türk Kök’e Farkındalık Konseri” düzenlendi. Yoğun ilginin olduğu konserde, şarkıcı Mümin Sarıkaya sevilen parçalarını dinleyiciler için seslendirdi.

Konser öncesi Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren sanatçı Sarıkaya, Türk Kök Projesi ile binlerce kemik iliği örneği verildiğine dikkat çekerek kök hücre bağışçısının artmasına ve bilinçlendirme konularında destek vermeye çalıştığına vurgu yaptı. 

Ülkemizin kan ihtiyacının tamamına yakınını gönüllü ve güvenli bağışçıların kan bağışları ile karşılayan Türk Kızılayı ve kemik iliği tedavisine dikkat çekilen konserde söylenen parçalara dinleyiciler de eşlik etti.

Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç tarafından sanatçıya çeşitli hediyelerin verilmesi ile konser son buldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Millet İttifakı’ndan Burdur Belediye Başkanı seçilen Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret ederek, hayırlı olsun temennisinde bulunduk.

Burdur Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Süleyman Sırrı Taraşlı ve gazete çalışanları olarak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret ettik. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Süleyman Sırrı Taraşlı, Burdur Gazetesi’nin 1954 yılından beri ilimize hizmet ettiğine dikkat çekerek Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e yeni görevinde başarılar diledi.

Ziyaret sırasında değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Bir 5 yılı geride bıraktık. Görev süremiz boyunca ilimize en iyi hizmeti vermek için çaba gösterdik. Burdur halkının takdiriyle 31 Mart yerel seçimlerinde tekrar belediye başkanı seçildik. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de halkımızın huzuru ve refahı için uğraşacağız. 

Belediyenin omurga hizmetlerinden olan Fen İşleri, Park ve Bahçeler, yol asfalt çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Şirinevlere sözünü verdiğimiz spor salonunu yapacağız.” dedi.  

Yapılan ziyarette Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek Burdur Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Süleyman Sırrı Taraşlı ve çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur İli köylerine yapılması planlanan Millet Konakları ile ilgili basın bülteni yayınladılar.

Yayınlanan bülten şu şekilde;

“43 ADET MİLLET KONAKLARI YAPILACAK ”

100 günlük eylem planı içerisinde bulunan Millet Konakları ile ilgili çalışmalar başlanıldığını belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı içerisinde Ülkemiz genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, İller Bankası A.Ş tarafından yapılması planlanan Millet Konakları ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Türkiye Genelinde 3 Bölge olarak yapılan çalışmalarda İlimiz 1. Bölge de yer almaktadır. İller Bankası Antalya Bölge Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarda köylerimizin büyüklüklerine göre 3 tip proje bulunmaktadır.   Yapılan çalışmada sosyal yapıyı geliştirmek üzere konak, kıraathane, kütüphane gibi işlevler bulunacaktır. Burdur İlimiz genelinde İl Özel İdaresi tarafından belirtilen 43 köyümüzde planlanan ve geçmişten 2 köyümüzde yarım kalan işlerinde tamamlanması planlanmaktadır. Burdur’umuza hayırlı olsun.“ şeklinde açıklamada bulundular.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak, Valilik giriş katında hizmet vermeye başlayan PTT şubesini ziyarette bulundu.

Nüfus Müdürlüğümüz tarafından verilen kimlik, sürücü belgesi ve pasaport hizmetleri için harç ödemelerinin aynı yerde yapılması sağlanarak vatandaşlarımıza büyük bir kolaylık getirecek, PTT Şubesi Burdur Valiliği giriş katında hizmet vermeye başladı.

 İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun vatandaş memnuniyetini esas alan bir yönetim anlayışının yaygınlaşması, vatandaşlarımızın yerinde hizmet almalarını sağlayacak çalışmaların yapılması talimatları kapsamında planlanan, özellikle Valiliğimize nüfus müdürlüğü hizmetleri için gelen vatandaşların harç ödemelerinde kolaylık sağlayarak yerinde hizmet almalarını sağlayacak PTT şubesini ziyaret eden Vali Hasan Şıldak, Başmüdür Nevzat Kazan’dan verilecek hizmetlerle ilgili bilgi aldı.

 Valiliğimiz giriş katında hizmet vermeye başlayan PTT Şubesinin hayırlı olmasını dileyerek ilk işlemi gerçekleştiren Vali Hasan Şıldak, katkılarından dolayı PTT teşkilatımıza teşekkür etiğini ifade etti. Ziyaret sırasında İl Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Metin Özyurt’ta hazır bulundu. 

 Devletimizin köklü kurumları arasında yer alan PTT Teşkilatı posta, kargo, banka lojistik alanlarında 5000’e yakın iş yeri, 300’ü aşkın PTTmatik, 159 mobil şube, 10.000’e yakın personeli ile vatandaşlarımıza önemli hizmetler sunuyor.

 İlimizde de 28 iş yerinde hizmet vermekte olan PTT teşkilatı 29. iş yerini Valilik Binası içerisinde hizmete açtı. Hizmete açılan yeni şubede PTT iş yerlerinde sunulan iş ve işlemlerin tamamı yapılabiliyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Cangır, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Isparta Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Cangır, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gürcan, Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün, TETA Teknik Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ömer Tömek, TETA Teknik Tarım Genel Koordinatörü Sumer Tömek Bayındır ve OMC Türkiye Genel Müdürü Reşat Güney ile birlikte, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Isparta Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Isparta ve Burdur İllerinin ekonomik durumu ile tarım ve hayvancılık sektörlerine ilişkin yapılabilecek projeler hakkında fikir alış verişinde bulunulduğu açıklaması yapıldı;

“İlk olarak Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar’ı ziyaret eden Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binasının hayırlı olmasını dileğinde bulundu. Binanın, kuruma yakışan, çok güzel ve çok sıcak bir hizmet alanı olduğunu belirten Başkan Çangır, “Başkanımız Ahmet Beyi tebrik ediyorum. Burdur ve Isparta’da özellikle hayvancılığın geliştirilmesi konusunda yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Ayrıca üreticilerimizin eğitilmesinin de önemine vurgu yaptı” şeklinde konuştu. 

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar’da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Paydaş kuruluşumuz olan Burdur Ticaret Borsası ile her zeminde işbirliğine hazırız. Özellikle tarım ve hayvancılık alanında yapılacak olan projelerle ilgili olarak birbirimizin desteğine ihtiyacımız var. Bu bağlamda, bizler üzerimize düşen her türlü göreve hazırız” dedi.

Meclis Başkanı Hikmet Çangır ve beraberindeki heyet, daha sonra Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Abdullah Madenci’yi ziyaret ederek, BAKA’nın desteklemeleri konusunda bilgi aldılar.”

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, ‘Çiğ Süt Referans Fiyatları’ hakkında değerlendirme yaparak, yazılı basın açıklaması yayınladı;

Son aylarda girdi maliyetlerindeki durdurulamayan artış karşısında üretici kesiminin maliyet ve zararları taşıyamaması Ulusal Süt Konseyi nezdinde karşılık bulmuş, üretici ve sanayici temsilcileri,  Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile birlikte Ulusal Süt Konseyi çatısı altında toplanmıştır. Soğutulmuş çiğ sütün 1 Mayıs 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki referans fiyatı 2,00 TL/LT olarak belirlenmiştir. 

Bu işin felsefesinin herkes tarafından kabul görecek şekilde bir pariteye bağlanmadığı takdirde her gün, her hafta, her ay fiyat konusunda toplanmak zorunda kalınacaktır. Parite için çiğ süt / fabrika yemi oranı kullanılabileceği gibi raflardaki süt mamüllerinden oluşacak ürün sepeti fiyatı ile çiğ süt fiyatı arasındaki oran da esas alınabilir.

Çiğ süt için Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye fiyatının belirlenmesinin ardından biz üreticileri tedirgin eden en büyük konu yem başta olmak üzere girdi fiyatlarına art arda zamların yapılması ile yetiştiricinin çiğ süt fiyat artışından sağlayacağı faydanın ortadan kalkmasıdır. Tüketici gıda fiyatlarında yaşanan enflasyon açısından ya çiğ süt fiyatları ile birlikte çiğ süt fiyat artışında en büyük paya sahip yem fiyatlarına da müdahale edilmeli ya da dönemsel olarak çiğ süt fiyatına paralel olarak yem fiyatlarının da sabitlenmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bizim rakamlarla işimiz yok, süt/yem paritemiz garanti altına alınırsa o zaman fiyatlar düşse de yükselse de üretici zarara uğramayacak ve üretimde sürdürülebilirlik sağlanmış olacaktır.

Burada Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulunda olmamıza rağmen kamuoyuna doğru bilgiyi vermekten çekinmiyoruz. Daha öncede ifade ettiğim gibi süt fiyatını Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu toplanarak belirlemiyor. Bakanlığın nezaretinde ve tüm sektör taraflarının hazır bulunduğu bir ortamda referans çiğ süt fiyatı belirleniyor. Burada Konsey sadece toplantıyı organize edip tarafları bir araya getirme görevini üstleniyor. Özellikle süt sektörü ile ilgili oluşturulacak tüm politika ve planlar, üretici kesimini küstürmeden süt üretmeye teşvik etmek ve kazandırmak amacı yanında sanayinin de sürdürülebilir bir şekilde üretimde tutulması ve tüketicinin de korunması esasına dayanmalıdır. Bu zincirin temeli ve hayati unsurunun üretici olduğu malumunuzdur. Üretmeden işlemek ve tüketmek mümkün değildir. Dün, bugün ve yarın çiğ süt piyasa istikrarına zarar verecek her bir olumsuz gelişmenin Türkiye’nin gıda üretimi açısından bağımsızlığının temeli olan üretici kesimini üretimden uzaklaştırdığı unutulmamalıdır. Sonuç itibariyle biz sektörü bir bütün olarak görüyor üretici ve sanayici kesiminin birbirini tamamlayan unsurlar olduğu düşünüyoruz.

Yeni çiğ süt fiyatının üreticilerimiz başta olmak üzere tüm sektör paydaşlarına hayırlı olmasını dileriz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) üyelerini dünyanın dört bir yanındaki pazarlarla buluşturuyor.

Türkiye’nin en büyük dış ticaret grubu olan mermer, doğaltaş, madencilik ve inşaat malzemelerinde örnek projelerin uygulama merkezi olan BUTSO, üyelerini güçlü ve alternatif pazarlara taşımayı sürdürüyor.

Batı Akdeniz Bölgesinin ve Türkiye’nin ihracata dayalı kalkınma hedeflerinin aktörlüğünü üstlenen Burdurlu firmalar Slovenya, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Fransa’yı ziyaret ederek ilgi alanlarına göre ticari ürünlerde güncellemelerde bulunduğu açıklaması yapıldı.

Slovenya, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Fransa’daki dış ticaret pazarlarında, inşaat ve madencilik fuarında, tarihi ve turistik yerlerde gezi ve incelemelerde bulundu. Cenevre, Lozan, Vevey, Montrö, Bern, Luzern, Zürih, Colmar, Equeisheim, Requewihr, Strasburg, Heidelberg, Rothenburg, Stuttgart, Ulm, Münih,  Salzburg, Hallstat ve Ljubljana kentlerini ziyaret eden BUTSO yönetimi ve üyeleri, kültür seyahatlerinde de bulundu.

Türkiye’deki seçimsiz 4,5 yıl için ekonomi hacminde büyüme olacağını öngördüklerini söyleyen ve ziyaret hakkında genel bir değerlendirmede bulunan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “BUTSO olarak önceliklerimiz arasında ilimizin ve ülkemizin ticaret hacmini geliştirecek, büyütecek ve güncelleyecek çalışmalarda bulunmak yer almaktadır. Bizler de beş ülkeye yaptığımız ziyaretlerde bu misyonla hareket ettik. Pazar ve fuarlar başta olmak üzere ticari ve kültürel bağlarımızı güçlendirici adımlar attığımızı düşünüyoruz” dedi.

Ulusal ve uluslararası ziyaretlerin BUTSO üyelerine artısı olduğunu kaydeden Başkan Yusuf Keyik: “21. Yüzyıla göre veriler elde etmek amacındayız. İçerisinde bulunduğumuz ekonomik süreçte işbirliklerinin yeniden tanımlamasını yapıyoruz” diyerek Türkiye’nin ve Batı Akdeniz Bölgesinin ihracat potansiyellerinin güncellenmesini, Avrupa’da hangi sanayi alanlarında önemli gelişmeler olduğunu ve Avrupalı yatırımcıların hangi sektörlere daha fazla ağırlık verdiğini yeniden tanımladıklarını vurguladı.

Almanya’daki fuara katılmakla birlikte ziyaretin ticari ve konjonktürel açıdan daha fazla önem ifade ettiğini belirterek açıklamasını sürdüren Başkan Keyik: “Kendi kişisel imkânlarımızı seferber ederek Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerindeki fuarlarda zaman zaman yer alıyoruz. Katıldığımız, bölgemizi ve ülkemizi temsil ettiğimiz bu fuarlar sıradan fuarlar değil. Almanya’nın Münih kentindeki 32. Uluslararası İnşaat Makineleri, İnşaat Malzemesi Makineleri, İnşaat Araçları ve Madencilik Makineleri İhtisas Fuarı da sanayi ve ticarette aklımızda yeni ufuk çizgileri oluşturdu. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar hem ihracat yaptıkları ürünlerini ve hem de kendi kültürel özelliklerini tanıtıyorlar. Bizler de BUTSO olarak ortaya koyduğumuz vizyon ve hayata geçirdiğimiz projelerle ilimizin belirli gruplarda Türkiye ekonomisindeki öncü rolünü pekiştirmeye devam ediyoruz. Burdur’u tanıtmak ve temsil etmek çalışmalarımız sürecek” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection