Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 11 Nisan 2019 15:32

12 Nisan 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

12 Nisan 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Şehrimizdeki bazı Vodefone aboneleri yaklaşık 15-20 günden bu yana telefonlarını kullanamıyorlar. Çünkü bağlı oldukları Vodafone firmasınca kendilerine sağlanan hat çalışmıyor. Aboneler telefonla arama yapamıyorlar. Numaralarını arayanlarda kendilerine ulaşamıyorlar.

Özellikle Konak Mahallesi’nde konutları ve işyerleri bulunanlar telefonlarını kullanamıyorlar. Telefon hatlarını kullanamayan aboneler Wodefone bayilerine gidip şikayetlerini ilettiklerinde, bayi yetkilileri sorun hakkında bilgi bahibi olmadıklarını, sorunu gidermede kendilerinin yapabilecekleri bir şey olmadığını ileri sürüyorlar.

Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni arayan abonelere; “Ben bu konuyla ilgili olarak bölgeyi inceleme sağladım. Bölgeye yakın olarak Burdur özellikle merkez kısmını kontrol ettiğimde 4 adet baz istasyonu var ve 4’üde şu anda kapalı durumda. 1 tanesi sökülecek. Muhtemelen arızalıdır. Ek olarak yan tarafında bir tane daha var. Oda çevre faktörlerinden ötürü kapalı. Muhtemelen halk karşı çıkmıştır ya da halkın itirazı konusunda kapalı. Genel olarak şu an baz istasyonları kapatılıyor. Muhtemelen yenileri yapılmış, bunlar aktif hale gelecek. Hiçbir baz istasyonu tekrar yapılmayacak diye sökülmüyor. Baz istasyonu ordan alınıyordur, yenisi yapılıyordur. Faturalı hat kapansa da, siz hattınızı çıkarıp köşeye koyun. O hatta yine her ay fatura yine çıkar.  Bir faturalı hat aldığınızda sözleşmeli olsun ya da olmasın o hattı sim kartı bir köşeyi bırakın fatura yine 30 günde bir işler.” Cevabı veriliyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

“Haber sitelerinde yer alan haberler AKP’nin yenilgiyi hazmedememiş olması sebebiyle AKP İl Başkanı Volkan Mengi tarafından basına ve kamuoyuna ‘’ İkinci Dönemin İlk İcraatı Hayvanları Katletmek’’ konulu açıklama esefle karşılanıp Burdur Belediyesi’nin kurumsal kimliğine saldırdığı basın açıklamalarını üzüntüyle takip ediyoruz.

Burdur Belediyesi Hayvan Barınağına yakın bir bölgede çukur içerisinde bulunan hayatını kaybetmiş sokak hayvanları ile ilgili olarak Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz olayla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu’yu soruşturma için görevlendirmiş ve olayın en derin şekilde en ince ayrıntılarına kadar araştırılması konusunda özel ilgi istemiştir.

Burdur Belediyesinin kurumsal yapısını hedef alarak bugüne kadar attığı hiçbir iftirayı ispatlayamamış, müfteri damgası üzerinde kalan AKP İl Başkanı Volkan Mengi yine bugün Burdur Belediyesi kurumsal kimliği üzerinden Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e iftiralar atmıştır. Basın kuruluşlarına gönderdikleri açıklama da “Büyük bir şaşa ile koltuğuna oturan ama vaat ettiklerinin ilk günden tersini uygulamaya başlayan Ali Orkun Ercengiz’in bu uygulaması bizleri şaşırtmamıştır” ifadelerini kullanarak vatandaşın zihninde sanki bu olayın Burdur Belediyesi ve/veya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in talimatı ile gerçekleştirilmiş bir olay havası yaratmaya çalışmaktadırlar.

Müfteri İl Başkanı Volkan Mengi şunu çok iyi bilmelidir ki hem Burdur Belediyesi Kurumsal yapısı hem de Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in özellikle sokak hayvanlarına gösterdiği saygı / önem asla tartışma konusu olamaz. İftiraları ile Burdur gündeminde her daim yer eden ve iftiralarını asla ispat edemeyen AKP’nin müfteri İl Başkanı Volkan Mengi hakkında kurumsal olarak da yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla açıklaması yüzünden suç duyurusunda bulunacağımızı belirtiriz.

Konu ile ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcımız Hasan Duygulu’nun açıklamaları şöyledir ; “05.04.2019 günü Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle, Hayvan Dostları Derneği üyelerinin kimi ihbara dayalı olarak Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinde Belediye yetkilileri bulunmadan ölmüş hayvan cesetlerini çıkartarak bunu Belediyemiz eliyle öldürülüyormuş gibi basın ve soysal medya yoluyla kamuoyu ile paylaşmalarından üzüntü duyulmuştur.

Ortaya çıkan bütün değerlendirmeler, tutanak ve sonuçları incelenmektedir. Bu durumda ortaya çıkan müessif durumun sonuna kadar gidilmesi, yapılacak araştırma sonucunda oluşacak durumun tespiti sonucunda gerekli en ağır cezalandırma yoluna gidileceğini halkımıza belirtebiliriz. Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu incelendi. Soruşturmayı yürütmek üzere bana görevlendirme yapıldı.

Soruşturmayı başlatmış bulunmaktayız. Veteriner İşleri Müdürü, Müdür vekili dâhil, Veteriner hekim, veteriner Teknikerleri, Barınakta görevli 4 elemanla ilgili soruşturma başlatılmış durumdadır. Şu ana kadar Veteriner işleri Müdürüyle beraber 2 görevlinin ifadeleri alındı. Kullanılan iğne ve enjeksiyon aletleri inceleniyor. Kamera kayıtları inceleniyor.

Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan bilgi ve bulgular ve patolojiye gönderilen otopsi raporu da dikkate alınarak sorumluların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması yoluna gidilecektir. Bu arada 2 çalışan işçiye zorunlu izin verilmiştir. Gerekçesi de şudur: her ikisi de hem 2 Nisan hem de 4 Nisan’daki olayla bağlantıları sebebiyle böyle bir tedbir alınmıştır. 

Diğer 2 işçinin soruşturması da devam etmektedir. Meydana gelen bu olayda sorumlulukları olmasa da, aynı barınakta görev yapıyor olmalarından dolayı. Bu konuda soruşturma nereye ulaşacaksa, kime ulaşacaksa tüm sorumlular hakkında idari ve yasal işlem yapılacaktır. MAKÜ Veterinerlik Fakültesine gönderilen köpek ölülerinin otopsi raporları, kamera kayıtları, bilimsel veriler ile ilgililerden alınan ifadelere göre soruşturma sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 11 Nisan 2019 15:30

Burdur Gölü “Burdur Çölü” olmasın!

Atlas Dergisi’nin Nisan sayısında “Burdur Gölü”  “Burdur Çölü” olmasın deniyor. 

Mizahi yaklaşımla konu işlenirken, Burdur Gölü levhasındaki “Burdur Gölü” yazısındaki G harfi doğal bir yıpranma ile Ç harfine dönüşünce; ortaya “Burdur Çölü” yazısı çıkmış.

Burdur Gölü doğal sınırlarında iken, göl suları Isparta Kılıç Kasabası’nın ötesine kadar uzanamaktaydı. Gölü besleyen suların önünün kesilmesi ile Burdur Gölü kurumaya başladı. Şimdi Kılıç Köyü’nden İlyas Köyü sınırına kadar uzanan kuruma ile kurumuş göl yatağı çöle döndü.

Yıllarca Isparta ve Burdur Organize sanayilerinden Burdur Gölü’ne akıtılan kimyasal, kanserojen atıklar, şimdi kurumuş göl yatağında toprağa karışmış vaziyette durmakta. Kurumuş göl yatağındaki bu bu kanserojen kimyasal atıklar, rüzgarlarla etraftaki köylere hatta burdur şehir merkezine taşınmakta. Burdur Gölü etrafında, özellikle Senir Kasabası’nda kanser vakalarındaki artış bir raslantı değil. Göl yatağındaki kanserojen kimyasalların rüzgarla taşınması, kanser vakalarının artışında önemli bir etken!

Kurumuş göl yatağındaki  kanserojen kimyasallar yalnız rüzgarla taşınmıyor. Aynı zamanda, bu alanda otlatılan hayvanlarda, kanserojen kimyasallar üzerinde yetişen otları yiyerek, etleri ve sütleri ile başta kanser olmak üzere diğer hastalıklara yol açabiliyorlar.

Burdur Gölü’nün kurumuş yatağı bu haliyle başta kanser olmak üzere, pek çok hastalık için potansiyel tehlike oluşturuyor.

“Burdur Gölü”nün “Burdur Çölü”ne dönüşmesi, yalnızca hastalıklar için bir tehlike oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda Burdur Gölü çevresinde, havzasında sıcak-soğuk farkının artmasına, kuraklığa da yol açıyor. Bu değişiklikle bölgedeki ağaçları, bitkileri olumsuz etkiliyor. Buna bağlı olarak çevrede yapılan tarımsal ve zirai faaliyetler de bundan etkileniyor. Yaban hayvanlarının yaşamı da bu olumsuzluklarla tehlikeye giriyor.

Burdur Gölünün kuruyan yatağı tehlike saçmaya devam ediyor! Burdur Gölü’ne bir an önce su sağlanmalı ve Burdur Gölü” “Burdur Çölü” olmaktan kurtarılmalı.

Hasan Türkel

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 11 Nisan 2019 15:30

CHP’den YSK’ya çağrı

Hukuktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nazlı Oral, CHP İl Başkanlığı binasında basın açıklaması yaparak Yüksek Seçim Kurulu’na çağrıda bulundu.

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun en kısa sürede karar vermesi gerektiğini vurgulayan Oral, “YSK’nin görevi itirazları incelemek ve bir an önce karara bağlamaktır.” dedi. 

Nazlı Oral, yaptığı basın açıklamasında 7 madde sıralayarak; 

“1. YSK, yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldıkları kararlara uymak zorundadır. 

2. YSK, seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasadışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. 

3. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. 

4. YSK, “demokrasi değil seçimsiz bir Türkiye” isteyen iktidar sahiplerine, dur demek zorundadır. 

5. YSK, “hukukun üstünlüğü mü? Yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?” bunu açık ve net cevap vermek zorundadır. 

6. YSK’da “Hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?” Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadırlar. 7. Özetle, iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası, YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur” dedi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 11 Nisan 2019 15:30

Muhtarlar mazbatalarını aldı

Burdur mahalle ve köy muhtarları, mazbatalarını ilçe seçim kurullarından aldı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde belediye başkan adayları, il genel meclis üyesi adayları ve belediye meclis üyesi adaylarının yanı sıra seçmenin karşısına çıkan muhtarlada, Burdur’da mazbatalarını almaya başladı.

Seçilen muhtarlara mazbataları ilçe seçim kurulu görevlileri tarafından verilmeye başlandı. Mahalle ve köy muhtarları bağlı bulundukları ilçe seçim kurullarına azalarıyla birlikte giderek mazbatalarını aldı. İsim listesine göre Burdur merkezde 35, köylerde ise 51 tane muhtar azalarıyla birlikte mazbatalarını aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

 

Polis Haftası etkinlikleri kapsamında, 11 yıldır gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilerek sürdürülen Polis Amca Satranç Şenliği tamamlandı.

Sporcuların tamamını okul öncesi öğrencilerinin oluşturduğu ve her yıl bu turnuva için merakla bekleyen minik sporcular madalyalarına kavuştu. 

Satranca yeni başlamış olan miniklerimizi satranç sporu ile tanıştırmak, yarışma heyecanını ve ödül sevincini kazandırmak amacını taşıyan bu güzel organizasyonda ev sahipliğini 11 yıldır İl Emniyet Müdürlüğü sürdürmektedir.

Burdur Emniyet Müdürlüğü, Burdur Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Burdur Satranç İl Temsilciliğince organizasyonunca düzenlenen “Polis Amca Satranç Şenliği” 6 Nisan 2019 Cumartesi günü, Burdur Emniyet Müdürlüğü Polis Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde yapılmıştır.

 Dört ve beş yaş grubu 150 sporcunun katılımıyla yapılan şenlikte minik sporcularımız sportmence yarıştı. Turnuva Direktörlüğünü Orhan Altın’ın ve milli hakem Şükrü Şener’in, başhakemliğini yaptığı turnuva sonunda tüm minik sporcularımıza katılım belgesi ve madalya verildi.

İl Emniyet Müdürü Arif Çankal’ın ilk hamlesiyle başlayan şenlik, ödül töreniyle sona ermiştir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection