Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesine ait Hayvan Barınağının hemen dışında bulunan iki çukurdan onlarca köpek ve kedi ölüsünün çıkarıldığını yerel ve ulusal basından öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu süreci Burdur Hayvan Dostları Derneği ile beraber yakından takip etmektedir.

Sorumlu kurum Burdur Belediyesi yetkililerinden sorumlular hakkında bizzat belediye başkanı tarafından ilgili başkan yardımcısına talimat verilerek konu hakkında araştırma yaptırıldığı bilgisi edinilmiş olmakla birlikte, kamuoyu aydınlatılmamış, soru işaretleri giderilmemiştir.

Olaya karışan iki personel hakkında idari soruşturma açılıp açılmadığı, görevlerinden el çektirilip çektirilmediği, barınaktan uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadıklarını bilmiyoruz.  

Daha önce defalarca örneğini gördüğümüz gibi, olayın sadece iki personel üzerine yıkılmamasını istiyoruz.

Failler hakkında işlem yapmayan, şimdiye kadar defalarca uyardığımız halde hiçbir eylemleri hakkında soruşturma açmayan, açsa bile sümen altı edildiği için neticesini asla öğrenemediğimiz,  sonucu asla paylaşılmayan baştan savma soruşturmalar yapan, Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı sorumlu veteriner teknikerleri, veteriner hekimi ve silsile amirlerinin de soruşturmaya dahil edilmesini talep ediyoruz.

Etkin ve şeffaf bir soruşturma yapmayarak sorumluların ve amirlerinin eylemlerine dolaylı olarak göz yuman kişilerin de suçluları koruduğunu, failleri koruyarak ceza yargılaması anlamında suç işlediklerini bilmelerini isteriz.

Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak gerek sokak hayvanlarını öldüren ve onları çukura atan failler,  gerekse failler hakkında gereğini yapmayarak görevini ihmal eden kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca disiplin soruşturması için başta bakanlıklar olmak üzere tüm idari birimlere de şikayet dilekçesi vereceğiz. Yaptığımız şikayetleri sıkı ve titiz bir şekilde takip edeceğiz.

Burdur Belediyesini, ilgili personelleri hakkında sorumluluk sahibi her kurum gibi derhal ciddi, etkin ve şeffaf bir soruşturma yaparak olayın faili olan personelleri ile amirleri hakkında gereğini yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz. 

Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 10 Nisan 2019 14:42

11 Nisan 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

11 Nisan 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 10 Nisan 2019 14:42

Ekip Burada

Ekip Burada çalışanları, 5 kişilik öğretmen kadrosuyla öğrencileri YKS’ye hazırlıyor.

15 Nisan’da başlayacak olan kursta matematik ve geometri dersleri verilecek. Salih Ünal Eğitim Eğitim Kurumları binasında yapılacak olan kurslar, 15-19 Nisan ve 5-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Maksimum 9 kişilik sınıflarda yapılacak olan kurslarda öğrenciler üniversite sınavına hazırlanacak. 6’şarlı gruplar halinde yapılacak olan matematik-geometri kurslarına tüm öğrenciler bekleniyor. 

Matematik Öğretmeni Nilay Yayla Ekip Burada kurslarıyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada;

“Bizler 5 kişilik öğretmen kadromuzla öğrencileri üniversite sınavına hazırlıyoruz. 15-19 Nisan ve 5-19 Haziran tarihleri arasında yapacak olduğumuz matematik-geometri kurslarımıza bütün öğrencilerimizi bekliyoruz. Bizim bu kursu yapmamızdaki amaç öğrencilerin hiçbir şey için geç kalmadığını göstermek, kalan zamanın nasıl değerlendirilmesi konusunda bilgilendirmelerde bulunmaktır. Bu kursla biz , matematik ve geometri alanında öğrencileri sınava hazırlıyoruz. Sınıflardaki öğrenci sayımız en fazla 9 kişilik olacak. Ekip Burada çalışanları sayesinde öğrencilerin matematik ve geometri alanındaki eksiklikleri tamamlanacak. 15 Haziran’da yapılacak YKS sınavında şimdiden tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, herkesi kursumuza bekliyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Polis Teşkilatı’nın 174. kuruluş yıldönümü etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende İl Emniyet Müdürü Arif Çankal Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 

 Kutlama mesajlarının okunmasının ardından İl Emniyet Müdürü Arif Çankal Polis Teşkilatı’nın 174. kuruluş yıldönümüyle ilgili olarak konuşmasında;

“Dünyadaki hızlı değişim ve gelişime bağlı olarak eğitim ve teknolojik alanda sürekli kendini yenileyen Türk Polis Teşkilatı, gerektiğinde devletin şefkatli eli olmuş, vicdan, merhamet, doğruluk ve adaletten ayrılmadan milletle el ele, gönül gönüle köprüler kurulmuştur. Milletin refah ve huzuru için suç ve suçla mücadeledeki kararlılığıyla 7 gün 24 saat esasına göre çalışan  Türk Polis Teşkilatımız devletin çelik bileği, güvenliğimizin teminatıdır. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü halkın temel hak ve bütünlüklerini korumak amacıyla canı pahasına görev yapan teşkilatımız, medeniyet yolundaki hızlı yürüyüşünü sürdürecektir. Türk Polisi bu görev aşkını devletin kudretinden almaktadır. İlk günkü heyecanıyla çalışan polisimizin onurla taşıdığı, 54 çuhalı ve 8 köşeli yıldız, erdem ve ahlakın timsalidir. Onurla taşıdığımız bu yıldız, toplumun temel direğinin bekçisi olduğumuzun nişanesidir. Bu bilinçle Türk Polisi olarak bizler üstlendiğimiz bu ülküyle devletimizi gururla gelecek nesillere taşıyacağız. Emniyet teşkilatı olarak şerefli mazimizden ve milletimizden aldığımız güçle topluma güven veren hizmetlerimizi yüksek bir şuurla ve halkla bütünleşerek devam ettireceğimize inancımız tamdır. Bu vesileyle vatan uğrunda mücadele ederken can-ı feda eden, yücelerin en yücesine ulaşan şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ve emekli mensuplarımızı minnetle anıyoruz. Türk Polis Teşkilatımızın 174. şeref yıldönümünü güzel vatandanımızın dört bir köşesinde görev yapan tüm emniyet mensuplarımızın ve en büyük destekçilerimiz olan ailelerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum.”dedi ve törene katılan herkese teşekkür etti. 

Kutlama,  Emniyet Müdürlüğü binasındaki düzenlenen kokteylle devam etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yürüttüğü “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi” çalışmaları kapsamında tarımsal kalkınma kredi kooperatifleri temsilcileri ile bir araya geldi.

Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan proje kapsamında bir araya gelinen kredi kooperatifleri temsilcilerine proje hakkında bilgiler aktarıldı. 

Rektörlük senato odasında gerçekleştirilen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Köy-Koop Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Köy-Koop temsilcileri, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve MAKÜ öğretim üyeleri katıldı.

Hayvancılık Projesi tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, kooperatiflerin ortak sorununa dikkat çekti. Prof. Dr. Korkmaz konuşmasında, “Türkiye’de hayvancılığın temel problemlerini hepimiz biliyoruz. Çiftçilerin bu sorunlarıyla her gün yüzleşen siz kooperatifler ile problemlerimizi konuşalım istiyoruz. Sadece üniversitenin akademisyenleriyle, onların katılımıyla desteğiyle bu sorunları çözemeyiz diye düşünüyorum. Dünyada kooperatifçilik olmadan hayvancılık ve tarımsal üretimi genişleten bir örnek yok. Burada sorun kooperatiflerin kendi yapısından kaynaklanıyorsa veya başka sorunlar varsa bunlar nelerse onları masaya yatırmalıyız ki tarımın birçok sorununu da çözmüş olalım. Kooperatifçilik günlük süt ve yemini satan bir mekanizmaysa bu çok basit bir işlem. Dünyada bu böyle işlemiyor. Kooperatifçilik ekonomik üretim sisteminin her şeyi demek. Ölçeğini yükseltmek, verimli işletmecilik demektir. Kooperatiflerin problemlerini ve üniversitemizin yürüttüğü projelerle birlikte neler yapabiliriz, bize düşen çalışma kısmı nedir onu konuşup bir yol haritası çıkarmalıyız. Projelerimizde akademisyenlerin desteği çok büyük. Sektör gelişiminin sağlanması için önce kooperatiflerimizle bu işi çözebiliriz. Başka seçeneğimiz yok. Çünkü kooperatifler dışında tüm yapıların tamamı ya kamu ya da özel sektördür. Sadece kooperatifler üyesi bulundukları kitlenin ekonomik ve sosyal kitlenin gelişimi için uğraşıyor. İnsanların kendi sorunlarının kendileri çözme mekanizmasıdır.” ifadelerini kullandı.

MAKÜ’nün 2018 yılında başlattığı projelere de değinen Rektör Korkmaz, konuşmasına “Üniversite olarak 2018 yılından itibaren devletin bir politikası olarak çalışmalarımıza başladık. Bazı kooperatif ve köylerimiz de bu çalışmaları hissediyor. Çünkü eğitimlerimiz sürüyor. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz, merkez köylerimizde ve birçok köyde bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitimler bu işin bir aşaması, hem farkındalık oluşturuyoruz hem de bilgi ihtiyacımızı karşılıyoruz. Herkesin bu eğitimlere katılmasını da istiyoruz. Çünkü sizlerin istekli olması bizleri de olumlu yönde etkiliyor. İşletmelerimizin ölçek küçüklüğünü ana problem olarak söyleyebiliriz. Kooperatifçilikte çözülecek olan nokta budur. Ölçek ekonomisi işin kalbi ve bunun çözüm noktası kooperatiflerdir. Dünyadaki reçete budur. Bakım ve yetiştiricilik problemlerimiz de söz konusu. Doğru ve zamanında müdahale de çok önemli bir konu.” şeklinde devam etti. 

Köylerdeki nitelikli yetiştiricilerin göç etmesi sorununa da değinen Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Bir diğeri de göç konusu. Köylerimizde nitelikli kişi kalmıyor. Bunların hepsinin çözümü için nereden başlayabiliriz demek için bugün buradayız. Biz çalışmaya başladık. Sizin içinde yaşadığınız temel sorunlara göre çözüm bulabilirsek devletin diğer politikalarına ve ortaya çıkardığımız sonuçlara göre yön verebilirsek bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Yoksa gençlerimizi çocuklarımızı herhangi bir işe sokar ve tarım ve hayvancılığı bitirmiş oluruz. 10-15 sene sonra geleceğimiz nokta burasıdır. Türkiye de hızla bu noktaya doğru gidiyor ve bunu durdurmak zorundayız. Üniversite olarak özerk bir yapımız var ve ortak girişimler yapabiliriz. Eğitim ve sertifikasyon gibi konularda, ürünlerimizi markalaştırmada tüm bu yapacağımız çalışmalarda ortak çalışma sürecini başlatmamız gerekiyor.” dedi.

Köy-Koop Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız ise yaptığı konuşmasında “Üniversitemizin 6 aydır sürdürdüğü eğitim çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar Köy-Koop olarak üniversiteden istediğimiz her türlü yardımı ve desteği aldık. Bundan sonra da alacağımıza inanıyoruz. Bizler üniversitelerden bilimsel açıdan yararlanmak zorundayız. Girdi maliyetleri bizlerin belini büküyor. Ürünü üretirken onun için ne kadar para harcadığımıza bakınca kar elde edemediğimizi görüyoruz. O yüzden ana nokta üretim. Üretimi artırırsak o ürünlerin sertifikasyonunu sağlarsak bunlar bizim için artı değer taşır. Yem ünitelerinin önemi konusuna gelince sanayi yemi mi almalıyız yoksa bizler üretebiliyor muyuz bunların tartışılması gerekiyor. Her zaman üniversitemizin yanındayız. Köylerimizde eğitimler devam ediyor. Bizlerden ne kadar öneri ve teklif giderse üniversitemizin çalışma ivmesi de o derece artacaktır diye düşünüyorum.” sözlerine yer verdi.

Karşılıklı görüş ve önerilerin paylaşıldığı toplantı Rektör Korkmaz’ın Köy-Kop Başkanı Yıldız’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etmesiyle sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü (MAKÜ) Prof. Dr. Adem Korkmaz, 4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarına (HESTOREX) katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen fuarın 4 Nisan’da yapılan açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor İl Müdürleri, Federasyon başkanları, üst düzey idareciler, basın mensupları ve yabancı misafirler katıldı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen spor turizmi panelinde konuşan Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Son yıllarda gerek kavramsal gerekse ekonomik beklentilerin değerlendirilmesi kapsamında tartışılan spor turizmi, spor pazarlaması ve turizm pazarlamasının kesiştiği bir nokta olarak görülmektedir. Spor turizmi, insanların herhangi bir alanda düzenlenen spor organizasyonlarına aktif olarak katılmak veya izlemek amacıyla yaptıkları seyahatlerin yanında spor organizasyonunun süresi boyunca turizm etkinliklerinde bulunmaları olarak da ifade edilebilir.” dedi.

Rektör Korkmaz konuşmasına, “Son yıllarda spor turizmi, turizm sektörü içerisinde önemli bir ivme kazanmaktadır. 2015 yılının verilerine göre dünya genelinde 180 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olmakla beraber, her yıl yüzde 14 oranında büyüme kaydetmektedir. 2014 yılının sonunda Türkiye’de spor yapan yabancı turistlerin sayısı 550 bini aştığı gibi, bu turistler tarafından yapılan toplam harcama rakamı da 900 milyon doların üzerine çıkmıştır. 2015 yılında ise ülkemizin daha da parlak sonuçlara ulaştığı görülmektedir. Örneğin, spor turizminin en önemli merkezi olan Antalya futbol, golf, tenis, yüzme ve okçuluk başta olmak üzere birçok dalda verdiği hizmetler ile ülke ekonomisine 500 milyon avro kazandırmıştır. Türkiye’de spor turizminin toplamdan aldığı pay yüzde 1,5 düzeyindedir. Bu pastadan en çok golf ve futbol pay almaktadır.  Bir spor turisti ortalama bir turistin 2 katı kadar harcama yapmaktadır. Türkiye’ye gelen yabancı sporsever turistin harcaması bin 648 dolar düzeyindedir.” şeklinde devam etti.

“Burdur Spor Kampının Merkezi Olabilir”

Futbolcuların kamp için Burdur’u tercih edebilmeleri ve sosyo-ekonomiye katkıda bulunabilmek adına yapılan çalışmaları anlatan Rektör Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Futbol takımları ve hazırlık kampları pazarı Akdeniz bölgesinde ve yoğunlukla olmak üzere Antalya’da bulunan ve son dönemlerde sayıları artan değişik temalı otellerin yanı sıra yeni ve farklı pazarlar niteliği taşıyan futbol ve golf turizmi alanlarında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Dünyada futbol kampları turizmine İspanya’nın öncülük ettiği bilinmektedir. Türkiye’de bu turizm türü 1995 yılında başlamasına karşın oldukça hızlı bir gelişme göstermiştir. Örneğin, 1995 yılında kamp turizmine katılan takım sayısı yalnızca 70 civarında iken bu rakam 2003 yılında 700‘e, günümüzde ise bin 500’e yükselmiştir. Böylece Türkiye, İspanya’dan sonra futbol turizminde ikinci sıraya yerleşmiştir. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak spor projemiz ile hem ülkemizin hem de bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için yeterli şartları taşıdığımızı düşünüyoruz. Çünkü bir futbol takımının kamp yapabilmesi için gerekli tüm şartları gerek Burdur’un konumu ve gerekse üniversitemizin akademik birim ve altyapısıyla hazır hale getiriyoruz.”

“Üç önemli faktöre de sahibiz”

Bir futbol takımının kamp için üç önemli faktörü göz önünde bulundurduğunu belirten Prof. Dr. Korkmaz, Burdur’un bu üç faktöre de sahip olduğunu söyledi. Rektör Korkmaz, konuşmasında “Bir futbol takımı, kamp için hangi faktörleri göz önünde bulundurur? Kısaca özetlersek; Birinci faktör iklim ve konumdur. Bu bağlamda, sıcaklık, nem, yağış, rakım, rüzgar değişkenleri futbol takımlarının kamp ve hazırlık çalışmaları için belirleyicidir. İkinci faktör spor tesisidir. Bu faktör nizami futbol sahası, koşu parkuru, çim kalitesi, antrenman araçları ve saha güvenliği gibi unsurları içermektedir. Konaklama tesisi ve olanaklar olarak belirlenen üçüncü faktör; otel, yiyecek-içecek çeşitliliği ve kalitesi, kondisyon merkezi, transfer (otel-saha arası) ve otel güvenliği değişkenlerini içermektedir. Özellikle konaklama tesislerinin futbol takımlarının kamp ve hazırlık çalışmaları için gerekli donanıma sahip olması ve kaliteli hizmet sunması bu faktör grubu içinde yer almaktadır. İşte biz Spor-Toto Başkanlığımızın desteğiyle inşa ettiğimiz stadımız, sporcu kamp eğitim merkezimiz ve bunları destekleyecek spor, sağlık, turizm alanındaki akademik birimlerimizle spor turizmine farklı bir anlayış ortaya koyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

MAKÜ’nün Türkiye’ye örnek olarak gösterilen Spor Projesi hakkında bilgi veren Rektör Korkmaz, bu projenin bölge için önemine dikkat çekti. Panel sonunda moderatör ve spor yazarı Fuat Akdağ ise proje ile ilgili olumlu görüşlerini ve bu projenin hayata geçmesi ile Türkiye’ye de örnek bir proje olacağını ifade etti. Katılımcıların proje ile ilgili sorularını da cevaplayan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, MAKÜ’nün spora ve sporcuya verdiği değerin ve öneminin de altını çizdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection