Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 09 Mart 2019 18:09

11 Mart 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

11 Mart 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada,“ Belediye başkan adayımız, Cumhur İttifakı’nın Burdur’da Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un projelerini ben çok beğendim. Gördük ki Deniz Kurt projeleriyle, vizyonuyla, Burdur aşkıyla ve ilimiyle 31 Mart’tan sonra göreve hazır. Burdurlular,  Ak Partili, Ülkücü kardeşlerimiz Cumhur İttifakı’nın sancağını en yükseklerde dalgalandırmaya, Deniz Kurt kardeşimi göreve getirmeye hazır.” dedi. 

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, toplantıda 15 başlık altında 75 adet projesini aktardı.  Ak Parti Belediye Başkanı Kurt, Burdur Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Cıvlak Deresi Projesi, Cumhuriyet Meydanı Projesi, şehir ormanları, kazandıran geri dönüşüm, altyapı-ulaşım-otopark proje uygulamaları,  göl kenarı ve parklarda lavanta bahçeleri, Burdur Gölü’ne Umut, teknoloji odaklı kent mobilyaları, belediye bilgi sistemi otomasyonu, kent bilgi sistemi, muhtar bilgi sistemi gibi birçok projenin tanıtımı yaptı.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un proje tanıtımında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu;

“Sözlerimin başında Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere selamını iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız buraya geldiği zaman miting alanından etkilendi. Dedik ki Burdur tarihinin en kalabaılk mitingiydi. Çok teşekkür ediyoruz sizlere. İşte bu birlik beraberlik inşallah 31 Mart’ta Burdur’umuz için yeni bir sayfa açmamıza vesile olacak. Gerçekten projeler bakınca hepsi birbirinden güzel. Vizyon projelerimiz Burdur’da çağ açacak.

Gönül belediyeciliği, birlikte yönetim anlayışı, sosyal belediyeciliğin her türlüsü var. Kadın, çocuk, engelli, yaşlı her şey var. Gerçekten tebrik ediyorum. Kültür, spor, turizm, altyapı, ticaret, istihdam, kentin güzelleşmesi var. Her şey titizlikle hazırlanmış ve çokta güzel bir sunum yaptı. Gönülden tebrik ediyorum. Peki bu projeleri hayata geçirmek zor mu? Hayır. Çok kolay. Hepsi gerçekçi projeler. Hatta Deniz Kurt’un şu anda bize sunduğu projelerin ve hizmetlerin bir kısmı Bucak’ta var. Çünkü orada Ak Parti belediyeciliği var. Orada da bizim destekleğimiz MHP’den bir belediye başkan adayı arkadaşımız var. Peki neden Burdur’da bunlar yok? Oraya geleceğiz. Ama oraya gelmeden önce şunu söylemek isterim. Recep Tayyip Erdoğan ve onun çalışma arkadaşları ve ben bu projenin arkasındayız.

Kültür turizmini hayata geçirmemiz lazım 

Cumhur İttifakı ve tüm arkadaşlarımızla beraber bu projeleri hayata geçireceğiz ve bu projelerde yerel yönetimle Ankara’nın birlikte çalışması var. Ben şimdi soruyorum mevcut belediye başkanı bir projeyle Ankara’ya geldi mi? Antalya’da yaşayan Burdurlu hemşehrilerimizden de çok destek gördük bugüne kadar. Yani Burdur ve Bucak Antalya siyasetini yönlendiriyor. Bu da Burdurluların ne kadar girişgen ve vatana, millete hizmet etmek için ne kadar çok çalıştığını gösteriyor. Biz bundan mutluyuz. Bizim kentimizde örneğin turizm en önemli sektörlerden birtanesi. Turizmin her türlüsü de var. Peki Burdur bundan yeterince faydalanıyor mu? Hayır. Faydalanamaz mı? Daha iyi faydalanabilir. Burdur’da üretilen ürünleri otaelde vatandaşlar alıyor. Bizim esas istediğimiz Antalya4ya gelen turistin en az % 10’unun Burdur’a gelmesi. İki tane gölümüz var. İnşallah Millet Bahçeleriyle biraber buraları cazibe haline getirerek daha fazla turist gelmesini sağlayacak. Şu Burdur’daki tarihi eserler ve miraslar gerçekten hepsi birbirinden güzel. Tanıtımı yapalım hep beraber daha fazla turist gelsin. Biz buraya 500 bin turisti getirebilirsek o zaman hedefmize ulaşırız. Yine Sagalassos, Kibyra kenti var. Bunları çok iyi değerlendirmemiz lazım.”dedi. 

Birlikte çalışırsak başarırız

Açıklanan projelerin hepsinin Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un azmi ve başarısıyla hayata geçireleceğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu;

Bu projelerin hepsinin bir bir hayata geçireceğiz. Biz Cumhur İttifakı’nı neden kurduk? Biz Cumhur İttifakı’nı 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrası kurduk. Niye? Ülkemizin karşı karşıya bırakan tehditleri bertaraf etmek için. Ülkemiz büyüdükçe ülkemizin karşısına çıkan zorluklarda büyüyecektir. Bugün FETÖ ve terör saldıları bir beka meselesi değil mi? 

Beka ile ülkenin geleceği ganati altına alınmak isteniyor. Türkiye Cumhuruyeti’nin 2023 hedefleri var. Bizim uzun vadeli hedeflerimiz, vizyonlarımız var.” değerlendirmesi yaptı.  

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt proje tanıtım toplanlantısında istihdam ve ekonomik modelleri öne çıkaran projeler hazırladıklarını belirterek;

“Beklenen gün geldi. Çok heyecanlı olduğunu gözlerinizden okuyabiliyorum. Merak ve heyecan içerisinde projelerimizin açıklanmasını bekliyorsunuz. Haklısınız. Burdur için neler planlandığını öğrenmek için sabırsızlanıyorsunuz. Çünkü Burdur’umuzu çok seviyor. Burdur’umuzu geleceği içini sizler varsınızı. Siz varsanız gayretimiz var. 

Milletimizin hizmetkarı AK Belediyeciliğin baş mimari Cumhurbaşkanımız SayınRecep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerle ilgili manifestosundan feyiz alarak çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılıarımız ve engelli vatandaşlarımız için projeler ürettik. İstihdam ve ekonomik modeller oluşturduk. Burdur’umuzun ihtiyaçlarını karşılayan, sorunlara çözüm üreten, gönüllere giren belediyecilik anlayışı çerçevesinde 15 başlıkta 75 prrojemizi açıklıyoruz. 

Kat artışına gideceğiz

Burdurumuzu uzun vadeli ihtiyaçlarını gözeten, günü kurtarmak için değil,  insanları içine alan şehir planları gerçekleştireceğiz. Bazı bölgelerimizde kat artışına gideceğiz. Şehrimizi çarpık yapılaşmadan kurtarıp, yerine yeni bir şehircilik anlayışıyla benzersiz bir Burdur’u inşa edeceğiz. Çeşmelerimizden su içebileceğimiz bir şehir başta olmak üzere elektrik, doğalgaz altyapı sorunlarını çözeceğiz. Toplu taşıma hizmetlerini yaygınlaştırarak, yoğun saatlerde sefer sayılarını artırark, vatandaşlarımızn ve üniversite öğrencilerimizin sorunlarını çözeceğiz. Projelerimizde yaklaşık 5500 araçlık otoparkalarımız ile otopark sorununna çözüm üretiyoruz. Herkesin bilgiye kolay ulaşabileceği, teknolojinin tüm imkanlarına sahip, akıllı şehir Burdur ile hepinize hizmet vereceğiz.” dedi.  

Sosyal alanlar yapacağız

Yaklaşık olarak 300 bin metrekare alana sahip sosyal alanlar yapılacağı bilgisini veren Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt;

“Bizim dönemimizde sorunsuz, çevreye saygılı bir Burdur olacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanımı hem belediyemize hem de halkımıza yaygınlaştıracağız. Çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza, yaşlılarımıza, engelli vatandaşlarmıza ayrıcalıklı hizmetler vereceğiz. Sosyal belediyecilik anlayışıyla yeni bir Burdur için çalışacağız. Şehrimizin sivil toplum örgaütleri ve tüm vatandaşlarımızla birlikte yedi yirmi dört hizmet anlayışımızla çözüm üreten bir belediye haline geçerek Burdur’umuzu birlikte yöneten bir şehir yapacağız. Her kesimin ihtiyacını karşılayan yeni iş kolları planlayarak yeni Burdur’u birlikte oluşturacağız. Dönüşümlerimiz ve merkezi yatırımların çoğu belediye işlevlerimiz ve Burdur’un iş gücü kaynaklarıyla yapacağız. Bu vesileyle 7000 işçiye istihdam sağlayacağız. Başlıkları halinde açıkladığımız projelerimizi hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum. 

Onlar atıp tutacaklar biz atıp tutmayacağız, onlar engellemeye çalışacaklar biz durmayacağız. Doğru bildiğimizden şaşmayacağız. Her zaman daha iyisini düşüneceğiz. Çok çalışacağız ve başaracağız. Gayret bizden, takdir sizden.” deyip Burdurlulardan destek istedi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir dizi etkinlik düzenlendi. 7-8 Mart tarihlerinde düzenlenen etkinliklerde kadına yönelik şiddet ve kadın hakları ele alındı.

Perşembe günü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Özlem Tagay’ın “Romantik İlişkilerde Şiddet” konulu konferansı ile başlayan etkinlikler, yine aynı gün Doç. Dr. Hülya Yazıcı’nın “Aile İçi Şiddete Yönelik Farkındalık Etkinliği” ve Prof. Dr. Zeynep Karataş’ın “Kadına Yönelik Şiddet Psikodrama Atölyesi” çalışmasıyla devam etti. 

Cuma günü ise Kadınlar Gününe özel panel düzenlendi. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleşen panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Panelin açılış konuşmasını Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar yaptı. Çakar konuşmasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında merkez olarak yaptıkları etkinliklerden bahsedip, kadınların hayattaki önemine vurgu yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlamını aktaran Çakar, 8 Mart’ın kutlama değil anma günü olduğunun altını çizdi. Daha sonra Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selda Bakır da Bilim Kadınları konulu sunumunu gerçekleştirdi. 

Konuşmalardan sonra moderatörlüğünü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar’ın yaptığı panele geçildi. Panelde “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğinin Kadın ve Çocuğa Yansıması” konusunda Dr. Öğretim Üyesi Nevin Uslu, “Toplumsal Bağlamda Kadın İlkler” konusunda Dr. Öğretim Üyesi Canan Gönüllü Taşkesen, “İslam Dininin Kadına Bakışı” konusunda Dr. Öğr. Üyesi Arife Ünal Süngü sunumlarını yaptılar. Panel sonunda panelistlere Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle tarafından katılım belgeleri verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Saadet Partisi Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara çiçek armağan etti. Saadet Partisi Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında, sokaklarda ve caddelerde kadınların gününü kutlayıp, karanfil hediye etti. 

Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hatice Kaya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında yaptığı basın açıklamasında;

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her sene kadına ait sorunların ve çözüm yollarının konuşulduğu gün olmaktan maalesef ki öteye geçemedi. Her yıl aynı şekilde, toplumun birçok kseminde birbirini tekrarlayan çalışmaları görüyoruz. Gün bitince, gündem değişiyor problemler yarına devrediyor. Biz buradaki çözümsüzlüğü, doğal olarak her yıl birbirinin tekrarı fotoğrafın çekilmesini, tedavi reçetesindeki yanlışta buluyoruz. 

Kadına ait sorunlar aslında ‘insana’ ait sorunlardır. Doğal olarak kadın, erkek birlikte konunun muhataplığı söz konusudur. Konuyu sadece kadınlara lutfetmek diye anlar, bu şekilde politikalar üretme kolaylığına düşersek, hem sorunlar çözülmez hem de toplumun huzur ve doğru yapılanmasını  bozmuş oluruz. Toplumsal hayat kadın ve erkek ile biçimlenir. Her iki cins yaradılışlarından gelen özelliklere uygun olarak toplumsal hayata varlık gösterirler ve toplumun toplumun huzuruna katkı sağlarlar. Kadın ve erkeğin birbirine göre biyolojik, psikolojik farklılıkları vardır. Bu farklılıklar üstünlük atfetmekten ziyade, birbirini tamamlayıcı özelllikleri doğrultusunda sağlam yapıyı oluşturmaktadır. 

8 Mart dolayısıyla günümüz kadının sorunları ele alırken, günümüz insanının da sorununu konuşuyor buluyoruz kendimizi. Tesirini hayatın her alanında hissettiğimiz kapitalist sistem, eşref-i mahlukat dediğimiz insanı öğütmek üzere kurulmuştur. Bu düzen güçlünün güçsüzü yok etmesini meşrulaştırdığı için tüm toplumda olduğu gibi kadın için de pek çok zorluğuda beraberinde getirmektedir.” dedi. 

Kadınların yaşadığı zorlukların en başında geçim sıkıntısı geldiğini belirten Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hatice Kaya;

“ Doğal olarak çalışmak zorunda kalan kadın, çalışma hayatında büyük problemlerle karşılaşıyor. Evine et gelir getirebilmek için ağır şartlarda çalışmak zorunda kalıyor. Fıtratına uygun olmayan kalan ve zeminde, sosyal güvenceden mahrum, düşük statü ve ucuz işgücü altında çalışmak durumunda kalan kadın, mutsuzlaşıyor. Çalışma hayatı ile ailesi arasında sıkışıp kalıyor. Öyle ki, annelik vasıflarını yerine getirmekte zorlanıyor, varsa evladına hasret kalıyor. Bu konu üzerinde ısrarla durmakta fayda var çünkü aile toplumun temeli, kadın ise ailedeki en önemli unsurdur. Eğer kadın aile içindeki görevini kamil manasıyla yerine getiremezse, çocuklarıyla yapısı bozulmaya başlar. Bugün aile mefhumu ciddi anlamda tehlike altındadır. Çalışma hayatını seçmiş bir kadının şartlarnı, eşitlik ilkesinden ziyade adalet ilkesi üzerine bina ederek düzenlemek devletin vazifesidir. Özelde kadınların, genelde ise tüm insanlığın en büyük sıkıntılarından biri de şiddettir. İnsanlık tarihi incelendiğinde, fiziki güç ve kuvvete sahip olanların, diğer canlıların üzerinde tahakküm uygulamayı, kendilerine hak sebebi saydığını görüyoruz. Bu ‘kuvveti üstün tutan medeniyetlerin’ zihniyetidir. Günümüzde bu zihniyetle yetişen ve topluma katılan bireyler, maalesef, ‘hakkı üstün tutmayı değil, uygulayıcısı olarak çıkıyor karşımıza. Kadına şiddeti hak sayanlar, töre cinayetleri, çocuk yaştaki gelinler, memleketizin derin yaralarıdır. Kadına uygulanan şiddeti, sadece fiziki şiddeti ile de sınırlandıramayız. 

Yanı sıra psikolojik şiddet ve ekonomik şiddet kadınların büyük mağduriyetidir. Devlet, uygulanan şiddetin önüne geçebilmek için ‘panik butonu’, ‘konuk evleri’, ‘kadına şiddete son’; ‘Alo 183 Hayat Kurtarır’ projeleri ile tedbir almaya çalışıyor. Ancak istatikler gösteriyor ki alınan tedbirlere, çıkarılan yasalara, uluslarası sözleşmelerle, kadının bilinçlendirilmesine rağmen şiddet her geçen gün artış göstermektedir.” değerlendirmesi yaptı. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi’nin kadın çalışanlarıyla bir araya gelerek, Belediye bünyesinde yapılan tüm çalışma ve yatırımlarda kadınların önemli bir rol oynadığını belirterek, kenti güzelleştirenlerin bayanlar olduğuna dikkat çekti. 

Burdur Belediyesince susamlık tesislerinde düzenlenen öğle yemeğinde belediyenin bayan personelleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bayan personellerin 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Eşi Hülya Ercengiz’in bayan personeline karanfil vererek, tek tek sohbet etti.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, düzenlenen yemekte konuşma yaparak, Sizler çalıştınız, sizler emek çektiniz, bizler bu gururu hep birlikte yaşadık. Tabi ki bizler seçimle, siyasetle görev başına geliyoruz. Seçimle ve siyasetle de bu göreve devam edip etmeyeceğimize halkımız karar veriyor. Değerli arkadaşlar; öncelikle şunu söylemek isterim. Geride kalan 59 ay içerisinde belediyemizde adaletli bir çalışma ortamı sağlamaya çalıştım. Bu konuda kalben ferahım. Ben hayatım boyunca ilkelerim üzerinden hareket ettim. Bu göreve gelirken de ilkem şuydu: bu kente hizmet etmek ve bu kentin iyisini hak ettiğini, siz belediyenin gerçek sahiplerinin vereceği katkıyla, iyi şeyler yapacağımızı düşünerek bu göreve talip olmuştum. Çok şükür ki geçen beş yıl içerisinde, ne Burdur Belediyesi’nin adını, ne de kendi ismimizi, ne de bizlere güvenen insanları utandıracak herhangi bir olumsuz tablonun içerisine girmedik. Bizler bu kente hizmet etmek için büyük bir aile olduk. Ben buna inanıyorum.” Şeklinde konuştu.

EMEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN

Yaklaşan yerel seçimler hakkında da düşüncelerini ifade eden Belediye Başkanı Eli Orkun Ercengiz, “Bu görev bitse de, devam etse de her biriniz benim bacım, kardeşim, annem, ablam ve küçüğüm olarak görüyorum. Emek mücadelesi veren, evine ekmek götüren, alnı ak, başı dik kardeşlerim, ablalarım olarak sizden tek bir şey istiyorum. Emeğinize, işinize, sahip çıkın. Her kim olursa olsun, kim başınızda bu görevi yaparsa yapsın. Siz işinizi doğru yaptığınız sürece, kimsenin size herhangi bir şey söylemeye hakkı yoktur. Değerli arkadaşlarım! Aslı olan sağlık, sağlığınız yerinde olsun. Biz görev aldığımız her noktada, bu görevi layığıyla yapmaya gayret ettik. Sahada çalışan arkadaşlarımız da var, Allah kaza bela vermesi. Her şey gönlünüzce ve gönlümüzce olsun. Hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Bir kere daha Emekçi Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Hepinizi Seviyorum.” İfadelerini kullandı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mahalle Toplantıları kapsamında Necatibey Mahalle sakinleri ile bir araya gelerek, Necatibey Mahallesi’nde Burdur Konaklarını çağrıştıran dönüşüm projesi kapsamındaki faaliyetler hakkında vatandaşı bilgilendirdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’u adım adım dolaşarak, hizmet verdiği beş yıllık süreçte yapılan yatırım ve çalışmalar hakkında vatandaşı bilgilendiriyor. Mahalle Toplantıları kapsamında düzenlenen buluşmalarda Necatibey Mahalle sakinleri ile bir araya gelen Başkan Ercengiz, Necatibey Mahallesi’nde uygulanacak olan dönüşüm projesi hakkında bilgi verdi. 

Mahallesinin ve Manastırın yaşının artık ilerlediğini ve bu bölge için bir yenileme projesi için vatandaşlarla birlikte karar aldıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Mahalle sakinlerinin daha konforlu, daha rahat yaşam süreceği konutlar istediğini notlarımız arasına almıştık. Bozkurt Mahallesi’nde ilk dönüşüme başlarken, biz Necatibey Mahallemizi de bu dönüşüm içerisine sokmak istediğimizi ifade ettik. Ancak bunu ifade ederken Sevgili muhtarımıza danıştık. Bu dönüşüm için Mahallemiz ne düşünür? Çünkü biz yapacağımız her işin ve yatırım kararını sizlerle alacağımızın sözünü verdik. Sizlere de sorduk ve  sizlerden gelen tepki oldukça iyiydi. Bu dönüşümün başlaması gerektiğini ve güzel, konforlu, doğalgazı olan, yalıtımı düzgün yapılmış bir dönüşüm talebinin yoğun olduğunu sizlerden geri bildirim olarak aldık ve çalışmalarımıza başladık.” Dedi. 

ÜNİVERSİTENİN UZAKLIK SORUNUNA ALTERNATİF ÇÖZÜM 

Necatibey Mahallesinin kentimize Antalya yönünden ilk giriş noktalarından bir tanesi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bugün Üniversite yerleşkesinin şehre en yakın noktası bu mahallemiz. Üniversite, şehirden 10km öteye ve bunu tartışacak değiliz. Bu durumdan şikayetçi olan çok ama bizim görevimiz çözüm üretmek. Necatibey Mahallesi’ndeki dönüşüm, üniversitenin birçok sorununu için, belli bir noktada çözüm odağı olacaktır. Bu yaptığımız dönüşüm neticesinde konutlarınız ve arazinizin değeri artacak bir duruma gelecek bu dönüşüm sayesinde. Öğrencilerin ve üniversitede çalışan emekçilerimiz konaklayabilesi için bir alternatif haline gelebilecek.” Şeklinde konuştu.  

TOPLAM 550 KONUT

Kente girildiği zaman bu noktadan itibaren artık Burdur’un güzel bir kent olduğunu görebileceğimiz bir hale dönüşeceğini belirten Başkan Ercengiz, “Toplamında 550 adet katlı konut, sosyal donatı alanlarımız dediğimiz camii, okul ve terasının değerlendirildiği, Burdur Konaklarını hatırlatan ve Burdur’un kent imajını değiştirecek. Burdur Belediyesine ait alanların kullanılması durumda da, biz bu kolaylığı göstereceğimizi söyledik.  

GÜMÜŞ DEĞİRMENİ RESTORE EDİLECEK

Mahallemizin biraz ilerisinde Gümüş Değirmeni vardı. Bu Gümüş Değirmeni’yle de ilgili restorasyon çalışmalarını başlatıyoruz. Yani bir vadi olaşacak, Necatibey Konakları ve vadi boyunca mesire alanları düzenlenecek. Vadinin devamı da Gümüş’ün Değirmenine kadar gidecek bir alanı oluşturacağız. Bizim dört yıllık çabamız. Bu çalışmaları, büyük ölçüde sizin onayınızı alarak hazırladık. İnşallah bu istediğiniz konutları da sizlere kazandıracağız. Bizim derdimiz sizlerin insanca yaşabilecek konutu, arkasından mahalleyi, donatı alanlarını ve kent markasını değiştirecek yeni bir Necatibey Mahallesini yaratmak.  Önümüzdeki süreçte başlanacak, Depremevleri Mahallesinin yapım ihalesi bitti. 15 Nisandan itibaren yıkımları başlanacak. İlk etapta oradaki hazırlıklar başladıktan sonra, sizlerle de masaya oturulup sizlere ne verilecek?  Sizlerden ne alınacak? Bunun karşılığında, devlet güvencesinde ve bizim de takip ettiğimiz, bizim de sizlerin hakkını koruduğumuz bir çalışmayla sizlere yeni bir Necatibey Mahallesini, Yeni Manastırımızı müjdelemek istiyorum. Değerli hemşerilerim, hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tefenni Belediyesi’nden yayınlanan bültende, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un, Tefenni’de yapılan 1. ve 2. Etap TOKİ çalışmaları ile ilgili açıklamaları cevaplandırıldı;

7 Mart 2019 Perşembe günü Milletvekilleri Sayın Bayram Özçelik’in Tefenni’de yapılmış olan 1. ve 2. Etap TOKİ’lerden bahsederken sadece eski AK Partili Belediye Başkanı Bayram Kavak’tan bahsetmesi tarafımızca manidar bulunmuş olup, cevap verme ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Sayın Bayram Özçelik; AK Partili Belediye döneminde Orman Deposu’nun 33 dönümlük arazisinin TOKİ’ye tahsisinin yapılmış olduğu doğru olup, karşılığında Tefenni’ye yapılması gereken yatırımın Gölhisar’a lojman olarak aktarılmasından da bahsetmeniz belki daha şık olabilirdi. Yine aşağıdaki evraklarda görüleceği üzere, 1. Etap TOKİ’lerin Eski Belediye Başkanımız Sayın Bayram Kavak döneminde gerçekleştiği doğru olup 2. Etap TOKİ’lerin ise bizzat dönemimizde yapmış olduğumuz başvurularımız neticesinde yani Ümit Alagöz’ün Belediye Başkanlığı döneminde ki başvurular üzerine gerçekleşmiş olduğundan da bahsetmeniz belki daha etik olabilirdi. Ayrıca TOKİ yani “Başbakanlık Toplu Konut İdaresi”, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir idaresi olup partinize bağlı bir tüzel kişilik ya da partinize bağlı bir kurum değildir.  

Yine birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz, her 2 partimizin saygıdeğer Liderlerinin Milli Beka’nın önemine vurgu yaptığı ve mücadele ettiği bir dönemde, Burdur Milletvekillerimizden Sayın Yasin Uğur Beyefendinin Tefenni’de yapmış olduğu dün ki konuşmasında “Yerel siyasette en önemli olan şeylerden bir tanesi Belediyenin ve Belediye Başkanının iktidar partisi’nden olması gerektiğidir” gibi akla mantığa, birliğe ve dirliğe hizmet etmeyen cümlesini büyük bir şaşkınlıkla dinlemiş bulunmaktayım. Video görüntüsü aşağıdadır.  

Sayın vekilim, Aziz Tefenni halkı bu söyleminizin ne kadar gerçekçi olup olmadığını, son 10 yılda gayet iyi görmüştür. Kaldı ki bu söylemin ülkemiz demokrasisine ve bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın eşitlik ilkelerine ne kadar hizmet ettiğini de İlçe halkımızın takdirine bırakıyorum.

Saygıdeğer hemşerilerim.

Hepinizin bilmesini istiyorum ki Tefenni Belediyesi ve İlçemiz son 5 yılda olduğu gibi, Burdur’umuzun en gözde ilçesi olma yolunda tüm zorluklara rağmen emin adımlarla devam edecek bunu da mutlaka başaracaktır. Bugüne kadar sizlere verdiğim her sözü tuttuğum gibi bundan sonra da şahsıma destek veren siz değerli hemşerilerimin boynunu büktürtmeyeceğim.

Belediyecilik iktidar değil yürek işidir, özveri işidir, mazlumların yanında her şeye rağmen dik durma işidir. Belediyecilik saat ve mesai kavramı gözetmemektir. Belediyecilik sadece yol kaldırımdan da ibaret değildir. Belediyecilik halka dokunmak, halkımızın sosyal gereksinimlerine duyarlı olmaktır. En önemlisi belediyecilik siyaset gözetmeksizin, halkı bütünleştirmek, kutuplaşmaları yok etmektir. Ve son olarak belediyecilik, eşinden, çocuklarından, anneden, babadan fedakârlık yapıp, vaktinin neredeyse tamamını Büyük Türk Milleti’nin hizmetine adama işidir. Bu uğurda dün olduğu gibi bugün de yarın da ayrıştırmadan, ötekileştirmeden hizmet etmeye devam edeceğimden İlçe halkımızın şüphesi olmasın. Saygılarımla.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti Milletvekili Milli Savunma Komisyonu Üyesi Yasin Uğur, Bucak Sağlık Bilimleri inşaatı ile ilgili basın bülteni yayınladı;

“Bucak’ta daha önceden yapımına başlanıp daha sonradan inşaatı durmak zorunda kalan Bucak Sağlık Yüksekokulu ile ilgili gerek milletvekilleri olarak bizler, gerekse üniversite rektörümüz, ilgili kurum ve Bakanlıklarla görüşmeler yaparak üniversitemizin 2019 yılı bütçesine aldırmak suretiyle yapımına tekrardan başlanmıştır. İnşaatı en kısa sürede tamamlayarak öğrencilerimizin eğitimlerine yeni binalarında devam etmesi için konu tarafımızdan takip edilmektedir.

Bunun yanında son günlerde dillendirilen bir konu hakkında da bilgi vermek istiyorum. Bucak’ta bulunan bazı okulların veya bölümlerin kapatıldığı ve Burdur merkeze gittiği konuşuluyor.

Üniversitemizin Bucak ilçesindeki yerleşkelerinde 2 Fakülte (İşletme Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi), 2 Yüksekokul (Zeliha Tolunay Yüksekokulu ve Sağlık Yüksekokulu) ile 2 Meslek Yüksekokulu (Hikmet Tolunay MYO ve Emin Gülmez MYO) bulunmaktadır. Bu akademik birimlerde toplam 7050 öğrenci öğrenim görmekte olup MAKÜ’nün toplam öğrencisinin yaklaşık 9625i Bucak ilçemizdeki okullarda bulunmaktadır. Ayrıca yine Bucak ilçemizdeki akademik birimlerde yaklaşık 100 akademik, 60 idari personel görev yapmaktadır.

MAKÜ’nün son üç yıl içerisindeki en büyük büyüme alanı Bucak ilçesi olmuştur. İlçemizde iki fakülte açılmış ayrıca daha önce kağıt üzerinde kurulmuş ancak faaliyete geçmemiş olan Bucak Sağlık Yüksekokulu açılarak eğitim öğretime başlatılmıştır. Bu çerçevede ilçemizdeki öğrenci sayısı da her geçen yıl hızla artmıştır.

Ancak 2018 yılında üniversite sınav sisteminin değişmesi ve son yıllarda ülke çapında çok sayıda yeni fakülte ve yüksekokul açılmasına bağlı olarak bazı okullarımızın kontenjanları dolmamıştır. Bu durum sadece Bucak’taki okulları için değil, ülke çapındaki tüm üniversiteler için söz konusudur. Bu nedenle bizler ve üniversitemiz yönetimi hızla gerekli adımları atmış ve ilçemizdeki okullarımızın büyümeye devam etmesini garanti altını almıştır. Bu çerçevede atılan adımlar şu şekildedir.

1- Zeliha Tolunay Yüksekokulunun Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Bilimler Fakültesine dönüştürülmesi (YÖK tarafından onaylandı Resmi Gazetede yayınlanması beklenmektedir). Bu okulda kontenjanı boş kalan Uluslararası Ticaret Bölümünün Türkiye’de sadece bir yerde olan Gümrük İşletme bölümüne dönüştürülmesi,

2- Bucak İşletme Fakültesine Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü ile Havacılık Yönetimi bölümlerinin açılması,

3- Bucak Sağlık Yüksekokuluna Çocuk Gelişimi ve Ebelik bölümleri açılması

4- Bucak Hikmet Tolunay MYO’ya Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümlerinin açılması,

5- Bucak Emin Gülmez MYO’da, öğrenci gelmeyen Elektrik bölümünün Elektrik İletim ve Dağıtım bölümüne dönüştürülmesi.

Yukarıda bahsi geçen gelişmeler neticesinde ilçemizde üniversiteye bağlı birimlerin hızlı bir şekilde büyümesi devam edecek ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde fakülte öğrencileri ağırlıklı olmak üzere öğrenci sayısında da önemli bir artış meydana gelecektir. Böylece üniversitemiz ve öğrencilerimiz ile alakalı sektörlerimizde bu durumdan azami faydalanacaklardır. Dolayısıyla başta da belirttiğim gibi son günlerde dillendirilen okullarımızın özelliklede sağlık yüksek okulumuzun ilçemizden taşınması meselesi yalandan ibarettir.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Şehir merkezinde ve yakınında yeterli su kaynağı olmadığı için, geçmiş bugün olduğu gibi, yüzyıllarda da şehre  çevre köylerden su getirilmiştir.

Geçmişte; şehir merkezinde 35 çeşmeden, halkın içme suyu ihtiyacının karşılandığı bilinmekte. 

Bu çeşmelerin 35 taneside Sadenzade İsmail Ağa tafından yaptırılmış. Sadenzade İsmail ağa çeşmelere suyu,  eski adı Mandırna, şimdiki adı Çatağıl olan köydeki su kaynağından, yortular yani su kanalları yaptırarak taşıyıp 35 çeşmeye paylaştırmıştır. 

35 çeşmenin işçiliğinin benzerliği, çeşme yapılarının, aynı usta ve onun kalfalarının elinden çıktığını göstermektedir. Bu çeşmelerin pek çoğu ne yazık ki korunamamış, kaybolup gitmiştir. 10 tanesinin restorasyonu, Sebahattin Akkaya’nın belediye Başkanlığı döneminde yapılmıştır. 

Fotoğrafta görülen çeşme bu 35 çeşmeden birisidir. Çeşme gözden çıkarılmışcasına yıpranmış, çeşmenin taştan oyulmuş yalağı, çiçek saksılarına ev sahipliği yapmaktadır. Çeşmenin kitabesi bulunmakla birlikte, kitabenin orjinal olup olmadığına dair bilgi mevcut değildir. Çeşmenin sağ tarafı, rutubet ve muhtemelen don nedeniyle çatlamış, çeşme ayaklarının yer aldığı taşlarda aşınmalar oluşmuştur. 

Bu çeşmelerden bir diğeride  Recep Mahallesi, Recep Sokak’ta bulunan  Hacı Hasan Camisi karşısında bulunan Hacı Hasan Çeşmesidir. Bu çeşmenin kitabesi ceşmenin alnında mevcuttur. 

Kitabede, eski Türkçe, yani Osmanlıca yazıyla, Sahib ül hayrat vel hasenat  Hayriye Tüccarlarından Sadenzade İsmail Ağa. Sene 1281 (h) - 1865 (m) ibaresi yer almaktadır. Bu Çeşme, Sadenzade İsmail Ağanın eseri olmasına rağmen, halk dilinde Hacı Hasan Pınarı olarak anılır. Muhtemelen bu durum  hemen karşısındaki  caminin adının Hacı Hasan Camii olmasından kaynaklanır.

İl Kültür Müdürlüğü sitesinde yer alan Burdur’un çeşmelerine ilişkin bilgi; 

Burdur’un en eski çeşmeleri

Sebilhane adı ile de anılan Pazaryeri Çeşmesi(1723)

Kuyu Mahallesindeki Sahin Sokağı Çeşmesi(1862)

Hacı Ömer Mahallesindeki Çeşme (tarihsiz) 

Recep Mahallesi Cami Sokağı’ndaki çeşme(1865)

Özgür Mahallesi’ndeki Cümbüşlü Çeşme(1839)

Uzun Çarşıdaki Kahvehane Çeşmesi (1921)

Kuyu Mahallesi Sahin Sokağı’ndaki Çeşme(1927)

İstasyon karşısındaki Cadde Çeşmesi(1649)

Pazar Mahallesi Özdemir Sokağı’ndaki Çeşme (1829-1830)

 Üçdibek Mahallesi Çay kıyısındaki çeşme(1902) 

Çeşme damı Çeşmesi, 

Zincirli Kapı Çeşmesi, 

İsliler Çeşmesi

Çeşmedamı Çeşmesi

Burdur merkez Çeşmedamı Mahallesi Alimoğlu Sokak’ta bulunmaktadır. Kitabesinden Yavuz Sultan Selim’in kardeşi Şehzade Korkut’un Antalya, Burdur dolaylarında vali olduğu sırada hekimi Ali bin Hamza tarafından H. 940 senesinde yaptırıldığı anlaşılıyor. Çeşme; Çeşmedamı Mescidi olarak bilinen ve 1971 depreminde tamamen yıkılan mescidin duvarına bitişiktir. Kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yalak ve muslukları sonradan değiştirilmiştir. Muslukların hemen üstünden demir kapıyla kapalı depo kısmına girilir. Tam cephede ise mermer küçük kitabesi vardır.

Zincirli Kapı Çeşmesi

Burdur merkez Yeni Hamam Caddesi’nde bulunmaktadır.Dikdörtgen planlı köfeki taşı ve horasan ile yapılmış içeride tonoz kemerli, Dışarıda düz dam örtülüdür. Esas cephe güneye bakıyor. Taşlar özenle işlenmiş yuvarlak kemerli niş içerisinde musluğu önünde taştan oyma yalağı vardır. Üst kısmı aynalarda kabartma rozet motifi simetrik olarak süslü bir çerçeve içine yerleştirilmiştir.

İsliler Çeşmesi

Burdur Merkez, İnönü Mah. (Hacı Ömer Mah.) Yeni Hamam Caddesi üzerinde dikdörtgen prizma yöresel ismiyle kurna taşından yapılmış caddeye bakan cephesinde oyuklar halinde çerçeve içine alınmak suretiyle süsleme yapılmıştır.Beyaz mermerden iki satırlık bir beyit bulunan tarih belirtilmemiş bir kitabesi vardır.Kitabe altında beyaz mermerden su içme kabının konduğu çıkıntı ve niş yapılmış, önünde kesme taştan bir yalağı bulunan çeşmenin güneydoğusunda 4m. mesafede en az 2m. kadar düşük kodda bir sarnıç bulunan İsliler Çeşmesi diye bilinen Geç Osmanlı Dönemi XIX yy. ait bir çeşmedir.

Hacı Mehmet Çeşmesi

Burdur Merkez Kışla mahallesi içinde Mehmet Ali Çoşkun’a ait evin önünde armudî kemerli çeşmenin kemerinin altında iki satır Arap alfabesiyle yazılmış kitabesi ve aşınmadan dolayı okunamayan tarih bulunmaktadır. Önünde çeşme yalağı ve üzerinde iki ayrı akarı olan, arkasında bir açıklıktan görülebilir tonozlu sarnıcı vardır.

Hocanın Çeşmesi

Burdur Merkez Kışla Mahallesi içinde Osmanlı dönemine ait armudî kemerli kesme taştan yapılmış, sarnıcı bulunan bir çeşmedir.

Ayrıntılı Tanım: Burdur Merkez Kışla mahallesi içinde bulunan çeşme yapısı, armudî kemerli ve yöresel köfeki taştan yapılmış olması ve bu çeşmenin dışında üç çeşme yapısının daha olması nedeniyle döneminin sosyal yaşantısını günümüze aktarmaktadır. 470x370 cm. ölçülerinde arkasında tonozlu sarnıcı bulunan çeşmenin önünde üç adet yere gömülü olan yalağı bulunmaktadır.

İki Musluklu Çeşme

Genel Tanım: Burdur Merkez Kışla mahallesi içinde Osmanlı dönemine ait armudî kemerli kesme taştan yapılmış, sarnıcı bulunan bir çeşmedir.

Arksuyu Tevzi Sarnıcı

Genel Tanım: Burdur ili Merkez Kışla mahallesinde bulunur. Silindirik formludur.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Konakları ile ünlü İlimizin, tarihi mimarisi ile en önemli yapılardan biri olan Mısırlılar Konağı bugünden itibaren Konukevi olarak hizmet vermeye başlıyor.

Öğretmenevi tarafından işletilecek Mısırlılar Konukevi’nin açılışı Vali Hasan Şıldak ve beraberinde yer alan protokol üyeleri tarafından yapıldı.

Açılışa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, Milletvekili Bayram Özçelik, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Vali Yardımcıları Mehmet Yıldız, Ali Nazım Balcıoğlu, Yakup Tatoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, kurum müdürleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tarihi nezih bir mekanda halka açık olarak hizmet verecek Konukevi’nde ayrıca Mısırlılar Konağını da gezme fırsatı bulacak vatandaşlarımız iki güzelliği bir arada yaşayacaklar.

1890 yılında yapımına başlanarak 1895 yılında tamamlanan Osmanlı döneminin  günümüze korunarak gelmiş en güzel sivil mimari örneklerinden biri olan Mısırlılar Evi, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 1977 yılında almış olduğu kararla Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş tarihi bir yapı.

Mülkiyeti hazineye ait olan, tahsisi İl Özel İdaresine yapılan tarihi konak, Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli olması hasebiyle Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan alınan izinler doğrultusunda  ve kurulun gözetiminde yıllar itibariyle bakım onarım çalışmaları yapılmış, son olarak 2018 yılı ve 2019 yılı içerisinde yapılan bakımların ardından halka açık hizmet vermek üzere Burdur İl Genel Meclisinin 12.11.2018 tarih ve 80 sayılı Kararı ile ihalesi Milli Emlak Müdürlüğünce yapılarak kiralanması uygun görülmüştür.

Öğretmenevi tarafından işletilmek üzere kiralanan Mısırlılar Konukevi’nde kahvaltı, gözleme, çay, kahve vb. içeçekler başta olmak üzere zengin bir menü sunulacak.

Vali Hasan Şıldak açılışta yaptığı konuşmada; “Bugün anlamlı bir etkinliği gerçekleştireceğiz. Burası bildiğiniz gibi ilimizin marka değerlerinden kültürel açıdan ayakta kalmış, Mısırlılar Evi olarak bilinen güzelde bir hikâyesi olan ilimizin önemli mihenk taşı diyebileceğimiz bir noktası. Kısıtlı imkânlarla mütevazi şekilde elden geçirip, tüm izin prosedürlerini de yerine getirip, ilimizin hizmetine sunacağız. İnsanlarımızın sohbet edebileceği, çayını kahvesini içebileceği, oturup dertleşebileceği böyle bir mekân. Siz ne derseniz deyin, biz konukevi diyeceğiz. Protokolde de o şekilde yer alıyor.

Bu çalışmada çok değerli arkadaşlarımızın katkısı var. Gerek İl Özel İdaremiz, gerek Kültür Müdürlüğümüz, Milli Emlak Müdürlüğümüz özel çaba sarf ettiler. Özellikle Vali Yardımcımız Ali Nazım bey başta olmak üzere bu çalışmanın bu hale gelmesinde emek veren bütün değerli arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Çünkü biliyorsunuz korunan eserlerin prosedürlerini takip ederek izin alarak  bir takım faaliyetleri gerçekleştirmek hem zaman alıyor, hem de zorluk  taşıyor ama, bu zorluk güzellikle noktalandı. Milli Emlak Müdürlüğümüz tarafından binamız Öğretmenevine kiraya verildi. Öğretmenevi Müdürlüğü tarafından inşallah nezih bir yer olarak işletilecek. İlimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bu tür çalışmalara sağolsunlar değerli milletvekillerimiz başta olmak üzere bütün kesimlerden de destekler, katkılar alıyoruz. Bahar aylarından itibaren ilimizin değerli konağı Baki Bey konağını da Müze demesek te etnograf sergi alanı yapacağız. Bir defa Burdur nedir? Diye gelen gerek yerli gerek yabancı turistlerimiz Burdur da bir köy evi 50 – 100 yıl önce nasıldı? Bunu yaşatabileceğimiz canlı bir mekâna dönüştürmeyi arzu ediyoruz” Buna imkanlarımız var. İnşallah bu ve benzeri çalışmalar başka kesimlere başka kurumlara da örnek teşkil eder hep birlikte daha güzel mekânlara kavuşuruz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection