Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Millet İttifakı’nın Adayı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kesin olmayan sonuçlara göre başkanlık seçimini, yaklaşık 4 bin oy farkı ile açık ara kazandı. 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kesin olmayan sonuçlara göre 23 bin 916 oy alırken, Cumhur İttifakı’nın adayı 19 bir 941 oy aldı. Böylelikle Millet İttifakı’nın adayı Başkan Ercengiz oyların %51,60’ını alırken, Cumhur İttifakı’nın adayı Deniz Kurt %43,02’sini aldı.

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Ağlasun’da Ak Parti Adayı Ali Ulusoy %58,20 oy oranı ile, Altınyayla’da Ak Parti Adayı Ahmet Serttaş %65,69 oy oranı ile, Bucak’ta Ak Parti Adayı Emrullah Ünal %45,88 oy oranı ile, Çavdır’da MHP Adayı Süleyman Kayacan %41,90 oy oranı ile, Çeltikçi’de MHP Adayı Recep Aydın %60,25 oy oranı ile, Gölhisar’da Ak Parti Adayı İbrahim Sertbaş %41,24 oy oranı ile, Karamanlı’da Fatih Selimoğlu %63,65 oy oranı ile, Kemer’de Ak Parti Adayı İsmail Özay %73,60 oy oranı ile, Tefenni’de MHP  Adayı Ümit Alagöz %62,24 oy oranı ile, Yeşilova’da CHP Adayı Mümtaz Şenel %43,59 oy oranı ile belediye başkanlıklarını kazandılar. 

Türkiye geneline bakıldığında ise kesin olmayan sonuçlara göre; Ak Parti oyların %46’sını alırken, CHP’nin oy oranı % 32,20 oldu. Seçimde İyi Parti’nin aldığı oy oranı %6,88 olurken, MHP’nin oy oranı %4,57 oldu.

“Söz veriyorum, hepsinin üstüne sünger çekeceğim”

Kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığı seçimini kazanarak güven tazeleyen  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlara seslenerek; “Sadece İyi Parti değil, gönüllerde ittifak kurduğumuz MHP’li, Ak Partili kardeşlerim tüm hemşehrilerim, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. 4 aydır aday sıfatıyla Burdur’umuzu geziyoruz. Şükürler olsun ki bir kişinin de suratımıza kapısını kapattığını görmedik. Ne projeler konuşuldu, ne yapılacak işler konuşuldu. 5 yıldır gönüllere dokunduk. 2014’te yine bu meydana çıkmıştık. Bu meydandan şunu söylemiştim; Hiç bilmediğim bir işe talip oldum. Ama bu işi sizlere layık şekilde yapacağım demiştim. Biz sizlerin bize teveccühüyle bir 5 yıl daha bu görevi yapacağız. İnşallah bu görevi yaparken de yine o gün olduğu gibi yakamızda parti rozeti olmadan herkesin belediye başkanı olacağız. Kimseyi ötekileştirmeden, üç buçuk aydır en kutsalıma kadar küfredilmişken hepsini unutacağım. Söz veriyorum hepsinin üstüne sünger çekeceğim. Çünkü bu kent huzur kenti. Bu kent kavgayı sevmez. Yalnız şunu söylemek isterim. Hepimizin bakanıdır, Türkiye Cumhuriyeti Bakanları. Şu meydanda gelip Sayın Bakan’ın bizlerle ilgili hiçbir fikri yokken bizlere hakaret ettirdiler. Bizlere oy veren insanlara aslında hakaret ettiler ama hiçbirisinin kıymeti kalmadı. Ben o meydanda bulunan arkadaşlarımın da başkanıyım. Nasıl 5 yıl boyunca bütün Burdur’un belediye başkanlığını yaptıysam, bir 5 yıl daha Allah’ın izniyle tüm Burdur’un başkanı olacağım” dedi.

“Gece gündüz çalışan kadınlarımıza teşekkürler”

CHP Milletvekili Mehmet Göker’de meydanda yaptığı konuşmada; “Burdur’a baharı getirdik mi? Şimdi bu çalışmada bizlere destek veren Sayın Merkez İlçe Başkanımız Sıdıka Oğuzkan’a bir alkış istiyorum. Gece gündüz çalışan Kadın Kolları Başkanımız Sayın Zinet Gezer’e, Gençlik Kolları Başkanımız Sayın Onur Karakaya’ya alkış. Biz dedik ki kadın olmazsa zafer olmaz, Ali Orkun Ercengiz’in arkasında dağ gibi duran Hülya Ercengiz’e alkış. Son bir alkışta analar neler doğuruyor dedirten Zinet Ercengiz’e. Biz yola çıktığımızda atıp tutuyorsunuz dediler. Attık ama başkanlığı da tuttuk. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu hepimizin başarısı”

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’ta konuşma yaparak; “31 Mart’ta Burdur’a bahar gelecek dedik, Burdur Ali Orkun Ercengiz ile devam edecek dedik. Bunu hep birlikte başardık. Bu hepimizin başarısı. Sizlerin başarısı, bizlerin başarısı. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar kimseyi ötekileştirmedik ve bundan sonra bu şekilde yolumuza devam etmek için hepinizin huzurunda söz veriyorum. Katılım sağladığınız için sağ olun var olun” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

01 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
No Internet Connection