Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

30 Mart 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Başkan Ercengiz’le Siyaset Kültürü programına katıldı.

Halk TV ekranlarından canlı olarak aktarılan Siyaset Kültürü Programında CHP Genel Başkanvekili Özgür Özel ülke gündemini değerlendirirken, Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz ise projelerini aktardı. 

Halk TV ekranlarında yayın hayatına devam eden ‘Siyaset Kültürü’ isimli program, geçtiğimiz Çarşamba akşamı, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda yapılan canlı yayın aracılığı ile izleyici ile buluştu.  Burdur’da yapılan programın konuğu CHP Genel Başkanvekili Özgür Özel oldu. Genel Başkanvekili Özel, Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’e kamuoyu önünde tam desteğini verdi.  Yerel seçim gündeminin değerlendirildiği programda CHP Genel Başkanvekili Özgür Özel, sandık güvenliği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Bütün diktatörler seçime katılım oranının düşüklüğünden bahsederler

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanvekili Özgür Özel HALK TV’deki canlı yayın konuşmasında;  “Şu anda her partinin kendi sistemi var ve sistem  dışa kapalı. Yani öyle birilerinin korkutmaya çalıştı gibi İrlanda’dan, Rusya’dan, Çin’den, Amerika’dan müdahaleye açık değildir. Burdur’da, Manisa’da, Trabzon’da, Balıkesir’de iş ki eski Türkiye’nin dört bir yanında ıslak imza tutanağı bizim arkadaşımız alsın, getirsin gözünün önünde sisteme işletsin. Farklılık varsa panik yok. 48 saat içinde itiraz dilekçesi çıkıyor, o sandığa itiraz ediyor. İddialı olduğumuz bir seçim. Seçim çevresinde eksik sandık görevlimiz yok. Olsa da yedekleri hazır bulunuyor.  Sandık görevlilerimiz Aytuğ Atıcı tamamını 81 ilde eğitti aldı.  Aldıkları eğitimin gereğini yapacaklar. Bütün diktatörler seçime katılım oranının düşüklüğünden beslenirler. ‘Yahu, oy da versem çalıyorlar’ lafı diktatörün işine gelir. ‘Benim oyumla mı seçilecek’ lafı diktatörün işine gelir. Onursal Adıgüzel arkadaşımız endüstri mühendisi, 33 yaşında. Genel başkan yardımcısı, altında çok yetkin isimlerin olduğu, seçim takip sistemimiz sorunsuz ve dışarıdan müdahaleye imkan vermeyecek şekilde hazır.  Bir tek biz de değil, bütün partilerde bu var.  

Islak imzayı kendi namusu gibi korumalı

Sandık görevlilerinm dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili bilgiler de aktaran Genel Başkanvekili Özgür Özel “Sandık görevlimiz, erkenden yatıp, sabah zinde kalkıp, söylenen saatten önce , altı buçukta sandığın başına gidip kaydını yaptırmalı. Uykusunu almış, suyu yanında, karnı tok. İçeriye girenin doğru kişi olduğuna bakın. Oy verme işlemi tamamlanıp, oy verme işlemi bittikten sonra sayımda gözünü dört açmalı. İmzayı baştan değil, en son atacak. Bütün çarpılara dikkatle bakıp, tutanağın doğru geçirildiğinden emin olup, imzayı atıp, kendi nüshasını da aldı mı, elbette fotoğrafını çekip, hızla ulaştırabilir. Ama bu ıslak imzayı kendi namusu gibi koruyup, ilçedeki görevli arkadaşa en kısa sürede ulaştırıldığında ve o doğru girildiğinde biz geri kalana çok dikkatli şekilde bakıyoruz. Bu seçimler öyle oyları çaldıracağımız, kata külleye geleceğimiz, sıkıntıya düşeceğimiz seçimler değildir. Herkes, güvenerek, gitsin oyunu kullansın, sandık görevlileri gözünü dört açsın. Herkes gözünü dört açacak, Mart’ın sonu bahar olacak” dedi. 

Bir ülkeyi kalkındırmak üretimden başlar

Siyaset Kültürü Programında göreve geldiği 5 yılın değerlendirmesini yapan Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, Burdur halkının, sosyal belediyecilik anlayışını yeni dönemde de iliklerine kadar hissedeceğini vurguladı. Kadın, Engelli ve Yaşlıların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla birçok proje ürettiklerini ifade eden Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’da bir beka sorunu olduğunu ama bu beka sorununun ekonomik bir beka sorunu olduğunu işaret etti.  Gelecek dönemde seçilmesi halinde yapmayı planladıkları projeler hakkında bilgiler veren Başkan Adayı Ercengiz, projelerinde kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlara öncelik tanıklarını belirtti. Özellikle bakıma muhtaç yaşlıların evde yalnız yaşamaması için, onları belediyenin  yaşam alanlarında bakacaklarını dile getiren Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, yalnızca yaşlılarımız için değil, engelli vatandaşlarımız için çeşitli projelerimiz var. Burdur kadını çalışkandır, çalışan kadınlarımızın çocuklarını güvenle bırakabileceği ve aynı zamanda ev ekonomisine katkı sağlayabilecekleri el sanatlarını merkezleri, çocuk kreşleri yine öncelik tanıdığımız projelerimiz arasında. Biz ihtiyaç olmadığı takdirde betonlaşmaya karşıyız. Belediyecilik bina yapmaktan ibaret değil, bir vizyon meselesidir. Projelerimiz ihtiyaç dışı dev betonlardan ibaret değil. Kişi başına düşen yeşil alan miktarını bugün 12m2 ye çıkardık hedefimiz 20m2. Şehir hayatından bunalmış vatandaşlarımızın kendi sebze meyvesini üretebileceği bir de hobi bahçeleri projemiz var. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi de tüken bir toplum haline gelmiş olmamız. Bir ülkeyi kalkındırmak üretimden başlar. Biz vatandaşlarımıza üretim yapabilme olanakları tanımak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra, başta ekonomi olmak üzere tüm alanlarda ülkesinin ilerlemesine yönelik çaba sarf etmiştir. Özellikle Tarım, Mustafa Kemal Atatürk için çok önemliydi. Atatürk; ” Milli ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermekteyiz.” Sözleriyle de hem tarımın özellikle de üretimin ülkemiz için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır.” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Merkez İlçe Başkanlığı, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında, il genel meclisi üyeleriyle birlikte 35 mahalle, 51 köyde sürdürdü. Köy köy, mahalle vatandaşlarla bir araya gelen CHP Merkez İlçe Örgütü ve İl genel meclisi üyesi adayları ‘Gitmediğin yer senin değildir’ ilkesiyle çalışmalarına yoğun tempoda devam ettti. Çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayan merkez ilçe örgütü ve il genel mecilisi üyesi adayları vatandaşlardan destek istedi. 

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan gazetemize yaptığı açımlamada seçim çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirterek ;

“‘Martın Sonu Bahar’ diyerek çıktığımız bu yolda sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayıncaya kadar merkez ilçe örgütümüzle birlikte çalıştık. Gündüz köy ve mahalle gezilerine akşam da Millet İttifakı Belediye Başkan Adayımız Ali Orkun Ercengiz’in  seçim çalışmalarına katıldık. CHP Merkez İlçe Örgütü ve İl genel mecilisi üyesi adaylarımızla birliket 35 mahalle 51 köyde çalışmalarımızı yürüttük. Gittiğimiz köy ve mahallelerde adaylarımız için destek çağrısında bulunduk, 

‘Gitmediğin yer senin değildir’ ilkesiyle çalınmadık kapı bırakmadık. Vatandaşlarımızın tek tek dolaşarak sohbet edip, istek ve taleplerine kulak verdik. Yerel seçimler için adayların kesinleşmesinin ardından ‘Martın sonu Bahar’ sloganıyla köy köy mahalle mahalle gezdik. İl Genel Mecilisi Üyesi adaylarımızla birlikte sorumluluklarımızın farkında olup, Burdurluların ve merkez köylerimizdeki seçmenlerimizin oylarını talip olduğumuzu ilettik. Ziyaret ettiğimiz köylerde il genel meclisi üyelerimiz İl Genel Meclisi olarak köylere hizmet götüren kurumun karar organı olduklarını açıkladılar. Adaylarımız, köylerde muhtarlarla irtibat halinde çalışmalar yürüteceğini belirterek,  öncelikli olarak o köyün ihtiyacı nedir, bu konu üzerinde yoğunlaşaklarını ilettiler.

 Özellikle alt yapı kanalizasyon, su bu arada sıcak asfalt gibi önemli konular üzerinde yoğunlaşacaklarını vatandaşlara anlattılar. Seçim çalışmalarımız dahilinde köy köy gezerek il genel meclisi üylerimize destek isteyerek yapılabilecek çalışmalar hakkında halkı bilgilendirdik. Bunun yanı sıra köylülerimizin ve mahalle halkının istek ve taleplerini dinledik. Bizler adaylarımızla birlikte halka hizmet etmeyi hedefliyoruz. Bu seçimde halkımızın desteğine talibiz. Zaten gittiğimiz her yerde herkesi dinleyip, sorunlara çözüm önerileride üretmeye çalışıyoruz. 

CHP Merkez İlçe Başkanlığı olarak 35 mahalle ve 51 köyde il genel meclisi üyesi adaylarımızı da yanımıza alarak kapı kapı dolaştık. Martın sonu dolaşarak bahar olacak inşallah.

‘Gitmediğin yer senin değildir’ ilkesiyle çıktığımız bu yolda halkımızdan destek istiyoruz. 1 Nisan sabahı Martı’ın sonu bahar olacak inşallah. ” dedi.(CHP Merkez İlçe Başkanlığı)

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 29 Mart 2019 14:55

Cuma pazarı yaşatılmalı

Cuma pazarının tarihçesi, Burdur’un tarihçesi kadar eski. Kınalı Boyu’nun ilk yerleşim yerlerinden birisidir, şimdiki Ulucami’nin etrafı.

Sivrisinekten kaçan Kınalı Obası coğrafyanın yüksek yerlerine yerleşmeye çalışmış. Burdur Selçuklu hakimiyetine girdikten sonra, alana korunaklı bir kalede yapılmış. Müslümanlar kale için yerleşip yaşamışlar. Gayrimüslümlerde, şimdi zafer Mahallesi, Karasenir, Manastır olarak bilinen bölgelerde yaşamaya devam etmişler.  Kınalı Obası’nın şimdiki Ulucami etrafına yerleşmesinden hemen sonra alanda, Cuma günleri pazar kurulmaya başlamış.

Aşağı pazarın kurulmasına kadar, Ulucami etrafında Cuma günleri sebze pazarı kurulmuş. Haftanın diğer günlerinde halı pazarı, Burdur Alacası pazarı, hayvan pazarı kurulmuş. Bu arada alana bir mescitte yapılmış. İlerleyen yıllarda Ulucami’nin yapımı tamamlanmış.

Ulucami çevresi, etrafına kurulan pazarlarla şehrin ekonomi merkezi olmuş.

Aşağı pazar olarak isimlendirilen alanda, Salı Pazarı’nın kurulmasından sonra, şehrin ekonomi merkezi olan Ulucami etrafından Gazi Caddesi’ne kayma başlamış. Giderek Ulucami etrafında kurulan halı ve Burdur Alacası pazarları kapanıp tarihe karışmış. Hayvan pazarlarıda kurulan yeni hayvan pazarına taşınmış.

Tüm bunlardan geriye, alanda kurulan Cuma Pazarı kalmış. Cuma Pazarı Ulucami etrafının parlak günlerinden geriye kalan bir emanet olarak yaşatılmakta.

(Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet

Millet İttifakı Burdur Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, ‘AKP’nin bu günlerde seçim ofislerinde bazı projeler için kayıt yaptıklarının ortaya çıkması’yla ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Açıklamada, “AKP Burdur Belediye Başkanı olan arkadaşın proje kitapçığında yer alamayan ama bir anda gelen anket sonuçları ile seçimi kaybettiklerinin anlaşılması ile birlikte ortaya çıkan 1071 adını verdikleri konut projeleri ile gariban, ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın umutları ile oynandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız” ifadelerine yer veren Ercengiz “AKP seçim bürolarında yetkili, görevli olmayan kişilerin sözde konutlara, sözde kayıtlar yaptıklarını vatandaşımızın bizleri bilgilendirmesi ile öğrendik.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kulaktan kulağa yayıp AKP seçim bürolarına davet ederek; isim soyisim ve T.C kimlik numaralarını almak suretiyle kendilerini konutlara kaydettiklerini belirtenler vatandaşlarımıza hiçbir belge ve makbuz da verememektedir. Oysa ki bir vatandaşımızı bir yere kaydettiğinizde eline bunu belirtir bir makbuz, bir evrak vermeleri gerekir. Umut tacirliği yapanların 1071 adını verdikleri proje ile ilgili ne bir arazileri vardır, ne de projeleri hazırdır. Sadece kes, yapıştır yönetimi ile hazırlanan bir görselin vatandaşlarımızın umutlarının çalınması ve bu sayede seçim kazanılacağının düşünülmesi son derece ayıp ve siyasi etik kurallarına aykırıdır. İhalesi yapılmamış, projesi hazırlanmamış, yeri belli olmayan bir hayal için sözde kayıt yapılması hayal ve umut satmanın bir adım ötesine geçmeyecek bir hareketten ibarettir.

Vatandaşlarımız bu tür küçük oyunlar ile umutlarının ve geleceklerinin çalınmasına izin vermesinler. Onların 1071 adını verdikleri proje tamamen bir hayal ürünüdür. Bunun göstergesi de cesaret edip proje kitapçıklarına koymamalarından bellidir.

AKP adayının kendi beyanında söylediği gibi “ Oysa kazanmak kadar kaybetmenin de bir onuru vardır” ifadelerini kendisine hatırlatıyoruz. Kaybetme korkusuyla, umut tacirliği ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı bu oyuna alet etmenin hiçbir kitapta yeri yoktur” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, beraberindeki heyet ile, Burdur Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Ziyarette bulunan heyeti, BTB Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Gürcan ve Niyazi Boz, Meclis Üyeleri Süleyman Candan ile Halil Aygün ağırladı.

Burdur Ticaret Borsası’nın kentin tarımı, ticareti ve gelişime koyduğu katkıyı takdirle takip ettiklerini söyleyen Ali Orkun Ercengiz, daha iyi bir Burdur oluşturma sevdasıyla tekrar yola çıktıklarını söyledi. Siyasetin normalleşmesi gerektiğini, ekonominin kötüye gittiğini ifade eden Ercengiz, bu kötü gidişatı, 31 Mart’ta ülke genelinde değiştireceklerini kaydetti.

BTB Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Başkan Ercengiz ve beraberindeki heyete seçimde başarılar dileyerek, “31 Mart’ta kim seçilirse seçilsin, Burdur kazanmalı, dostluk kazanmalı, hoşgörü kazanmalı” dedi. 

Gündüzalp, tüm siyasilerin, sevgi ve saygıyı eksik etmeden, sürtüşmelerin değil, kentin geleceğini taşıyacak projelerin yarışması gerektiğini söyledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Son yıllarda çocuk parkları yapımında ahşap malzemeler yerine daha çok plastik kullanılır oldu. Diğer yandan, daha kolay işlendiği ve daha ucuza geldiği için tercih edilen  plastik malzemelerin ne kadar sağlıklı olduğu da tartışılmakta.

Peki tümüyle plastikten oluşturulmuş çocuk parkları, çocuk oyun alanları çocukların psikolojilerine nasıl etki ediyor? Çocuklar plastik alanlar içinde ne kadar mutlular?

Gelişmiş ülkeler, şimdilerde, binaların yapımında, aliminyum, plastik yerine yeniden ahşaba yönelmeye başladılar.

Bununda nedeni, plastik malzemelerin  ve o malzemelerin üzerindeki boyaların insan üzerindeki  kanserojen etkileri.

Ülkemizde çocuk parkları, çocuk oyun alanları, hatta evlerde bebekler içih hazırlanmış oyun alanları plastik malzemelerden yapılmakta. Çocuk parklarında, plastikten yapılan alanlar, oyun araçları yerine, ahşap malzemelere geçilmesi hususunda görüşler ileri sürülmekte.

İlimizdeki çocuk parklarının pek çoğu, hemen yanında oluşturulmuş yeşil alanlar ve çiçeklikler için yer almakta. Bu anlamda çocuklar, plastik malzemeler içinde oynasada, yeşil ve çiçekle haşır neşir olabilmekte. Bu anlamda başarılı örneklerden birisi de fotoğraftaki etrafı yeşillikle çiçekle donatılmış bir çocuk parkı.

(Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi öncülüğünde bölgedeki 8 üniversitenin ortaklığı ve Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 21-22 Mart tarihlerinde Mimar Sinan Kongre Merkezinde GÜNKAF 2019 Güney Kariyer Fuarı etkinliği gerçekleştirildi.

GÜNKAF’ın açılışına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Antalya, Isparta ve diğer üniversitelerin rektör, rektör yardımcıları, dekanlar ve akademisyenler katıldığı açıklaması yapıldı.

“Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini temsilen Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve bir çok akademisyen fuarda yer aldı.  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin farklı akademik birimlerinde eğitim gören 1500’den fazla öğrenci fuara katılım sağladı. Her bölümden öğrencilere ve mezunlara yönelik 250 firmanın ve 31 kamu kurumunun yer aldığı fuarda binlerce öğrenci ve mezun çok sayıda eğitim seminerine, atölye çalışmasına, iş ve staj mülakatına katılma fırsatı buldu.

Açılış konuşmasında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, alanda yetkinliğin kariyer açısından önemine işaret ederek, “Şirketler tercihlerini yaparken diplomada ne yazdığına değil bir işin yapılmasındaki yetkinliğe ve becerilere göre karar verecek. Tercih sebebi sizin becerileriniz olmalıdır, diplomanızı nereden aldığınız değil. Böyle olması halinde ülke olarak uluslararası arenada rekabet eden bir ülke olunabilecek. Türkiye’nin her bir köşesi üniversite eğitimi almak için elverişli, kampüsleri muhteşem imkânlara sahip, hocaları da kaliteli. İş sadece imkânları, fırsatları doğru değerlendirmek” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından fuara yapmış olduğu katkılardan dolayı MAKÜ’ye ve diğer katılımcı üniversitelere teşekkür plaketi takdim edildi. Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, fuara sponsor olarak destek veren AS Çimento A.Ş., Portsan A.Ş. ve Orallar Şirketler Grubu stantlarını ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz fuarın ikinci gününde konuşmacı olarak fuara katılım sağlayan Portsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cadıl’a teşekkür plaketi takdim etti.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Aylardır süren belediye başkanlığı seçimi yarışının sonucu Pazar günü sandıkta belli olacak.

 Millet İttifakı’nı temsil eden CHP adayı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Cumhur İttifakı’nı temsilen Ak Parti’nin adayı olan Deniz Kurt arasında başlayan yarış yarın itibarı ile tamamlanacak.

Her iki adayda seçmenlerine ulaşıp oy istemek için çalıştılar. Salon, mahalle toplantıları yapıldı. İktidar Partisi adayı Deniz Kurt’u desteklemek için ilimize gelen bakanlar mitingler yaptılar. Ali Orkun Ercengiz’e destek vermek için gelen CHP yöneticileri ise salon toplantılarında seçmenlerle buluştular.

Seçim yarışı başlangıçta sakin ve seviyeli bir tempoda başladı. Sonrasında havayı gerginleştiren açıklamalar yapılıp iddialar ortaya atılsada, adaylar ve parti yöneticileri arasında oluşan gerginlik tabana fazla yansımadı. Ancak sosyal medya üzerinden yapılan atışmalar seçim ortamına  pek uygun düşmedi.

Sonuç itibariyle, Burdur huzur kentine yaraşır bir seçim süreci yaşadı denebilir.

Bugün mesai saati bitiminden itibaren ülke, sandık huzuru için propagandasız bir sürece girecek. Seçmen bu huzur ortamı içinde yarın sandığa gidip oyunu kullanacak. Seçim yarışının sonucu sandıkta ortaya çıkacak. (Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection