Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 27 Mart 2019 15:31

28 Mart 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

28 Mart 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Şehirde ve ülkede gündem köşemize Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz konuk oldu.

 Başkan Ercengiz sorularımıza verdiği kapsamlı cevaplarla, hem 5 yıllık çalışmalarını aktardı hem de seçilmesi halinde sürdüreceği çalışmaların felsefesini ve temelini özetledi. Aldığımız cevaplara göre; Başkan Ercengiz’in hedefi düzenlenecek uluslararası boyuttaki etkinliklerle, şehrimiz daha fazla tanıtmak ve Burdur’un turizm pastasından hak ettiği payı almasını sağlamak. Bunun yanında üretime dayalı yatırım modelleriylede başta kadınlar ve gençler olmak üzere daha çok kişiye istihdam sağlamak. Bir başka hedefi de daha çok çalışarak sosyal belediyecilik anlayışıyla ihtiyaç sahibi olan daha çok kadına, çocuğa, yaşlıya ve engelliye destek vermek. Genel bir çerçeve çizilecek olursa Başkan Ercengiz önümüzdeki dönemde üretime yönelmeyi ve yoksullara daha çok destek vermeyi vaad ediyor.

Hasan Türkel: Başkanım yürüttüğürüz seçim sürecini değerlendirecek olursanız neler söylersiniz?

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: Huzurun, sükunetin, hoşgörünün kentinde, kavgasız bir seçim sürecini götürmek için gayret ettik. Çabamız buydu. Geride kalan 4-5 gün içerisinde de bunu sürdürmeye devam edeceğiz ve en büyük rahatsızlığımızın; Burdur siyasi tarihine yakışmayan br siyasi kampanya döneminin özellikle tasarlandığını ve kurgulandığını düşünüyoruz. Bu oyuna gelmeden de bu seçim kampanyasını bitirmek  istiyoruz.

H.T.: Seçime birkaç gün kala sahada son durum nedir?

A.O.E.: Öncelikle herkes, tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da yerel seçime kilitlendi. Çünkü yerel seçimin sonucunda bir ekonomik beklenti var. Bu sadece Türkiye’den bakış değil. Avrupa’da da şu an ülkemizdeki  yerel seçime kilitlendi. Nedeni şu. Türkiye’deki yerel seçim neticesine bağlı olarak, Türkiye’nin yeniden güvenli bir ülke olup olmayacağı, yatırıma uygun olup olmayacağını dış yatırımcı değerlendirecek. Tabi buna bağlı olarakta, Türkiye’de şu anda elinde parası olan, yatırım yapmayı bekleyen ya da borcu olan, krediye borcu olan hatta yatırımı devam eden herkes tedirgin. Son durumda, vatandaş bu belirsizlikten tedirgin. Ülkede yaklaşık 8-9 aydır bir ekonomik kriz yok dense de halk bunu iliklerine kadar hissediyor. Şu anda halk ekonominin baskısı ve zorlaması altında gerçekten perişan, zor durumda. Bence yerel seçimin  şu anki mevcut değerlendirmesi daha çok ekonomik vaziyet üzerinden olacak. Zaten siyasetin sokaktaki dilinin değişmesinin nedeni o oldu. 

Biz iktidarın muhalifleri olarak, sokağa çıktığımızda elbette en başında biz kendimiz ekonominin kötü gidişatından şikayetçiyiz.  vatandaş olarak kendimizde şikayetçiyiz. Bizimde kendi işyerlerimiz var. Bizim de kendi ekonomilerimz, kendi bütçemiz var. Yani vatandaş olarak şikayetçiyiz en başta. Siyaseten bunu dillendirmemiz, dile getirmemiz belli ki iktidar partisini çok rahatsız etti ve olayı başka bir noktaya kaydırıp, algı yönetimiyle vatandaşımıza ekonomik sorunlarını unutturmaya çalışıyorlar. Ama pek unutulacakmış gibi değil! Çünkü; akşam tencere kaynamadığı zaman vatandaş bunu kendi beka sorunu olarak görüyor. Vatandaşın kendi beka sorunu şu anda tencerenin kaynamaması. 

H.T.: Peki şimdi genel durumu yerele indirelim.Mahalle mahalle, sokak sokak hemen her yeri dolaşıyorsunuz. Ekonomik krizin size dönüşü nasıl oluyor?

Şehirde dar gelirli mutsuz

A.O.E: Eskiden kent merkezinde hayvancılık ve tarımla uğraşan bir kesim vardı. Son birkaç yıldır girdilerdeki fiyat artışları vatandaşları tarımdan ve hayvancılıktan uzaklaştırdı. Hayvancılık kent merkezinde büyük ölçüde azalmaya başladı. Bizim periferde gözlemlediğimiz bu. Kent merkezinde işyerileri açıyoruz. Çokta mutlu oluyoruz. Ama inanın iki ayda kapanan işyeri var. İstatistiklerde nüfusuna oranlandığı zaman, Burdur fazla işyerinin kapandığı kent. Neden? Ekonimi büyümedi Burdur’da. Bunların biraz daha gerisine gidecek olursak, 20 bin öğrenci potansiyeli olan MAKÜ’nün yer seçiminde yapılan hataları şimdi daha net görüyoruz. Öğrencinin ekonomik potansiyelinden bu kentin esnafı yararlanamıyor. Öğrenci mutsuz. Taşımacı mutsuz. Taşınırken öğrenci mutsuz. Onların ulaşım sorunlarını çözeceğiz diyenler, aslında bu ulaşım sorununu yaratanlardır. Öğrencilerin ulaşım sorununu yaratanlar, şu anda ulaşım sorununu çözmeyi taahhüt ediyorlar. Yani, önce sorunu yaratıyorlar ondan sonra çözmek istiyorlar. Zaten genel taktik bu. Burada esnaf hakikaten mutsuz. Asgari ücret her ne kadar Sayın Genel Başkanı’mızın ısrarıyla, belli bir noktaya kadar getirilmiş olsa da, ülkedeki ekonomik kriz alım gücünün düşürdü. Bu nedenle malesef dar gelirli mutsuz. Bu kentte kim mutlu diyeceksiniz? Mutlu olan krizden önce bankada mevduatı olan ve şu anda yıllık ortalama % 25-30 en az faiz getirisi olan para babaları. Yani şimdi bir tarafından onları dinlediğimiz zaman onlarda şunu söylüyor. Yıllarca yatırım yaptım, istihdam yarattım. Sürekli vergi, sigorta primi ödedim. Enerjiye kaynak yatırdım. Döndüm baktım ki elimde hiçbir şey yok. Organize Sanayi Bölgesi mutsuz. Burdur Organize Sanayi Bölgesi % 20 oranında küçülmüş. Örneğin şimdi 7 bin kişilik istihdamdan bahsediyorlar. Oysa ki  Burdur Organize Sanayi Bölgesi’nde toplamda yaklaşık 1600 kişi çalışıyor.

H.T.: Hepsi o mu yani?

A.O.E.: Hepsi o. Burdur tarihinin üst üste koyarak getirdiği, bütün Organize Sanali Bölgeleri’nde toplam çalışan sayısı 1600. 7 bin kişilik istihdamdan bahsediliyor. Hem de ne zaman, reel faizlerin % 25-30 olduğu bir dönemde. Yatırımcının yatırımdan kaçtığı, kendini gizlediği bir dönemde. Yani şu anda gerçekten halkın büyük bir bölümü mutsuz ve sessiz.

H.T.: Bir başka önemli konu da FOX TV’de açıklandı. Dünya ölçeğinde yapılan bir çalışmaya göre Türkiye seçimde devlletin tarafsızlığı, seçim güvenliği açısından 130 küsur ülke içinde 113’üncüsırada. 

A.O.E.: İyi ki 113’üncüyüz. Son sırada da olabilirdik.

H.T.: Bakıyoruz, Sayın  Cumhurbaşkanı Van’a özel uçağıyla, devletin imkanlarıyla gidiyor ama, orada seçim propagandası yapıyor. Devletin imkanlarını tümüyle kullanıyorlar. Birde medya olayı var. Yani şu anda  dün yine tam zamanında açmışım televizyonu. Tespit ettim. Benim saydığım 9 tane televizyon kanalı aynı anda, Ak Parti’nin reklamını veriyor. Şunu demek istiyorum; biz yerele vurursak, yerelde bu anlamda durum nedir? Vatandaş konuya nasıl bakıyor?

 Vatandaş seçimde devlet imkanlarının kullanılmasından rahatsız

A.O.E.: Vatandaş bundan da rahatsız. Vatandaş, hepimizin Cumhurbaşkanı’nın, tarafsız olması gereken makamın, gelip burada 5 yıllık belediye başkanlığı yapan, onların oylarıyla ya da onların vermediği oyla bir şekilde gönül bağı olan, mahallesinin, kendi memleketinin çocuğuna hakaret edilmesini çok içine sindiremiyor.Bu memlekete günaşırı Bakan geliyor. Acaba bunların maliyeti kimin cebinden çıkıyor? 

H.T.: Peki puan kazandırıyor mu?

A.O.E.: Bilemiyorum. Onu 31 Mart’ta halkımız değerlendirecek. Halkımız 2 gün günlük yaşantısının sıkıntıya sokulmasından mutsuz. Örneğin biz Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu getirdik. Burdur kent merkezinde yaşamı bir dakikalık bile sıkıntıya sokacak bir organizasyonu yapmadık. Bindik havaalanından otobüse. Otobüsün önünde sadece bir eskort aracı, yol göstermesi için. Kent merkezinden geçerek salona gittik. Hayatın akışını ilgili hatta ve hatta neredeyse sinyalizasyonu bile sıkıntıya sokmadan Burdur’un kent normalini 1 dakika bile bozmadan programımızı yaptık.

H.T.: Olması gereken bu.

A.O.E.: Siyasi propagandayı dinlemek isteyen, bununla ilgilenmek isteyen zaten duyurduğumuz adrese geldi. Ben halkımızın bu devlet imkanlarıyla yürütülen siyasi çalışmadan, bakanların gelip gitmesinden çok mutlu olduklarını düşünmüyorum. Zaten artık ilkel siyasi propaganda yöntemleri veya ilkel siyaset metodlarının halkta karşılığı yok artık. Çünkü insanımız artık bıkmış. Zaten 24 saat televizyonda her istediğini görüyor. Biz bir yerel seçime giderken Burdur’a bakanın gelmesinin sebebi nedir? Bakan şunu söylüyor, ben adayınıza söz verdim eğer seçerseniz yapacağız. Ben herhangi bir Ak Partili vatandaş kadar vergi veren bir vatandaşım. O arkadaşlar benden daha fazla vergi vermiyor. Hatta ve hatta siyasete girdikten sonra daha çok bu konuya özen gösteriyorum. Eksik bir işimiz olmasında bu konudan gündeme getirlemeyelim diye. Neticede vatandaş da da bunun karşılığı yok gibi geliyor bana. Neden yok? Eğer olmuş olsaydı, sadece bir bakan geldiğinde bu işin bir bakanla çözüldüğünü görür, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci bakan gelmezdi. 

H.T.: Genel anlamda sadece hizmetlerinize değil, değiştirdiğiniz getirdiğiniz belediyecilik anlayışına da değinelim. Bu bakışla, genel hatlarıyla 5 yıl boyunca neler yaptınız?

A.O.E.: Biz bir kere her şeyden önce kurumsal kimliğe inandık. Burdur Beledyesi’nin üreten belediye olması lazım. Hizmet üretmesi lazım. Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak uygulamalar üretmesi lazım. Enerji üretmesi lazım. Çiçek üretmesi lazım. Kurumsal kimlik olmadan olmuyor. Zaten karşı taraftaki anlayış bu olduğu için, vatandaş, artık ilde kurumsal odaklı hizmet talep ediyor. Yani diyor ki, her şey başkanın iki dudağı arasında olmasın.  Biz kurallarla yönetilmek istiyoruz. Kurumsallaşmak istiyoruz. Kurumsallaştığımız zaman bu kurumsal yapı başındaki kişi temsil makamında görevini yapmaya devam eder. Alt taraf hiçbir şekilde aksamadan çalışır. Biz bunu yapmaya çalıştık. Bunun karşılığını da çok iyi aldık. Tasarruf ettik, yatırım yaptık. Borç ödedik ve hizmet ürettik.

(Devamı Yarın)

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gazetemizin kurucusu Mustafa Kemal Taraşlı’yı ölümünün 26. yıldönümünde saygıyla, rahmetle anıyoruz. Mustafa Kemal Taraşlı, gazetemizin kurucusu olmasının yanı sıra, aynı zamanda ilimizde basın camiasınında öncüsüydü. Burdur Gazetesi, onun titizlikle yürütüp koyduğu ilkeler üzerinden yayınlanmaya devam ediyor.

Mustafa Kemal Taraşlı, teknolojide yeniliği takip eden, gazetecilik etik ve ilkelerine yürekten bağlı, haberde objektif olma ve yorumda serbestliğin savunucusuydu. Siyasetle yakından ilgilendi ama gazetecilikte objektif olmaktan ödün vermedi. Gazetemizin 1954 yılında yayın hayatına başlayıp, günümüze dek ulaşmasında, onun ilkeleri doğrultusunda yayıncılık izlenmesinin önemi büyüktür.

Dürüstlüğüyle, ilkeli duruşuyla herkesimden insanın sevgisini kazanan Burdur Gazetesi’nin kurucusu Mustafa Kemal Taraşlı’yı ölümünün 26. yılında ilk günkü gibi arıyor, özlemle anıyoruz. Burdur Gazetesi bugünde, onun çizdiği yolda ve onun koyduğu ilkeleri uygulayarak okuyuculara ulaşmayı sürdürüyor.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, ‘1071 Malazgirt Konutları’nın da müjdesini verdi.

Başkan Adayı Kurt, düşük peşinatlı uzun vadeli ödeme kolaylıkları ile ‘Burdur’da dar gelirli vatandaşlar kendi evlerinin kapılarını açacaklar’ dedi. 1071 Malazgirt Konutlarının TOKİ’den bağımsız bir proje olduğunun altını çizen Kurt, inşasında belediyenin öz kaynaklarının kullanılacağına dikkat çekti. 

“ÖNCELİĞİMİZ BU VATANDAŞLARIMIZ”

1071 Malazgirt Konutlarında bazı öncelikler olacak diyen Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, “Dar gelirli vatandaşlarımızın yanında, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerimiz başta olmak üzere Burdur’da ihtiyaç sahibi herkes bu fırsattan yararlanabilecek.  70 ve 90’ar metrekareden oluşan bu konutlarımızda düşük peşinat ve uzun vadeli ödeme kolaylıkları olacak. Anadolu’nun Kapılarının Türklere açıldığı tarih olan 1071’den yola çıkarak, adını koyduğumuz bu konutlarımızda vatandaşlarımız evlerinin kapılarını açarak mutluluk ve huzur içinde yaşayacaklar.”

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ Spor Kulübü Sporcusu, Burdur Spor Lisesi öğrencisi Boksör Ahmet Faruk Kılıç, Milli Takım 1. Etap Hazırlık Kampı’na çağrıldı. MAKÜ Spor ve Milli Takımlar Antrenörü Merdane Bağrıyanık öğrencisi Ahmet Faruk Kılıç ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. 

Milli Takımlar ve MAKÜ Spor Kulübü Boks Antrenörü Merdane Bağrıyanık, Sporcusu Ahmet Faruk Kılıç’la birlikte 27 Mart’tan itibaren milli takım kampında olacak. 

Boks Federasyonu’nca 27 Mart-4 Nisan tarihleri arasında Kastamonu’da düzenlenen 1. etap hazırlık kampına katılan boksörler arasından, aynı ilde düzenlenecek olan 2. etap kampına katılacaklar seçilecek. Seçilen boksörler, Romanya-Galati’de düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecekler. MAKÜ Spor Kulübü Boks Antrenörü Merdane Bağrıyanık düzenlenecek hazırlık kampında antrenör olarak görev yapacak. 

Bu arada 60 kg’de ringe çıkan MAKÜ Sporlu Burdur Spor Lisesi öğrencisi Boksör Hikmet Topal’ında, Kastamonu’da düzenlenen 1. Etap Hazırlık Kampı’na çağrılması bekleniyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 27 Mart 2019 13:47

Turizm profesyonellerine Burdur tanıtımı

Sürdürülebilir turizm ve turizm potansiyelinin tanınırlığını artırma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğinde yeni bir tanıtım programı hazırladı. Burdur Valiliği öncülüğünde BAKA, İzmir’de faaliyetlerini sürdüren seyahat acenteleri ile profesyonel rehberlerden oluşan 21 kişilik heyeti Burdur’a getirdi.

İlk gün Bucak Kent Orman tesislerinde de Vali Yardımcısı Yakup Tatoğlu ile biraraya gelip bölge turizmi hakkında bilgiler alan turizm profesyonellerinden oluşan heyet, Sagalassos ve Kremna antik kentlerini de gezdi. Turizm profesyonelleri 3 gün sürecek programının ilk günün sonunda misafirperverlik ve Burdur’un turizm potansiyelinin kendilerini etkilediğini ifade etti.

Turizm potansiyelini tanıtmak, yeni tur programları oluşturulması ve sürdürülebilir turizm için önerilerin alınması amacıyla gerçekleştirilen programa İzmir’deki TÜRSAB üyesi acente sahibi ve yetkilileri ile profesyonel rehberler katıldı. Psidia ve Roma döneminin izlerini taşıyan ve kelime anlamı uçurum olan doruk kent olarak tanımlanan ve yüksek bir tepede konumlandırılmış antik kentin Davraz Dağı’nın görüldüğü bölümünde de birlikte fotoğraf çekildi. Kremna gezisinin ardından Bucak Kent Orman tesislerine geçen turizm profesyonelleri, Burdur Vali Yardımcısı Yakut Tatoğlu ile tanıştı. Vali Yardımcısı Tatoğlu’nun Burdur ve çevresi turizm potansiyeli hakkında bilgilendirdiği heyet, Ağlasun İlçesi’ndeki ‘imparatorların şehri’ olarak bilinen Sagalassos Antik Kenti’ne geçti. Milattan önce 3000 yılına dayanan döneminin 5 büyük seramik üretim merkezinden biri olup 2009’da da UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan bin 750 metre yükseklikteki Sagalassos, suyu akan Antoninler Çeşmesi, Roma hamamları, agoraları, Heroon yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9 bin kişilik tiyatrosu ile turizm profesyonelleri etkiledi.

İlk günden misafirperverlik ve Burdur’un turizm potansiyelinin kendilerini etkilediğini ifade eden heyet üyeleri, programın ikinci günü il merkezinde Burdur Arkeoloji ile Doğa Tarihi müzelerini, tarihi konaklar, Alaca dokuma atölyesini gezecek. İnsuyu Mağarası, Lisinia Doğa Proje Alanı ile lavanta tarlaları bulunan Akçaköy Lavanta Deresi gezileriyle sürecek turizm profesyonelleri tarihi konaklardan Mısırlılar Evi’ndeki akşam yemeğinde Burdur’daki sektörün temsilcileri ile biraraya gelip görüş alışverişinde bulunacak. Burdur Tanıtım ve Bilgilendirme Turu programının son günü Salda Gölü, Salda Kayak Merkezi, Gölhisar merkezi ve Kiybra gezilerini de gerçekleştirecek seyahat acenteleri ile profesyonel rehberlerden oluşan 21 kişilik heyet İzmir’e dönecek. Heyete, program boyunca Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü rehberleri ile BAKA uzmanları da eşlik ediyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İşitme Engeliler Spor Kulübü Derneği’ne Eski Belediye binasında yer tahsis etti. Başkan Ercengiz, dernek yetkililerine tahsis edilen salonu teslim etti. 

 Başkan Ercengiz yer teslimi esnasında basına yaptığı açıklamada, İşitme Engeliler Spor Kulübü Derneği’ne yer tahsisinin geçici olduğunu, daha sonra halihazırdaki belediye hizmet binasında kalıcı yer tahsisi yapılacağı bilgisini verdi.

 İşitme Engeliler Spor Kulübü Derneği Başkanı İsmail Bilensoy ve yönetim kurulu üyeleri de Başkan Ercengiz’e yer tahsisi için işaret diliyle teşekkür ettiler. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuyla ilgili açıklamasında;

“Onların aynı zamanda da bir spor kulüpleri var. Onlar sportif faaliyet içerisinde de yer alıyorlar. Biz geçtiğimiz yıllarda onların birtakım deplasman mücadelelerinde destek vermiştik. İşitme Engelli kardeşlerimizin bir dernek binası yoktu. Bugün burada eski belediye hizmet binamızda bir toplantı salonunu kullanmak üzere tahsis ettik. Ama tabi onları nihai adreslerini bizim sivil toplum örgütleri için yeni dönemde planladığımız şimdiki mevcut belediye hizmet binamız avlusunda yer alan sivil toplum örgütlerine planladığımız  dokuma atölyesiyle diğer noktaları planlamanın ardından arkadaşlarımızı oraya alacağız. Arkadaşlarımızın o alanda hem belediyeye yakınlık konusundaki birçok sorununu gidermiş olacağız. Arkadaşlarımızın dernek çatısı altında yürüttükleri faaliyetlerle de biz onlara katkı sağlamış olacağız.” dedi.

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 27 Mart 2019 13:47

Şahin Veteriner Kliniği hizmete açıldı

Şahin Veteriner Kliniği, yepyeni yüzüyle yeni yerinde Burdurluların hizmetine girdi.

Erdem Şahin’in Şahin Veteriner Kliniği, Şehit Akif Altay Caddesi’nde görkemli bir törenle müşterilerine kapılarını açtı. İlimizde hayvan sağlığı konusunda veterinerlik hizmeti veren Erdem Şahin’in kliniğinin açılış kurdelesi, protokol üyelerinin yoğun katılımıyla kesildi. 

 Şehit Akif Altay Caddesi’nde bulunan Şahin Veteriner Kliniği’nin açılış törenine  Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaflar, işadamları ve davetliler katıldı.

Açılış programında konuşan protokol üyeleri Veteriner Erdem Şahin’in yeni işyeri olan Şahin Veteriner Kliniği’nin hayırlı olmasını, bol ve bereketli kazançlar dilediler. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yüzlerce yıl önce, Yeşiltepe’nin eteklerine kadar, getirilen sulama suyu ve içme suyu, buradan itibaren su terazileri vasıtasıyla, direkler üzerinde oluşturulan sac oluklarla şehre dağıtılmış.

 Bu teraziden itibaren sular, oluklarla Karasenir Mahallesi’ne,  Mısırlılar Evi önündeki su terazisine ve Hatip Hoca Caddesi’nde, çay yakınında yer alan su terazisine ulaştırılmış.

Mısırlılar Evi önündeki teraziden itibaren, sulama suyu ve içme suyu iki ayrı hatla Ulucami önüne kadar  götürülmüş.

Sulama suyu sokakların ve evlerin altından kazılan  birbuçuk metre derinlikte, 1 metre eninde kanallarla, Yoğurçu Sokak üzerinden Ulucami önüne kadar ulaştırılmış. Sulama suyu, yer yer ana kanaldan uzatılan kanallarla evlere alınmış. 

içme suyuda, Mısırlılar Evi önündeki teraziden itibaren, yine Yoğurçu Sokak üzerinden ve bazı evlerin altından, şimdiki 100’lük plastik borulardan biraz daha kalın, yarım metre uzunluğundaki pişirilmiş toprak borularlardan oluşan ve yortu tabir edilen hatla, o zamanlar, Ulucami duvarında bulunan çeşmelere kadar götürülmüş. Bu su taşıma sistemi, günümüzdeki değerler ve ölçülerle de mühendislik harikasıdır.

Hatip Hoca Caddesi’ndeki su terazisine ulaştırılan su, çayın beri tarafı ve karşı tarafında kullanıma sunulmuştur.

Burdur’un çeşmeleri, su terazileri konusunda yapılan çalışmada;

Geçmiş dönemlerde şehirlerin su ihtiyacı, su kemerleri, su kanalları vb. yapılar ile uzak kaynaklardan getirilip, şehirlerin belli  noktalarından  dağıtımları  yapılarak karşılanırken;  günümüzde,  gelişen teknolojiyle birlikte şebeke su sistemleri kentlere adapte edilmiş, suyun belirli bir noktaya değil, her eve ulaştırılması sağ-lanmıştır. Gelişmelerin bir sonucu olarak, geçmiş dönemlerde inşa edilen mahalle, meydan ve duvar çeşme-

leri gibi insanların su ihtiyacını karşılayan küçük  ölçekli yapılar zamanla işlevlerini yitirmişlerdir. Büyüyen şehirlerin mahallelerinde sıkışıp kalan bu kültür mirası örnekleri Burdur şehir merkezinde de yer almaktadır. 

Bildirinin konusu, Burdur şehir merkezinde tespiti yapılan on üç adet depolu çeşmedir. Bu çeşmeler, plân tip-leri, malzeme ve süsleme açısından değerlendirilmiş, benzer örneklerle karşılaştırılmış ve Burdur çeşmelerinin karakteristik özellikleri vurgulanmaya çalışılmıştır. Doğal ve beşeri afetler karşısında ayakta kalarak günümüze gelebilen çeşmeler kimi zaman bulundukları yerden taşınmış, kimi zaman yapılan yanlış onarım veya restorasyonlar sonucunda özgünlüğünü kaybetmişlerdir. Zaman ilerledikçe yok olmaya daha da yaklaşan bu nadide eserleri tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak konuyu daha da önemli hale getirmektedir. Şehir  merkezindeki pınarların varlığından  söz edilmektedir. Bunlar; Hacı Hasan, Kaya Pınarı, Cünbüşlü ve Öküzbattı pınarlarıdır Bu pınarlardan çıkan suların 35 çeşmeye taksim edildiğinden bahsedilmiştir.7 Şehir merkezindeki kaynakların zaman içinde yetersiz kalması ve kuyu sularının sağlıksız olmasından dolayı uzak kaynaklardan da şehir merkezine su getirilmiştir. Burdur’un güneydoğusunda yer alan eski adı Mandırna yeni adı Çatağıl olan kaynaktan şehre su, kemerler vasıtası ile getirilmiştir Nitekim bir çalışmada bugünkü ismiyle Necatibey (Manastır) Divanbaba ve Tepe Mahallelerinde su kemerlerinden bahsedilmektedir.

Şehir merkeziyle, bahsedilen uzak kaynak arasındaki konum ve topografya göz önünde bulundurulduğunda, suyun ilk olarak Manastır Mahallesi’ndeki kemerle şehre ulaşması ve buradan şehrin farklı bölgelerine dağıtılmış olması gerekmektedir. Günümüzde büyük bir bölümü ortadan kalkan bu kemerlerden geriye sadece birkaç adet belli belirsiz kemer gözü kalmıştır 

Burdur şehir merkezindeki su dağıtım sitemi içinde yer alan bir başka unsur ise su terazileridir. Oluklaraltı, Nasip Hoca ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan üç adet su terazisininkaynağını nereden / nasıl aldığı ve suyu nereye dağıttığı hakkında kesin bir yorum yapılamamaktadır. Ancak; Oluklaraltı Caddesinin 1942 yılına ait fotoğrafına bakılarak, caddeye ismini veren olukların burada teraziler arasında su taşıdığı düşünülmektedir. 

Burdur’un su kaynakları ile ilgili edinilen bilgiler ışığında, bazı çeşmelerin kaynakları bilinse de kentte bulunan diğer çeşmelere suların nereden ve nasıl geldiği, aralarında yer altı su sisteminin bulunup bulunmadığı hakkında yorumların yapılabilmesi için kazı çalışmaları ve arşiv araştırmaları yapılması gerekmektedir.” Denmekte.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection