Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, haftasonu yaptığı mahalle toplantılarında yoğun ilgi gördü.

Hafta sonu gerçekleştirdiği  Atatürk, Karasenir, Tepe  ve Yenice Mahalle toplantılarında  vatandaşlarla  bir araya gelen Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’in doğup büyüdüğü Yenice Mahalle sakinleri ise başkan adayını bağrına bastı. Katılıma yoğun ilgi gösteren mahalle sakinleri Başkan Adayı Ercengiz, davul zurnalarla karşıladı, düzenlenen mahalle toplantısı bahar şenliğine döndü. 

 Millet İttifakı  Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz,  gerçekleştirdiği mahalle toplantılarında beş yıl boyunca yaptığı yatırımları kısaca anlatarak, yeni dönemde yatırım yapmayı planladığı projeler ve hizmetler hakkında bilgi aktardı. Sosyal belediyecilik anlayışı ile gerçekleştirmeyi planladığı projeler vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. 

Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı’nın proje olarak sunduğu tüm Gönül Belediyeciliği adı altındaki projeleri geçtiğimiz beş yıl boyunca zaten yapıldığını belirten Adayı Ali Orkun Ercengiz, “ çok şükür sizleri utandıracak bir şey yapmadım. Beş yıldır sizler bize görev verdiniz, yetki verdiniz. Bize emanet ettiğiniz Burdur Belediyesini, Burdur Belediyesi’nin bütçesini, Burdur Belediyesi’nin emekçilerini ve Burdur Halkının güvenliğini, refahını koruyup, daha ileriye götürmeye gayret ettik. Seçilmemiz halinde, gerek edindiğimiz tecrübe, gerek genişlettiğimiz hizmet filosu, gerek işini hakkıyla yapan emekçi kadromuzla hizmet vermeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 26 Mart 2019 15:11

Burdur spor salonunu bekliyor!

7 yıl önce yenisi yapılmadan eldeki spor salonu yıkıldı. Şimdi yeni spor salonunun yapılması bekleniyor.

1975 yılında yapılarak hizmete giren Gazi Atatürk Spor salonu 2013 yılında yıkıldı. O tarihten bu yana geçen 7 yıldır Burdur, yeni spor salonunun yapılmasını bekliyor. 

Basın mensuplarına  2014 yılında konu ile ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Bayram Özçelik; “yıkılan spor salonunun yerine spor fabrikası yapacaklarını, Bu alana spor fabrikası yapmak için Haziran 2014’den sonra girişimlerde bulunacaklarını, Burdur olarak, Gençlik Spor Bakanlığı’ndan 2 bin kişilik Spor Salonunun yatırım programına girdiğini, Atatürk Stadı’nın tribünlerinin yeniden yapılacağını,  Tribünlerin altına antrenman yerleri yapılacağını, 2014 yatırım programına giren bu projeyide de takip ettiklerini, Burdur da iki tane büyük yatırımın Gençlik Spor Bakanlığı tarafından devam ettirildiğini” söylemişti.

Yıl 2019.  2014 yılında; llde var olan Gazi Atatür Spor salonu, yenisi yapılmadan yıkıldı. Şimdi 7 yıldır Burdur yeni spor salonunun yapılmasını beklemekte.

Yenisi yapılmadan, elde var olup yıkılan eski Gazi Atatürk Spor Salonu’nun yerine önce yeni spor salonu, sonra spor fabrikası yapılacaktı ama sonuçta tenis kortu yapılabildi. Yöre deyimi ile kilim kesildi heybe dikildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran, 2017 yılında basında yer alan açıklamasında,  Burdur’da yapımı devam Spor Salonu ve Yüzme Havuzu projelerinin 2017 yılı sonuna kadar hizmete girebileceğini ifade ederek;

“Ben Aralık ayı itibariyle atandım. Bizim tesislerle ilgili yapmış olduğumuz analizler sonucunda vardığımız sonuçta, yüzme havuzumuzun ihalesi feshedilmiş, tekrar yapılması gerekiyordu, sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, bakanlığımızın destekleriyle tekrar ihaleye çıktık. İhale normal süresi 400 gün, ama müteahhidin taahhüdüyle yıl sonu itibariyle, 2017 yılı sonu itibariyle biteceğini taahhüt etti. İnşallah yüzme havuzumuzu yıl sonu itibariyle teslim alacağız.

Onun yanında 3000 kişilik spor salonu. Altında antrenman salonları olan. Yine aynı şekilde antrenmanların yapılabileceği bir spor salonunun inşaatı devam etmekte, şuanda ihalenin teslim süresi Ağustos’un 15’i gibi görünüyor ama, yetişmeyecek gibi iş açışlarından dolayı, o da yıl sonu gibi teslim edilecek.” demişti

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

27 Mart 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, Uzay çatı altında, pazar ve manavcı esnaflarıyla bir araya geldi. Uzay çatı altında hizmet veren esnafların şikayetlerini, istek ve taleplerini dinleyen Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz,  Uzay Çatı ve Salı Pazarı projesi hakkında da bilgi verdi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, pazar esnafıyla buluştuğu toplantıda, “Biz elimizden geldiğince esnafın sesine kulak verdik, iç içe olmaya çalıştık. Sizlerin sorunlarına çözüm bulmaya çalıştık.” dedi. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut toplantıda yaptığı konuşmada;

“Bugün buraya siz pazarcı esnaflarımızın istek ve taleplerini dinlemek için geldik. Biz Ali Orkun Ercengiz Başkanı’nın çalışmalarını takdirle karşılayan Burdurlularımızla el ele kol kala bu süreci tamamlamak istiyoruz. Allah nasip eder 31 Mart’ta tekrar belediye başkanı seçilmesi durumunda da yine kol kola beraber gitmek istiyoruz. Şimdiye kadar mümkün olduğunca kimseye kötü bir söz söylemeden, kimseyi ötekileştirmeden siyaset yapmaya çalıştık. Söylenen kötü sözlere çok fazla karşılık vermemeye çalıştık. Şimdiye kadar 5 yıl içerisinde yapılanları konuşmaya ve Allah nasip kısmet ederde tekrar belediye başkanı olması durumunda yolumuza nasıl devam edeceğimizi, neler düşünülüyor, Burdur için neler planladığımızı anlatmaya çalıştık. Ben Millet İttifakı Adayı Ali Orkun Ercengiz’i dinlemeye geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” açıklaması yaptı. 

İşgaliye bedeline zam yapmadık

Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, yaptığı konuşmada;

“Öncelikle 5 yıldır birlikte görev yaptık. Tabi siz yıllardır bu esnaflığı yapıyorsunuz ama bizde 5  yıldır mesaimizi sizlerle birlikte gerçekleştiriyoruz. Bizim derdimiz bu memlekete, her noktada hizmet etmek. Gerek yerel yönetim olarak, gerek müteşebbisin ürettiği hizmetle vatandaşı mutlu etme gayretindeyiz.  Sonuçta siz de o bileşenin bir parçasısınız. Sizler Burdur’da şu an da bütün semt pazarlarımız da dahil olmak üzere vatandaşımıza mümkün olduğu kadar üreticiden tüketiciye olan halkayı azaltmak ve taze meyve sebze yedirmek üzere fedakarlık ediyorsunuz.  Bizler de beş yıldır sizlerden gelen talepler doğrultusunda,  Zabıta Müdürlüğü personellerimizle, oda başkanımızın sizlerden getirdiği talepleri değerlendirerek, mümkün olduğu kadar buradaki düzeni en iyi şekilde sağlamak ve bu düzen içerisinde hizmet üretiminde aksamayı ortadan kaldırmak için birlikte gayret sarf ettik. Hali hazırda bir takım mevcut sorunlar vardı. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar, sizlerden alınan işgaliye bedeli altında aldığımız paralara zam yapmadık. Çünkü şunu biliyorduk biz 5-10 lira bu zammı yapsak, bu maliyet bir şekilde nihai tüketim diye yansıyacaktı. Biz bu pazarın bölgenin ucuz, güvenilir ve oldukça geniş bir pazarı olduğunu biliyoruz. 

Bizim amacımız vatandaşa hizmet ulaştırmak

Keşkeleri fazla olan bir dönem yaşandı burada. Birilerini suçlamak ya da bu durumdan nemalanmak gibi bir derdimiz yok.  Olup biteni, olduğu gibi değerlendirmek ve bunun üzerinden beş yıldır bu görevi yapan bir belediye başkanı sorumluluğunda olabilecekleri konuşmak ve olabileceklerin üzerinden de vatandaşa yöneltilecek hizmetleri çok da aksatmamak önemli.  Çözüm odaklı ve ayağı yere basan projelerle sizlere hizmet etme gayretindeyiz. Mevcut Salı Pazarı’ndaki çatımızla alakalı bir takım problemler vardı. Tabi bunların bir kısmını çözmeye gayret ettik. Ama bazılarının da temel yapısal sorunu olduğu için, çözmekte güçlü çekiyoruz. Örneğin çatının yüksekliği fazla olduğu için, yağmurlu havalarda ya da yaz aylarında güneşli havalarda çatı olmasına rağmen sizlerin hala içeride şemsiye açarak satış yapmak zorunda olduğunuzu görüyoruz. Kuzey ve güney açısındaki pazarımızın şiddetli poyrazda, sizleri üşüttüğünü biliyoruz. Ama bir çalışma yaptığımızda binanın statiğinin çok da kapatılmaya uygun olmadığını birkaç farklı noktadan test ettik ve yeni dönem için burada uygulamayı planladığımız bir projemiz var. Hem vatandaşımızın rahatça alışveriş yapabileceği, hem de maruz kaldığınız ve satış yaparken sizleri zorlayan hava şartlarına çözüm getireceğimiz bir çalışma yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Esnafın sesine kulak vedik

İçme suyu ve pazar tahsisiyle ilgili pazar esnafını bilgilendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Seçim döneminde tavizler veriliyor. Bu tavizler umut azaldıkça artıyor. Bu tavizlerin sınırı yok. Bizim iki saatlik programdaki iki kelimelik lafımızdaki siyaset üretip, iki aydır kampanyalarını bunların üzerine kuran arkadaşlar, malesef şu an da bu memleketin her işi bitmiş kulelere ihtiyacı varmış gibi, bu memleketin her işi bitmiş Cıvlaz Deresi’ne 36 metre istinat betonu yapıp, 2 milyon metreküp su dolduacakmış gibi ya da hiç hesapta yokken panik halinde daha yeri bile belli olmayan 1071 konut yapacaklarını tabiri caizse atıp tutuyorlar. Ben esnaflıktan geliyorum. Esnaflıkta çok böyle büyük paralar yoktur. Esnaf macera aramaz, ayağını yorganına göre uzatır. Şu anda Burdur’un temel sorunları bellidir. Bu sorunlar içinde gerekli çalışmalar yapılmıştır. İçme suyu ve arıtma tesisiyle ilgili biz çalışmalarımız yaptık. 2018’deki döviz krizi olmasaydı, bizim şu anda arıtma yumuşatma tesisimiz içme suyu için başlamış, belki bitiyor olacaktı. İkincisi arıtma tesisinin bütün projelerini tamamladık. Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredimizi aldık. Ama 2,5 yıldır İller Bankası ihaleye çıkamadı. Bu bizim beceriksizliğimiz değil. Diğer taraftan hesap kitap yapıyoruz. Çünkü bu memleketin kaynakları belli. Şimdi kalkıp gelipte ben buraya 800 trilyon para getireceğim, 7 bin kişiyi istihdam edeceğim derse, adama sorarlar; ‘Kaynağı nereden getireceksin? 7 bin kişiyi nerede çalıştıracaksın?’

 Organize Sanayi’de bütün fabrikaları geziyorum. 5 yıldır da 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin yönetim kurulu üyesiyim. Yatırımcıya Burdur’a yatırım yapsın diye ayağına gittik. Bugün burada en çok işçi çalıştıracak işyerinin kapasitesi 200 kişi. 7 bin kişilik fabrika dediğimiz zaman siz, Burdur’a kurulması gereken fabrika sayısını herhalde hiç hesap etmediniz. Hayal kurmayalım. Olacaklar üzerinden gidelim. Manavcılar Odası Başkanı’m bizi yönetim kuruluyla birlikte ziyaret etti. Yönetim kurulundan arkadaşlarımızda vardı. Pazar tahsisleriyle ilgili bir teklifte bulundular. Ben de dedim ki yasal dayanağını getirin, yasal dayanağı elimizde olduktan sonra hem burada tam adres belli olur hem Burdur Belediyesi’ne bir katma değer yaratırız. Bunu birçok pazar uygulamış, yönetmeliğini de almış. Bizim açımızdan da sakıncalı bir durum değil. Yönetmeliğimizi düzenleriz, yönetmelik düzenlendikten sonra da hep beraber bunun çalışmasını yaparız.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla, Ocak ayında, Ankara’da yapılan ‘Türkiye Ekonomi Şurası’nda dile getirdiği, ‘Hayvancılık İşletmelerindeki Elektrik Aboneliğinin, Sanayi Aboneliğine geçirilmesi talebinin karşılık bulduğunu belirterek, konu ile ilgili düzenlemenin, Resmi Gazetede yayınlandığını açıkladı. 

Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, hayvancılıkla uğraşanların kullandığı elektrik bedelindeki değişikliğin, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini duyurdu. Hayvancılıkla uğraşan ve şuanda ticarethane tarifesinden yararlananların, Nisan ayından itibaren sanayi tarifesine geçerek elektrikten indirimli yararlanabileceklerini belirten Gündüzalp, “Göreve geldiğimiz andan itibaren, tarım ve hayvancılık alanında öne çıkan sorunları, bize gelen talepleri, gerek milletvekillerimize gerek bakanlarımıza ve gerekse Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz aracılığıyla Cumhurbaşkanlığımıza aktararak çözüm arayışında olduk” şeklinde konuştu. 

Başta Borsa üyeleri olmak üzere, üreticilerden gelen talepleri, dosya halinde hem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, hem de Ocak ayında Ankara’da yapılan Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’a aktardıklarının altını çizen Başkan Gündüzalp, “İki yıl aradan sonra TOBB’da yapılan Türkiye Ekonomi Şurasında, hazırladığımız bölge raporunu, birinci ağızdan Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımız ile paylaşma imkanı bulduk. Sorunlarımızın bir tanesi de hayvancılık işletmelerindeki elektrik tarifesi değişikliği idi” dedi. 

Hayvancılık işletmelerindeki elektrik aboneliğinin, ticarethane olarak geçtiğini, yapılacak düzenleme ile bu tür işletmelerin sanayi veya tarımsal abone olarak kabul edilip, fiyat indirimi uygulanması talebinde bulunduklarını aktaran Gündüzalp, “Şura’da, Cumhurbaşkanımız talebimizi olumlu bularak, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’e tarife değişikliği ile ilgili düzenleme yapılması talimatını verdi. Yaklaşık iki ay gibi bir süre zarfında, tarife uygulamalarına ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapılması hakkındaki karar Resmi Gazetede yayınlandı” ifadelerini kullandı. 

Tarife değişikliği ile süt toplama merkezleri, büyükbaş besi işletmeleri, büyükbaş süt işletmeleri, küçükbaş işletmeleri, etlik tavuk kümesi, yumurtacılık tavuk kümesi, damızlık kümesi, kuluçhane ve seralar sanayi abone grubuna dahil olduğunu belirten Başkan Gündüzalp, “Kilowatt saati 41 kuruş olan tarifenin, 38 kuruş olarak uygulanacağı belirtildi. Tarım ve Orman Müdürlüğümüzden alınan belge ile başvuru yapılacak. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumumuzda, Nisan ayı başında tarife değişikliğini uygulayacaktır” şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İYİ Parti Bucak Belediye Başkan adayı Av. Alparslan Ahmet Dursun, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala müjdeler vermeye devam ediyor.

Başkan adayı Dursun, Bucak ilçesinde su aboneleri için  5 ton suyun ücretsiz olacağını açıkladı.

Başkan adayı Alparslan Ahmet Dursun yaptığı yazılı açıklamada  5000 litre (05 metreküp arası) kullanılan su için aboneler herhangi bir ücret ödemeyeceğini belirtti.

Dursun, “Değerli hemşehrilerime son hafta müjdeler vereceğimi söylemiştim. Rakip aday arkadaşlarımız projelerimizi taklit ettiği ve kendi projeleri gibi göstermeye çalıştığı için bu müjdeleri bugün açıklamayı tercih ettik. İnşallah nasip olurda başkan seçilirsek 5000 litre (5 ton) su kullanan vatandaşlarım su parası ödemeyecek. Su parası ceplerinde kalacak. Aile ekonomilerine katkı olacak” dedi.

İYİ Parti Bucak Belediye Başkan adayı Av.Alparslan Ahmet Dursun,”Bugüne kadar açıkladığımız ve açıklamaya devam edeceğimiz tüm vaadlerin sözünü veriyoruz.Biz bunları yapacağız diyoruz. Tüm projelerimizin arkasındayız. Biz Bucak’ın kaybolan yıllarının hesabını sormak, ilçemize hak ettiği değeri vermek için geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection