Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 16 Mart 2019 14:27

18 Mart 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

18 Mart 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 16 Mart 2019 14:21

"Burdur Olimpiyat Şampiyonunu Arıyor!"

Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz’in girişimleri ve ByS Event ve Beyaz Gölge Spor Okulları’nın işbirliği ile 17 Mart 2019 Pazar günü saat 10.00’da Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kampüs Spor Salonu’nda, 6-18 yaş grubu çocuklar için sportif performans ve yetenek testleri yapılacağı açıklandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’da yaşayan gençlerin sporla iç içe büyümelerini desteklemek amacıyla dev bir projeye imza atıyor. 

Proje kapsamında Burdur ili ve ilçelerinden 6-18 yaş aralığında yer alan 1.000 çocuğun sportif performans ve yetenek testleri yapılarak,  fiziksel, zihinsel, beslenme durumları, bilimsel ölçüm teknik ve test protokolleriyle tespit edilerek, yetenek havuzu oluşturulup, gelişimlerinin takibini ve eğitimlerinin sağlanması planlanıyor. Bu ölçümler sayesinde ilimize özel norm değerlerin belirlenmesi, beslenme-gelişim problemleri olan evlatlarımız içinde gerekli önlemleri alarak, yardımların sağlanması amaçlanıyor.

Performans ve Yetenek Ölçümlerindeki sonuçlara göre, 50 sporcu, basketbol, voleybol, futbol ve jimnastik branşlarında, Spor Eğitimi ve Organizasyonlarının lider firması Beyaz Gölge Spor Okulları tarafından ilimizde açılan kurslarda, 4 ay boyunca ücretsiz eğitim alacak.

Ayrıca etkinlik kapsamında Eski Milli Basketbolcu Efsane Pivot Tamer Oyguç, yine Eski Milli Basketbolcu ve Beyaz Gölge Spor Okulu Kurucusu Burçin Badem, Fanatik Gazetesi Spor Yazarı Gökhan German ve Basketbol Yazarı Gökhan Türe’nin katılımıyla bir panel düzenleneceği bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarları MAKÜ’yü ziyaret etti.

Rektörlük senato odasında gerçekleştirilen ziyarete Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar ve Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp’in katıldığı açıklaması yapıldı.

Üniversite tanıtım videosunun izlenmesiyle başlayan toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, muhtarlarla uzun zamandır bir araya gelme düşüncesinde olduklarını belirterek sözlerine başladı. Rektör Korkmaz, “Sizler bizler öğrencilerimize ev sahipliği yapıyorsunuz. Aileler çocuklarını Burdur’a gönderirken önce üniversiteye bakıyorlar, üniversitenin kapasitesine ve mezuniyet sonrası nitelikli bir meslek sahibi yapıp yapmadığına. İkincisi de şehre dikkat ediyorlar. Bu şehir güvenli ve sıcak bir şehir midir diye bakıyorlar. Burdur bir eğitim kentidir. Geleceğe güvenle bakan bir şehirdir. Bu nedenle hayal kurabileceğimiz ve kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebileceğimiz bir yerleşkedeyiz. Bunu hem hayvancılık hem de spor projelerimizle görüyoruz. Üniversite tüm şehrin bir hayaliydi. Üniversitemiz 13. yaşının içinde. Kendisiyle birlikte kurulan üniversitelere yani çağdaşlarıyla kıyaslandığında çok çok ileri noktadayız.” diyerek üniversitenin gelişimi ve gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgiler aktardı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ’de TÜBİTAK Destekli Proje ile Yüzde Yüz Yerli Antibakteriyel Lif Geliştirildiği açıklandı.

 

“Günlük hayatımızda karşılaştığımız bakteri ve mikroplar, steril hastane ortamında daha da güçlenerek yaşamlarına devam ediyorlar. Üstelik bu bakteri ve mikroplar hastaların ölümüne dahi neden olabiliyor. Ancak MAKÜ’lü bilim insanları geliştirdikleri antibakteriyel lif sayesinde bu soruna önemli bir çözüm getirdiler.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Laboratuvarları’nda yüzde yüz yerli olarak üretilen antibakteriyel liflerden yapılan pek çok kullan at hastane malzemesi insan sağlığı için tehlike arz eden bakterilere oldukça dayanıklı. Böylece hastaların daha steril ortamda kalmalarının yanında bu sektördeki dışa bağımlılıkta azaltılabilecek. 

TÜBİTAK Destekli Proje ile MAKÜ’de Antibakteriyel Lif Geliştirildi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde TÜBİTAK destekli proje sonucunda üretilen anti bakteriyel lif sayesinde hastane mikroplarının önüne geçilerek hastane enfeksiyonu kaynaklı can kayıpları önlenebilecek. Ayrıca Türkiye’nin medikal sektörde dışa bağımlılığı da bu lif sayesinde düşürülecek.

Hastane Enfeksiyonları Önlenebilecek

Projenin çıkış noktası hakkında bilgiler aktaran Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet Emen, ülkemizde 3 hastadan 2’sinde hastane mikrobu kaynaklı enfeksiyon görüldüğünü vurgulayarak “Hastane mikrobu olarak bilinen bazı bakteriler tüm dünyada sakatlanma ve can kayıplarına neden olmaktadır. Bu bakteriler aynı zamanda antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiştir. Sürekli yeni antibiyotik geliştirilmesi üzerine yapılan çalışmalar sürmektedir ancak direnç geliştirmesi nedeniyle tedavi süreci de oldukça uzun sürmektedir. 2012 istatistiklerine göre ülkemizde hastane mikrobu enfeksiyonuna yakalanma oranı 3 hastadan 2 sinde görülmektedir. Bu oran hem Avrupa Birliği hem de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki orandan çok daha yüksektir. Yine 2012 istatistiğine göre ülkemizdeki hasta başına tedavi maliyeti yaklaşık 5.500 TL olarak bildirilmiştir. Bu sebeple bu tür bakterilere ve patojenlere karşı antibiyotiklerin dışında yeni tekstil malzemelerin üretilmesi önem kazanmıştır. Projemiz bu noktaya odaklanmıştır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Medikal Sektörde Dışa Bağımlılığı Azalacak

Farklı üniversitelerin de destek verdiği proje ile yurt dışından ithal edilen medikal malzemelere duyulan ihtiyacında azalacağının altını çizen Prof. Dr. Fatih Mehmet Emen, “Kişi başına tedavi maliyeti oldukça yüksek olduğu için ve buna alternatif ürünler de yurt dışından tedarik edildiği için oldukça yüklü bir miktar paramız yurtdışına bu ürünleri satın almak için harcanıyor. Projemiz başarıyla gerçekleşti. Bundan sonra patentleme süreci tamamlanıp seri üretime geçirilebilirse ülkemizin bu alandaki yurt dışına bağımlılığı da azaltılmış olacaktır. Bu ürün içerisinde laboratuvarımızda hazırlamış olduğumuz kimyasal malzemeler var. Bunlar biyoaktif tekstil lifleri içerisine yerleştirildi. Kullanım alanlarını kullan at kıyafetler şeklinde düşünebiliriz. Önlükler, çarşaflar, yatak örtüleri, hastane personelinin giydiği kıyafetler olabileceği gibi lifleri eğirerek iplik haline getirebilirsiniz ve dokuyarak kumaş elde edebilirsiniz. Bu ürün özellikle antibiyotiklere karşı direnç göstermiş hastane mikroplarına karşı bir alternatif destek olarak kullanılacak böylece hem maliyeti düşüreceksiniz hem de hastanın hastanede kalış süresi azalacağından, hastane personelinin iş yükünü de azaltmış oluyorsunuz ve bununla da devlete olan maliyeti düşürmüş oluyorsunuz.” vurgusunu yaptı. 

Yerli Üretim ile Maliyet Düşürülebilir

Proje ekibinden Çankırı Karatekin Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ruken Esra Demirdöğen ise üretilen antibakteriyel lifin hem ülke ekonomisine hem de doğaya katkısına değinerek “Ürünün ham maddesinden tutun da ürettiğimiz teknolojinin dahi bizim tarafımızdan dizayn edilip yine ekibimizdeki arkadaşlarımızla yerli üretim olarak yapılması maliyeti çok düşürmektedir. Bunun dünya pazarlarındaki yerini göz önünde bulunduracak olursak hem maliyet etkin hem de doğa dostu olması nedeniyle ülkemize pek çok alanda avantaj sağlanması beklenmektedir. Pazar değerini göz önünde bulunduracak olursak 2016 yılında 1,6 trilyon Amerikan Doları, 2022 yıllarında bu sayının ona katlanarak 10 trilyon Amerikan doları gibi bir pazara ulaşması, bu pazarda da bizim de içinde bulunduğumuz Asya Pasifik Bölgesinin büyük taleple gelmiş olması bu üretime ülkemizdeki yerli üreticilerimizin, bilim insanlarımızın da ne kadar önem vermesi gerektiğini ortaya koymaktadır.” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Mart 2019 14:21

126 ülkeden sebze meyve ithal ediyoruz

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla, ithalatta kota ve tarife kontenjanında patatesin gümrük tarife pozisyonu değiştirildi.

Karar gereğince 20 Nisan 2019 tarihine kadar tatlı patates haricindeki patateslerde gümrük vergisi sıfırlandı.

Kararla, gümrükten muaf patates ithalatındaki tarife kontenjanı ise 200 bin ton ile sınırlandırıldı.

Şubat ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre patates fiyatı aylık yüzde 6.7 artmıştı. Patates fiyatlarındaki  yıllık artış ise yüzde 135,1 olmuştu.

2018 yılı yaz aylarında gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden patates fiyatlarındaki yükselişin ardından Türkiye, kontrolüne geçen Suriye’deki bölgeden 4 bin ton patates ithal etmişti.

Sırbistan’dan et, ABD’den gübre, Moldova’dan dondurulmuş domuz eti, İngiltere’den yumurta, Çin’den sarımsak ithal eden, mercimek nohut gibi baklagilleri de dışarıdan alan Türkiye, bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten ülke sıfatını da kaybetti. Türkiye, 126 ülkeden 135 değişik sebze, meyve ve gıda ürünü ithal ediyor. Börülce bile dünyanın öbür ucundaki Madagaskar’dan geliyor.

 

Türkiye’de bol miktarda üretilen elma, turunçgiller, üzüm, armut, domates, ayva, erik, sivri biber, nar, lahana, şeftali, kiraz, dolmalık biber, turp, patlıcan gibi birçok ürün ithal edilir hale geldi. Kosta Rika’dan kavun, İspanya’dan marul, İtalya’dan ıspanak, İran’dan karpuz alıyoruz. En çok et ithalatı ise Polonya ve Bosna Hersek’ten yapıldı. “Müslüman kasabı” denilen Sırbistan’dan bile et ithal ettik. Yağlı tohumların yüzde 75’i, sebze tohumunun ise yüzde 50’si ithal.

 Türkiye, tarım ülkesi olmasına rağmen 5 yıldır da saman ithal ediyor. 

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek geçmiş dönemde yapılan hizmetler hakkında bilgi vererek, gelecek dönemde yapması planlanan projeleri aktardı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki toplantısına ilgi büyüktü. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte seçim çalışmalarına hız veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, mahalle toplantılarında vatandaşlarla bir araya gelerek “Ayağı yere basan proje “olarak adlandırdıkları yatırım ve hizmet planları hakkında bilgiler verdiği açıklaması yapıldı.

Ayrıca; “Sosyal belediyecilik anlayışı ön planda tutularak hazırlanan projelerinde kadın, çocuk,genç, yaşlı ve en engelli vatandaşlara sosyal projelerde öncelik tanıması beğeni topladı. Yeşil alan, spor okulları, spor tesisleri, güvenli çocuk parkları ve gençler için macera, adrenalin parkları da ilgi gören projeler arasındaydı. “Kentimize sözümüz var” dedik. Diyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kentler meydanları ile anılır, biz önümüzdeki 5 yılda adına yakışır bir Cumhuriyet Meydanı’nı Burdur’umuza kazandıracağız. Yeraltı 250 araç kapasiteli otoparkı ile yer üstünde düzenlenmiş meydanıyla,  güzel bir Kent Meydanı’nı Burdur’umuza  kavuşturacağız.” bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başlattığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) uhdesinde yürütülen “İstihdam Seferberliği 2019” programını, tüm üyelerine tanıttıklarını ifade etti.

Hükümet tarafından “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de desteklediği İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasını, Tarım ve Hayvancılık kenti Burdur olarak desteklediklerini ifade eden Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Hepimizin bildiği gibi ülkemiz, zor zamanlardan geçiyor. Böylesine zor zamanlardan geçerken, hepimize büyük görev ve sorumluluklar düşüyor” şeklinde konuştu. 

Ekonomik daralma sonucu artan işsizliğin, ülke sorunlarının başında yer aldığını kaydeden Gündüzalp, “ Ülkemizdeki işsizlik sorunu, her zaman ifade ettiğimiz gibi ancak üretim ile aşılabilir. Yani, üretim devletsiz, kalkınma üretimsiz olmaz. Bizler, petrol ve doğalgaz yönünden zengin bir coğrafya da yaşamıyorsak, üretim olmazsa olmaz bir zorunluluktur” ifadelerini kullandı. 

Hükümetin, tarım alanındaki üretim politikalarına, biran önce dönmesi gerektiğinin altını çizen Gündüzalp, “Üretim odaklı politika ile Türkiye kendi ihtiyacını üretebilir ve ihtiyaç duyduğu dövizi kazanabilir. Son yıllarda, dövizde yaşanan hareketlilik, üretimin önemini bir kez daha ortaya koşmuştur. Üretim planlamasının yapılabilmesi için stratejik ürünlerin belirlenerek, ürün bazlı politikalar geliştirilmesi gerekiyor. Beslenme için buğday, ihracat için fındık, yem ve hayvancılık sektörü için mısır, sağlıklı beslenme ve protein kaynağı için süt ve et stratejik ürün kabul edilerek, bu ürünler için bağımsız politika olması gerekir” dedi. 

Dünyada petrol fiyatının ve döviz kurunun arttığına dikkat çeken Gündüzalp, “Türkiye’nin de Döviz harcamalarını azaltılması, elindeki dövizi dışarıya kaptırmaması gerekiyor. Bu da ancak tarımla yapabilir. Çünkü, ülkemizin böyle bir potansiyeli ve gücü var. Türkiye 77 milyon hektar karasal alanıyla, Avrupa’da Rusya’nın ardından en geniş karasal alana sahip ülke. Ancak, nüfus artış hızının gerisinde kalan bir tarımsal büyüme performansıyla karşı karşıyayız. Girdi maliyetlerinden dolayı çiftçimizin önemli bir kısmı gerçek anlamda para kazanamıyor” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin tarımla ilgili tüm envanterini, detaylı şekilde çıkarıp, hangi ürünün hangi bölgede daha verimli, kaliteli ve düşük maliyetli üretildiğini tespit edip, desteklemeleri bölgelere göre farklılaştırılmasının gerektiğini belirten Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sündürdü, “Tarımı ve tarımsal desteklerimizi planlamaktan başka çaremiz yok. Çünkü üretim, sanayide olduğu kadar, tarımsal ve hayvansal alanda, Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı için kilit rol oynuyor.  

Kalkınmak istiyorsak, hep birlikte elimizi taşın altına koymalıyız. Bu süreç içerisinde önemli bir adım olarak uygulamaya konulan istihdam teşviklerinin, iş dünyasının yükünü bir nebze olsun azaltacaktır. Bu konuda, ülkemize ve iş dünyasına güveniyoruz. TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da ifade ettiği gibi bizler, bu topraklarda bereketi ve umudumuzu hiç kaybetmedik. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için ‘Burada iş var, burada aş var, burada gelecek var’ diyor, başta üyelerimiz olmak üzere tüm işverenlerimizi bu teşviklerden yararlanarak, hem işletmelerine hem de ekonomik kalkınmaya katkı sunmaya davet ediyoruz.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı  Ali Orkun Ercengiz, Devlet Hastanesi çalışanlarına Tıp Bayramı dolayısıyla ziyaret gerçekleştirerek sağlık çalışanlarına karanfil dağıttı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ’14 Mart Tıp Bayramı’ dolayısıyla  Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti. Hastanenin doktor ve sağlık çalışanlarını ziyaret esnasında hastanede bulunan vatandaşlarla da sohbet imkanı bularak, hasta olanlara acil şifalar diledi.

Bir sağlık çalışanı olarak, tüm sağlık emekçilerinin çalışma koşulları ve özlük haklarının iyileştirilerek, 14 Mart’ların ‘bayram’ olarak kutlanabildiği yıllar dilidiğini belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Daha sağlıklı bir toplum için fedakârca emek veren doktorlarımız, hemşirelerimiz, ebelerimiz ve diğer tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını gönülden tebrik ediyorum. Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun ” şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection