Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 13 Mart 2019 16:57

14 Mart 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

14 Mart 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Mehmet Akif’i Anlamak ve İstiklal Marşı” adlı konferans, Avşar Han’da gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz yaptı.

Rektör Korkmaz yaptığı konuşmada “Akif’in sadece şiirlerini anmıyoruz. Akif’in şahsiyetini irdeliyoruz. Tarihe mal olmuş şahsiyetler sadece bulundukları şartlara mal olmuş değil bünyelerinde, fikirlerinde, eserlerinde geçmişin bütün birikimini içinde bulundukları konjonktürün ekonomik, siyasi şartlarında toplumun geleceğine bir ışık tutmak amacıyla bizlere çok önemli mesajlar verirler. Akif’te öyledir. Mehmet Akif kendi çerçevesinde fikirler üretiyordu ülkenin geleceği konusunda kaygılanıyordu.

Batı’yı görüyor değişik cephelerde görevler alıyordu. Akif sadece fikirleriyle değil eylemleriyle de çaba sarf ediyordu. Bugün İstiklal Marşı nedeniyle onu anıyor olmamız 10 kıtadan oluşan İstiklal Marşına sığdıramayacağımız bir Akif var. Bu milletin 25 asırdır asla hiç kimsenin esareti altında olmadığını ve bu yolun hiçbir zaman açılmaması gerektiğini savunan bir Akif var. Hayatında o kadar kareler var ki hepimizin Akif ‘i tanımaya çok ihtiyacı var” dedi.

Konferans daha sonra Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut TOK tarafından gerçekleştirilen “Mehmet Akif’i Anlamak ve İstiklal Marşı” konulu sunum ile devam etti.

“Mehmet Akif”i anlatmak üzere Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine geldiğim için mutluyum.” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Turgut Tok, “Mehmet Akif’i oluşturan kültür iklimine baktığımızda Kosova-İpek, Özbekistan-Buhara ve İstanbul-Fatih gibi bu 3 kentin izlerini taşıdığını görüyoruz. Akif denildiğinde bu 3 kavram önemlidir. Ben Akif’te hem Balkan coğrafyasını hem Türkistan hem İstanbul’un bir bileşimini buldum. Akif, bir ucuyla Balkan kültürü, bir ucuyla Türkistan kültürü bir ucuyla da İstanbul kültürünün ortaya çıkardığı zirve noktasında olan isimlerden bir tanesidir. İstiklal Marşında altının çizilmesi gereken hususlardan bir tanesi de kahraman ordumuza ithaf edilmesidir. Bir memleketin bağımsızlığının marşıdır. Millete aittir ama bu şiir kahraman ordumuza ithaf edilmiştir. Ordu-millet-devlet bütünlüğünün ifadesi anlamında kahraman ordumuza ithaf edildiğinin altını çizmeliyim. İstiklal Marşına baktığımızda biz, siz ve onlar yoktur çokluk kavramı hiç kullanılmaz çünkü ordu millet vatan artık tek vücut tek kimlik tek şahıs tek millet temsilindedir. Akif’in şiirlerini, hayatını, fikirlerini ve düşüncelerini anlatabilecek tek bir söz ararsak ben o kelimenin ‘edep’ olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Konferans Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Prof. Dr. Turgut Tok’a anmalık takdim etmesi ile son buldu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait çöp kamyonları ve diğer temizlik araçları, Serenler Tepesi altındaki eski termik santralin bulunduğu alanda toplanmakta. Alanda çöp konteynırları da depolanıp mahallelere buradan dağıtılmakta. Burdur Belediyesi’ne ait olan bu alan, uzun yıllar boş kaldı, Burdur Belediyesi bu alanı bir süre  hurdalık olarak kullandı. Şimdi de Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait temizlik araçlarının garajı deposu olarak kullanılmakta.

Cumhuriyet döneminin başlarında şehre elektrik buraya yerleştirilen jeneratörlerden akşamları belirli saatlerde verildi. Daha sonra Şeker Fabrikası’nın kurulmasının ardından, buraya yapılan termik santraldan elde edilen edilen elektriğin bir kısmı ile şehrin aydınlatılması ve evlere elektrik verilmesi sağlandı. Termik santrala ait kalıntılar hala bu alanda bulunmakta. Daha sonra yapılan barajlarla oluşturulan ulusal elektrik sisteminden Burdur’a düzenli ve sürekli elektrik sağlandı.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

İYİ Parti Bucak Belediye Başkan adayı Av. Alparslan Ahmet Dursun, yazılı bir açıklama yaptı.

İYİ Parti Belediye Başkan adayı Alparslan Ahmet Dursun açıklamasında, “31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde her parti adaylarının bildiğiniz gibi projeleri açıklanmaya başladı. İYİ Parti olarak bizim  4-4’lük 40 projemiz vatandaşlarımız tarafından büyük bir teveccüh görmektedir. 31 Mart akşamı Bucak Belediyesi,İYİ Belediyecilik ile tanışacak ve görev süresi içerisinde Bucak’ın ihtiyacı olan tüm projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

“YAPILAN PROJEYİ YAPACAĞIZ DİYE TANITIYORLAR”

Başkan adayı Dursun, mevcut adayların projelerini açıklarken kamuoyunu yanıltmaması gerektiğinin altını çizerek, “Biz yapacağımız projelerden konuşurken, vatandaşımıza bunları anlatırken, bazı adaylar zaten mevcut Bucak Belediyesi’nde daha önceden alınan kararları ve projeleri sanki kendi projeleriymiş gibi tanıtmaları çok trajikomik bir durum. Örnek vermek gerekirse Şirlek mevkinde Bucak Belediyesi’ne ait bir alanda yapılacak olan akaryakıt istasyonu projesi, onaylandı,karar alındı ve kısa sürede çalışmaları başlayacak. Ama bu çalışmayı sanki kendileri gibi yapacakmış gibi tanıtmak ne kadar doğru? Zaten yapılacak bir projeyi “ben yapacağım” demek gülünç duruma düşmekten başka bir şey değil! “ ifadelerini kullandı.

“SEÇİLİRSEK ÇİFTÇİYE VE ŞÖFÖRE İNDİRİMLİ MAZOT”

“31 Mart’ta nasip olursa göreve gelirsek, çiftçiye ve şöfor esnafımıza indirimli mazot uygulamasını başlayacağız.Bu sayede hem çiftçilerimizi hem de şöfor esnafımızı biraz daha ekonomik yönden rahatlatacağız” diyen İYİ Parti Bucak Belediye Başkan adayı Av. Alparslan Ahmet Dursun, belediye meclis üyesi adayları ile birlikte Bucak Belediyesi’nde bir çok önemli karara imza atacaklarını ifade etti.

NOT: AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFLAR AKARYAKIT İSTASYONU PROJESİNİN BAŞLADIĞININ RESMİDİR.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 13 Mart 2019 16:54

Ak Parti’den ilçe ziyaretleri

AK Parti İl Başkanlığı Çavdır ve Altınyayla ilçelerinde ilçe ziyaretlerinde bulunarak, Belediye Başkan adaylarına destek istedi.

Çavdır ve Altınyayla ziyaretlerini AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik ve İl Başkan yardımcıları ile gerçekleştiği açıklaması yapıldı.

Ayrıca yapılan açıklamada; “Merkezdeki çalışmalarının yanı sıra İlçelerde, Beldelerde ve Köylerde de seçim çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten İl Başkanı Volkan Mengi; “Teşkilatlarımız Burdur Merkez, İlçeler, Beldeler ve Köyler olmak üzere gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor. İl Merkezimizde Projelerimizi açıkladık.

Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’un projeleri vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi ile karşılandı. İlçe ve Belde Belediye Başkan Adaylarımızda projelerini tanıtım programları düzenleyerek vatandaşlarımıza tanıtıyorlar. Belediye Başkan Adaylarımızın hepsinin projeleri yapılabilecek projeler. Boş vaatlerle vatandaşımızın karşısına çıkan bir Belediye Başkan Adayımız yok.  31 Mart’da hemşerilerimiz sandıkta gereken cevabını verecektir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söyledi gibi, gönül belediyeciliğini Burdur genelinde vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışacağız’’ dedi.

Burdur’da Yerel Seçimlerde Gönül Belediyeciliği için çalışmaların devam ettiğini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ Burdur İl Merkezimiz dahil olmak üzere İlçelerimizde ve Beldelerimizde seçim çalışmalarımız devam ediyor. Bizlerde adaylarımızın yanında destek olmak için ziyaretlerde bulunuyoruz. Adaylarımızın hazırladığı projelerin gerçekleşmesi için desteklerimizi sürdüreceğiz. Belediyecilik sadece yol, bina yapıp, çöp toplamak değildir. Şehir kültürünü oluşturup aidiyet duygusunu benimsetmek Burdur’a yapılacak en önemli hizmet. Belediye Başkan Adaylarımız seçilip Projelerini hayata geçirdiklerinde Burdurlu olmanın farkını hep beraber yaşayacağız’’ ifadelerini kullandı.” bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü ekipleri, Sinan Mahallesi Tepe çıkmazında ikamet eden engelli vatandaşın evinin önünde yapılan beton dökme çalışmalarını tamamladı.

Belediye’den konuya ilişkin yayınlanan basın bülteninde; “Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kaldırım ve yol çalışmalarında engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamaları ön planda tutmaya devam ediyor. Özellikle  kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşların ihtiyaçlarına öncelik tanıyan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Sinan Mahallesi Tepe Çıkmazı’nda ikamet eden engelli bir vatandaşımızın evin önündeki alana beton döktürerek kullanımını kolaylaştırdı.

Sinan Mahallesi Tepe Çıkmazı’nda yaşayan engelli vatandaşın, evine ulaşımında sıkıntı yaşadığını tespit eden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Fen İşleri Müdürlüğüne talimat vererek Sinan Mahallesi mevkiinde yaşayan engelli vatandaşın evinin önüne beton döküldü ve çevre düzenlemesi yapıldı. 

Yol ve ulaşım sorunu kısa sürede çözülen vatandaşlar, Başkan Ercengiz’e ve belediye ekiplerine teşekkür etti.” bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur boksunun babası Milli  Takımlar ve MAKÜ Spor Kulübü Antrenörü  Merdane Hoca’nın boksörleri, Türkiye şampiyonluğuna koşuyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Kulübü formasıyla, Muğla Marmaris’te düzenlen, Yıldızlar  Ferdi Türkiye Şampiyonası’nda ringe çıkan Merdane Hocanın Boksörleri, Türkiye Şampiyonu olabilmek için mücadele veriyorlar.

11-17 Mart tarihleri arasında Muğla-Marmariste düzenlenen  Yıldızlar Ferdi Türkiye Şampiyonasında, Hikmet Topal ve Ahmet Faruk Kılıç Bay çekerek bir üst tura çıktılar.

Telefonla ulaşarak görüşlerini aldığımız Antrenör Merdane Bağrıyanık, Bay çekerek bir üst tura çıkan Hikmet Topal’ın Trabzonlu rakibi ile  Ahmet Faruk Kılıç’ın ise Kocaeli’li rakibi ile döğüşerek, 3. Tura çıkma mücadelesi edecekleri bilgisini vererek, Muğla –Marmaris’te düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılabilmeleri için, Kurt Petrol’ün sahiplerinden İş Adamı Osman Kurt  ve Gür Mermerin sahiplerinden  İş Adamı Erol Gür’ün sponsorluk yaparak, maddi destek sağladıklarını, gazetemiz aracılıyla kendilerine şükranlarını sunduğunu, Yıldızlar Ferdi Türkiye Şampiyonası’nda birincilik kürsüsüne çıkacak boksörlerin, Mayıs ayında Rusya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda, ülkemizi temsil edeceklerini belirterek “Her şey Göller ve Güller Diyarı Burdur için” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün koordinesinde hazırlanan Kadınlar Günü programında, 2016 Balkan Şampiyonu Yasemin Zengin başarı hikayesini katılımcılara anlattı.

Kadınların kendine güvendiği ve emin adımlarla ilerlediği sürece yapamayacağı, başaramayacağı bir şey olmadığını vurgulayan Milli Takım sporcusu Yasemin Zengin,“İlk başta köyde çok büyük bir tepki vardı. Kız çocuğu okumaz, hep koşuyor, derslerine bakmaz, evlilik yaşı geldi diye konuşuluyordu. Ama bunlara rağmen hiçbir zaman pes etmek aklımdan geçmedi.” dedi. 

Katıldığı programda katılımcılara başarı hikayesini anlatan Milli Takım Sporcusu Yasemin Zengin kadınların azimle ve hırsla mücadele ederek hedeflerinden vazgeçmemeleri gerektiğini belirterek;

“Çine Köyü’nde yaşıyorum. 21 yaşındayım. MAKÜ Beden Eğitimi Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisiyim. Benim hikayem dördüncü sınıfta Kayaaltı Köyü’nde başladı. Kayaaltı Köyü’ndeki bir yarışmada birinci olmaya hak kazandım. Sonra öğretmenim beni Burdur’da yarışmalara götürerek şu anki Atrenörüm Asım Yüz’le tanıştım. Daha sonra sekizinci sınıfa geldiğimde  antrenörüm ailemle konuştu. Biz onu okutmak istiyoruz, hayallerine kavuşturmak istiyoruz diyerek beni destekledi. Daha sonra Meslek Lisesi’ne gelerek başladı zorluklarım. İlk başta köyde çok büyük bir tepki vardı. Kız çocuğu okumaz, hep koşuyor,derslerine bakmaz, evlilik yaşı geldi diye konuşuluyordu. Ama hiçbir zaman pes etmek aklımdan geçmedi. Köyde küçük yaşta evlilikler vardı. Zaten bende küçüktüm. Küçük yaşta anne olmak istemiyordum. Büyük bir sorumluluğun altına girmek istemiyordum. Köyde hep büyük bir tepki vardı. İlk lise 1’de küçük yarışmalarda kendimi ön plana çıkarmaya başladım. Daha sonra ikinci yılımda antrenörümün tavsiyesiyle dağ yarışmasına katıldık. Orada Türkiye üçüncüsü olarak Dünya Şampiyonası’na katıldım.” değerlendirmesi yaptı.

Annem en büyük destekçimdi

Köyde karşılaştığı zorluklara rağmen sporu bırakmadığını ifade eden Milli Sporcu Yaasemin Zengin;

“İlk Fransa’ya giderken tek başıma gittim ve ilk o zaman kendi ayaklarımın üzerinde durmaya başladım. Antrenörüm ‘kendine güven, sen yaparsın’ demesiyle gittim orada ferdide dokuzuncu oldum. Takım olarakta şampiyon olduk. Daha sonra 1 yıl sakat kaldım. Tabi köyde aynı zamanda zorluklar devam ediyordu. Babama büyük bir tepki vardı. ‘Kızın okumaz neden koşturuyorsun? Yasemin tayt giyiyor, kız çocuğu tayt giymez, Yasemin derslerine bakmıyor, okumaz’ dedikleri için babamda bana büyük bir zorluk yaşattı. Annem arkamda en büyük destekçimdi. Benim için işe girdi. Antrenörümün bana destek vermesiyle ben hayallerime kavuştum. 1 yıl sakat kaldıktan sonra 2015’te sakat halimle tekrar milli takıma girdim. 2015’te Kız Meslek’ten mezun olduktan sonra sınavı kazanamadım. O sınavı kazanamadığımda hayatımın sonu gelmiş gibi hissettim ve stadyuma eşyalarımı toplamaya gittim. Odada eşyalarımı topladıktan ve antrenörüme veda konuşması yaptıktan sonra atrenörüm karşısına aldı beni. ‘Biz bu kadar mücadele etmişken sen neden mücadele ediyorsun Bir yıl daha bekleyelim. 1 yıl sonrasında bak her şey düzelecek’ demişti. Bende ona güvenerek bir yıl daha beklemeye karar verdim. 1 yıl sonrasında 2-3 ay yarışmalara devam ettikten sonra sınava hazırlandım. Arkamda çok büyük bir desteğim vardı. Çünkü annem ve antrenörüm en büyük destekçilerimdi. Sınavı kazanamadığımda köyde de tepkiler vardı. Sınavı kazanamadı, bak demiştik oldu dediklerimiz. Hatta antrenörüm antremandan gelip, Yasemin’in evlilik çağı geldi diyenlerde oldu . 13 Mart’ta sınava girdim. 14 Mart’ta antrenmanlara başladım. Antrenmanlara devam ederken sınavı kazandığımı öğrendim. Kütahya Gediz’e yarışmaya gittim. Milli takıma seçildim tekrar. Daha sonra Bulgaristan’a gittik. Bulgaristan’a gittiğimde çok heyecanlıydım. Oraya giderken küçük bir sakatlığım vardı ama birincilik hedefim yoktu. Start verildiğinde antrenörüm bana yaparsın kendine güven dedi. Bu sayede yarışmada ikinci oldum. Daha sonra bütün ülkelere İstilal Marşı’mızı dinletip, bayrağımızı birinci olarak çekilmesi o kadar gurur verici bir şeydi ki iyi ki pes etmemişim dedim. İyik antrenörümün sözünü dinleyip, iyi ki mücadele etmişim dedim. Şu an Büyük Bayanlar’dayım. Büyük Bayanlarda Milli Takıma devam ediyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 98. Yıldönümünde kent merkezindeki ve esnaflara 5000  bayrak dağıttı. 

Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan şiirin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı olarak kabul edilişinin 89. Yıldönümünde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz  kent merkezi başta olmak üzere sanayi ve çevresindeki esnaflara, dükkanlarına ve evlerine asmaları için 5000 adet Türk Bayrağı hediye edildi. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Türk Ulusu’nun, yurt ve bayrak sevgisinin, özgür yaşama tutkusunun, haksızlıklara karşı duruşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olan İstiklal Marşımız eşsiz bir yapıttır. İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin 89.yıldönümünde, başta Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, TBMM’de Burdur’u milletvekili olarak temsil eden, değerli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla anıyoruz.  Vatanımıza, bayrağımıza, memleketimize sahip çıkalım. Hep bir olalım beraber olalım düşüncesi ile böylesine özel bir günde İstiklal Marşımızla bütünleşen Türk Bayrağımızı esnaflarımıza hediye ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection