Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Türk-İş Sendikası,  “Vergide Adalet” talebiyle 81 ilde ortak basın açıklaması düzenledi.

Türk-İş Burdur İl Temsilcisi Mustafa Onay yaptığı basın açıklamasında;

“Değerli basın mensupları;

Emekçileri üzerindeki acımasız vergi yüküne dikkat çekmek, adaletsiz vergi politikalarının emekçiler lehine yeniden düzenlenmesini, ve sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep etmek üzere bu bildiri kaleme almış bulunuyoruz.

Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemede amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödeme yükümlülüğü olduğu ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.

Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor.

Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor.

Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken, Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3.218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3.060 TL’ye geriliyor.

Değerli basın mensupları, kıymetli kamuoyu;

Bu vergi düzeni adil değildir… Hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir… TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor; 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor.

Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “vergi adaleti” sağlanması olmalıdır. Bu yünde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin  en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenlerle aynı oranda vergilendirmek Haksızlıktır… Adaletsizliktir… 

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “reform” ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması  ve vergini geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle; gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir. 

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır.  Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. 

İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur.

TÜRK-İş olarak;

Bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.”

TÜRK-İŞ İl Temsilcisi

Mustafa ONAY

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 07 Kasım 2019 16:10

08 Kasım 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

08 Kasım 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 07 Kasım 2019 16:10

Başkan Ercengiz; Amacımız vatandaşa hizmet

Kasım ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Ali Orkun Ercengiz, Meclis toplantısında geçtiğimiz Ekim ayında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ekim ayı çalışmalarının açıklanmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde yer alan 11 madde görüşülerek karara bağlandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz geçtiğimiz ay yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada;

“Geçtiğimiz günlerde özel okul Bahçeşehir Kolejlerinin tüm ülkede yaptığı kıyı temizliği etkinliğine katılarak, Burdur’da biz de tüm Türkiye’de yaklaşık 8 bin 500 kilometre temizliği yapılan kıyılara Burdur Gölünün kıyısının temizlenmesi için katkı veren öğrenci ve velilere destek olduk, onların yanında olduk, o farkındalığa katkı verdikleri için kendilerine teşekkür ettik. Merhum 9’uncu Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in doğum günlerinde yaptığı toplantıları, ölümünden sonra anmaya çeviren sevdikleri ve yakınlarının düzenlediği anma törenine katılarak, hem Burdur Belediye başkanlığını hem de ilimizi temsilen orada sizler adına bulunmaya çalıştık. Şehidimiz Pilot Tepmen Ayfer Gök’ün ailesini ziyaret ederek, 28 Kasım’ın doğum günü olduğunu da öğrenerek, 28 Kasım’a birçokları tarafından ilk başta anlaşılmayan ve sorgulanan meydanımızın birazdan da gündem maddesi olarak konuşacağımız isminin verilerek, adının ölümsüzleştirilmesi ve doğum gününde onun anılmasını sağlamak üzere hem ailesinden onay aldık, hem de kendilerini ziyaret etmiş olduk. Şehidimizin doğum gününe kavşağı yetiştireceğiz. İnşallah eğer bir terslik olmazsa da Burdur’umuza yakışan bir açılışı da alanımızda gerçekleştireceğiz. 

Sevindirici haberlerle döndük

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i makamında ziyaret ettik. Hayırlı olsun dedik akabinde BAKA Toplantısını gerçekleştirdik. Kalkınma Ajansımızın dönem toplantısında Burdur’umuza sevindirici bir takım haberlerle döndük, toplamda 20 milyon TL’lik bir BAKA yatırım desteği programından Burdur ili olarak 8 milyon TL’lik bir destek aldık ve bu 8 milyon TL’lik desteğin içinde yaptığımız üç projeden birisinin kabul görüp Gümüşün Değirmeni Projemizde yüzde 75 destek alma taahhüdü ile 1 milyon 550 bin TL’lik bir desteği, projeyi gerçekleştirmemiz halinde azami bu rakamı kalkınma ajansından alabileceğiz. Kalkınma Ajansına yapılan doğru projelerde karşılık alabildiğimizi bugüne kadar Burdur Belediyesi olarak yaptığımız projelerle gördük ve son dönemde yaptığımız projelerin karşılığında  oldukça anlamlı bir getiri sağladığımızı ifade etmek istiyorum. 

TOKİ konut kuraları çekilecek

TOKİ Müteahhit ve Şantiye Şeflerini davet ederek, TOKİ’nin Bozkurt Mahallesi deprem evleri mevkisinde yapılan dönüşümle ilgili son durumla ilgili bildi aldık ve inşallah bir terslik olmazsa, Ocak ayı sonunda Burdur Belediyesinin de katkılarını sağladığı 9 bin metrekare arazisini, sizlerin ve bizlerin oyları ile orada yaşayanların lehine vererek, daire sahibi olmalarını sağladığımız konutların kuralarının  çekilecek noktaya geldiğini ifade etmek istiyorum. 

Altın Portakal Film Festivali’ne katıldık

Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Kaya ve partimizin spor kurulu ile birlikte Yeşilova’yı ve Salda Gölünü ziyaret edip, Salda Gölü kenarında yapılması planlanan bir takım yapılarla ilgili kaygılarını dile getiren genel başkan yardımcımızın basın açıklamasında yanındaydık ve Yeşilova Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı hepimize yakışan şekliyle sabahtan başlayan etkinliklerle ve Cumhuriyet Bayramı yürüyüşümüz akabinde de binlerce gencimizin, hemşerimizin sayısı 15 binleri bulan bir kişiyle alanda konser etkinliğimizi gerçekleştirdi. Altın Portakal Film Festivaline katıldık.  Altın Portakal Film Festivalinde Antalya için bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu, sosyal kültürel ve sportif etkinliklerin bir kentin kaderine ne kadar çok katkı koyduğunu uzunca bir aradan sonra yeniden yapılan Altın Portakal Film Festivalinde gördük ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımıza 2020 için Altın Portakal Film Festivalinden Burdur’a da bir takım etkinliklerin yapılabilmesi konusunda ev sahipliği yapabileceğimiz bilgisini ulaştırdık. İnşallah 2020 yılında Altın Portakal Film Festivalinin bir bölümünü de Burdur’da gerçekleştirebiliriz. Barış Pınarı Harekatında Şehitlerimizi anmak üzere Ulu Camii avlusunda bir helva dağıttık. Onlar bizim için canlarını hiçe sayıp, bu ülkenin varlığının devamı için verdikleri katkıda biz de onların en azından bir fatiha ile anılabilmesini sağlamak için gayret gösterdik. Anıtkabir’i ziyaret ettik, Aslanlı Yolu yürüyüp, mozoleye çelenk sunup, anı defterine Burdur adına güzel şeyler yazdık. Bizim için son derece onurlu ve gururlu bir gündü. Bunu da sizlerle paylaşmak isterim. Sabah kahvaltısında Cümbüşlü Caddesi esnaflarımızla buluşarak, esnafımızın sorunlarını, sıkıntısını, beklentilerini, bizlerden taleplerini dinleme fırsatı bulduk. Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri için belediyemiz hayvan barınağında çocuklarımızı, gençlerimizi misafir ederek, onlarla birlikte hayvan beslemelerini yaptık. Burdur Belediyeler Birliği Başkanı olarak ziyaretlerimizi ilçe belediye başkanlarımıza yaparak, hem birlik faaliyetlerimizi hem de yeni dönemin, yeni başlayanlar için yeni başlangıç olmasını, devam eden arkadaşlarımız için de devamının hayırlı olmasını diledik. Muhtarlarımızla toplantılarımızı gerçekleştirdik ve muhtarlarımızın mahalle beklentilerini, 35 mahalle muhtarımızın mahalle beklentilerini aldık, uygun bir sırayla mahallelerimize hizmet edeceğiz. Sayın Bülent Ecevit’in 13’üncü ölüm yıldönümüydü. Kendine Allah’tan bir kere daha rahmet diliyorum. Zira kendisi 1974 yılında Kıbrıs Barış harekatı ile Türkiye Cumhuriyetinin onurlu dik duruşunu göstermiş, yedi düvele, emperyalizme, tüm baskılara, üzerimize koydukları tüm tehditlere rağmen o harekatı gerçekleştirmiş. Kıbrıs Türklerini özgürleştirmiş, Yunan ve Rum zulmünü adadan söküp atmıştı. Kendisini bir kez daha rahmetle anmak istiyorum. 

1 milyon 599 bin 723 TL’lik projeyi hayata geçiriyoruz

Türkiye Tarihi Kentler Birliği Üyesi olmamız hasebiyle zaman zaman yaptığımız projelerde başlayan Tarihi Kentler Birliği dönem toplantısında bir ödüle layık görüldük, daha öncede sizlere ifade etmiştim. Bu ödülü Cuma günü Tarihi Kentler Birliği Başkanından ve ÇEKÜL Vakfı Başkanımızdan almak üzere sizler adına o alanda bulunacağız. Türkiye Belediyeler Birliği Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Avrupa Birliği Bölgesel Komitesinin davetlisi olarak Edirne’de hem ülkemizi hem de Burdur’u temsilen bir söz hakkımız olacak. Sizler adına da kent ve yerel yönetimler konulu bir konuşma yapacağım. Turizm alt yapısıyla ilgili toplamda 1 milyon 599 bin 723 TL’lik katkıyı kalkınma ajansı tarafından alacağımız bir projeyi de hayata geçiriyoruz. Yıllardır uzun Çarşı ile ilgili bir takım fikirler, düşünceler vardı. Bu alanla ilgili yaptığımız çalışmalar özellikle Uzun Çarşı esnafının oldukça beğenisini alıyor, çalışmalarımıza devam ediyoruz. o alanı tarihi ve turistik bir çarşıya dönüştürebilmek için biz kent altyapısını güzelleştirmek, yeterli hale getirmek ve esnafla koordineli bir biçimde bu altyapıyı oluşturmak istiyoruz.” bilgisi verdi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nce alternatif sporlar, sporcu eğitimi ve kamp merkezi projelerinin bir adımı olarak hayata geçirilen MAKÜ Lavanta Oteli tamamlandı.

 

R

ektör Prof. Dr. Adem Korkmaz basın mesuplarını Lavanta Oteli’nde ağırladı. Rektör Korkmaz, kahvaltılı basın toplantısının ardından konuklarına oteli tanıtarak, kısa bir ziyaret turu düzenledi. 

Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Rektör Korkmaz, “Otel, çok farklı programlara ev sahipliği yapabilecek bir perspektifte, kapasitede, 6 ayrı salon aynı anda hizmet verebilir. Bu doğrudan kongre turizmine hitap ediyor. Şehir ya da kurumlar burada her türlü sosyal etkinliği yapabilecek. Mezuniyet galaları yapılabilir. Bir kış ve yaz kapılı aynı anda 750 kişilik yemekli toplantı yapılabilir. Hayal ettiğiniz her şeyi burada yapma şansınız var. Sektörde 10 yıldan fazla tecrübesi olan insanlar burada. Bu konseptte bi otelin bölgede olmadığını düşünüyorum. Akdeniz Bölgesi’nde bu konsepte bir yapının olmadığını düşünüyorum. Gelecekte daha iyi sonuçları hep beraber alacağız inşallah.”dedi.    

5 Yıldız otel konseptinde tasarlanan otel projesi 92 standart ve 8 suit odan oluşuyor. Kapalı ve yarı olimpik yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, masaj odaları, buhar odası, fitnes salonu ile çok amaçlı seminer ve toplantı odalarına sahip olan bu otelde havuzlu bahçesi, gezilebilir terasları, restoran ve dinlenme alanlarıda yer almakta.  

Lavanta Oteli’nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Rektör Prof.Dr. Adem korkmaz açıklamasında; 

“Şehirle üniversitemizin buluşma noktalarında sürekli değişik ortamlarda bir araya geliyor idik. MAKÜ’nün ortaya koyduğu bakış, vizyonla ifade ettiğimiz bir perspektif vardı. Kentine yönelen üniversite bakışı ancak bir kurumun bir başka kuruma ya da çevreye yönelebilmesi için önce kendi kurumsal ve insan kaynağı kapasitesinin güçlü olması gerekiyor. Bu geçen 4 yıl önce üniversitemiz örgütsel, insan kaynağı, akademik yapı olarak %40’ın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Bu öğrenci sayısı olarakta ifade edilebilir. Bu yıl itibariyle öğrenci sayımız 35 binli rakamlara döndü. 35 bin hedefimizi gerçekleştirdik. Esasında bizim 2019 hedefimiz 40 bindi. Ancak meslek yüksekokullarında yaşanan tirbülans nedeniyle tüm Türkiye’de birçok meslek programının kapanması sebebiyle birçok üniversite ivme kaybetti. Vakıf ünivesite sayısının artması, akademik birimlerde fakülteleşmenin yükselmesi gibi biz türlere çok çabuk cevap vererek meslek okullarımızın bütün programlarını yapılandırdık. Bu yıl itibariyle de 2 yılda bir olan doluluk oranlarımızda kısmen düşüş olmakla birlikte 2019 yerleştirmelerinde orda da hızlı toplarlanmayı sağlayarak %95’ler seviyesine geldik. Gelecek yılda bu oranın biraz daha artacağını düşünüyoruz. Akademisyen sayısı itibariyle de bin hedefimiz vardı. Bin akademisyen bir şehri değiştirir demiştik. İddialı bir sözümüz olmuştu. Geleceğe vizyon koymanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sayıya da yaklaştık. Sanırım bu yıl içerisinde üniversitenin akademisyen sayısı bin sayısın geçeceğini tahmin ediyoruz. Burdur ölçeğinde bir şehir için önemli. Birincil görevimiz bize emanet edilen gençleri akademik, eğitim-öğretim anlamında geleceğe hazırlamak. Bu bizim asli misyonumuz. Bu misyonda geri kalma şansımız yok. 

Eski veterinerlik fakültesine talibiz

Biz bu kampüsümüzde tamamen esnafının ve girişimicisinin şekillendiği bir perspektif ortaya koyuyoruz. Ona ilişkin projeksiyonlarımız yapıyoruz. Böylelikle kenttede iki ayrı kampüsümüzün olduğu, geçtiğimiz yıllarda eski veterinerlik fakülte binamıza da talip olduk. Ancak henüz bir sonuç alamadık. Burayı da MAKÜ Sanat ve Kültür Merkezi olarak tasarlamak istiyoruz. Şehrin sanat ve kültürüne ilişkin her türlü faaliyetin yapılabileceği nitelikli, resimlerin, sunumların farklı bir atmosferde düşündük.   

Bu kampüs bu genişlik ve alan size birçok proje yapma fırsatı ortaya koyuyor. Lisinia birlikte tıbbi aromatik bitkiler projesi başladı. Şu anda yaklaşık 200 dekarı ekildi. 200 dekarlık bir alanla bu projeye başladık ama şu an 600 dönümlük bir alanda ilk etap Kasım ayı içerisinde dikimi tamalanacak. Bu tepede dahil olmak üzere bize başka şeyler düşündürtüyor. Sadece tıbbi aromatik bitkilerin belki Burdur bölgesinde gelişimni sağlayacak anaçlar yetiştirilerek turizme katkı verilecek. Bunlardan elde edilecek katma değer artıracak bir araştırma merkezi kuruyoruz. 

Spor Köyü’nü kuracağız

Bir projemizde spor alanında. Bir bölgemizi Spor Köyü adını koyuyoruz. Şu anki spor kompleksimizin ve spor salonumuzdaki bölgenin bir kısmını kamulaştırmak zorunda kaldık. Bu birinci bölgede yapacağımız tesisleşmelerde bizim projelerimizin çatılarının uzandığı noktalarda bölgemizi genişletmek durumunda kaldık. Yeni sportif faaliyetlere antrenman sahaları sağlanacak. 

Herkese bu kadar ya da hiç kimseye yok gibi bir yaklaşım yok.  Bütçe olarak sıkışıyoruz. Diş hekimliği fakültemizin bütçesi durduğu için bu sene inşaatı durdurduk. 2020 bütçesini bekliyoruz. Devlet birazcık yatırımlarda kemer sıkıyor. Malum enflasyonla mücadelenin ekonomideki en önemli şeyi kamu harcamalarını ve ücretlerdir. İki ciddi kalem iş tüketimini bunlar tetiklediği için 2019’da ciddi bir bütçe kısıtı oldu. Bu yılda öyle gözüküyor. Ama biz diyoruz ki, diş hekimliği Burdur’un sağlık açısından dokunduğu en önemli nokta. Üniversitenin şehirle bütünleşmesi anlamının birtanesi bu. Durumu anlatıyoruz. Sağ olsun büyüklerimiz iyi anlatırsak, ek bütçe alacağımızı tahmin ediyorum yıl bitmeden. 2020 yılı içerisinde de bunu tamamlayıp, 2021 içinde belkide bölgenin en büyük en önemli güçlü diş hastanesi ve fakültesi olacak. 

Konsept olarak bölgede tekiz

Bundan sonra ilk defa bu tesisle ilgili ilk sunumumuzu yapıyoruz. Bir kongremiz vardı bizim 1 sene önce ev sahipliği olarak aldığımız. Yani onları ağırladık. Açılış değildi o. 29 Ekim sabahı protokole bir kahvaltı programı planladık. 2-3 ay devam edecek bu dışa kapalı iç tanıtım ve eğitim içinde olduğu. Ortaya koyduğumuz vizyon Antalya’dan sektörden gelenler olduğu zaman mekan ve konsept olarak Antalya’daki 5 yıldızlı otelin çok ötesinde olduğunu ifade ediyorlar. Bu konsepti bozmaz ve bu standartla giderseniz, burayı işletememe gibi bir riskiniz olmaz. Gelen mutlaka bir daha gelir. Biz şehir oteli değiliz. Bu niye şehirde değil? Şehir oteli düşünmüyoruz. Bu proje, konsept bir otel. Bu kongrede katıların 120’sini biz 130’unu Burdur ağırladı. An itibariyle bir tek bu kongrenin bile üniversiteye,şehre katkısı bizim burada ağırladığımızdan daha fazlası. Bundan sonra böyle olacak. Oraya konan çerçeve Burdur’da ölü sezonlarda kent otellerini doldurabilirz. 2020 yılı içerisinde 15-20 civarı arasında kogre olacak. Bu ayın sonunda bir kongremiz daha var. Yaklaşık 400 civarında kişi gelecek. Şehirle bütünleşmek herhalde böyle bir şey olsa gerek. 

İşkur’dan %50 istihdam sağlandı

El dikimi top kampanyası başlatmıştık. Derin bir şekilde ilerliyor. Bu hafta içinde Bakanlığımıza 10 bin top üretmek üzere siparişte onay aşamasına geldik. Detay aşamasına geldik. Bu gibi meslekleri geliştirip, piyasalaştırıp işletme haline getirip onları piyasaya bırakmak. Bu yetiştirdiğimiz 20 civarında ustaya İşkur’dan devam eden 20 kişi daha var. 40 kişilik istihdam sağlıyoruz. Bu tesisimizi de 40 ile 50 arasında bir istihdam kaynağı oluşturacak. Şu anda sektörde ilgili olan gençleri toparladık. İşkur üzerinden eğitim programımız devam ediyor. Şu anda bu gençler bizim değil. Onu da düşünüyoruz. Acaba işletme üzerinden gençlere ikinci aydan sonda destek verebilir miyiz diye. Bir fırsat bulabilirsek bir çözüm üretebiliriz diye düşünüyoruz. İşkur’dan 48 çalışan ve %50 istihdamımız var. 

Yeşilova Meslek yüksekokulumuzun ikinci ve üçüncü katını da otele dönüştürüyoruz. Bu çağrı Batı Akdeniz çağrısında açık ara birinci geldi puanlamada. Komisyonda kararını verdi. 2020’nin içerisinde bu projeyi kabaca 50 oda 80-100 kişilik bir konaklama kapasitesi demektir. Belki bu otelin şubesi olacak. Belki uygulama oteli olacak. Belli değil.  

İnşallah tiriz, spor, küytürel ve diğer alanlarda yaptığımız çalışmalar şehrimizin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Otogar esnafıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. 

 Otogar esnafına yapılan faaliyetler hakkında konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, esnafın sorunlarını dinleyerek, sorunların en kısa sürede gidereleceğini dile getirdi.

Hukuki süreçten dolayı otogarın problemlerinin çözülmesinin zaman aldığını anlatan Başkan Ali Orkun Ercengiz, “Daha önceki 5 yıl içerisinde garaj ile ilgili yasal süreçleri tamamlayıp tadilatını bitirip sizleri insanca hizmet edebileceğiniz bir garaja kavuşturabilmek için sabrınızı istemiştik. Bu konuda bizleri kırmadınız sabrettiniz ve isyan etmediniz. Neticede ortada bir sorun vardı bunun giderilmesi gerekiyordu. Biz hukuki süreçleri aştıktan sonra sizlere insanca hizmet üretebileceğiniz, Burdur’umuzun özellikle hem misafir karşılama ve misafirlerimizi yolcu ettiğimiz son nokta olan garajımızı kötü görüntüden kurtardık. Otogarın daha önceki hali, hem Burdur Belediyesi hem de Burdur halkı olarak eleştirilmemize neden olan bir görüntü içerisindeydi. Bunu da çok şükür hallettik” dedi.

Otogarın mevcut haline gelmesi için Burdur Belediyesinin öz kaynaklarından 8 milyon TL kaynak kullanıldığını vurgulayan Başkan Ercengiz, “Belli bir maliyetle bize teslim oldu ama biz bunu eğer yapmasaydık mevcut yapı bu haliyle sizi mutlu etmeyecek hem de sürekliliğinde hizmet üretemez bir hale gelecekti. Talihsizliklerle başladı ama inşallah bundan sonra garajımız ile ilgili yapısal bir sorun yaşamayacağımızı umut ediyorum. Yaşanan talihsizliğin bir sorumlusu elbette vardır. Bizde bunun hukuki mücadelesini bu mecrada veriyoruz. Bunu sorumlusu kimse bu devletin milletin kaynaklarını nasıl kullandıysa bir gün mutlaka hesabını verecektir. Biz elimizden geleni yapacağız hepimiz kol kola girerek bu kentin dolayısıyla ülkemizin gelişimine katkı koyacağımıza inanıyorum. Sabrınızdan dolayı ve kahvaltımıza katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kahvaltı sonrasında otogar esnafının çiçek takdim ettiği Başkan Ercengiz, otogar da incelemelerde bulunarak esnaflara hayırlı işler diledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 07 Kasım 2019 16:10

Kamil Özcan güven tazeledi

 DSYB Genel Başkanı Kamil Özcan, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanlığı olağan mali kurul toplantısında güven tazeledi. Toplantı Tarım ve Orman Bakanlığı Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda yapıldı. 

Mali genel kurulun görüşüldüğü toplantıda bir grup yeniden başkanlık seçiminin yapılması için teklifte bulundu. Ankara’da yapılan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Kurulunda güven tazeleyen Başkan Kamil Özcan’ın listesi en fazla oyu aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından Burdur iline yapılacak olan yatırımlar ile ilgili  ortak basın açıklaması yayınladı;

“AYDINLATMA SİSTEMİ İLE STADYUM AKŞAMLARIDA KULLANILABİLECEK” 

Burdur Merkez Gazi Atatürk Stadı bir eksikliği olan aydınlatma sisteminin Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında Gazi Atatürk Stadı saha aydınlatması için 451.501,99 ₺ ödenek ayrıldı. Stadın aydınlatmasının yapılması ile akşam müsabakaları da oynatılabilecek ve futbol antremanları da yapılabilecek. Burdur’umuza hayırlı olsun.

“SENTETİK ÇİMLİ FUTBOL SAHASI VE 500 SEYİRCİLİ TRİBÜN YAPIMI GERÇEKLEŞECEK” 

Karamanlı İlçemizdeki sahanın istinat duvarı yapımı sonrası bozulan çim saha yerine  fifa standartlarına uygun sentetik çimli futbol sahası yapımı, 500 seyirci kapasiteli portatif çelik tribün ve ikili Soyunma odası yapımı için Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız tarafından 2.549.027,56 ₺ ödenek ayrıldı. Bu yatırımla Karamanlı ilçemize yeni kullanışlı bir saha kazandırmış olacağız.

“YENİ YATIRIMLAR İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Burdur’a yeni yatırımlar kazandırılması için çalışmalara devam ediyoruz. Burdur’umuza ve İlçelerimize yeni yatırımlar kazandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlimizde devam eden yatırımlarında hızla tamamlanması için gerekli görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Burdur’umuz Hükümetimizden hak ettiği yatırımları almaya devam edecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türk-İş Konfederasyonu’nun, Vergi yükünün azaltılmasını talep etmek amacıyla 81 ilde ortak basın açıklaması düzenledi.

Yol-İş Sendikası Antalya 1.Nolu Şube Yönetim Kurulu adına Mali Sekreter Musa Kurt yaptığı basın açıklamasında; Değerli emekçiler, Emek Dostları, Basınımızın değerli çalışanları,

Bugün, emekçiler üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto etmek, Adaletsiz vergi politikalarının Emekçiler lehine yeniden düzenlenmesini, ve Sosyal Hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep etmek için buradayız.

Hepiniz Hoş geldiniz.

Arkadaşlar,

Anayasamızın “VERGİ ÖDEVİ” başlıklı 73.maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, Mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, Herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere Vergi ödemekle yükümlü olduğu ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.

Ülkemizde Gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu Ücret geliri elde edenler oluşturmaktadır. Ücretli çalışanlar üzerinde Hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, Hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunmaktadır.

Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödenmektedir.

Ücretlerimizden kesilen vergiler Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Bugün Ülkemizde uygulanan Vergi politikaları nedeniyle işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunmaktadır. İşçinin eline geçen Net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, Yılsonuna göre geçen sürede giderek gerilemektedir. Ücretli çalışanların Net ücreti, bir yandan Enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle bir yandan da artan vergi oranları nedeniyle azalmaktadır.

Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3.409 TL Net ücret alırken Haziran ayında Net ücreti 191.00 TL azalarak 3.218 TLye, Temmuz ayında ücreti % 4 oranında artmasına rağmen yılsonunda 349.00TL daha eksilerek 3.060 TL ye düşmektedir.

Arkadaşlar,

Bu Vergi düzeni adil değildir. Hakka Hukuka uygun değildir. Anayasamızın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir..

TBMM’ye sunulan Vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren Yasa teklifi Emekçilerin beklentilerini karşılamamakta, Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmamaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve Sosyal beklentilere cevap getirmemektedir.

Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayrım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin Tek’e indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının % 20 den, % 27 ye yükseltilmesi Sosyal adaletle bağdaşmamaktadır.

Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, Çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır.

Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “VERGİ ADALETİ” sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri,

İşverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek ...

Haksızlıktır...

Adaletsizliktir...

Arkadaşlar,

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “REFORM” ancak ücretliler aleyhine var olan bu Adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır.

TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak istiyoruz. “EN AZ GEÇİM İNDİRİMİ” uygulamasıyla da belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır.

Öncelikle Emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir.

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumun ortadan kaldırılması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır.

Bu Ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, Topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır.

İdeal bir Vergi Sistemi Sosyal Devlet ve Hukuk Devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır.

Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz Vergi düzeninin değiştirilmesini, Emekçilerin Vergi Yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.

Musa KURT

Yol-İş Sen.Ant. 1 nolu Şube Yön. Kurulu adına Mali Sekreter Musa Kurt

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Burdur İl Koordinatörü Ahmet Yıldız AK Parti Burdur İl Başkanlığı, Merkez ilçe, Kemer, Yeşilova, Çavdır ve Altınyayla İlçe Başkanlıklarına ziyarette bulunarak teşkilatlarda yapılması planlanan kongre süreci hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Yıldız’a ziyaretleri kapsamında AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ve İl Başkan Yardımcıları eşlik ettiği hakkında açıklama yapıldı;

Ziyaretle ilgili bilgiler veren AK Parti Burdur İl Koordinatörü Ahmet Yıldız;  ‘’ Burdur ziyaretlerimiz kapsamında Merkez, Kemer, Yeşilova, Çavdır, Altınyayla teşkilatlarımızı ziyarette bulunduk. Genel Merkez Teşkilat Başkanlığımız yoğun bir tempo ile kongre çalışmalarını başlattı. Bizlerde sorumlu olduğumuz İllerimizi ziyarette bulunarak Kongre sürecini ele alıp, ilçe yönetim kurulu Başkan ve üyeleri ile istişarelerde bulunduk. Yaptığımız ziyaretler bizler için çok verimli geçti. Teşkilat mensubu arkadaşlarımızın azimli çalışmaları ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kasım ve Aralık ayı içerisinde ilçe delege seçimlerini tamamlayıp 2020 yılı Ocak ve Mayıs aylarında ilçe kongrelerimiz, yaz aylarında il kongremizle illerimizde kongre süreçlerimiz tamamlanacak. En kısa zamanda da kalan ilçelerimizi ziyaret ederek bilgilendirme turumuzu tamamlayacağız.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection