Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 06 Kasım 2019 14:49

07 Kasım 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

07 Kasım 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, artan 2019 yılı Ekim ayı ihracat performanslarını değerlendirdiği basın açıklaması yayınladı;

 

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM)  “İhracatçı Firmaların Kanuni Merkezleri Bazında Sektör İhracat Performansı”  verilerini değerlendirerek, Burdur ve Batı Akdeniz bölgesinde ekim ayında da ihracatın arttığını vurguladı.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik: “TİM verilerine göre ilimizdeki ihracat rakamları hem bir önceki aya göre hem de geçen yılın aynı ayına göre artış gösterdi. Burdur’dan en fazla ihracat 16 milyon 978 bin dolarla “madencilik ürünleri” sektörü oldu. İlimizde 2019- Ekim’de toplam 19 milyon 703 bin dolarlık ihracat yapıldı, bu tutar geçen yılın aynı ayına göre 2 milyon 343 bin dolar daha fazladır” dedi.

TİM verilerine göre Batı Akdeniz Bölgesindeki illerin ihracat performanslarına da değinen Başkan Yusuf Keyik; “Burdur’un ihracattaki öncü sektörleri: Madencilik Ürünleri (16 milyon 978 bin dolar), Makine ve Aksamları (1 milyon 162 bin dolar), Savunma ve Havacılık Sanayii (665 bin dolar).

Antalya’nın ihracattaki öncü sektörleri: Savunma ve Havacılık Sanayi, Yaş Sebze ve Meyve, Madencilik Ürünleridir. (Ekim 2019: Toplam 135 milyon 569 bin dolar).

Isparta’nın ihracattaki öncü sektörleri: Madencilik Ürünler, İklimlendirme Sanayii, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri. (Ekim 2019: Toplam 24 milyon 269 bin dolar).  

Bölgemizin genel olarak ihracat tutarı yükseldi. İlimiz ve bölgemiz için ihracat yapan, emek veren, ihracatta yükselmenin sürekliliğini sağlayan tüm firma ve kişilere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“HEDEF ÜLKELERİ VE ÖNCELİKLİ ÜLKELERİN SAYISINI ARTIRMALIYIZ”

Küresel pazarın ve ticaretin yapıldığı dönemlerde ihracatta hedeflenen ülkelerin ve öncelikli sayılan ülkelerin genişletilmesi gerektiğini belirten Başkan Yusuf Keyik yaptığı genel değerlendirmede: “Rekabetin günden güne arttığı, markalaşmanın yaygınlaştığı bu dönemde yerel ve ulusal ölçekteki ihracatımız için hedeflediğimiz ve öncelikli olarak seçtiğimiz ülkelerin sayısını artırmalı, farklı bölgelerle ihracata odaklanılmalıdır.

Ticaret Bakanlığımızca belirlenen ve önümüzdeki yıl uygulanacak ihracatımızda 17 Hedef Ülke ( Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya, Şili) ve 28 öncelikli ülke ( Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Çekya, Demokratik Kongo, Endonezya, Filipinler, Fildişi Sahili, Fransa, Gana, Gürcistan, İran, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Mısır, Nijerya, Pakistan, Polonya, Romanya, Senegal, Sırbistan, Tanzanya, Ukrayna, Vietnam) projeksiyonu hem firmalarımız hem de ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşımakta. Bu ülkelere yapılacak ticaretler için 10 ila 15 puan ilave destek sağlanacak. Dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, sorunların karışması, küresel pazarlıkta problemlerin ortak özellik taşımamasıyla tek bir öneri ile analiz yapmak güçleşiyor. Bu yüzden yerelde ve ulusalda firmalarımızın ARGE çalışmalarına ağırlık vermelerini defaten hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

“ALIŞILAGELMİŞ YAKIN ÇEVREMİZİ BIRAKMALIYIZ”

İş dünyası olarak alışılagelen yakın çevrenin bırakılmasına da konuşmasında yer veren Başkan Yusuf Keyik: “Elbette ki 17 hedef ülke ve 28 öncelikli ülke ile e- ticaret vasıtasıyla da ihracat yapmamız önemlidir. Fakat bunların da ötesinde alışagelmiş yakın çevre eğilimini bırakıp tüm dünyayla ticaret ve pazarlık etmeliyiz” dedi.

Başkan Keyik, ticaret ve sanayideki partnerlerimizle ihracat ilişkilerinin pekiştirilip, sektör sayılarının artırılmasının ülke ekonomisine direkt katkı koyacağını ifade etti.

HAMMADDE İHRACATINI GELİŞTİRMEK

Başkan Yusuf Keyik, madencilik, yaş sebze meyve, çimento ve cam malzemeleri, orman ürünleri gibi hammadde ihraç eden Burdur’un bu yönünü geliştirmesi gerektiğini, yalnızca hammadde değil ürün, makine, mekanik ve teknoloji ihracatının da yapılmasının stratejik ve ekonomik faydalar getireceğini söyledi.  Başkan Keyik, son dönemde OECD bölgesindeki yaşanan ekonomik daralmanın sabit sermaye yatırımlarını olumsuz etkilediği bir süreçte makine ihracat rakamlarının yükselmesinin önemli olduğunu kaydederek “Hammadde ihracatı elbette önemli. Fakat işlenmiş mamul, ürüne dönüştürülmüş mamuller ve makine ihracatına da önem verdiğimizde yılın on iki ayı ihracat performansımız yüksek olabilir. Diğer taraftan, ülkemizin Ocak- Ağustos döneminde toplam makine ihracatı 11,6 milyar dolara ulaştı. Toplam ihracat rakamlarımızın artması pozitif bir gelişmedir.” dedi.

BUTSO’NUN GÜNDEMİ

Başkan Yusuf Keyik, Burdur Ticaret ve Sanayi Odasının 2019’un bu son çeyreğinde ihracat konusundaki gündemi hakkında şunları söyledi: “İhracatta teknoloji yoğunluğunun artmasını ve mekanik tasarımların ihracatını takip ediyoruz.  Dünyadaki Unicorn’ların Turcorn olmasını istiyoruz. 2023’deki teknoloji odaklı sanayi bölgelerini destekliyoruz. Stratejik malzemelerin geliştirilmesini önemsiyoruz. Türkiye’nin dünyada yüksek gelirli ülkeler arasına girmesi hedefimiz sürüyor. Türk firmalarının ileri teknoloji sanayi ürünlerini geliştirip ihraç etmesi gururumuzdur. Bunlar devam ettikçe rekabetçiliğimizi başarılı referanslarla sürdüreceğiz. Bunun için BUTSO olarak eğitim, konferans, fuar, bilişim toplantıları, ekonomik değerlendirmeler, çalıştaylar ve ekonomik öneri paketlerini yakından takip ediyoruz. İş insanlarımız nelere dikkat etmeli? Dünyadaki firmaların çalışma saatlerine, ülkelerin hizmet sektörlerindeki fiyatlara, dürüstlüğe, şeffaflığa, dakikliğe dikkat edilmeli, kalite, verimlilik ve markalaşmaya daha fazla ağırlık verilmelidir. Firma sahipleri ve potansiyel ortakları tanımak  global rekabette önemli basamaklardır.”

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelge ile Siyah Alaca, Simental, Montofon ve Jersey ırkı sığırların, kendi ırkı arasında tohumlanma yapılması şartının kaldırıldığını belirterek, “Irklar arasında melezlemenin serbest bırakılması, ileri yıllarda safkan sığır sayısını ciddi şekilde azaltacak ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin başarıyla yürüttüğü ırk ıslahı çalışmaları önemli ölçüde zarar görecektir. Bakanlığın, acilen bu zararı engelleyecek bir çalışma yapması veya bu yanlıştan dönmesi gereklidir” ifadelerini kullandı.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün daha önce uyguladığı, ‘Siyah Alaca, Simental, Montofon ve Jersey ırkı sığırların tohumlamasında, tohumlama tarihinde 5 yaşına kadar (1800) gün olanlarında kendi ırkı ile tohumlama yapılması şartı’nın yer aldığını, bu şartın, Hayvancılık Genel Müdürü Zekerriye Erdurmuş’un 3 Kasım 2019 tarih ve 88671449-125.01.01-E.3294541 sayılı yazısı ile serbest bırakıldığını duyurdu. 

Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından, 81 il’de bulanan Damızlık Sığır Yetiştirici Birliklerine (DSYB) yazı gönderildiğini aktaran Başkan Gündüzalp, “Yazıda, bu kural 24/10/2019 tarihinden itibaren kaldırılarak, yaş ve ırk uyum şartına bakılmaksızın suni tohumlama uygulamaları yapılabilmesine izin verilmiştir denmiş. Halbuki, DSYB’ler uyguladıkları soy kütüğü ve döl kontrolü gibi çalışmaları sayesinde, safkan dişi sığır sayısını, kalitesini ve verimini yükseltmiştir. DSYB’lerin başlıca görevi, ırk ıslahı yapıp, kültür ırkı elde edilmesini sağlayarak, melezlemeyi engellemektir” şeklinde konuştu. 

Bakanlığın verdiği bu kararla birlikte, farklı ırklar arası melezlemenin önünün açıldığına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, şu şekilde konuştu, “Hayvan yetiştiricilerimiz, bundan önce olduğu gibi bunda sonrada aynı ırktan olan sperma kullanmalı, melezleme yaptırmamalıdır. Siyah Alaca, Simental, Montofon ve Jersey ırklarında yakaladığımız ıslah çalışmaları, bu kararla birlikte heba edilmemelidir. Bu yanlıştan dönülmediği takdirde, gelecek yıllarda melez ırkların sayısı artacak, saf ırklarımızın sayısı ise azalacaktır. Bunun sonucunda ise ülkemizdeki et ve süt verimi doğrudan etkilenecektir.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 06 Kasım 2019 14:49

İlimize yeni modern kütüphane

Burdur İl Halk Kütüphanesi, yapımı tamamlanan yeni modern binasında hizmet vermeye başladığı açıklaması yapıldı;

Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden yapımı tamamlanarak İlimize kazandırılan yeni kütüphane binası ile, kültür ve eğitim alanında önemli bir hizmet daha, günün şartlarına uygun donanım ve teknik altyapısı ile modern bir binada vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş oldu.

Yetişkin kullanıcılara yönelik 5 adet çalışma salonu ve 1 adet internet salonunun yanı sıra, görme ve işitme engelli kullanıcılara yönelik iki adet salonun bulunduğu yeni kütüphane binası 4 bin m2 kapalı alanı ile bodrum, zemin ve üzerinde 3 kat olmak üzere toplam 5 katta hizmet verecek.

140 kişilik toplantı salonu, çeşitli gruplara yönelik tasarım ve çizim atölyesi, sanat atölyesi, ahşap uygulama atölyesi, grup çalışma odaları ve kent arşivi bulunan kütüphanede, 0-3 ve 0-6 yaş okul öncesi çocuklara yönelik iki, 06-14 yaş grubu öğrencilere yönelik bir adet salon bulunuyor.

Çeşitli türlerde 75 bin materyalden oluşan bir dermenin mevcut olduğu İl Halk Kütüphanesi hafta içi 08.30-20.30 saatleri arasında, Cumartesi günü ise 09.00-20.30 saatleri arasında hizmet verecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 06 Kasım 2019 14:49

Hamsi 10 liraya düştü!

Sezon başında tezgahlarda 30 liradan satılan hamsinin kilogramı 10 liraya düştü.  Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balığın sezonu hareketli geçiyor. Pazardaki balık bereketi hem esnafın hemde vatandaşın yüzünü güldürüyor. 

Hamsinin bolluğu tezgahları renklendirirken, hamsinin kilogram fiyatının 30 liradan 10 liraya gerilemesi hem balıkçıları hem vatandaşları sevindirdi.

Av yasağının kaldırılmasının ardından balık tezgahları şenlendi. Hamsiden, palamuda, çinekopa kadar birçok balık türünün yer aldığı tezgahlara vatandaş büyük ilgi gösteriyor. Özellikle hamsi alıcıların gözdesi.

Balık tezgahlarında hamsi 10, kefal 25, mezgit 40, barbun 50, kupes 30, liskumru 50, levrek 70 liradan satışa sunuluyor.

24 yıldır balıkçılık işiyle uğraşan Hakan Su Ürünleri Sahibi Hakan Acar;

“Su Ürünleri Ziraat Bölümü okuduk. 24 yıldır bu işle uğraşıyorum. Balık satışlarımız kış aylarına girilmesiyle birlikte arttı. 

Alabalıkları kendi çiftliğimizde üretiyoruz. Geçmişten beri canlı alabalık satan tek satıcıyız. 

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balık satışlarımız yaz ayında çok durgundu. Hatta balıkların beslenme hammeddesi dövizle alındığı için satışlarımız azalmıştı. Hem az hemde zararına satış yapıyorduk. Ancak kış aylarına girilmesiyle birlikte balık satışlarımızda artış yaşandı. Özellikle hamsinin bu hafta 10 liraya düşmesi hem bizi hem de vatandaşı sevindirdi.  Alıcılarımıza her zaman taze ve uygun fiyatta balık satışları yapıyoruz. Herkese bol kazançlar diliyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection