Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 09 Ekim 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 09 Ekim 2019 13:42

10 Ekim 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

10 Ekim 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 09 Ekim 2019 13:42

Üniversite gençliğine umut

Burdur Valiliği’nce yürütülmekte olan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesi kapsamında Burdur Valiliği ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen protokol imza törenine Vali Hasan Şıldak, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Hasan Güven ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Sevinç Sütlü katıldı. 

İmzalanan işbirliği protokolü ile Burdur Valiliği’nce başlatılan Uyuşturucu ile mücadele Projesinin, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin öğrencilerini de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Aynı zamanda, Üniversitenin bilimsel bakış açısı Projeye yansıtılmaya çalışılıyor.

İlimizde başarılı bir şekilde uygulanan proje, MAKÜ ile imzalanan protokol çerçevesinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde Uyuşturucu madde kullanan öğrencilerinin tespit edilerek, Uyuşturucu ile Mücadele Birimi’ne yönlendirilmesi ve bu birime başvuran öğrencilerin tedavilerinin başlatılarak rehabilitasyon programına dahil edilmesi sürecini kapsıyor.

Vali Hasan Şıldak ‘Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum’ projesiyle ilgili yaptığı açıklamada;

“İlimizde bir süredir uygulamakta olduğumuz Uyuşturucuyla Mücadele Projemizin yaklaşık yedi aylık süresi sonucunda geldiği aşama itibariyle iyi bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyoruz. Bilindiği gibi yaklaşık bir ay öncesinde Ticaret ve Sanayi Odamızla bir iş birliği geliştirerek projemizin ortakları arasına alındı. Bugün de İlimizin güzide kuruluşu Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz ile işbirliği sağlamak suretiyle projemizi daha güçlü bir hale getiriyoruz. Daha geniş bir alanda uygulamasını geçerli kılacağız. 

 Projemizin Mart ayından bu yana kat ettiği aşamaları paylaşmak istiyorum. Şuanda “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” Uyuşturucuyla Mücadele Projemizin kapsamında toplam 83 vatandaşımız bulunuyor. Bu 83 kişinin 76’sı madde bağımlısıdır. 7 vatandaşımız ise alkol bağımlısıdır. Projemiz daha çok madde bağımlılarına odaklanmış olarak çalışıyor. Proje kapsamındaki 83 kişiden 11’i ile irtibatımız kesildi. Yani bu kişilerin, bu gençlerimizin çok doğal ki böyle sancılı bir süreçte, zor, meşakkatli bir bağımlılıktan kurtuluş sürecinde bu ölçüde fire vermemiz aslında hiç önemli bir sayıyı işaret etmemektedir ki dünya ölçeğinde uyuşturucu ile mücadeledeki başarı oranı çok düşüktür. Yüzde 10’ların altındaki rakamlardan söz ediyoruz. 

 Tabi projenin en önemli özelliklerinden biri de malum bu kararı veren, hayata tutunmaya karar veren insanlarımıza iş imkanları, istihdam olanakları sağlama konusundaki girişimlerimizdir. Bugün itibariyle 25 gencimiz çalışıyor. Bunların 21’i kamu kuruluşlarımızda İş-Kur projesi kapsamında toplum yararına çalışma çerçevesinde iş buldular ve İş-kur ile yaptığımız protokol çerçevesinde 6 ay süreli buralarda istihdam ediliyorlar. 4 gencimizi ise Ticaret ve Sanayi Odamız ile yaptığımız protokol kapsamında özel sektör kuruluşlarında geçtiğimiz hafta itibariyle işe başlattık. Bu gençlerimiz de şuan işlerinin başındalar. Dolayısıyla 25 gencimiz çalışır vaziyette. 

 Üniversite gençliği çalışma alanında

Bugün Sayın Rektörümüzle birlikte imza atarak yeni bir süreci başlatıyoruz. Üniversite gençliğimiz de artık çalışma alanımızın kapsamına giriyor. Bilindiği gibi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi her yıl büyüyen, gelişen, kendini yenileyen ve bu yıl itibariyle yaklaşık 35 bin öğrenciye sahip. Malum ki uyuşturucu bataklığına sürüklenenler daha çok genç yaştaki insanlar, tam da bu çağlardaki insanlar. Lise döneminden başlayan bir süreçle gençlerimiz karşı karşıya. Çünkü çok kolay ulaşılabilen, çok ucuza mal edilebilen, ancak bir kere denenmek maksadıyla bile olsa tanışıldığından sonra insanın peşini bırakmayan, hücrelerine nüfuz eden bu hastalık bizim sosyal bir yaramızdır. Çağımızın ve ülkemizin en önemli problemlerinden biri. Dikkat ederseniz, ulusal basında yer alan haberlere baktığımızda artık ton miktarında yakalanan uyuşturucu maddelerle karşı karşıyayız. Geçen günlerde 2 ton ağırlığında İstanbul’da bir yakalanma vardı. Devletimizin, hükümetimizin de bu konudaki kararlı mücadelesini hepimiz biliyoruz. Özellikle İçişleri Bakanlığımız bu hususta son derece duyarlı, önemli ve farkındalık oluşturucu çalışmalar yapmayı da ihmal etmiyor. Kolluk güçlerimiz marifetiyle hem mücadelemiz sürdürülüyor, hem de bizzat Sayın Bakanımız Süleyman Soylunun talimatı üzerine bütün İl ve ilçelerde konunun üzerinde hassasiyetle duruluyor. Biz bunun bir adım ötesine geçmek suretiyle sosyal bir problem olarak da bu konuya çözüm arama ve farkındalık oluşturma, ama aynı zamanda da toplumun bütün kesimlerini, bütün dinamiklerini harekete geçirmeyi amaçlıyoruz. 

 Problemi içinizde yaşamanız lazım

Burdur’da şuan projemize destek, son derece güçlü, Halkımızın, bütün paydaşların hat safhada. Şuana kadar projenin bu aşamaya getirilmesinde emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma bütün kuruluş yöneticilerimize, proje sorumlularımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü zincirin halkalarında kopukluklar olabiliyor. Bire bir ilgilendirmeyi gerektiren, samimi bir ilgi gerektiren bir üretim, bir çaba söz konusu. Proje tabi şunu da gösteriyor bize. Bir şeyi bilmek, bir şeye inanmak yetmiyor. Çözümünü de bilebilirsiniz ama onu hissetmeniz lazım. O problemi adeta içinizde yaşamanız lazım. Yaşayarak bunu Burdur’da uygulamaya gayret gösteriyoruz. Ben Sayın Rektörümüze de duyarlılığı için ve Üniversitesi adına böyle bir girişimde bizlere vereceği destek için şimdiden teşekkür ediyorum. 

 Burada verilen mesaj çok önemli. Devlet olarak bütün kurumlarla ilgili bütün sektörlerle ve toplumun tamamı neredeyse, tamamını temsil eden kesimlerin desteği ile çok büyük bir bilinç oluşması ve sorunun üzerine gidilmesi. Biz devlet olarak sadece uyuşturucu kaçakçılığını önlemiyoruz, sadece polisiye tedbirlerle yetinmiyoruz. Bu sorunun sosyal boyutuna el atıyoruz. Biz varız ve biz sizi takip ediyoruz mesajını vermesi açısından caydırıcılığı, önleyiciliği çok yüksektir. Bu manada Burdur’un, ben artık bu geniş çerçevede Türkiye’de örnek teşkil edecek boyutlara ulaştığını, bu çalışmanın hep birlikte göreceğiz. İnşallah İlimize hayırlı olsun, Üniversite camiamıza hayırlı olsun ve hayırlı sonuçları hep beraber yaşayalım. 

Konuyu sık sık gündemde tutmalıyız

 Basın mensuplarımızın da konuya verdiğiniz önemi biliyoruz. Bunu sık sık gündemde tutmakta fayda var. Bazı konuların üstü geçmiş yılarda örtülüyordu. Artık örtmekten yana değiliz, üzerine gitmekten yanayız. Buna aktif bir şekilde, ama işin kuralına uyarak, bu çocuklarımızın, bu gençlerimizin mahremiyetine zarar vermeyecek şekilde dikkatli davranıyoruz. Önümüzdeki günlerde de inşallah projenin daha detaylarını da kamuoyu ile paylaşacak şekilde bir tanıtım toplantısı yapmayı planlıyoruz. Ekim ayı içersinde inşallah bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.  

Rektör Adem Korkmaz’da konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“Valiliğimizin öncülüğünde başlatılmış, ülkemizin önemli sosyal problemlerinden birtanesi olan bağımlılıkla mücadele projesine fikir anlamda, gönül anlamda, örgütsel anlamda her türlü desteği vereceğimizi daha öncede ifade etmiştik. Geçtiğimiz dönemde yapılan bir pilot uygulama olan tasarımla uygulama arasında gelişen tecrübeler ve birikimler proje çok katkı veriyor. İkinci aşamada da bunun üniversite bunun başka bir boyuta taşınması bizim açımızdan çok değerli. Biz üniversite olarak bu konunun üç noktasında yer almak istiyoruz. Birincisi üniversitemizin alanında uzman akademik personelimizin bu konuya proje ve fikri anlamda destek vermesi. Alanla ilgili her akademik personel bu projenin doğal bir fikir yürütücüsü haline dönüşecek. İkinici aşamada bizde de bağımlılık riskiyle muhatap olmuş, bu konuya bir şekilde düşmüş olan öğrencilerimizi titiz bir çalışmayla ortaya çıkartıp bunların bu illetle bu zararlı alışkanlıklarla mücadele etmesini ve burların sağlıklı bir bireye dönüştürülürek topluma kazandırılması konusunda etkin bir çalışma yürüteceğiz. Üçüncü aşamada da bunu ilerleyen zamanlarda bütün üniversite çalışanlarını bu projenin gönüllü uygulayıcısı haline dönüştüreceğiz. Bu gibi problemler esasında  problemlerle ilgili önleyici çalışmalar yapmak, aileleri bilinçlendirmek, toplumu bilinçlendirmek, gençlere ciddi eğitimler vermek çok önemli bir aşama kaydediyor. Bunun için çok uzun çalışmalar, istikrarlı mücadeleler gerekiyor. Ama insanlar bu insanlar bu bataklığa düşmeden önleyebilirsek çok daha iyi olur. Önleme konusunda üniiversite öğrencilerimize bir misyon yüklersek iki şey yapmış oluyoruz. Bir projeye taze kan sağlamak, ikinciside bu misyonu yüklenen bir öğrencinin böyle bir bataklığa düşmesini de engellemiş oluyoruz. İlerleyen zamanlarda üniversite gruplarımızla valiliğimizle ortak çalışmalar yürüterek, özgün bir çalışma yapma konusunda Valiliğimizle etkin bir işbirliği yapma noktasındayız. Bende Vali Hasan Şıldak’a bir Burdurlu olarak şahsen teşekkür etmek isityorum.”dedi.

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 09 Ekim 2019 13:42

Kriz halk otobüslerinide vurdu!

Ülkede yaşanan ekonomik kriz büyük iş çevrelerinden, tüccarlara, esnaflara, tarımla uğraşanlara, hayvan yetiştiricilerine kadar herkesi etkiledi.

Ülke genelinde her kesimi etkileyen kriz, halk otobüsleri sahiplerini de olumsuz etkilemiş olacak ki Halk otobüsleri sahipleri otobüslerini  hatları ile birlikte satışa çıkardılar.

Geçtiğimiz aylarda Burdur Belediye Meclisi’nde alınan kararla, halk otobüsleri yolcu ücretleri yeniden belirlenerek fiyatlar artırıldı. Ancak bu artışa rağmen halk  otobüsleri, aracın arkasına yerleştirilen duyurularla, hatları ile birlikte satlığa çıkarılmakta!

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 09 Ekim 2019 13:42

Kızılay’dan gönül sofrası

Türk Kızılayı Burdur Şubesi Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara kavurma ve ayran ikramında bulundu. Genç Kızılay Burdur Şubesi ekiplerince sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgilendirmeler yapılan standdı, 2 binden fazla kişi ziyaret etti. 

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan etkinlik ve Türk Kızılay Şubesi’nin düzenlediği etkinlikler hakkında açıklamada bulunan Türk Kızılayı Burdur Şubesi Başkanı Şahali Kaya;

“Sadece kötü günde ya da afet anında değil, iyi günlerde de vatandaşlarımızın yanındayız. Bugün burada il yönetim kurulumuz, Genç Kızılay Burdur Başkanı Çağrı Yazgan ile Genç Kızılay Burdur Şube ekiplerimiz adeta bir festival havasında kurmumuzun faaliyetlerini tanıtıyor ve her yaştan, her kesimden vatandaşlarımızı Türk Kızılay çatısı altına davet ediyorlar. Güzel havanında etkisi ile vatandaşlarımız bizi Cumhuriyet Meydanı’nda yalnız bırakmadılar. Burdur halkını bir nebze olsun mutlu edebildiysek ne mutlu bizlere diyor, baştacımız Burdurlu hayırseverlere, emeği geçen her üyemize ayrıca Burdur Belediyesi’ne sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Etkinlik hakkında fikri sorulan vatandaşlar da “Türk Kızılayı Burdur Şubesi’nin sosyal etkinlikleri sayesinde Türk Kızılayı’nı daha yakından tanımış oluyoruz ve daha fazla sahiplenmek istiyoruz” sözleriyle memnuniyetlerini dile getirdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection