Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 08 Ekim 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay, 2019-2020 kampanya dönemini ve pancar ekim kotalarını gazetemize değerlendirdi. Bu yıl, 563 bin ton şeker pancarının Burdur Şeker Fabrikası’nda işleneceğini söyledi. 

 

Bu yılki kampanya döneminde 3 bin 298 üzerinde çiftçiden alınacak 563 bin ton pancar işlenecek ve 73 bin ton şeker, 23 bin ton melas ile 146 bin ton küspe elde edilecek.

Şeker Fabrikası’nda bu yıl 65. Kampanya dönemi başladı. Şeker İş Başkanı Onay, 19 Eylül’de başlayan kampanyanın 10 Ocak 2020’ye kadar süreceği belirtti. 115 gün sürecek pancar alımı ve işleme kampanyasında Ereğli ve Ilgın Şeker Fabrikaları’ndan alınacak pancarlarla birlikte 563 bin ton pancar işleneceğini söyleyen Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay, 76 Bin ton şeker, 24 bin ton melas ile 145 bin ton küspe elde edileceği bilgisini verdi.  

Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay 2019-2020 yılı kampanya dönemi hakkında yaptığı açıklamada;

“Burdur Şeker Fabrikamız yeni kampanya dönemine başladı. Tüm Burdur halkına hayırlı uğurlu olsun temennilerinde bulunuyorum. Bildiğimiz üzere 2018-2019 kampanyası başlamadan önce Burdur Şeker Fabrikası Konyalı bir firmaya satılmış ve devir için neredeyse saatler bekleniliyordu. Şeker İş Sendikası olarak işçilerimiz ve çalışanlarımızla vedalaşmaları bile gerçekleştirmiştik artık. Fabrikanın bu denli devredileceğini tahmin ediyor ve umutsuz bir şekilde bekliyorduk. Ama firmanın parayı yatıramayarak tekrar devlette kalması, fabrikamızın tekrar kampanya yapmasına vesile oldu ve bu yılki kampanyamızı gerçekleştirdik. 

Geçtiğimiz yıl 425 bin ton pancar işledik

Geçen yıl özelleştirme arefesinden çıktıktan sonra Şeker Fabrikamız 425 bin ton pancar işlemiş bunun karşılığında 49 bin 580 ton şeker elde etmişti. Özelleştirme bittikten sonra 2019-2020 kampanyasına girdiğimizde ciddi bir revizyon çalışmaları yapılarak 600 bin ton olarak verilen pancar kotamızın 585 bin tonunu gerçekleştirdik. Burdur civarı ve ilçelerinde 79 bin 431 dekarda 3 bin 298 çiftçi sayısı ile yaklaşık olarak 585 bin ton pancar elde edeceğiz. Burdur merkezde ve ilçelerinde elde edeceğimiz net işlenecek olan pancar miktarı 435 bin ton. Bu yıl Ereğli ve Ilgın Şeker Fabrikalarının bölgelerindende bize pancar gelecek. Ereğli Şeker Fabrikasın’dan 61 ton, Ilgın Şeker Fabrikası’ndan da 67 bin ton pancar gelerek 563 bin ton net pancar işlemiş olacağız. 

Kampanya 19 Eylül’de başladı

563 bin ton pancarımızı yaklaşık olarak 19 Eylül 2019 tarihinde kampanyamız başladı. Takriben 10 Ocak 2020 tarihine kadar şeker kampanyamız devam edecek. Bunun karşılığında 73 bin ton şeker, 23 bin ton melas, 146 bin ton yaş küspe elde edeceğiz. Yaş küspe ve melas hayvancılıkta lider pozisyonunda olan Burdur’da yem olarak kullanılıyor ve önemli bir değerede sahip. Biz Şeker İş Sendikası olarak şu anda Dazkırı, Elmalı, Dinar, Gölhisar, Senirkent, Tefenni ve Yeşilova bölgelerinde 215 işçimizle kampanyamıza başladık. 215 işçi haricinde taşeron firmalara alınan yaklaşık olarak 600 taşeron işçisiylede üretim kampanyasına devam ediyoruz. Birde diğer özelleşmemiş olan 15 şeker fabrikasından görevli olarak 47 kalifiyeli işçi Burdur Şeker Fabrikası’na gelerek üretime destek olacaklar. İnşallah bu dönem içerisinde verimli, kazasız, belasız bir kampanya geçirmek dileğiyle. Tüm Burdurluların desteğini bekliyoruz bu konuda.”dedi ve kampanya döneminde emeği geçen herkese teşekkür etti.    

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

09 Ekim 2019  - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Gazetenize yolladığım son yazım; ”Aklını Fakir  Baykurt ile Bozmak” olmalı. Hem yazıyı düşünüyor hem de şu türkü dilime dolanan türküyü söylemeye çalışıyorum:

 

“Bir insan ömrünü neye vermeli

Harcanıp gidiyor ömür dediğin

Yolda kalan da bir yürüyen de bir

Harcanıp gidiyor ömür dediğin”

Kim bilir beklide Fakir Baykurt’un “Bir türkü süresince hatırlanma” dileği  yerleşmişti belleğime bu türkü…

Evet, 11 Ekim 2019 Cuma  günü , Dikili ADD Şubesinin Tiyatro topluluğuyla birlikte ,Burdur’da olacağız . Yusuf Bey ve Ahmet Bilgen öğretmenimizin  iletişimleriyle haberdar olduğumuz  festivale  yine  onlar aracılığı ile  çağrıldık. Kim bilir çağrılmamıza Azime  abla da aracı olmuş olabilir.Bize bu anı armağan edecek olanlara  teşekkürlerimizi baştan sunalım.

 O akşam saat 20.00 da  Belediye Konferans salonunda  Fakir Baykurt’a  saygı oyunu oynayacağız.  Nazım Hikmet, Hasan Hüseyin Korkmazgil’den seçilen şiiriler;Işıl Özgentürk, Mustafa Balbay ve Yılmaz Özdilden alınan köşe yazılarından uyarlanan  oyunu ben yönettim .9 oyuncu , 4 de sahne gerisinde görevli arkadaşımızdan  oluşan  topluluğumuz  üç yıl önce kuruldu… üç yılda  dört ayrı oyun sergiledik.

Hayal Kahvesinde Yüreğim Sızladığı Zaman adlı oyunumuzla  Fakir Baykurt için  “perde”  diyeceğiz!

ADD tiyatro topluluğumuz,  Mustafa Kemal Atatürk’ün  yurttaş yetiştirme kurumlarından olan HALKEVLERİNİ yeniden canlandırma ve yapılandırma hedefiyle yola  çıktı.Köy Enstitülü öğretmenler, Halkevlerinin ve  Halk  Odalarının amacına ulaşmasında özverili çalışmışlarıdır.

“Öğretmenlerin halkı uyandırma  görevi vardır”  diyen Fakir Baykurt’un isteğini yerine getirmede tiyatro  hem  sanatsal amaç hem de doğrudan bir  araçtır.Böylesine  önemli bir  saptamada bulunmuş  ve  halk kültürünü evrensel bir bilince Türk diliyle dökmüş Fakir Baykurt’a  kendi ilinde  saygı duruşunda  bulunmak boynumuzun borcu olsa gerek. Dileriz  tüm izleyicilerimiz aynı coşkuyu  duyarlar.

Sosyal ağda gezinirken  Burdur’un  dertleri(1) sıralanmış: Ana başlıklara ayırırsak  işsizlik ve iş istihdamı—Çevre (ekolojik denge) tarım—sağlık (doktor yetersizliğiyle)  …( Ne yalan söyleyeyim saptanmış  son dert  içimi acıttı. )

Bu  dertlere, orada yaşarken tanıktım . Bütün bunlar kentte olması gerekenler  bir  de  kentli olma  bilinci vardır. Hani  Cumhuriyetin ilk yıllarında  kurulan halkevlerinin halk odalarının kültürlü yurttaş  yetiştirme hedefi gibi bir derdi vardı… Burdur’un böyle bir derdinin olmayışına sevindim. Bu dertleri okuyunca  kendime  dert edindim:  yalnızca  Burdur’da  değil bütün  illerimiz  için dert edindim . Sorular  çoğaldı: Kurum ve kuruluşların sanat ortamları var mı? Halkı kaçta kaçını  kültür sanat  ortamlarının etkin bireyleri  olarak görmekteyiz? Çevre işgali karşısında dert edinerek tepki veren  örgütlü  kitle  nedir? Fakir Baykurt’un  köyüne kurduğu  kütüphaneye sahip çıkan öğretmenlerimiz var mı, ne yapıyorlar ?  Neyse  sorular çoğalmakta…

Efendim, işten  biz kendi sesimizi ozanlarımızın  yazarlarımızın  yazdıklarıyla  buluşturarak çıkacağız karşınıza… İşte bir  derdm daha var … Bizden sonra Burdur’un emekli gücü  yeni sahneler açar mı acaba..Haydi türkünü  son dörtlüğünü   de söyleyelim de huzurunuza  öyle gelelim. Öyle ya Sona eklenmeli sözün incesi “…:

“Bir insan ömrünü neye vermeli

Para mı onur mu taş dikenli yol

Ağacın köküne inmek mi yoksa

Çırpınıp duruyor yaprak dediğin”

Evet Taşlı dikenli yolları yürünür kılmak için çırpınmak güzel yine de..Unutmayın 11 Ekim  Cuma  saat 20 de Burdur’da  sahnedeyiz  Hayal Kahvesinde  Yüreğim Sızladığı Zaman  oyunumuzu sizlerle buluşturacağız. Her buluşmanın gelişmeye güzelleşmeye  dönüşmesi dileğiyle  görüşelim mi?

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 08 Ekim 2019 15:33

Bedesten Çarşı onarımı ilerliyor

Bedesten Çarşı’da tadilat çalışmaları hızla devam ediyor. Bedesten Çarşısı’nda tespit edilen bir takım eksikliklerin giderilmesi işi için ihaleye çıkıldı. İhaleyi kazanan firmaya yer tesliminin yapılmasının ardından tadilat çalışmaları geçtiğimiz aylarda başladı. 135 gün sürecek olan çalışmalar kapsamında hem çatı izolasyonları hem de çatı kaplama işi yapılıyor.

Bedesten Çarşı projesindeki aksaklıklar, binadaki eksiklikler, altyapı sorunları önceki yıllarda sürekli gündemde olan konular arasındaydı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz aşağı pazar esnafıyla bir araya geldiği toplantıda Bedesten Çarşı tadilat çalışmalarının başlayacağını duyurmuştu. Toplantının ardından çalışmalara da başlandı. Tadilat çalışmalarıyla çarşıdaki boş alan kafeterya olarak, dışarıdaki boş alanda ikinci etapta değerlendirilecek. Ayrıca dışarıdaki boş alanın sadece zemin değişikliği yapıldı ve o alanın izolasyonu yapılarak aşağıdaki kapalı otoparkın su almaması sağlandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gazetemizin imtiyaz sahibi Adnan Taraşlı Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan ziyarette, “genel anlamda basının, yerelde, yerel basının kamu ile vatandaş arasında bilgilendirme köprüsü oluşturmada önemli bir görev üstlendiğini belirterek, Burdur sakin, huzurlu ve kendi yapısını, kültürünü koruyup sürdürmüş bir il. Temennimiz bu yapının devam etmesi. Burdur Adliyesi hem fiziki yapı hemde kadro olarak verimli hizmet sunuyor, sunmaya da devam edecek” dedi.

Gazetemizin imtiyaz sahibi Adnan Taraşlı, Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Dr. Özkan Gürdoğan’ın yeni görevi olan Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hayırlı olması dileğinde bulunarak, Burdur insanının kamu kurumlarına, yasalara saygılı olduğunu, bu nedenle ilde huzur ve sükünun oluştuğunu, yerel basın olarak kamu kurumları ile vatandaş arasında bilgi aktarımına ve vatandaşın bilinçlendirilmesine katkı sunmaya devam edeceklerin ifade etti.

1978 senesinde İstanbul’da doğdu. Aslen Erzincanlıdır. İlk ve orta dereceli öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2000 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2001 senesinde Almanya’nın Freiburg şehrinde bir senelik dil eğitimin ardından Freiburg Albert Ludwigs Üniversitesinde Ceza Hukuku alanında yüksek lisans eğitimine başladı. 2004 senesinde yüksek lisansını tamamladı. 2005 senesinde Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ceza hukuku alanında doktora eğitime başlayıp 2012 senesinde “Hakaret suçu” konulu tezi ile doktora eğitimini bitirdi. 2006 senesinde Bakırköy savcı adayı olarak memuriyet görevine başladı. Sırasıyla Körfez Cumhuriyet savcısı, Bahçesaray Cumhuriyet savcısı, Ayvacık Cumhuriyet savcısı, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı, Yüksekova Cumhuriyet Başsavcısı görevlerinin ardından 31.05.2019 tarihli HSK Kararnamesi ile Burdur Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanmıştır. Almanca bilmektedir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection