Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

16 Ekim 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik inşaat sektörünün son durumunu gazetemize değerlendirdi. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle inşaat sektörünün gerilediğini vurgulayan Başkan Keyik, kredi faiz oranlarının düşürülmesine rağmen konut satışlarını çok zayıf ölçüde hareketlendirdiğini söyledi.

2018 yılı ekonomik krizinden en çok etkilenen sektörlerden birisi de inşaat sektörü. Artan girdi maliyetleri, malzeme fiyatlarındaki artış inşaat sektörünü, en önemlisi de konut satışlarını olumsuz etkiledi. Malzeme ve işçi fiyatlarındaki artış konut satışlarını adeta durdurdu denebilir. Önümüzdeki 2020 yılıda inşaat sektörü için durgun geçecek gibi görünüyor.   

2018- 2019 yılının inşaat sektörünün küçülmeye uğradığını aktaran BUTSO Başkanı Yusuf Keyik;

“2018 ekonomik krizinden ilk etkilenen inşaat sektörü oldu. Dolayısıyla 2018-2019 yılı inşaat sektörünün en kötü yıllarından biriydi. 31 Mart Yerel Seçimler nedeniyle siyasi iklimlerin sakinleşmesi bekleniyordu.

Konutun yüksek meblağlı bir yatırım olması, ekonomiden yavaşlama sinyallerinin geldiği dönemlerde tüketicilerin ilk vazgeçtiği harcamalardan birisi olmasına yol açtı. Zaman zaman İnşaat Sektörü Güven Endeksinin kırılganlık göstermesi konut satışlarına bakış açısını soğuttu. İnşaat sektöründeki alışılmış büyümenin 2019 yılında yerini küçülmeye bıraktığını, sektörde bir daralma yaşandığını ifade edebiliriz.

Döviz kuru ve inşaat maliyetleri yükseldi

Sektörde resesyon yaşanmaktadır. Konut almak isteyenler için Dolar kuru hâlâ önemli bir ekonomik istikrar göstergesi anlamındadır. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların uzun sürmesi sonucu döviz ve kurun yükselmesiyle inşaat malzeme fiyatları %40’a yakın artış gösterdi. Bu nedenle maliyetler yükseldi. Konut kredi faizleri de yükseldi. Dolayısıyla hem imalat hem de satışlar durdu. Finansal kaynağa ihtiyacı olanlar maliyetine satışlar yapmak zorunda kaldı.

Kredi faizlerinin düşürülmesi satışları çok zayıf ölçüde artırdı. Elde olan sıfır konut stoku bittiği anda yaşanan bu maliyet artışları nedeniyle ve azalan konut arzına bağlı olarak yeni konutlar daha yüksek fiyatlarla satılmaya başlandı. Sıfır konutlarda yaşanan bu artış da ikinci el konut fiyatlarına da yansıdı. Bu artışlara rağmen kamu bankalarınca konut kredisi faizlerinin düşürülerek verilmesi ilimizdeki konut satışlarını çok zayıf ölçüde artırdığını söyleyebiliriz.

2020’de durgun geçeceğe benziyor

Sektördekiler alacaklarını zamanında tahsil edemedi, borçlarını iyi yönetemedi, yapılandırmalar bozuldu, stoka çalışmalar arttı ve yatırımlar ertelenemedi.

İnşaat sektörünün demirbaşları olan çimentoya çok yüksek zamlar geldi, elektrik girdi fiyatları çok yükseldi.  Ama ülkemizin jeopolitik sıkıntılarından ama son bir yıl içerisinde temel giderlere gelen zamlardan dolayı insanlarımızı ekonomik kaygı etkiledi. Bir yandan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni yönetmelikleri uygulanmaya başlandı.

İlimizde arsa yapıları metrekare olarak küçük dolayısıyla arzu edilen dairenin imalatını gerçekleştirememe problemleri yaşanıyor. Tabi bu arada belediyemizin de gerekli imar revizyonun gecikmesi de oldu. Bunları üst üste sıraladığımız zaman 2020’de de inşaat sektörü durgun bir yıl yaşayacağa benziyor.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

İlimizin önemli turizm değerlerinden birisi olan İnsuyu Mağarası ve piknik alanları ziyaretçilerin hizmetine açıldı. 

 

Açalışta konuşma yapan Vali Hasan Şıldak ilimizdeki turizm faaliyetleri ve gelişmeleriyle ilgili bilgileri katılımcılara paylaştı. Turizm alanlarına gelen ziyaretçi sayılarının ortalama olarak %70 oranında arttığını belirtti. Diğer kültürel ve tarihi alanlara gelen ziyaretçi sayılarına ilişkin konularda da açıklama yapan Vali Şıldak Salda’ya bir çivi dahi çakılmayacağını, orijinal haliyle muhafaza edileceğini vurguladı.  

Vali Hasan Şıldak turizm alalındaki gelişmeler ve faaliyetlere ilişkin yaptığı açıklamada;

“Bu yıl turizm yılı olarak Burdur adeta bir heyecan yaşadı. İlimizin bütün önemli destinasyon noktalarında sayısal olarak ciddi gelişmeler gördük. Yılsonu itibariyle ilimiz ortalamasının %70 arttığını tahmin ediyoruz. Salda’da bu %100’ün üzerinde bir artıştır. Ortalamada %70 bir ziyaretçi artışı şimdiden görünüyor. Bu nasıl oldu? Bu kendiliğinden olmadı. Burada hem altyapı hem üstyapı iyileştirmeleri hem birtakım hizmet iyileştirmeleri hem tanıtım hem de özel ilgiyle oldu. Emeği geçen bütün kurum kuruluşlarımıza İnsuyu’nda, Sagalassos’ta, Kibyra’da, Salda’da yapılan bütün düzenlemelerde katkısı olan bütün kurum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Sagalassos’ta yol çalışması, kafe çalışması ve sosyal alan oluşturulması, Kibyra’da yol, tanıtım merkezi, karşılama merkezi ve kazı faaliyetlerinin 12 aya yaygınlaştırılması. Lavanta konusunda lavanta yolu projemiz velavanta merkeziyle ilgili gelişmeler. Lavanta merkezinin de inşallah bu hafta içinde ihalesiyle ilgili süreci başlatıyoruz. 

Salda’ya el sürenin elini kırarlar

Bakibey Konağı’nın restorasyonu ve halk kültürü müzesi olarak düzenlenecek olması, Mısırlılarevi’nin restore edilerek yine Öğretmenevi’nin işletiminde bir restorana dönüştürülmesi, Salda’da en önemli planlama çalışmalarının koruma amaçlı imar planı ve özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesi gibi devrim niteliğinde gelişmeler ilgi ve temizlik düzenlemelri oradaki günübirlik tesisler ve elde edilen gelirlede Salda’daki tesislerden elde edilen gelirle köylerimizin kilit taş ihtiyacının karşılanacak olması ve bu anlamda ilk planda 43 bin metrekare kilit parke taşı yapımıyla ilgili gelişmeleride sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlar küçük gibi görünen ama Burdur için önemli hamlelerdir. Bu hamleleri hep beraber gerçekleştiriyoruz. Bu iyileştirmelerle ilgili Salda’ya ilişkin olarakta bir iki cümle söylemek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından alınan kararla mart ayında özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesi hepimizin içini rahatlatan göğsünü kabartan bir gelişmedir. Türkiye’deki 18 özel alandan biridir ve Salda’nın korunmasının garanti senedidir. Katkı veren Çevre Şehircilik Bakanımız, Milletvekillerimiz ve bütün paydaşlarımıza yeniden ben şükranlarımı sunuyorum. Burada alınan tedbirlerle koruma kullanmadengesi her zaman gözetilmişti. Bundan sonra çok daha iyi gözetilecek. Birinci amaç İnsuyu, Salda olsun bütün tarihi ve güzellik noktalarımız olsun birinci amacımız buraları aslına uygun, orijinal haliyle muhafaza etmektir. Kim ne derse desin, aksine bütün söylemleri reddediyoruz. Bu tür tevatürlere hiçbir şekilde itibar edilmemesi lazım. Salda’ya el sürenin elini kırarlar. Bunu ben il valisi olarak ifade ediyorum. Bir çivi bile çaktırmıyoruz. Alınan bütün tedbirleri başka amaçlarla kullanıp, söyleme dönüştürmek insanlıkla bağdaşmaz. Bunu ben tekrar ifade etmek istiyorum. Temel evet ama koruyarak yaşatılan bir turizm değeri anlayışı çerçevesinde.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 15 Ekim 2019 15:31

1.088,96 gram esrar yakalandı

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri K.E. ve H.K. isimli şahısların araçlarında  ve evlerinde 1.088,96 gram kubar esrar maddesi ele geçirdi. 

 

Konuya dair “İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarda; Uyuşturucu madde ticareti yaptıkları yönünde istihbarı bilgiler elde edilen K.E. ve H.K. isimli şahıslara ait araçta ve ikametlerde, Tefenni ve Karamanlı İlçelerimizde yapılan aramalarda; 1.088,96 gram kubar esrar maddesi ele geçirilmiştir” açıklaması yapılarak bilgi verildi;

Konuyla ilgili TCK 188. Maddesine Muhalefet (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti) suçu kapsamında işlem yapılan şüpheli şahıslar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Güvenlik güçleri tarafından İl genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalar kararlılıkla yürütülmekte.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Can gezikolikler, sevgili dostlar hepinize kucak dolusu selamlar. Buram buram Ege havasını soluyacağınız muhteşem güzellikte sahiller. Deniz suyuna karışan termal suların bedeninizde oluşturduğu müthiş terapi ve ruhunuzu aydınlatan turkuaz renginde pırıl pırıl bir deniz. Aslında imrenerek baktığımız yurtdışında ki sahiller için kendinizi yormamıza hiç gerek yok. Çeşme, bu daveti size yapıyor…..

ADINI ÇEŞMELERDEN ALIYOR

Çeşme ismi şehirde yer alan çok sayıda tarihi çeşmeden kaynaklanıyor. Özellikle Osmanlı imparatorluğu döneminde inşa edilen çok sayıda çeşme, bölgenin mimari zenginliğine ve sanatsal güzelliğine de ayrı bir değer katmış. Şehir merkezinde yer alan Kaymakam Sadık bey çeşmesi (1885) ile Anonim çeşme (1792) sanatsever ziyaretçilerini bekliyor.

ÇAKA BEY FETHETMİŞ

Anadolu’nun nadide güzellikteki bu toprakları, Türk hakimiyetine 11. yüzyıl sonlarında ünlü Türk denizcisi Çaka bey’in fethi ile girmiş. 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafında yaptırılan Kervansaray ile birlikte 1508 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından yaptırılan Çeşme kalesi, Osmanlılardan günümüze ulaşan önemli eserlerden birkaçı. Kale ilk yapıldığında deniz kıyısında olmasına rağmen zamanla denizin doldurulması nedeniyle daha iç kısımda kalmış. Çeşme Arkeoloji müzesi, hemen kalenin içinde yer alıyor.

PLAJLARI BİRER DOĞA HARİKASI

Çeşme’yi Çeşme yapan en önemli özelliklerinden biri harikulade güzellikte ki plajları. Her biri ayrı bir koy üzerinde bulunan sahiller pırıl pırıl, tertemiz bir güzelliğe sahip. Kimi zaman sahiller biraz soğuk ve dalgalı olsa da rahatlatıcı ve keyif verici suyu, turkuaz rengi deniziyle her yıl onbinlerce müdavimini konuk ediyor.

HEM DENİZ HEM KAPLICA KEYFİ: ILICA PLAJI

Çeşme’nin en popüler plajlarından biri olan Ilıca; turkuaz rengi deniziyle adeta göz dolduruyor. Denizin içinden kaynayan termal suların tertemiz deniz suyuyla kaynaştığı Ilıca’da sizleri sadece muhteşem bir deniz keyfi değil aynı zamanda terapi de bekliyor. Şifalı termal suyun sığ deniz suyunda ultraviyole ışınlarının da etkisiyle insan sağlığına olumlu etkide bulunduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış. Şifne başta olmak üzere bölgede termal suyu kullanan birçok konaklama tesisi bulunmaktadır.

YILDIZ BURNU SAKLI HAZİNE

Ilıca sahilinde bulunan Yıldız burnu aslında çok da bilinen bir yer değil. Ama olağanüstü bir özelliği var ki mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Yıldız burnunda deniz içerisinde, etrafı kayalarla çevrili doğal bir havuz var. Sıcak suyun, deniz tabanındaki belirli noktalardan kaynayarak deniz suyuna karıştığı bu havuzda su sıcaklığı insanı rahatsız etmeyecek ölçüde doğal olarak normal deniz sıcaklığından farklı. Mutlaka gitmelisiniz ve deniz ile termal keyfini bir de Yıldız burnu ayrıcalığında yaşamalısınız.

AYA YORGİ PLAJI BİR İÇ KOY

Dalyan bölgesinde yer alan Aya Yorgi plajı, başta Çeşmeliler olmak üzere turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Çeşme’nin ünlü sahillerinden biri. İlçe merkezine yaklaşık 1 km. mesafede olan plaj, fazla rüzgar almayan sıcak deniziyle dikkat çekiyor.

BOYALIK PLAJI TERTEMİZ VE SIĞ

İsmini yanı başındaki Boyalık sitesinden alan sahil, çabuk derinleşmeyen sığ bir özelliğe sahip. Ayağınıza yapışmayan kumuyla size keyifli ve eğlenceli bir deniz keyfi sunmaya hazır olan Boyalık plajı pırıl pırıl suyuyla sizleri bekliyor.

ALTINKUM BİR ÇEŞME EFSANESİ

Çeşme şehir merkezine yaklaşık 13 km. mesafede bulunan Altınkum plajı, sadece Çeşmenin değil ülkemizin de en güzel, en temiz sahillerinden biri. Handikapı ise çoğu zaman yoğun rüzgar almasından dolayı dalgalı ve soğuk olması. Açık denize açılan sahil çabuk derinleşmeyen sığ yapısıyla çocuklar için de son derece ideal.

PIRLANTA PLAJI ADI GİBİ

Pırlanta plajı, Altınkum plajına çok yakın. İncecik kumu, tertemiz denizi ile bir İzmir harikası olan plaj Altınkum plajına göre daha sıcak. Sosyal donatı alanlarının da olduğu sahil de keyifli dakikalar sizleri bekliyor.

ÇİFTLİKKÖY’DE MUHTEŞEM BALIK KEYFİ

Altınkum ve Pırlanta plajlarına yakın bir konumda olan Çiftlik köye tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ünlü balık restoranların olduğu köye, özellikle akşam saatlerinde güneş batarken giderseniz birbirinden leziz Ege balıklarının damak tadını, muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde çıkarabilirsiniz. 

EĞLENCE MERKEZİ ALAÇATI

Usta eller tarafından inşa edilmiş taş evleriyle ünlü olan Alaçatı, Çeşme seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken önemli noktalardan biri. Özellikle akşamları Hacımemiş caddesinde çok sayıdaki eğlence mekanlarıyla dikkat çeken Alaçatı, rüzgarlı havasından dolayı yelkencilerin de önemli uğrak merkezlerinden biri.  Alaçatı, Çeşme şehir merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunuyor.

EN GÜZEL SAHİLLERİN ADRESİ ÇEŞME’YE YELKEN AÇIN

Çeşme’de satırlara sığmayan güzellikler için bir başka yazımızda inşallah tekrar buluşmak dileğiyle,  ülkemizin en güzel, en temiz, en doğal sahillerinin muhteşem bir doğa içerisinde yer aldığı, taş evleriyle, mis gibi kokan begonvilleriyle, birbirinden leziz balıklarıyla, görülmeye değer zerafet dolu çeşmeleriyle, Çeşme’ye yelken açın, hep seyahatte kalın…

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection