Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 14 Ekim 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 14 Ekim 2019 16:53

15 Ekim 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

15 Ekim 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Türkiye’nin ilk turizme açılan mağarası olan ve Öğretmenevi Müdürlüğü’nce işletilen İnsuyu Mağarası’nda düzenlenen piknik alanının açılışı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sağladığı yatırımlar sayesinde İnsuyu Mağarası ve piknik alanı yeniden düzenlendi. Yenilenmiş piknik ve rekleasyon alanları ziyaretçilerin hizmetine sunuldu.

Vali Hasan Şıldak İnsuyu Mağarası çevre düzenlemesi ve piknik alanı yenilemesiyle ilgili olarak yaptığı konuşmada;

“2018 yılında mağara çevresinde ve mağaranın içinde düzenlemeler yapılmıştı. Aslında Burdur’la özdeşleşmiş olan Burdur’un kültüründe sosyal hayatında geçmiş dönemde çok iyi yer tutan benim ya da benim yaşımda olanların anlatımlarından yola çıkarak ifade ediyoruz ki bir İnsuyu gerçeği var Burdur’da. Bir süredir atıl durumda olan bu alan geçen yıl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın sağladığı imkanlarla önemli bir mesafe almış ve tekrar hizmete açılmıştır. Burası Öğretmenev i tarafından işletilmek üzere nezih bir alana dönüştü. Bu yıl ise yaptığımız bazı düzenlemler oldu. Bu düzenlemeler ana yoldan mağaramıza gelen yolun sıcak kaplama ile asfaltlanması çalışması, oradaki refüjde bir peyzaj çalışması, kavşakta yapılan bir çalışma ve şu an da Karayolları’nın devam ettirdiği tabelayla İnsuyu’nun daha etkili şekilde gösterilmesiyle yine yakında burada bir uygulama daha yapacağız. İlimizin bütün tarihi ve doğal güzelliklerini panolarda kısa bilgi notlarıyla hem yazılı hem de görsel olarak ziyaretçilerimize sunmuş olacağız. Bu ilimizin bütün ana turizm noktalarında gerçekleştirilmiş olacak. 

Bu yılın gelen ziyaretçi sayılarına baktığımızda önemli bir artış görüyoruz. Yılsonu hedefimizi mağaranın 120-130 bin aralığında bir ziyaretçi alacağı şeklindedir. Şu an 100 bin sayısı aşılmış durumda. Bu da Burdur ölçeğindeki bir il için önemli bir gelir kaynağıdır, önemli bir getiridir, önemli bir turizm istatistiğidir. Burada en büyük teşekkürü Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuyoruz. Çünkü buranın şu anki yapılan peyzaj düzenlemesi, çevre düzenlemesi ve piknik alanı iyişleştirmesi çalışmalarının ödeneği biz Çevre Şehircilik Bakanlığımızdan temin ettik.”bilgisi verdi. 

Milletvekili Yasin Uğur’ da İnsuyu Mağarası ve piknik alanı açılışında yaptığı açıklamada;

“Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olma özelliğini taşıyan Mağaramız 597 metre uzunluğunda olup, deniz seviyesindende 900 metre yüksekliktedir. İnsuyu Mağarası’nda karstik yapının zamanla erimesi sonucu oluşan sarkıt ve dikitler muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Daha önceden burayı ziyarete geldiğimizde de içerisinde su vardı. Par da atılırdı. Festivaller de düzenlenirdi. Biz bunları tekrardan özlüyoruz ve bu ortamın İnsuyu Mağarası’nın turizme açılmasıyla da ilimiz adına çok önemli bir icraat yapmış bulunmaktayız. Geçen yıldan bu yana turizmle alakalı mesafeler katedildi. Turizmle alakalı çok önemli yerlerimiz var. Turizme yönelik çok çalışma yapılması gerekiyor.”dedi.  

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alacatlı İnsuyu Mağarası ve piknik alanları düzenlemelerine ilişkin verdiği bilgide;

“Dünya ve Türkiye ölçeğinde doğal ve kültürel değerlerine sahip ancak kentleşme, turizm potansiyeli tarım ve sanayi baskısı altındaki bütünleşik alan yaklaşımıyla sağlıklı bir turizm çevresinde yaşanmasına katkıda bulunma, doğal güzellikleri gelecek nesillere aktarılması, bölgenin hassasiyeti göz önünde bulundurularak gelişen turizm potansiyeli, ziyaretçi sayısını hızla artışı dikkate aldığımızda ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılama ve daha rahat bir ortam sağlamak önem arz ettiğinden 2 milyon lira ödeneği bakanlığımız tarafından sunulan bu proje, İnsuyu Mağarası’nın sosyal donatı ve çevre düzenlemesi işi gerçekleştirilmiştir.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan kahraman askerlerimize ve güvenlik güçlerimize manevi destek olmak amacıyla, Burdur Valiliği tarafından birlik ve beraberlik şuuruyla  düzenlenen programda il merkezi ve ilçelerdeki camilerde sabah namazında Fetih Suresi okunarak dua edildi.

İl Merkezinde Pazar Camii’ndeki programa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, Milletvekili Yasin Uğur, Garnizon Komutanı P. Alb. Cenk Baburşah, C. Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Orhan Kılıç, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşların katıldığı açıklandı.

Sabah Namazı sonrası okunan Fetih Suresi ve Hatm-i Şeriflerin ardından, Barış Pınarı Harekatı’nda Vatanımız ve Milletimiz için teröre karşı mücadele eden Askerlerimiz ve Güvenlik Güçlerimiz için dua edildi.

Vali Şıldak, duanın ardından Cami çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Ordumuzun Suriye’de barış adına, Ülkemizin güvenliği adına gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatına, Milli birlik ve beraberliğimizin Burdur’dan bir ifadesi olarak, bütün vatandaşlarımız adına dualarla destekte bulunduk. 

Bütün camilerimizde Fetih Suresi okundu. Her sabah olduğu gibi bu sabah da büyük bir katılımla vatandaşımızla bir araya gelerek, birlik içinde bu dayanışmayı gösterdik. 

Bütün Burdur halkı olarak en güçlü şekilde Silahlı Kuvvetlerimize, orada görev yapan bütün birimlerimize bu duygularla desteğimizi ortaya koymuş olduk. Bu programa iştirak eden bütün vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 14 Ekim 2019 15:27

Aziziye yoluna başlandı

Vali Hasan Şıldak’ın önem verdiği Aziziye yolu sıcak asfalt çalışmalarına İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nce başlandı.

Geçtiğimiz yıllarda ilk Büğdüz’e getirilen sıcak asfalt, sonraki yıllarda Kapaklı yol ayrımına kadar getirilmişti.

Vali Hasan Şıldak’ın Aziziye Köyüne yaptığı ziyaretler sonrası köylülerin istekleri arasında yer alan Kapaklı Köyü Aziziye arası yol düzenlemesine geçtiğimiz hafta içi başlanmıştı.

Sık sık ölümlü kazalarında yaşandığı bazı virajlı kör noktalar düzeltilerek, yolun daha emniyetli geçiş sağlaması için sıcak asfalt öncesi yol çalışan ekipleri titizlikle çalışmalarını sürdürüyor.

Bir taraftan sıcak asfalt çalışmaları devam ederken, bir taraftanda yol düzenlemeleri hızlı bir şekilde davam ediyor.

Aziziye Muhtarı Ali Kozak, Aziziye Köylüleri adına  yaptığı açıklamada  bu güne kadar en kapsamlı hizmet aldıklarını belirterek  “köyümüze ziyaretlerinde köylümüzün ve muhtarlığımızın istemlerini kırmayarak destek olan sayın Valimiz Hasan Şıldak’a teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection