Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 10 Ekim 2019 15:50

11 Ekim 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

11 Ekim 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 10 Ekim 2019 15:30

Elektrik kesintisi

Akdeniz Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek elektrik kesintileri hakkında valilikten yapılan açıklama ile bilgi verildi.

• Burdur Merkez 10/10/2019 günü, 09:00 - 17:00 saatleri arası Yatırım Programı Kapsamında Tesis Çalışması Yapılacaktır.

Askeriye Köyü’nün  İvmeler, Mera Ve Çukur Çeşme Mevkiileri İle Bu Hattan Enerji Alan Özel Trafolu Müşteriler; 

• Çavdır 10/10/2019 günü, 09:00 - 17:00 saatleri arası Yatırım Programı Kapsamında Tesis Çalışması Yapılacaktır.

Bayır Mahallesi’nin Yeni Mahalle Mevkiisi;

• Burdur Merkez 11/10/2019 günü, 09:00- 17:00 saatleri arası, Yatırım Programı Kapsamında Tesis Çalışması Yapılacaktır.

Askeriye Köyü’nün  İvmeler, Mera Ve Çukur Çeşme Mevkiileri İle Bu Hattan Enerji Alan Özel Trafolu Müşteriler; 

• Çavdır 11/10/2019 günü, 09:00 - 15:00 saatleri arası Yatırım Programı Kapsamında Tesis Çalışması Yapılacaktır.

Kocapınar Mahallesi’nin Killik Mevkiisi;

• Burdur Merkez 11/10/2019 günü, 09:00 - 17:00 saatleri arası Yatırım Programı Kapsamında Tesis Çalışması Yapılacaktır.

Kökez Köyü’nün Yukarı Ve Aşağı Mahalleleri İle Bu Hattan Enerji Alan Özel Trafolu Müşteriler Etkilenecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İlimizdeki afetlere karşı yerel imkanların değerlendirilmesi amacıyla Türkiye Afet Müdahale Planı Koordinasyon Kurulu, Vali Hasan Şıldak başkanlığında İŞKUR Müdürlüğü’nde toplandı. Toplantıda yerel düzey hizmet grubu ana çözüm ortakları ile Türkiye Afet Müdahale Planı detayları görüşüldü.

 

Vali Şıldak’ın kısa değerlendirmesi sonrasında AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, TAMP kapsamında kurumların görev ve sorumluluklarına ile afet ve acil durum anlarında yapılması gerekenlere ilişkin sunumunu gerçekleştirdi. Yaşanması muhtemel afetlere ilişkin genel hazırlıkların da ele alındığı toplantı katılımcıların görüş ve önerilerini paylaşmalarının ardından sona erdi. 

Afet; insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran, insanın normal yaşantısını ve eylemlerini durduracak veya kesintiye uğratacak, imkânların yetersiz kaldığı, insan kökenli olaylara verilen genel bir isimdir. Türkiye Afet Müdahale Planı Koordinasyon Kurulu’nda AFAD’ın yıl içerisinde yaptığı çalışmaları anlatan AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, “2018 yılında 8 kurumda 330 kişiye, 40 okuldan 3 bin 390 öğrenciye, 12 kurumda 397 kişşiye, 28 okulda 3 bin 290 kişiye temel afet bilinci eğitim müdürlüğümüzce verildi. Ayrıca 2018 yılında 1, 2019 yılında 1 tatbikatın yanı sıra okullarda yapılan temel afet bilinci eğitimlerinin ardından 2018 yılında 40, 2019 yılında da 28 tane de deprem tahliye tatbikatını okullarımızda gerçekleştirdik. Biz okullarımıza öncelik veriyoruz. Çünkü afet bilincinin oluşturulması çok önemli. ‘Ağaç yaşken eğilir’ düsturuyla hareket ediyoruz. Öğrencilerimize afet bilincini yerleştirebilirsek inşallah önümüzdeki yıllarda toplumumuz biraz daha afetler konusunda duyarlı olacaktır. Bunun dışında KBRN ve diğer konulrda 2018 yılında toplam 6, 2019 yılında da toplam 6 tane eğitim verilmiştir. Burdur kapsamında 2018-2019 yıllarında  2 bölgesel düzey masabaşı, 2 yerel düzey masabaşı ve saha tatbikatını yaptık.”bilgisi verdi.  

Vali Hasan Şıldak Türkiye Afet Müdahale Planı Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yaptığı açıklamada;

“Öncelikle dün itibariyle sınır harekatının hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Görev alan Türk silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, şanlı ordumuzun Allah yardımcısı olsun. Deprem gerçeği başta olmak üzere tabi afetler, doğal afetler insanlığın, doğanın ayrılmaz bir parçası. Bizde çok yakın geçmşite son 1 yıllık dönemde hemen komşumuz olan iki orta ölçekli deprem yaşadık. Bunlar çok şiddetli olmamakla beraber gördük ki özellikle kırsal kesimde insanlarımızın hayatını etkileyen konutların yıkılmasına ya da ağır yıkılmasına neden olan bizimde bazı köy yerleşim yerlerinde etkili olan sonuçlar var. Deprem başta olmak üzere ve yine bölgemizi etkileyen sel ve su baskınları, heyelan afet durumları başta olmak üzere tamamına hazırlık yapmak gerekiyor. Görülüyor ki bu hazırlık deprem öncesi dönemi kapsayan ama o anda da afet vuku bulduktan sonra alınması gereken tedbirler, kurulması gereken iyi iletişim, koordinasyon sayesinde iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu alınamazsa bir kaos doğuyor. 

Afetler konusunda geliştik

Ülkemiz nasıl ki uzun yıllardır terörle mücadele ederek bu alanda tecrübe kazanmışsa ve bugün artık bu konuda kendi teknik donanımıyla bu mücadeleyi sürdürüyorsa afetler konusunda da biz geliştik. Bu neticede bir kurum doğdu. Afet Durum Başkanlığı illerde teşkilatlandı. Kısa adıyla AFAD olarak adlandırdığımız il müdürlüklerimiz bütün illerimizde ve bazı illerimizde daha da lojistik destek imkanı sağlanarak bütün ülke genelinde koordinasyonunu sağladı. İlimizde de 36 personelimizle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz çalışmalarını sürdürüyor. bugüne ilişkin yaptığımız hazırlık hem koordinasyon kurulu üyelerimiz hem de hizmet grubu başkanlarımız son durumumuzla ilgili bilgilendirmek, istişare etmek, olası afetlere hazırlık anlamında ilimizdeki durumu basınımızında bulunduğu bölümde halkımızla paylaşmak en çok son günlerde gündemde halk ne yapacak, nerede toplanacak, nerede yemek yiyecek gibi koordunasyon konularını da burada arkadaşlarımız bizerle paylaşacaklar. Aynı zamanda koordinasyon kurulu kararı alarakta toplantımızı neticelendireceğiz.

Her an afetle karşı karşıyayız

Burada ülkemiz afetler tecrübe kazanan ve bunu uygulamalarına da yansıtan Göç İdaresi’de işlerini iyi yaparak 4 milyona yaklaşan Suriyeli misafiri ülkemizde olabildiğince sıkıntısız bir süreçte yöneterek bu problemli gruplarla baş edebilerek ki bunların her şeyi ayrı bir operasyondur. Kolluk birimlerimiz emniyet ve jandarmayla birlikte göç idaresi de bu süreçleri çok iyi bir şekilde yönetiyor. Yani aslında her an bir afet durumuyla karşı karşıya. Bunlarda bir afettir aslında, olağanüstü durumdur. Dünyada kaç ülke vardır ki bu kadar konuyla, bu kadar sorunla aynı anda baş edebilsin. Dün Kahramanmaraş ilimizde 7,5 şiddetinde depermin bir tadbikatı gerçekleştirildi. Bizde selle ilgili bir tatbikat gerçekleştirdik. Depremle ilgili tatbikatları devam edeceğiz. İşin bilinçlendirme boyutu çok fazla. Özellikle öğrencilerimize yönelik arkadaşlarımızın çalışmaları var.”dedi.

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 10 Ekim 2019 15:30

Zeytin dalı barışın simgesi

Bucak, Ağlasun ve diğer köylerine gidecek vatandaşlar yılllardır akaryakıt tesislerinin yanında otobüslerini beklerler. Burdur Belediyesi’nce yapılan oturma alanları yolcular için sığınma alanları. 

Köprübaşı’nda otobüslerini bekleyen yolcular aynı zamanda yan taraftaki çay ocağından çaylarını alarak faydalanabiliyorlar. 

Burdur Belediyesi tarafından çay üstünde yapılan düzenleme, yolcular dışında başka vatandaşlara da  yazın  fıskıyelerden fışkıran suların yanında  serinleme, kışında yağmurdan ya da kardan korunma imkanı sağlıyor. Bütün bunların yanında, bu alanda çayın üstünde inşa edilen oturma alanları ve yeni yapılan çay ocağıyla fıskiyeli oturma grupları Köprübaşı’nı daha da hareketlendiriyor. 

Çayın üstünde yer alan köprünün yanındaki bölümde suya atlayan çocuk heykelcikleri, çay üstünde yapılan oturma alanlarının güzelliğini tamamlayor. Köprü üzerinde yer alan, elerinde güvercin ve zeytin dalı bulunan kadın ve çocuk heykelleri, ellerinde bulunan zeytin dalları barışın güvercin ise özgürlüğün sembolleri.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Büyük Ozan Hasan Hüseyin Korkmazgil Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinlikle anıldı. Eşi Azime Korkmazgil’in de katıldığı etkinlikte şairin kitapları tanıtılarak kitapların içerikleri hakkında katılımcılar bilgilendirildi. 

 

Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil anısına düzenlenen programda, Hasan Hüseyin’in eşi Azime Korkmazgil, Devrimci Ozan Hasan Hüseyin Korkmazgil’in yaşamından kesitler anlattı. Kimi zaman duygulu anlar yaşayan ve gözleri dolan Azile Korkmazgil, eşi Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirlerinden birkaçını seslendirdi. Yaklaşık 2 saat süren konferansın ardından ilimize 25 yıl hizmet vermiş Eski Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci’ye anmalık takdim edildi. Eski Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci’de Azime Korkmazgil’in memleketi Ağlasun Sagalassos kazıları hakkında bilgi verdi. 

Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eşi Azime Korkmazgil konferansta yaptığı konuşmada;

“Hasan Hüseyin Korkmazgil, 4 Mart 2019’da 92 yaşını bitirdi. Türkyie Cumhuriyeti’ne bir şeyler katarak durmadan yazarak, okuyarak ürettiği yapıtları aydınlanma mücadelemize katkıdır. Ben bu 56 yılın 20 yılında yanında olmaya çalıştım. Emekli öğretmenim. Ağlasun’da yaşıyorum. Onu toprağa verdikten kısa bir zaman sonra Cumhuriyet’in ilk öğretmenlerin babam Kamil Karabulut dedi ki bana emeklisin, çocukların büyüdü gel bana bak. Ben de derhal geldim. Ben de 11 yıl sonra geldiğim zaman zaman geldiğim Ağlasun’da yaşamaya başladım. 

Burdur Belediyesi ve Altan Demir’in katkılarıyla 9 Kasım 2018 günü Ağlasun’a Hasan Hüseyin Korkmazgil büstü kondu. 1923-1938 Cumhuriyet Devrimi’nin en verimli yıllarıdır. Sonra İkinci dünya Savaşı4ndan 1950’ye kadar Hasan Hüseyin’i görüyoruz. Yaşamını bir tür anlamayarak çalışarak yaşamını 10’arlı yıllara böleceğim. 1930-1940 arasında çevresini kavramaya çalışır. Asker mektuplarının sonlarına maniler yazarak edebiyata ilk adımını atmıştır. İki yıl kadar Ziraat  Bankası4nda getir götür işleri yaparak aynı zamanda Osmanlı’dan kalan senetleri okumaya çalışarak Arap harfleri öğrenerek bir şeyler öğrendi. Bu yılın sonunuda devletin eğitim polutukasının bir göstergesi olarak parasız yatılı kurumunda öğrencilik yapmıştır. Niğde Ortaokulu’nda ilerler. 

Hasan Hüseyin Adana Erkek Lisesi’nde Çukurova İşçi Sınıfı’nı tanımıştır. Çukurova İşçi Sınıfı’nı o barakalarda yaşama tutunmaya çalışan işçi sınıfını tanımıştır. Onların hangi yaşam kavgasıyla Türkiye tarımının ve endüstrisinin bir ucundan Çukurova olarak tutulduğuna tanık olmuştur. Yüksek öğrenimli Hasan Hüseyin’in Sivas’ta ve Erzincan’d er olarak görev yaptığını görüyoruz. Sivas’taki şiirlerinden elinden alınmayan Sivas Sabahı şiiri vardır. Orada da Hasan Hüseyin’i Kuvayi Milliye ruhuna baktığını görüyoruz. 

12 Mart’ta Türkiye İşçi Partisi kapatıldı. Forum macerasından birkaç ay önce 1966’da önce Dost Dergisi’nde sonra da kitap Kızılırmak’ı yayınladı. Kızılıırmak’ın Kavel’den, Oğlak’tan sonra uzun kendi adlandırmasıyla nehir şiir türünde uzun bir kitaptır. Aradan 55 yıl geçmiş olmasına rağmen Kızılırmak bugünde günceldir. 

Sayın Müze Müdürümüzün dediği 89’dan sonrası Batılı tarihçiler Sagalassos’ta bir hazine yattığını keşfetmişler. 1964’te yani kazılar başlamadan 25 önce Hasan Hüseyin’i Ağlasun’a getirdim. Çocukluğumdan başlayarak büyük bir merakla memleket sevgisiyle Sagalassos’u bilmeden bir antik kenti yattığını bilmeden ve ben 40 gün Hasan Hüseyin’i gezdirdiğimi anımsıyorum. Çocukluğumda öyle ki bir kerpiç duvarın bir köşesinde bir kalıntı bir anıt parçası sabah kalktığımızda anladık ki mezar kapağı olduğunu. Hasan Hüseyin başta Ağlasun’u ve çevresini Ağlasun Ayşafağı adlı yapıtında genel Kızılırmak gibi 400 sayfalık nehir şiir olarak yazdı. Ben bu 400 sayfayı özetleyerek 10 satıra indiren Ağlasun’da geçen yıl 9 Kasım’da büstünü koyduğumuz yerde Altan arkadaşımız kazıdı. Orada Ağlasun Ayşafağı’nın felsefesi yatmaktadır aynı zamanda.”dedi.  

Eski Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci Ağlasun Sagalassos kazılarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Ben 1971 mezunuyum. Kahramanmaraş Lisesi’ni 1975 yılında bitirdim. Daha sonradan il olan Adıyaman’da ilköğrenimim yaptım. Ortaöğrenimimi ve liseyi çeşitli yerlerde okuyarak Arkeoloji bölümünü 1975 yılında bitirdim. Diyarbakır, Adıyaman,, Kars, Anamur ve Burdur Müzesi’nde 25 yıl çalıştım. Burdur’un bu coşkulu arkeolojisinin içinde daha çok ömürler verilecektir. Ağlasun Sagalassos kazısını herkes soruyor. Kazıla bitmeyecek. Efez 157 yıldır kazılıyor. Sagalassos 800 yılda kurulmuş bir kent. Daha öncesi yeşil başın üstündeydi. Susuzluk nedeniyle oraya taşınmıştı. 1990 yılından bu yana başlayan aarkeolojik kazıların Başkanı Walkends emekli oldu. Onun yerine Yurin devam ettiriyor. 800 yılda kurulan kent define mantığıyla kazılamıyor. Bunnu kazı tekniği var buna göre kazılıyor. Anadolu4nun içindeki yüzlerce binlerce kent ve Batılıların Amerikalıların dedikleri gibi yüksek yunan kültürü değil. Bunlar yerli Anadolu halkları. Arkeoloji olarakta dünyaya böyle diyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection