Başkan Ercengiz; Biz hizmetin sürdürülmesi tarafıyız

Kasım ayı belediye meclisi toplantısı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında yapıldı. 

 Belediye Meclisi Kasım ayı birleşiminde, şehir içi halk otobüslerinde paralı binişlerin kaldırılarak, tek kullanımlık kartların uygulanması ve üniversite öğrenci tarifesinin güncellenmesi maddesi görüşüldü. Başkan Ercengiz, meclis toplantısına katılmak üzre egelen öğrencilerden iki tanesini temsilci olarak toplantıya aldı. Öğrenciler otobüs ücretlerinin 1,75 olmasında ısrar ederken, Halk Otobüscüleri Kooperatifi’de en son fiyat olabileceğini, bunun aşağısındaki fiyatlarla zarar edeceklerini, en son 1,95’te karar kıldıklarını söylediler.

Başkan Ercengiz, tekliflerin değerlendirilmesi için toplantıya ara verdi. Aranın ardından konuşma yapan Başkan Ercengiz;

“Bizler elbette siyasetçiyiz. Siyasetin asıl amacı insana hizmet etmek olan ve bunu yaparken de tüm tarafların haklarını gözeterek, yürütmek zorunda olan bir kurumdur. Herkes kendi grubuyla bir araya geldi. Tekrar şunu ifade etmek isterim. Biz burada popülizm yapabiliriz, biz burada kendi siyasi geleceklerimizi ya da siyasi partilerimizin adını kısa vadede doğru hamleler yapmış gibi gösterebiliriz. Ama amacımız ifade ettiğimi gibi tarafların haklarını korumak, hizmeti aksatmamak, hizmet üretmek ve hizmeti çoğaltmaktır. Şimdi 1,95 TL’lik rakam zaten halk otobüsçülerinin zorlayarak geldikleri bir rakam olduklarını ifade ettiler. Ben onlara da taraf oldukları için kendilerine bir soru sormak istiyorum. 1,75 TL’lik bir teklif var. Yapılabilir mi, sürdürebilir mi sizce bu diye Halk Otobüsçüleri Kooperatifi’ne soru yöneltti. Halk Otobüsleri Kooperatifi yönetimi 1,75 TL’lik teklifi kabul edemeyeceklerini, zarar edeceklerini söylediler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuşmalarının ardından üniversite öğrenci tarifesinin 1,95 TL olarak belirlenmesini oylamaya sundu. Üniversite öğrenci tarifesinin Aralık ayına kadar Fiyat Belirleme Komisyonu’nda değerlendirilip gelmesi şartıyla 1,95 TL olarak belirlenmesine oy birliğiyle karar verildi.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz öğrenci fiyat tarifeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Biz bunu şu an ki güncel fiyatı olan 1,95 TL talep edilen fiyatta Aralık ayındaki fiyat belirleme komisyonumuz değerlendirmeyi yapsın. Bu değerlendirmenin ardından arkadaşlarımızın hem işlerini sürdürebilmesi hem öğrenci kardeşlerimizin okula gidiş-gelişlerinin aksamaması için biz bu işi asgari müşterekte buluşturalım, tarafları kavga ettirmek, tarafları birbirine düşürmek bizim zaten kesinlikle yapmamamız gereken bir şey. Zaten taraflarında hizmet alması ya da hizmet sunmasını en iyi şekilde sağlamak durumundayız. 

Halk Otobüslerinin yakıtlarının yarı fiyata düşürülebileceği ifade edilmiş. Yarı fiyatına verecek akaryakıt istasyonu sahibi varsa Burdur Belediyesi’nin tüm akaryakıt hizmetlerini o istasyondan alacağımı meclisin önünde söz veriyorum. Çünkü bunun maliyeti belli. Halk Otobüsçü arkadaşlarımızın şöye bir söz söylediği ifade edilmiş. Burdur Belediyesi isterse yakıt fiyatlarını düşürür, sizde bu işi yarı fiyatına taşırsınız denmiş. Aralarında böyle bir görüşmenin yapılmadığını ifade ettiler. Bizim ifade ettiğimiz mecliste şuydu. Türkiye Cumhuriyeti’nde eğer akaryakıt fiyatlarında farklı uygulamalar farklı kesimler için yapılabiliyorsa, toplu taşımacılka halk yararına yapılan önemli hizmetlerden birtanesidir. 

125 TL’lik ulaşım desteği sağladık

Her zaman olduğu gibi sonucun faturası siyasetten birilerine çıkartılmaya çalışılıyor. Biz bu bedeli ödemeyiz. Neden ödemeyeceğimize gelince, bugün üniversite yerleşkesinin tartışıldığı bir noktada bizim görev ve sorumluluğumuz halk otobüslerini daha konforlu, daha güvenli ve öğrencilerimizin en iyi şekilde okula ulaşmasının denetim mekanizmasını sağlamaktır. 2014 yılından görve geldiğimiz günden beri öğrenci arkadaşlarımıza yaşamsal mekanları sunmak (Halk Plajı, İstasyon Caddesi), öğrenci arkadaşlarımızın güvenliğini artırmak adına Burdur girişinden KYK’ya kadar kesintisiz kaldırım çalışması ve aydınlatma, öğrenci arkadaşlarımıza maddi destek sağlayabilme adına bir hamle yapıp yapmadığımızı eğer sorgulayacak olurlarsa ikametini alan her öğrenci arkadışımıza 125 TL’lik yol desteği. Diğer taraftan sınav dönemlerinde gençlerimize sıcacık bir pohça, sıcacık bir çorba belki annelerinin ki kadar olmasada vizelerde çalışma ortamı sağlıyoruz. 

Ülkede bir fiyat artışı var

 Biz fiyat artışının tarafı değiliz. Özellikle sabit ve dar gelirli yurttaşımızın yaşam koşullarını zorlaştıran zaten fiyat artışıdır. Ülkenin istikrarının olabilmesi için bir faiz kıskacından kurtulması gerektiğini başta cumhurbaşkanımız olmak üzere her fırsatta herkes söylüyor ama ortada da bir realite var. Burdur Belediyesi sadece 20 tane imarda ruhsat harcı kesmiş yani bir önceki yıl 350-400’lerde olun bu rakam, bu yıl 20’ye düşmüş, %5’ine düşmüş, Burdur’daki inşaat imalatı. Baktığımız zaman ülkede bir ekonomik sıkıntı var bunu da hep birlikte kol kola başaracağız.

Hala nakit biniş yapılıyor

Halk Otobüsçülerimiz kayıt altına alınmak istiyorlar. Çünkü onlarda bir takım devletimiz tarafından kayıt dışı ekonomiye kayıldığı yönünde yapılan ihbarlar nedeniyle ceza ile karşı karşıya oldukları için onlarıda kayıt altına almak istiyorlar. Yani vergimiz tam verelim, kaydımızı tam tutalım diyorlar. Şu anda bile halen %50’ye yakın öğrenci kardeşimizin nakit binişe devam ettiğini ifade ediyorlar. Biz öğrencilerimizin 18 TL’ye aldıkları kartların tam eğitim-öğretim yılları boyunca sadece vize yaptırarak bir daha para ödemeden kullanabildiklerini kendilerinden öğrendim. Bir defa 18 TL para verecekler kardeşlerimiz, ondan sonra da bir daha kent karta para ödemeyecekler.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection