Başkan Ercengiz; Amacımız vatandaşa hizmet

Kasım ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Ali Orkun Ercengiz, Meclis toplantısında geçtiğimiz Ekim ayında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ekim ayı çalışmalarının açıklanmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde yer alan 11 madde görüşülerek karara bağlandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz geçtiğimiz ay yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada;

“Geçtiğimiz günlerde özel okul Bahçeşehir Kolejlerinin tüm ülkede yaptığı kıyı temizliği etkinliğine katılarak, Burdur’da biz de tüm Türkiye’de yaklaşık 8 bin 500 kilometre temizliği yapılan kıyılara Burdur Gölünün kıyısının temizlenmesi için katkı veren öğrenci ve velilere destek olduk, onların yanında olduk, o farkındalığa katkı verdikleri için kendilerine teşekkür ettik. Merhum 9’uncu Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in doğum günlerinde yaptığı toplantıları, ölümünden sonra anmaya çeviren sevdikleri ve yakınlarının düzenlediği anma törenine katılarak, hem Burdur Belediye başkanlığını hem de ilimizi temsilen orada sizler adına bulunmaya çalıştık. Şehidimiz Pilot Tepmen Ayfer Gök’ün ailesini ziyaret ederek, 28 Kasım’ın doğum günü olduğunu da öğrenerek, 28 Kasım’a birçokları tarafından ilk başta anlaşılmayan ve sorgulanan meydanımızın birazdan da gündem maddesi olarak konuşacağımız isminin verilerek, adının ölümsüzleştirilmesi ve doğum gününde onun anılmasını sağlamak üzere hem ailesinden onay aldık, hem de kendilerini ziyaret etmiş olduk. Şehidimizin doğum gününe kavşağı yetiştireceğiz. İnşallah eğer bir terslik olmazsa da Burdur’umuza yakışan bir açılışı da alanımızda gerçekleştireceğiz. 

Sevindirici haberlerle döndük

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i makamında ziyaret ettik. Hayırlı olsun dedik akabinde BAKA Toplantısını gerçekleştirdik. Kalkınma Ajansımızın dönem toplantısında Burdur’umuza sevindirici bir takım haberlerle döndük, toplamda 20 milyon TL’lik bir BAKA yatırım desteği programından Burdur ili olarak 8 milyon TL’lik bir destek aldık ve bu 8 milyon TL’lik desteğin içinde yaptığımız üç projeden birisinin kabul görüp Gümüşün Değirmeni Projemizde yüzde 75 destek alma taahhüdü ile 1 milyon 550 bin TL’lik bir desteği, projeyi gerçekleştirmemiz halinde azami bu rakamı kalkınma ajansından alabileceğiz. Kalkınma Ajansına yapılan doğru projelerde karşılık alabildiğimizi bugüne kadar Burdur Belediyesi olarak yaptığımız projelerle gördük ve son dönemde yaptığımız projelerin karşılığında  oldukça anlamlı bir getiri sağladığımızı ifade etmek istiyorum. 

TOKİ konut kuraları çekilecek

TOKİ Müteahhit ve Şantiye Şeflerini davet ederek, TOKİ’nin Bozkurt Mahallesi deprem evleri mevkisinde yapılan dönüşümle ilgili son durumla ilgili bildi aldık ve inşallah bir terslik olmazsa, Ocak ayı sonunda Burdur Belediyesinin de katkılarını sağladığı 9 bin metrekare arazisini, sizlerin ve bizlerin oyları ile orada yaşayanların lehine vererek, daire sahibi olmalarını sağladığımız konutların kuralarının  çekilecek noktaya geldiğini ifade etmek istiyorum. 

Altın Portakal Film Festivali’ne katıldık

Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Kaya ve partimizin spor kurulu ile birlikte Yeşilova’yı ve Salda Gölünü ziyaret edip, Salda Gölü kenarında yapılması planlanan bir takım yapılarla ilgili kaygılarını dile getiren genel başkan yardımcımızın basın açıklamasında yanındaydık ve Yeşilova Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı hepimize yakışan şekliyle sabahtan başlayan etkinliklerle ve Cumhuriyet Bayramı yürüyüşümüz akabinde de binlerce gencimizin, hemşerimizin sayısı 15 binleri bulan bir kişiyle alanda konser etkinliğimizi gerçekleştirdi. Altın Portakal Film Festivaline katıldık.  Altın Portakal Film Festivalinde Antalya için bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu, sosyal kültürel ve sportif etkinliklerin bir kentin kaderine ne kadar çok katkı koyduğunu uzunca bir aradan sonra yeniden yapılan Altın Portakal Film Festivalinde gördük ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımıza 2020 için Altın Portakal Film Festivalinden Burdur’a da bir takım etkinliklerin yapılabilmesi konusunda ev sahipliği yapabileceğimiz bilgisini ulaştırdık. İnşallah 2020 yılında Altın Portakal Film Festivalinin bir bölümünü de Burdur’da gerçekleştirebiliriz. Barış Pınarı Harekatında Şehitlerimizi anmak üzere Ulu Camii avlusunda bir helva dağıttık. Onlar bizim için canlarını hiçe sayıp, bu ülkenin varlığının devamı için verdikleri katkıda biz de onların en azından bir fatiha ile anılabilmesini sağlamak için gayret gösterdik. Anıtkabir’i ziyaret ettik, Aslanlı Yolu yürüyüp, mozoleye çelenk sunup, anı defterine Burdur adına güzel şeyler yazdık. Bizim için son derece onurlu ve gururlu bir gündü. Bunu da sizlerle paylaşmak isterim. Sabah kahvaltısında Cümbüşlü Caddesi esnaflarımızla buluşarak, esnafımızın sorunlarını, sıkıntısını, beklentilerini, bizlerden taleplerini dinleme fırsatı bulduk. Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri için belediyemiz hayvan barınağında çocuklarımızı, gençlerimizi misafir ederek, onlarla birlikte hayvan beslemelerini yaptık. Burdur Belediyeler Birliği Başkanı olarak ziyaretlerimizi ilçe belediye başkanlarımıza yaparak, hem birlik faaliyetlerimizi hem de yeni dönemin, yeni başlayanlar için yeni başlangıç olmasını, devam eden arkadaşlarımız için de devamının hayırlı olmasını diledik. Muhtarlarımızla toplantılarımızı gerçekleştirdik ve muhtarlarımızın mahalle beklentilerini, 35 mahalle muhtarımızın mahalle beklentilerini aldık, uygun bir sırayla mahallelerimize hizmet edeceğiz. Sayın Bülent Ecevit’in 13’üncü ölüm yıldönümüydü. Kendine Allah’tan bir kere daha rahmet diliyorum. Zira kendisi 1974 yılında Kıbrıs Barış harekatı ile Türkiye Cumhuriyetinin onurlu dik duruşunu göstermiş, yedi düvele, emperyalizme, tüm baskılara, üzerimize koydukları tüm tehditlere rağmen o harekatı gerçekleştirmiş. Kıbrıs Türklerini özgürleştirmiş, Yunan ve Rum zulmünü adadan söküp atmıştı. Kendisini bir kez daha rahmetle anmak istiyorum. 

1 milyon 599 bin 723 TL’lik projeyi hayata geçiriyoruz

Türkiye Tarihi Kentler Birliği Üyesi olmamız hasebiyle zaman zaman yaptığımız projelerde başlayan Tarihi Kentler Birliği dönem toplantısında bir ödüle layık görüldük, daha öncede sizlere ifade etmiştim. Bu ödülü Cuma günü Tarihi Kentler Birliği Başkanından ve ÇEKÜL Vakfı Başkanımızdan almak üzere sizler adına o alanda bulunacağız. Türkiye Belediyeler Birliği Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Avrupa Birliği Bölgesel Komitesinin davetlisi olarak Edirne’de hem ülkemizi hem de Burdur’u temsilen bir söz hakkımız olacak. Sizler adına da kent ve yerel yönetimler konulu bir konuşma yapacağım. Turizm alt yapısıyla ilgili toplamda 1 milyon 599 bin 723 TL’lik katkıyı kalkınma ajansı tarafından alacağımız bir projeyi de hayata geçiriyoruz. Yıllardır uzun Çarşı ile ilgili bir takım fikirler, düşünceler vardı. Bu alanla ilgili yaptığımız çalışmalar özellikle Uzun Çarşı esnafının oldukça beğenisini alıyor, çalışmalarımıza devam ediyoruz. o alanı tarihi ve turistik bir çarşıya dönüştürebilmek için biz kent altyapısını güzelleştirmek, yeterli hale getirmek ve esnafla koordineli bir biçimde bu altyapıyı oluşturmak istiyoruz.” bilgisi verdi. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection