Burdur Sevdalısı Burdur’un değeri Mehmet Şafak Türkel’in ardından - 5.0 out of 5 based on 3 votes

Burdur Sevdalısı Burdur’un değeri Mehmet Şafak Türkel’in ardından

Eski Sayıştay Daire Başkanı Ali Serdar, gazetemiz muhabiri ve eski yazı işleri müdürümüz Hasan Türkel’in oğlu Yönetmen Mehmet Şafak Türkel’in acı haberinin ardından bir yazı kaleme aldı. 

 

Eski Daire Başkanı Serdar yazısında;

“1981 yılında Burdur’da doğan Mehmet Şafak Türkel, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümünü bitirdi.

Sinema, video, araştırmacı ve yönetmen olarak sanat dünyasında yer aldı.

Canlı performanslara video çalışmalarına ilk olarak 2001-2002 sanat sezonunda Uğur Seyrek’in koreografisini yaptığı “Mavi Gözlü Dev” adlı neo-klasik bale eseriyle başlamıştır. Ardından Tamer Levent’in “Yaşamaya Dair”, Yasemin Altıoklar’ın “Nazımla Dans”, Uğur Seyrek’in “Kimlikler”, “İçgüdü”, Cüneyt Çalışkur’un “Gorgon’un Armağanı” adlı Bale, Modern Dans ve Tiyatro eserlerinin video tasarımlarını yapmıştır. 

D.O.B Genel Müdürlüğünde Modern Dans Topluluğu ile yerleşik olarak çalışmalarını sürdüren Şafak Türkel son olarak 2004-2005 sanat sezonunda Julian Moss’un MDT repertuarına kazandırdığı “İddialı Danslar”, Bürge Öztürk’ün koreoğrafisi yaptığı “Control”, Mehmet Balkan’ın “Don Quijote” ve “Karışık Hisler” adlı klasik ve modern ve son olarak Uğur Seyrek’in Antalya Devlet Balesi için hazırladığı “Kontrast” adlı modern eserlerin video tasarımını yapmıştır. İngiltere, Almanya, Kore, Yunanistan, Makedonya, Gürcistan, Fas ve Türkiye sahnelerinde video performanslar sergilemiş festival ve bienallere katılmış, dans ve  video konulu seminerler vermiştir.

‘Burdur da İlköğretim’ Yazılı Araştırması ile 1998 yılında Tarih Vakfı Liseli Gözüyle Cumhuriyet Yerel Tarih Yarışması, Jüri Özel Ödülü aldı.

2012 de Meriç Sümen’in “Tutku”, 2013 de “Göle Yas” belgesel filmlerinin;  2002 de “Fırtına”,  “anısına”ve “Nefis Nefs” 2004 de “Neden” ve “”Bir Düş”, 2005 de “Sadece Kahve” 2007 de “Kuğu” 2009 da “Ayna ve Bar” ve   “Kusursuz İnsan”. 2011 de “TEK nefes”, 2012 de “Bodrum Rüyası” 2013 de“Uğurlama”, 2014 de “Veda”, 2015 de “Forewell” kısa filmlerin  yönetmenliğini yapmıştır.

2001 yılından itibaren otuzdan fazla bale, modern dans ve tiyatro eserinin video tasarımını yapmıştır. Yönetmen olarak 20’den fazla dans filmi, kısa film ve belgesel film çekmiş, yerli ve yabancı festivallere katılmış ve ödüller almıştır.

Görüldüğü gibi Şafak Türkel, sanat yaşamına hızlı bir gitiş yapmış video düzenlemeleri ve yönetmen olarak çok sayıda eserler kazandırmıştır. Ulusal ve uluslarası arenada kendini göstermiş, deyim yerindeyse kanıtlamıştır. Bu yönüyle Burdur’umuzun gurur kaynağı olmuştur.

Google’de 175.000 Sonuç

Sevgili Şafağın ne denli bir önemli sanatçı olduğunun bir başka kanıtı, Google’da araştırma yaparken gördüm. Mehmet Şafak Türkel için Google’da 15 sahifede 175.000 bulguya rastladım. Bu azımsanacak bir sonuç değildir. Başka bir Burdurlu hemşerimizin bu ölçüde bir sonuca rastlayamayacağımızı düşünüyorum

GÖL YOKSA BURDUR YOK

Sevgili Şafağı Burdur Gölü için kollarını sıvadığı 2014 yılında tanıdım. İstanbul’da yaşayan Şafak Burdur Gölü için Ankara’da da karargâh kurdu. Sık sık geldi. Birkaç kez odamda misafir ettim. Çalışmaları için fikir teatisinde bulunduk. Katkı istedi. Ben de bütün uğraşısına elimden geldiğince yardımcı oldum. CHP Genel Başkanı arkadaşım Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesini ve röportaj yapmasını sağladım. Göl için etkinliklere katılacak Hacettepe Üniversitesindeki sanatçıları Burdur’a toplu olarak ulaşımlarını sağlamak üzere Çankaya Belediyesi’nden otobüs temin ettik.

Sevgili Şafağın Projelerine Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz de sürekli destek oldu.

Belirttiğim gibi Şafak Kardeşimi Burdur Gölü için çırpınırken tanıdım. Bitmez tükenmez bir enerjisi ve geniş bir sanatçı çevresi vardı. Bu enerjisiyle onlarca sanatçı dostunu Burdur Gölüne dikkat çekmek için seferber etti. Burdur’a getirerek Lisinia Doğal Yaşam Merkezi, Burdur Gölü ve Makü Konferans salonunda; dans, müzik, panel vb. sanatsal ağırlıklı etkinlikler düzenledi.

Google’da yaptığım araştırmada özetle aşağıdaki sonuçları buldum.

Göle Yas Belgeseli

Şafak Türel’in Burdur Gölünün kurtarılması için kalıcı bir esere imza attı. Göle Yas belgesel filmini yaptı, yönetti.

Doğduğum göl kuruyor, o kurumasın diye bir film çekmek istiyorum” diyerek 2 yıl önce Burdur’a gelen Yönetmen Şafak Türkel’in hazırladığı Göle Yas Belgeseli’ne Burdur Gölü ev sahipliği yaptı. Burdur Belediyesi’nin organizasyonuyla Halk Plajı’nda düzenlenen Burdur Galası’nda Hacı Ali Yılmaz, Selva Erdener ve Sümer Ezgü sahne alarak, şarkılarını Burdur Gölü için seslendirdiler.

Yıllardır uzak kaldığı eski bir dostunu, kurumakta olan Burdur Gölü’nü kurtarmak için, sanatçı dostlarıyla göle geri dönen ısrarcı bir yönetmenin umudu Göle Yas… Film 15 yıl önce sinema okumak için Burdur’dan ayrılan Mehmet Şafak Türkel’in 15 yıl sonra doğduğu gölü kurtarmak, sularında büyüdüğü kırgın dostunun kurumasını önlemek için dostlarıyla verdiği 15 aylık mücadeleyi anlatıyor. Bir belgesel film kurumakta olan bir gölü kurtarabilir.

Dansçı ve Kareograf Ziya Azazi Göl Üstünde Dans Etti

Projeye destek veren dansçı ve koreograf Ziya Azazi, göl içinde kurulan sahnede dans ederken sanatçı Sümer Ezgü de 3 telli curasıyla ‘Gurbet Havası’nı seslendirdi.

Burdurlu Sanatçı Sümer Ezgü’den Projeye Tam Destek

TÜRK Halk Müziği’nin Burdurlu sanatçısı Sümer Ezgü, son dönemde su kapasitesinin önemli bir bölümünü kaybeden Burdur Gölü’ne dikkati çekmek için ‘Su Gelir Güldür Güldür’ türküsüne göl kıyısında klip çekti.

Sanatçı Sümer Ezgü, geçen yıl piyasaya çıkan ‘Hakiki Ankara Havaları’ adlı albümünün ikinci klibini ‘Su Gelir Güldür Güldür’ türküsüne çekti. Yönetmenliğini Şafak Türkel’in yaptığı klibin çekimleri, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü kıyısında yapıldı.

Projeye katkıda bulunan Sümer Ezgü bu doğal felaketin yalnız gölü değil, tüm çevresini de etkileyeceğini belirtmiş. Bir kültürel mirasın da tehdit altında olduğu kesin. Bölge insanının ve bilhassa çocukların konuya hassasiyetlerini artırmak için onları çalışmalarına dahil eden Şafak Türkel daha önceki yapımlarından edindiği tecrübeyle belgeselde dansa da önemli bir rol veriyor. 

Projeye katkıda bulunan Sümer Ezgü bu doğal felaketin yalnız gölü değil, tüm çevresini de etkileyeceğini belirtmiş. Bir kültürel mirasın da tehdit altında olduğu kesin. Bölge insanının ve bilhassa çocukların konuya hassasiyetlerini artırmak için onları çalışmalarına dahil eden Şafak Türkel daha önceki yapımlarından edindiği tecrübeyle belgeselde dansa da önemli bir rol veriyor. 

İbretlik Bir Etkinlik, SU ORUCU

Göl kıyısında yapılan etkinliklerin en ilginci “Su Orucu” gelir.

Burdur Gölü’nün kurumasıyla birlikte Burdur Gölü havzasında tarım yapılamayacak. İçme suları tükenecek ve hatta tüm dünyadaki temiz su kaynaklarının tükenişine ve milyonlarca insanı bekleyen susuzluğa şahit olacağız” dedi. ‘Susuzluğu test edeceğiz’ Buluşmaya çok sayıda sanatçının da destek verdiğini ifade eden Göle Hayat Derneği Başkanı, Yönetmen Mehmet Şafak Türkel ise “Biz tutacağımız bu iki günlük yasın yalnızca şehir sınırlarını değil ülke sınırlarını da aşacak bir toplu uyanışı tetiklemesini hedefliyoruz. Bir günlüğüne de olsa susuzluğu anlamak için susuz kalmayı deneyimleyelim istiyoruz. Yalnızca su içmemek değil, evinizde, tarlanızda, mutfağınızda yani yaşamınızın her anında su kullanmamak için çaba gösterin. Ve bu su orucunu kendinize zarar vermeyecek sınıra kadar sürdürün. 1 saat de olsa 24 saat de olsa susuzluğu tecrübe edin” diye konuştu. 

Susuzluğu su orucu ile anlayın

Göle Hayat Derneği Başkanı, Yönetmen Mehmet Şafak Türkel, susuzluğa dikkat çekerek, “Biz tutacağımız bu iki günlük yasın yalnızca şehir sınırlarını değil ülke sınırlarını da aşacak bir toplu uyanışı tetiklemesini hedefliyoruz. Bir günlüğüne de olsa susuzluğu anlamak için susuz kalmayı deneyimleyelim istiyoruz. Yalnızca su içmemek değil, evinizde, tarlanızda, mutfağınızda yani hayatınızın her anında su kullanmamak için çaba gösterin. Ve bu su orucunu kendinize zarar vermeyecek sınıra kadar sürdürün. 1 saat de olsa 24 saat de olsa susuzluğu tecrübe edin” diye konuştu.

27 Eylül 2014’te proje kapsamında gerçekleşen Su Orucu kampanyası büyük ses getiren ve tüm Türkiye’den destek gören filmin ilk gösterimi, 10 Mayıs Pazar Saat 15.00 ‘te Harbiye TRT Radyo Evi’nde yapılacak. Gösterimin başında besteci Turgay Erdener ve şair Gonca Özmen’in Burdur Gölü için besteledikleri iki şarkı; projeye destek veren sanatçılar Selva Erdener, Dilek Türkan, Görkem Ezgi Yıldırım ve İbrahim Yazıcı tarafından seslendirilecek. Gösterim sonrası yönetmenle söyleşi de gerçekleştirildi.

Tehlike çanları

Burdur Gölü’nü kurtarmak için yürütülen süreci konu alan belgesel filmin yönetmeni Türkel, bu sonuçtan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Dünyada ‘Burduricus’ olarak adlandırılan balık türünün tek yaşam alanı olarak bilinen Burdur Gölü, bilinçsiz sulama ve buharlaşma nedeniyle hızla yok oluyor. 4.3 milyar ton su varlığının her yıl 330 milyon tonunu bu nedenlerle kaybeden ve 20 yıl sonra tamamen yok olacağı öngörülen göl için tehlike çanları çalıyor.

Göle Yas Belgeseli Ulusal ve Uluslararası Yarışmalarda Boy Gösterdi

Göle Yas Belgesel Filmi “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivalinde gösterime girdi.

Göle Yas, TRT Belgesel Yarışmasına katıldı ve finale kaldı. 

“Göle Yas, - Songs for the Lake” elgesel filmi 6-9 Ekim’de Avusturya’da 15’incisi düzenlenecek ‘Innsbruck Çevre Filmleri Festivali’ne başvuran 552 film arasında ilk 11’de finale kaldı

Göle Yas-Songs for the Lake’ belgesel filmi 6-9 Ekim’de Avusturya’da 15’incisi düzenlenecek ‘Innsbruck Çevre Filmleri Festivali’ne başvuran 552 film arasında ilk 11’de finale kaldı.

Su kapasitesinin 3’te 1’ini son 35 yılda kaybeden, her yıl 330 milyon ton suyun yok olduğu Burdur Gölü’nün korunması amacıyla geçen yıl 27 Eylül’deki Su Orucu ve Göle Yas etkinlikleri kapsamında hazırlanan ‘Göle Yas’ isimli belgesel, uluslararası bir başarı elde etti. Yönetmenliğini Mehmet Şafak Türkel’in yaptığı ‘Göle Yas-Songs for the Lake’ belgesel filmi 6-9 Ekim’de Avusturya’da 15’incisi düzenlenecek Innsbruck Çevre Filmleri Festivali’ne başvuran 552 film arasında ilk 11’de finale kaldı.

Burdur Gölü’nü kurtarmak için yürütülen süreci konu alan belgesel filmin yönetmeni Türkel, bu sonuçtan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Burdur Gölü için verilen sözler tutulmadan, dünyanın sayılı göllerinden olan Salda Gölü için de tehlike çanlarının çalmaya başladığına dikkati çeken Türkel, “Salda Gölü’nün dışarıdan gelen tek su kaynağının önüne sulama barajı yapmak büyük vicdansızlık olur” dedi.

ACI AMA ÇOK ACI BİR KAYIP

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız gibi, Burdur olarak çok önemli bir değerini yitirmiştir. Acımız büyüktür. Daha yapacak çok önemli işlerin vardı. Yapardın da. Yapacakların eksik kaldı. Yapacaklarından mahrum kaldık.

Kederli ailesine özellikle gazeteci babası Hasan Türker’e, Burdurlu hemşerilerime  baş sağlığı diliyorum.

Sevgili Şafak Kardeşim,  ışıklar içinde uyu.”

Ögeyi Oylayın
(3 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection