LÖSEV İL Temsilcisi Acar; Lösemi Haftası’nda çeşitli etkinliklerimiz olacak

Türkiye’de 2-8 Kasım tarihleri arası Lösemili Çocuklar Haftası. Ülkemizde LÖSEV, lösemili çocuklar yararına ve onların ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapan en önemli kurum. LÖSEV, her yıl Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında çeşitli farkındalık etkinlikleriyle kamuoyunu daha fazla bilinçlendirmeye çalışıyor.

LÖSEV İl Temsilcisi Şerafettin Acar, ilimizde 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda çeşitlikli etkinlikler yapacak. 3 Kasım Pazar günü başlayan etkinlikler 6 Kasım Çarşamba günü sona erecek. 

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda 4 Kasım Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda ‘Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım’ etkinliği düzenlenecek. Helva ikramınında yapılacağı etkinlik 12.00-14.00 arasında olacak. 6 Kasım Çarşamba günü ise Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesinde Öğretim Üyesi Mehmetali Çakır başkanlığında Avşarhan önünde farkındalık etkinliği yapılacak. 

Lösemi ciddi fakat tedavisi olan bir hastalık. Sevgi ve umut, lösemili çocuklarımızın ihtiyacı olan öncelikli iki şey. Bayındır Sağlık Grubu olarak, tüm dünyanın ve Türkiye’nin Lösemili Çocuklar Haftasını kutluyor, sağlıklı ve mutlu nesillerle geleceğe uzanmayı ümit ediyoruz. Lösemi, bir kan hastalığıdır. Damarlarımızda dolaşan kanın yapıldığı yer kemik iliğidir ve kök hücrelerin anormal hücreye dönüşmesi ile lösemi hastalığı ortaya çıkar. En çok 1-5 yaş arasında görülür. Erken teşhis önemlidir. 

Lösemiden korunmak için, fast food gıdalar ve market ürünleri ile beslenmemeli, annelerimizin yaptığı ev yemekleri yenmeli. Kolalı, gazlı, boyalı, suni şekerli, GDO’lu, kansorejen ve kimyasal katkılı tüm gıdalardan uzak durulmalı. Cep telefonu başta olmak üzere tablet, bilgisayar gibi radyasyon yayan cihazları mümkün olduğunca az kullanılmalı. Plastik eşyaları ve deterjanları hayatımızdan çıkarmak için büyükler aydınlatılmalı. Şeker ve unlu besinler çok az tüketilmeli, kilo almamalı, obez olmamalıyız. Düzenli uyku uyumalı ve spor yapmayı alışkanlık halineg getirmeliyiz. 

Lösemi kromozomlardaki değişim sonucu damarlarımızda akan kanın esas yapıldığı yer olan kemik iliğimizdeki an ana doğurgan hücrelerde meydana gelen buzulmadır. Solukluk, halsizlik, kansızlık, kanamalar, lenf bezlerinde büyüme ve kemiklerde ağrı en sık görülen belirtileridir. 

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection