Fakir-Der Başkanı Tekin; Kazananlar hep mücadele edenlerdir

Öğretmen, Yazar Fakir Baykurt’u anma etkinlikleri Fakir Baykurt Kavşağı’nda toplanılıp, büste karanfil bırakılmasıyla başladı. 

 

Fakir Baykurt Kavşağı’nda başlayan etkinliğin ardından, Yeşilova Beediye Başkanı Mümtaz Şenel tarafından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e Fakir-Der plaketi verildi. Plaket sunumundan sonra Fakir Baykurt Anıtı’ndan İstasyon Park’a kadar yürüyüş düzenlendi. İstasyon Park’ta Fakir Baykurt’un sevenleri ve dostları bir araya gelerek bir kez daha Eğitimci -Yazar Fakir Baykurt’u andılar.  

Fakir Baykurt Kültür ve Sanat Derneği Fakir-Der’in üstlendiği anma etkinlikleri İstasyon Park’ta oluşturulan Fakir Bayturt Kütüphane Köşesi’nin açılışının ardından son buldu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Fakir Baykurt’u anma etkinliğinde yaptığı açıklamada;

“Ben Fakir Baykurt’un yaşadığı dönemden bu döneme projeksiyon tutan, bizlere o dönemde yazdığı yalın köy hayatını, köy-kent birleşmini ve o günlerde Türkiye’nin içerisinde bulunduğu birçok açmazı nasıl aşılabileceğini ve Türkiye’nin sağlıklı yapılaşması için kendi hayatından kesitleride ortaya koyarak yazdığı birçok kitabın günümüzde hala güncelliğini koruduğunu söyleyerek başlamak istiyorum sözlerime. Fakir Baykurt bir köy-kent projesinin insanda, tende can bulduğu en önemli bugünlere kadar bizlerin taşıyabildiği, görebildiği ve fikirleri anlamında çalıştığı önemli bir hemşehrimizdir. 1940’tan 1956’ya kadar aydınlanma sürecinin Cumhuriyet’ten sonraki belki en önemli yatırımı olan Köy Enstitüleri Projesi, aslında köylerin kentleştirilmesi, köylerin üretilde kalması, köyde üreten hemşehrilerimizin çağdaş, yaşanabilir köylerde üretimi daha fazla katma değere dönüştürerek Türkiye’nin gelişimine Türkiye’nin çağdaş yaşanabilir bir ülke olmasına katkı koymasında çok önemli bir projeydi. 1956 yılında maksatlı bir şekilde bitirilen, o güne kadar 18 binin üzerinde öğretmen olarak bu çocukların köylerine dönüp, birer mum gibi köylerini aydınlattığı ve yeni insanların yetişmesine katkı koyduğunu ön görecek olursak bugün aslında bizim o köy enstitülerinin neden kapatıldığını, neden kapatılmak zorunda olduğunu ve bugün köylümüzün üretilden uzaklaşıp, her birinin şehre gelip, asgari ücrete iş aradığını daha iyi anlayabiliriz. Bugün çiftçimizin mahsulünün para etmemesi, üretimi yeteri kadar iyi bilmemesi ve üretimde kalmaması bugün şu anda da içinde bulunduğumuz ekonomik zorlukların temel nedenidir. 

Üretimden uzaklaştık 

Fakir Baykart’un kitaplarına baktığımızda Türkiye’deki köylü insanının nasıl yaşaması gerektiğini, en yalın halde halde bizim Anadolu insanımızın nasıl olduğunu ve süreç içerisinde o toplumsal geçişte sendikalılaşmak, örgütlenmek ve siyasi görüşü ne olursa olsun bir arada yaşama kültürünü öğütlediği o kutaplarında bizler ne kadar, nasıl, neden ayrıştığımızı daha iyi anlayabiliriz. Bugün farklı illerden geldiniz. Sizlere teşekkür ediyoruz. Fakir Baykurt aslında kendi siyasi görüşünü bugün burada uzun uzun anlatmaya gerek yok. Sadece topluma öğütlediklerine bakıldığında Burdur’un bir değeri olarak görülmeli, hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm hemşehrilerimizin Burdur’un bir değeri olarak ona sahip çıkması gerektiğine ben yürekten inanıyorum.”dedi. 

Fakir-Der Başkanı Necdet Tekin, Fakir Baykurt’u anma etkinlikleri kapsamında yaptığı konuşmada;

“Yoksul bir köy çocuğuna okuma olanağı sağlandığında neler yapabileceğini, topluma ne kadar faydalı olabileceğini, en güzel örneklerinden biri olan Fakir Baykurt’u anıyoruz. Fakir Baykurt, eserlerinde yoksul köylünün acısını, sefaletini, varsıl-yoksul çelişkisini ve yaşama yansımasını köyden kente göçü, Anadolu kadınının duruşunu, emeğine ve ekmeğine sahip çıkışını, ezilmişliğini ve öfkesini, köydeki-kentteki sınıfsal ayrımları anlatır. Fakir Baykurt, 70 yıllık yaşamını yoksullara, köylülere, emekçilere, öğretmenlere, okuma hevesi, örgütlenme bilinci ve cesareti vermeyi adamıştır. Peki bizler köylerimizden çıkıp, Fakir Baykurt ve arkadaşlarının açtığı yolu kullanıp, bugüne gelmiş öğretmenler, Fakir Baykurt dostları Fakir Baykurt’a amaçlarına ve anlatmak istediklerine ne kadar sahip çıktık? Neler yapabildik? Bu gerçeğin sorgulanması gerekir. Bizler taşın altına elimizi koyup, üzerimize düşeni yapmalıyız. Burdur’da ve diğer illerimizde Fakir Baykurt Kitaplıklarını çoğaltabiliriz. Burdur’da başlattık bunu. Türkiye genelinde şiir, öykü dallarında yarışmalar yapabiliriz. Akçaköy’deki Elif Ana Kitaplığımızın durumu gün geçtikçe kötüye gitmekte. Bunun için yerel yöneticilerimizden, vekillerimizden, üyelerimizden katkı bekliyoruz. Derneğimizin bu sorunu aşması çok mümkün görünmüyor. Köy Enstitülerinin ve öğretmen okullarını kuruluşu gibi özel günlerde etkinlikler düzenleyebiliriz. Derneğimize ait bir yer sağlayabiliriz. Üniversite ile birlikte iletişim yolu açılmalı, Burdur’a gelen bütün öğrencilere Fakir Baykurt tanıtılmalı diye düşünüyoruz. Sosyal medyayı etkin kullanarak, iletişim ve gelişim paylarımızı geliştirmek amaçlarımız içindedir. Sizlerin katılım ve katkısı ile sizlerden gelecek önerilerle farklı eylemler ve etkinlikler yapabiliriz. Burada derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar emek vermiş başkanlarımıza teşekkür eder, saygılar sunarım.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection