1999/3 tertip erler yemin etti

İl Jandarma Komutanlığı’nda 1999/3 tertip erler düzenlenen törende yemin etti. 

 

Jandarma Komutanlığı tören alanında düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Orhan Kılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, daire müdürleri ile asker aileleri katıldı.

Yaş kütüğüne dönem plaketinin çakılmasıyla devam eden törende, 4 haftalık eğitim boyunca eğitim, atış ve spor dallarında başarılı olanlarla, birliğe ilk katılan erlere ödülleri verildi.

1999/3 tertip erlerin yemin töreni programı tören geçişi ile sona erdi. Tören sonrası askerlerin aileleri ile kavuşması sırasında duygu dolu anlar yaşandı.

İl Jandarma Komutanı Alb. Orhan Kılıç açılışta yaptığı konuşmasında;

“Temel eğitimlerini tamamlayan 99/3 erlerimizin ant içme töreninin icrası için toplanmış bulunuyoruz. Milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne, baba ve lakınlarınızın huzurunda silah arkadaşlarınızla omuz omuza vererek gerektiğinde Cumhuriyet ve vatan uğrunda seve seve canınızı vereceğinize namus ve şerefiniz üzerine ant içiniz. İçtiğiniz bu ant, vatan millet sevgisi, namus ve şeref anlamında olup, dürüstlüğün, emrilerin ve mutlak iteatin ve aynı zamanda kahraman jandarma teşkilatının bir mensubu olduğunuzun kabul belgesidir. Bu kutsal ocak Atatürkçü Düşünce sistemi ışığında aklı ve bilimi rehber edinen gönlü yurt ve yurttaş sevgisiyle dolu milli, ahlaki ve insani değerlere bağlı hukuka ve insan haklarına saygılı, aldığı vazifeyi vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ düsturu ile yerine getiren birer jandarma eri olarak yetiştirileceksiniz. Taşıdığınız üniformanın yüce Türk ulusunun şerefinin simgesi olduğunuve yurdumuzun en ücra köşelerinde bile sizlerle onurlanacağının bilinciyle hareket ederek jandarma teşkilatının birer aynası olduğunuzu unutmayınız. Hürriyet ve bağımsızlığımızın, toprak bütünlüğümüzün, laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin inançlı ve kararlı bir savunucusu, her an göreve hazır ordusu olan jandarma teşkilatının bir ferdi olarak birlik ve beraberlik ruhu içinde birliğinize bağlı kalıp, yurt genelinde barışı sağlayacak ve her türlü suça karşı etkinlikle mücadele edeceksiniz. Görevinizi en iyi şekilde yapacağınızdan kanunun ve nizamın, doğru ve dürüstten yana olacağınızdan ve yemininize sadık kalacağınızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin sarsılmaz omuzlarınızda daima yükselecek ve bayrağımız kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir. 

Yaklaşık 5 hafta önce kutsal vatan görevini ifa etmek için bize emanet ettiğiniz evlatlarınız temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayarak karşınızda sarsılmaz bir iradeyle dimdik bulunmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak sizleri büyük bir heyecan ve çoşkuyla selamlayan evlatlarınıza ne kadar gurur duysanız azdır. Acemi eğitimi süresince erlerimizin birbiri bütünleşmesi ve askerlik pozisyonu kazanmak için ve eğitimlerde görev alan subay, astsubay, uzman jandarmalardan oluşan eğitici personelini ayrıca kutluyor kendilerine teşekkür ediyorum. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimize Allah4tan rahmet diliyor, hayattaki gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Kahraman Mehmetçikler bu duygu ve düşüncelerle andınızın size, ailenize, jandarma teşkilatına, yüce Türk milletine ve devletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, gözlerinizden öperim. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection