BUTSO Başkanı Keyik; İlimizin birçok sorunu beklemede

Gazeteciler Cemiyeti ve ildeki basın mensuplarıyla bir araya gelen BUTSO, yönetimi ‘Burdur’u Düşünüyorum, Burdur’u Konuşuyorum’ ve ‘Burdur’da Basın Mensubu Olmak’ konularında istişarelerde bulundu. 

 

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Yardım ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Ali Daldal ve Hakan Yoran ile Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve Cemiyet üyeleri örnek bir inovasyon çalışmasına imza attı. 

Burdur’un sorunlarına ve ekonomik olarak kalkınmasına ışık tutacak bir çalıştay hazırlıklarını devam ettiren BUTSO, söz konusu çalıştaya zemin hazırlamak ve basın mensuplarının görüşlerini almak üzere toplantı düzenledi. Karşılıklı samimi bir ortamda gerçekleşentoplantıda görüş alışverişinde bulunuldu. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO yönetim kurulu olarak Burdur’da ve tüm yurtta vatandaşların haber alma kaynağı olan basının önemli olduğuna inandıklarını ve Burdur’un ekonomik kalkınması hedefli düzenleyecekleri çalıştay öncesinde basın mensuplarının da görüşlerini almak istediklerini belirtti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve Anadolu basınının karşılaştığı genel sorunlar hakkında değerlendirme yaptıktan sonra Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın basın mensuplarına yaklaşımı hakkındaki memnuniyetini ifade etti. Toplantı her bir basın mensubunun görüş ve önerilerini dile getirmesinin ardından sona erdi.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik basınla bir araya geldiği toplantıda yaptığı açılış konuşmasında;

“Bir araya gelme sebebimiz, ‘Burdur’u düşünüyor, Burdur’u konuşuyoruz’ başlıklı bir çalışma başlattık. Bunun ilk ayağı olarak dedik ki değerli basın mensupları biz anlatıyoruz, söylüyoruz, onlar sağ olsunlar yazıp çiziyor, kamuoyunda bizim aramızda köprü vazifesi görüyorlar. Bir akşamda birlikte olalım, biz onlara soralım, onlar konuşsun. Onları dinleyelim. Bizim görmediğimiz, bizim farkında olmadığımız sorunlar varsa bu sorunları bir rapor haline getirip, inşallah kısa süre içerisinde bunu ‘Çalıştay’ haline getirip ilin yetkililerini de toplayarak bu sorunları tekrar masaya yatırmak istiyoruz. İki gündem maddemiz var. Biri Burdur’un sorunlarıyla ilgili biz sizlere sormak istiyoruz. İkincisi de bundan 1 ay önce basının sıkıntılarıyla ilgili  BUTSO olarak sizlerin bu şehre neler kattığınızın farkında olan bir kurumuz. BUTSO olarak basının bizim için ne ifade ettiği biliyoruz. Elimizden geldiğince yıllardır sizlere destek olmaya çalışıyoruz. İlk göreve geldiğimde Burdur merkezde yerel gazete sayısı 4’tü, 3’e düştü. Şimdi internet gazeteciliği gelişti. Onların haber ayağıyla ilimizdeki çalışmaları kamuoyuyla paylaşma fırsatı oldu. Hem de radyomuzla aktarmaya çalışıyoruz. Burada yaşanan sorunlara da bizim ilgisiz, alakasız kalmamız söz konusu değildi. (BGC) Başkanımız bununla ilgili bize teşekkür konuşması yaptı. Başkanımıza da kurumum adına teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Tabii bu manada sizlerin bizlerden farklı beklentileri varsa bu beklentilere de cevap verebilmek için bugün bunları bu ortamda konuşmak istiyoruz.  Burdur’un sorunlarını yıllardır paylaşıyoruz. Çoğu sorunlar belki çözüme ulaştı. Ama çözüme ulaşmayan, birçok sorun beklemede devam ediyor. Bu çalıştayda yapmak istediğimiz de şu; dar çerçeveli tutup, yetkililerden çözülmeyen bu sorunları bir takvime bağlanıp karar aşamasında bize bir söz verilmesini istiyoruz.

Herkesin söz vermesini istiyoruz

Neden bunlar yapılmıyor, bunların nedenlerini ortaya koyup, biz üzerimize düşen görev varsa biz yapalım, siyasilerin üzerine düşen görev varsa siyasiler yapsın. Belediyemize düşen varsa belediyemiz yapsın. Bu sorun nerede tıkanıyorsa o tıkanan yeri açalım ve yolumuza devam edelim. Bununla ilgili kurum yetkililerine, bu siyasi olabilir, belediye olabilir, sivil toplum örgütleri olabilir. Herkesin bir söz vermesini istiyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmada inşallah ilimiz, ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

KOSGEB reklam desteği vermeli

Burdur’un turizmde var olacağının altını çizen BGC Başkanı Kürşat Tuncel, “Turizm meselesi bir BUTSO, bir Valiliğin üzerine yıkmakla geçiştirilebilecek bir olay değil. Sabır isteyen tanıtımdan tutun her sektörün üzerinde görevi olan bir sektörden bahsediyoruz. Basında sektöründe yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi daha yüksek fiyata icra ilanlarının ‘yaygın basın’da yayımlanması. Yüksek icra ilanlarının yerel basında da yayınlanmasını istiyoruz. İlan ve reklamların  az olması nedeniyle birçok sıkıntı yaşıyoruz. KOSGEB’in reklam desteği vermesini istiyoruz.”dedi.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection