CHP İl Başkanı Akbulut; Üretim ekonomisine geçmeliyiz

01 Eki 2019
225 kez

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden ancak üretilerek ve bölgesel kalkınma planları yapılarak kurtulunabileceğini söyledi. Yerel seçimlerdeki hedefine Burdur anlamında ulaşıldığını belirtti.

CHP Türkiye genelinde 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarına göre 30 büyükşehir belediyesinin 11'inin belediye başkanlığını kazandı. 11 büyükşehir ve 10 il olmak üzere toplamda 21 kentin belediyesi CHP'li isimler tarafından yönetiliyor. CHP, yerelde de Millet İttifakı birlikteliğiyle %53,14 oy oranıyla Burdur'u ve de ilçe olarakta Yeşilova'yı kazandı.
Büyükşehirlerde artan CHP oylarının kırsalada yansıması çin genel merkezin Kardeş Belediyeciliği projesini geliştirdiğini bu yöndeki çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlediğini iletti.
CHP İl Başkanı İzzet Akbulut yerel seçimlerin değerlendirmesine ilişkin yaptığı açıklamada;
"Biz Burdur'da CHP olarak yerel seçimlerde haritamızda kırmızıyı yani CHP rengini yazdırdığımız için çok mutluyuz. Bir önceki seçimlere nazaran %10'a yaklaşık bir oy oranı artışımız oldu ve yakın siyasi tarihinde de CHP'nin Burdur'daki en büyük başarısı idi. Bunun için bize destek veren partili partisiz herkese teşekkür ediyorum. Yerel seçimlerdeki hedefimize Burdur anlamında ulaştık. Geneldeki hedefimize ulaşamadık. Çünkü geneldeki hedeflerimizde daha fazla ilçe belediyesi ve belde belediyeleri kazanmakta vardı. Ama ilçelerde ve belde belediyelerinde istediğimiz noktaya gelemedik.

CHP-İyi Parti İttifakı en son İyi Partili belediye meclis üyelerinin kendi partilerine geçmeleriyle sanki bir çatlak varmış gibi lanse edilmeye çalışılsada böyle bir durum söz konusu değil. İyi Partili belediye meclis üyeleri, Türkiye genelinde sadece CHP sıralarından İyi Parti sıralarına geçecekler. Ama bu demek değildir ki işbirliğimiz son bulacak. İşbirliğimiz yine aynı şekilde devam edecek. Millet İttifakı'nın bileşenleri olarak sadece İyi Parti'yle değil, geçmiş dönemde Adalet Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden oy vermiş seçmenlerle bile biz birlikteğimizi büyütmeye çalışıyor ve böylede devam ediyoruz.
Tabanda birliktelik devam ediyor.
Ekonomik kriz toplumun tüm kesimlerini etkiledi
Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, önceden sadece bankalarla ilintili olan kişileri ortaya sokuyordu artık 2018'in Ağustos ayından itibaren süregelen ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini etkiledi.
Çünkü artık Türkiye, üretimden uzaklaşmış bir politika sergiledi. Özelleştirme adı altında devletin bütün kurumları artık satılmıştı. Satılacak bir şey kalmayınca üretmeyen bir Türkiye haline geldik. Sadece dışa bağımlı olan bir Türkiye olduk. Kur fiyatlarının atşı bu da ithalatın ihracattan fazla olması, dışa bağımlı bir ekonominin sonuçları olarak kur fiyat atışı, kur fiyatlarının artmasıyla kura, kura bağlı fiyatların artmasıyla enflasyonu beraberinde getirdi. Enflasyonla beraberinde sabit çalışanını, emeklilerini hayat pahalılığıyla karşı karşıya bıraktı. Sanayicinin, esnafın girdi maliyetlerinin artmasıyla karşı karşıya bıraktı. Böyle olunca artık toplumun tüm kesimlerini etkileyen ekonomik krizle karşılaştık. Bu ekonomik krizin tahribatı şu anda hala devam ediyor. Her ne kadar Cumhurbaşkanımız enflasyonun düştüğünü, faizlerin gerilediğini ve bundan dolayı bir rahatlama olduğunu, ekonomimizin gayet iyi gittiğini söylesede insanların ceplerine yansıyan herhangi bir iyilik söz konusu değil. Esnaflarımız hala gerekli hayat standartlarını devam ettirebilmek için parayı kazanamamaktan şikayetçiler. Emeklilerimiz, sabit çalışanlarımız ay sonunu getirememekten, hayat pahalılığından şikayetçi.
Sanayicimiz girdi maliyetlerinin artmasından dolayı şikayetçi. Şu anda ülkemiz üretim ekonomisine geçmediği sürece, üretimi benimsemediği sürece, bölgesel kalkınma planlarını hazırlamadığı sürece bu kötü gidişatın iyiye döndürülmesi için elimizde bir emare yok ne yazık ki.
Kardeş Belediyeciliğini geliştiriyoruz
Türkiye genelinde büyükşehirlerde artırılan oy kazanımları için kırsalda da artırmak için çalışmalarımız var. Genel merkezimiz bu konuda yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor. En son sosyal medyadan yerel medyaya da düştüğü üzere kardeş belediyecilik projesini gerçekleştiriyoruz. Kardeş Belediyecilik projesiyle genel merkezimiz ekonomisi daha güçlü belediyelerin onlara nazaran küçük ölçekli olan belediyelere gerek proje desteği gerek yapacakları ticari ilişkilerle onlara yardımcı olma gayesinde olacaklar. Böylelikle büyükşehirlerdeki belediyelerinde küçük ölçekli il belediyelerine faydası dokunacaktır. Buradaki amaç belediyeleri kalkındırmak değil, buradaki amaç o yörenin vatandaşlarına daha iyi bir hizmet sunabilme adına böyle bir kardeş belediyecilik projesi geliştirilimiştir"değerlendirmesi yaptı.
Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection