Kadınlara finansal okuryazarlık semineri

Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi’nde ‘Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Semineri’ düzenlendi.

 

Seminer, 2018-2023 yıllarını kapsayan “Kadınların Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı” doğrultusunda yapıldı. Eylem Planı’nda, kadınların finansal okuryazarlık konusunda bilgi ve farkındalıklarının artırılması hedeflenmekte. Düzenlenen seminirde katılımcılara; para yönetimi, gelir, harcama, birikim, tasarruf, yerli malı kullanımı konularında bilgilendirmeler yapılarak güçlü kadınların sürdürülebilir kalkınmada önemli bir yere sahip olduğu vurgulandı. 

Finansal okuryazarlık ve kadınlara sağlanan teşvik, destek ve mikro krediler konusunda da bilgilendirmeler yapılan seminere; Sayın Fatma Nur Şıldak, kadınların hizmet aldığı il müdürlüklerinin idarecileri, kadın girişimciler, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kadın personil, sosyal hizmetlerden yararlanan kadınlar, ekonomik olarak destek almak ve iş kurmak isteyen kadınlar katıldı.

Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven, ‘Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Semineri’nde yaptığı konuşmada;

“Bakanlığımızın temel misyonu aile birliğinin güçlendirilmesi, sosyal refahın artırılması ve bu yolla sosyal sorunların çözülmesi. Ailelerimizin temel taşlarından olan; annemiz, eşimiz, kardeşimiz olan kadınımızın bütçede yatırım hakkının bilinçlendirilmesine bu nedenle çok önem veriyoruz. 

Tüketim çılgınlığı gelirlere düşman

Son yüzyılın en önemli problemi olan tüketim alışkanlığı, tüketim çılgınlığı, bu anlamda gelirlere düşman olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde, ailelerde yaşanan en büyük ve temel sorunlar ekonomik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Erkek ve kadın sosyal hayatta daima birbirinin destekçisi olmuştur. Hayat mücadelesi, erkek ve kadının birlikte hareket etmesini zorunlu hale getirmiştir. Hayat diğer taraftan ülkelerin kalkınması aynı zamanda kadının da ekonomik ve sosyal hayatta son derece aktif rol oynamasını elzem kılmaktadır. Annelerimiz, kadınlarımız aile bütçesinin yönetilmesinde son derece önemli paya sahiptir. Hepimiz şahit olmuşuzdur ki çocukluğumuzdan itibaren ailenin zor bir durumu söz konusu olduğunda annelerimiz kara gün için biriktirdikleri maddi kaynakları seferber etmişlerdir. Bu anlamda bu gün düzenlenen program kadınlarımıza, aile bütçesinin yönetimindeki rollerini daha da pekiştirecek bilinçli kadınlarımızın yetişmesi için finansal okuryazarlık eğitimini alması, aile bütçesinin daha düzenli ve disiplinli bir şekilde sağlayacaktır. 

Unutmayalım! Ülke ekonomilerinin güçlü olması aile bütçesinin güçlü olmasına bağlıdır. Aile bütçesinin güçlü olması ise tasarrufun yönetilmesine bağladır.” Dedi.

Seminerde katılımcılara finansal okuryazarlık konusunu aktaran Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli Psikolog Hale Nur Seval,  finansal okuryazarlık kavramı hakkında temel bilgileri ve finansal hedeflere bir plan doğrultusunda nasıl ulaşılacağını dair ipuçlarını aktardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda 2018-2023 yıllarını kapsayan “Kadınların Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı” doğrultusunda düzenlenen seminer, katılımcılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından imzalanmış katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

Mine Kaya

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection