Aziziye Köyü Muhtarı Ali Kozak; Köyün su sorunu sıfır olacak

Aziziye Köyü Muhtarlığı, İl Özel İdaresi katkıları ve köy bütçesiyle, köye sulama havuzu yaptırdı.

Köy içinde tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılacak havuz, 500 dönümlük bir alanı sulayabilecek. Dağdan gelen sular, bu havuzda depolanarak suyun borular aracılığıyla bahçelere tahliye edilmesiyle kullanılacak.

Sulama havuzunda yüzülemez

180 ton su alma kapasitesi olan sulama havuzuna, köyün çocuklarının izinsiz bir şekilde yüzme amaçlı girdiğini belirten Muhtar Ali Kozak çocukları havuza girmemeleri konusunda uyardı. Muhtar Kozak, bir çocuğun hayatının milyonlardan da değerli olduğunu, bu yüzden gerekli tedbirler alınarak havuzun etrafının tel örgü ile kapatılacağını söyledi ve sulama amaçlı yapılan bu havuza girmenin çok tehlikeli olduğu üzerinde durdu. 

Aziziye Köyü Muhtarı Ali Kozak sulama havuzuna ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada;

“Köy içindeki bahçeleri sulama amaçlı bir havuz yaptık. Boruyla aktarılacak olan su damlama sulama ve yağmurlama sistemiyle kullanılacak. Köyün su sorunu sıfır olacak. Bu havuzun maaliyeti yaklaşık 27 ila 28 bin lirayı buldu. Bunu köyün kendi bütçesinden yaptık birazını özel idareden aldık; demir, çimento... üstünü de biz takviye ettik, usta parasını kendimiz verdik ve yaptık. Yapmış olduğumuz havuz, yaklaşık 500 dönüm kadar bir alanı sulayacak. Bunun suyu dağdan, yayladan tamamen doğal olarak kendiliğinden geliyor. Biz de bu suyu burada depolayarak bahçeleri sulayacağız. Ağaçlarımızı, fidanlarımızı sulayacağız. Buradaki asıl amaç esasında su kaybını önlemekti. Çünkü havuz yapılmadan önce aşağı mahalleye inesiye su kalmıyordu. Şimdi su, buradan çıktığı gibi aşağı mahalleye inecek. Suyu kapalı sistem boruyla götüreceğiz. Oradan da damlama sulama ve yağmurlama sistemi yapılacak. Bu havuz 180 ton kadar su alıyor. Gelen suyun hepsini kullandığımız zaman 1 saat içinde havuz dolar. Ama suyun azalma ihtimalini de hesap etmek gerekli. Mesela su yarıya düştüğünde, akşamdan sabaha kadar dolar. Ondan sonra da kullanıma açılabilir. Burada sulama genellikle geceleri yapılır.” Dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection