Başkan Ercengiz; Akaryakıttaki vergi alınmasın; Otobüs ücretlerini 1 lira yapalım - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Başkan Ercengiz; Akaryakıttaki vergi alınmasın; Otobüs ücretlerini 1 lira yapalım

Toplu taşıma araçlarına zam talebi, Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda görüşülmüştü. Fiyat tarifelerindeki artış talebi oy çokluğuyla kabul edilmişti. Zamlı tarife 1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, toplu taşıma ücretlerine zam yapılması konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Ercengiz, artan maliyetler dolayısıyla toplu taşıma araçlarına zam yapıldığının altını çizdi. 

Belediye Meclisi’nde alınan kararın ardından Özel Halk Otobüsleri fiyatlarına yapılan zam sonrası; şehir içi indi bindi kartla 2.50 TL – kartsız 3 TL, üniversite öğrencisi kartla 2.25 TL – kartsız 2.75 TL, ilköğretim ve lise öğrencisi kartla 1.50 TL – kartsız 2 TL, Askeriye Köyü, Gökçebağ, Çendik, Yaka ve Kampüs kartla 3.25 TL – kartsız 3.50 TL, Salı pazarından Necati Bey Mahallesi ve Değirmenler Mahallesi kartla 2.75 TL – kartsız 3.25 TL oldu. Yeni Sanayi-itfaiye durakları arasında uygulanan ring, talep olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. 65 yaş üzeri vatandaşlar, %40 ve üzeri engelli vatandaşlar ve engelli vatandaşa refakatçı bir kişinin ücretsiz olarak seyehat edebilme hakkı ise devam ediyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, toplu taşıma araçlarına yaplan zamlara ilişkin yaptığı açıklamada;

“Halk Otobüsleri tarafından talep edilen fiyat artışının %50’sinde bıraktık biz bu artışı. Enfazla yıllık akaryakıt fiyat artışı kadar bir artışta bırakmaya gayret ettik. Şöyle ki Burdur Halk Otobüsleri Kooperatifi bu hizmeti Burdur’da tek başına sürdüren bir kuruluş. Onlarında ayakta kalması lazım. Onlarında işini sürdürebilmesi lazım. Zaman zaman eleştiri getirenler farklı yerlerle Burdur’u kıyaslıyorlar ama şöyle de bir teklifimiz var, eğer bu konuda samimi iseler ve yetkileri var ise halk otobüslerinin ya da toplu taşıma araçlarının akaryakıtlarındaki vergiyi kaldırsınlar, biz toplu taşıma ücretini 1 liraya çekelim. Bu istenildikten sonra yapılabilecek bir şey.” değerlendirmesi yaptı.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection