Başkan Ercengiz; 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri Kırkpınar’ın rövanşı

Burdur Belediyesi yağlı güreş geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gazetemize değerlendirdi.

 17 Ağustos’ta yapılan Yağlı Pehlivan Güreşlere ilgilinin her geçen yıl arttığını vurgulayan Başkan Ercengiz, gelecek yıl için yapılacak organizasyon için hazırlıkların şimdiden başladığını söyledi. Bu yıl daha fazla seyirci kapasitesini ve sporcu katılımına ulaşan Burdur Belediyesi 2.Yağlı Pehlivan Güreşleri finalini Başpehlivan Ali Gürbüz ve Orhan Okulu yaptı. Başpehlivan Ali Gürbüz’ün kazandığı organizasyona ilişikin açıklama yapan Başkan Ercengiz, birlik ve beraberlik vurgusunun yapıldığını iletti. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Burdur Belediyesi Yağlı Güreşlerinin bu yıl ikincisini düzenledik. Oldukça yoğun pehlivan, başpehlivan ve izleyici katılımıyla bölgenin bir anda dikkat çeken yağlı güreşlerinden birisi oldu. Katılımcıların yanı sıra bir nevi Kırkpınar’ır rövanşı niteliğinde Ali Gürbüz ve Orhan Okulu’nun final yapmış olması vatandaşların ilgisini daha da fazla çekti. Geçen yıl ilkini yaptığımızda söz vermiştik. Daha da büyüteceğimizi söylemiştik. Bu yıl organizasyonumuzu daha da  büyüttük. Daha fazla sayıda güreşçiyi davet ettik. Daha fazla seyirci kapasitesine ulaştık ve bölgemizin belediye başkanları, milletvekilleri, yöre halkımızın yoğun katılımıyla yaklaşık 10 saat süren güreşler, büyük bir beğeni topladı. Geri bildirimleri de bu yönde. Biz gerçekten çok mutlu olduk. Hatta geçtiğimiz aylarda mecliste yağlı güreşlerlerin gerekliliği konusunda bir tartışmaya mahal verilmişti. Özellikle Ak Partili meclis üyesi arkadaşlarım yani bu bütçenin çok olduğunu ve böyle bir şeye gerek olmadığını ifade etmişlerdi. Keşke o alana gelip, görselerdi ve o alanda olsalardı da o bütçenin böyle bir etkinliğe Ata sporuna sahip çıkan Burdur Belediyesi’nin harcadığı bütçenin gerek olup, omdağını kendi gözleriyle görselerdi. Tabi biz davetimizi açık yaptık. Tüm siyasilere, tüm ilimiz protokolüne bizim halka açık ve ücretsiz olan bu etkinliğimize bizim kimseyi ayrıştıran ya da ötekileştiren bir söylemimizde tüm etkinlik boyunca olmadı. Birlik beraberliğe vurgu yaptık. Teke Yöresi’nin başkentine yakışan bir organizasyonu otaya koyabulmenin gururunu yaşadığımız ifade ettik. Geleneksel hale getireceğimiz bu yağlı güreşlerin de Burdur’un tanıtım anlamında çok büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz ifade ettik. 

Güreşçi sayısı arttı

Sonuç olarak baktığımızda o alanda görmemiz gereken bazı şeyler daha vardı. Bölgemizin güreşmek için gelen gençlerinin geçen yıldan bu yana sayısının arttığını ve bazı branşlarda tabela yaptıklarını, kürsüye çıktıkların hatta birincilik kazandıklarını büyük bir keyifle gördük, onurla gururla izledik. Biz spora, sanata, kültüre her türlü etkinliğe sahip çıkan bir anlayış içerisindeyiz. Bugün Burdur’da yapılan etkinlikere elmayla armutu karıştıran bir anlayışla konsere ne gerek vardı, güreşe ne gerek vardı ya da tiyatroya ne gerek vardı diyenlere en güzel cevabı alanı dolduran çok değerli Burdur halkı, çevre illerden gelen yurttaşlarımız vermiş oldu. İnsan bir organizma ıalark sadece hayatın organizma gerekliliklerini yerine getirmez. Duygularını, düşüncelerini ve insan olmanın gereği olan birtakım faaliyetleri de yapması gerekir. Bunların en başında spor, sanat, kültür etkinlikleri de vardır. Bunları hiç gözardı etmemek gerekir. O gün o alanda eğlenen, keyif alan halkımızın mutluluğu bizim için en büyük kazançtır. Kaldı ki o belirlenen bütçenin bir kısmı da büyük bir bölümü de ağalık satışından elde edilecek gelirle karşılanacaktır. Ağalık satışında destek veren İşadamı Baki Varol’a, güreşlere katkı veren hem de bu yıl ağalık ihalesine girmeden Burdur Belediyesi’ne katkı vereceğini ifade eden Ticaet ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’e ve ağalık ihalesine girip ihaleyi almasada benimde çorbada tuzum olsun diyen Antalya’da yaşayan İşadamı Mehmet Güngör’e teşekkür etmek istiyorum. 

Gelecek yıl için farklı bir planlamamız var

 Onu da söylemek istiyorum. Tarihini hemen hemen şimdiden belirleyip, Eylül’ün ilk haftasında yapmayı planlıyoruz. Birde gelecek yıl ağalık ihalesi yerine Burdurlu işadamlarımızın, Burdurlu esnafımızın, sanayicimizin kısacası Burdur’da bu işe emek vermek isteyen kim varsa herkesin içinde olacağı bir organizasyonla , gönlünden kopan katkılarla daha büyük bir bütçeyi eğer sağlayabilirsek güreşlerimizi daha dü büyütüp, daha da isim yapan bir hale getireceğiz.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection