Şoförler Odası Başkanı Ceylan; Okul servis ücretlerine zam yok

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Durmuş Ceylan, 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanacak okul servis aracı fiyat tarifelerine zam yapılmaması kararı alındığını söyledi. 

 

Alınan karara göre okul servis ücretleri geçtiğimiz yıl ile aynı olacak. Ücretler 2018 tarifesiyle, 200 lira olarak seyredecek. Şoförler Odası Başkanı Durmuş Ceylan okul servis ücretleriyle ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, okul servis ücretleri konusunda görüşüldüğünü ve zam yapılmayacağını açıkladı. Başkan Ceylan servisçilerin yaşadığı sorunlar arasında yer alan servis araçlarının 12 yaş sınırının esnetilmesi konusuna ilişkin yetkililere çağrıda bulundu. Başkan Ceylan servis araçlarının yaş sınırının 18 olması gerektiğini savundu.

Şoförler ve Otomobilciler Enaf Odası Başkanı Durmuş Ceylan okul servis ücretleriyle ilgili yaptığı açıklamada;

“2018-2019 eğitim öğretim yılında tarife verilmişti. Okul Servisçileri Kooperatifi, 2019-2020 yılı içinde yazılı müracat etmediler. Sadece sözlü olarak söylediler. Ben de yine aynı tarifenizi uygulayın, aynen devam edin diye kendilerine söyledim. Ama şimdiye kadar herhangi bir talep gelmedi. Servis ücretleri yine 200 lira olacak. Burdur’da mahalle ya da başka bir şey için herhangi bir fiyat tarifesi yok. Herkes aynı paraya çalışıyor. Bunların fiyat tarifesini biz veriyoruz da bizim tarifenin altında da yapanlar vardır. Öğrencileri kendileri buluyor şoförler. Öğrenci velileriyle görüşüyorlar, hangi okula hangi servis çekiyorsa kendileri görüşüyorlar. Fiyat olarak 200 lirayı söylüyorlar. Ellerinde tarifeleri de var. Ama 200 liranın altında yapan var mıdır bilemiyoruz. Bunu ancak veliler biliyorlardır. 

Okul Servisçileri Kooperatifi, tarifelerini 2018 yılında aldılar. Aynı tarifeyi uygulamaya karar verdiler. Tarife değişliği içinsözlü olarak bana müracat ettiler. Ben de kendilerine 25 lira için tarife almayın dedim. Çünkü tarife ücretleri pahalı. Senede bir sefer alınıyor tarife değişikliği. Hepsini biz almıyoruz tarife ücretinin. Biz burada karardan geçiriyoruz. Odalar Birliği’ne gönderiyoruz. Odalar Birliği onaylıyor, onayladıktan sonra bilgi için valiliğe bildiriliyor. Bu sene yazılı olarak herhangi bir müracatları yok. 

Servisler ücretleri ilden ile değişmekte

 Mesela Isparta’nın 250 bin nüfusu var. Birçok mahallesi var. Ama bizim Burdur’un 90 bin nüfusu var. Herkes birbirini  tanıyor. Burdur’da en uzak mesafe Bur-Kent vs. Büyükşehirlerde Servis Araçları Odası var. Bizde bu yok. Ticari taksiler ve Servis Araçları Kooperatifi bize bağlı. 

İlimizde yaklaşık 108 ticari taksi var. Bunların birkaç tanesi tarife istiyor. Geriye kalanı istemiyor. Biz oda olarak tamamınız zam isterseniz  biz öyle yaparız dedik. 

Fiyat tarifeleri giderlere göre belirleniyor

 Ticari taksiler mesela üç yıldır fiyat tarifesi almamışlar. Örneğin akaryakıt, sigorta primleri pahalandı. Dolayısıyla araçların muayene ücretleri pahalandı. Motorlu taşıtlar vergisi pahalandı. Bunlardan dolayı müracat ediyorlar. Biz araştırıyoruz bu fiyatları. 

Servis ücretleri bizim verdiğimiz tarifeye göre yapıyor ama taksiciler taksimetreye göre yapıyorlar. Bizde mesafe ücretleri yok. Çünkü biz belediye mücavir alanı içerisinde çalışanlar için bunlar. Diğer fiyatları da Milli Eğitim kendisi belirliyor. Taşımalı için Milli Eğitim kendisi ihale yapıyor. O ihale sözleşmesine göre yapıyor. Onun bizimle bir bağlantısı yok. Onun için Milli Eğitim taşıma ihalesi yapıyor. Hangisi düşük fiyat verirse ona ihaleyi veriyor. Bizde şehiriçindeki servis araçları taşıma ücreti birde ticari taksilere fiyat  tarifesi verebiliyoruz.    

Servis araçları yaş sorunu çözülmeli

 Servis araçlarına 12 yaş sınırı getirildi. Bu sene mesela 2007 doğumluları almadılar ihaleye. Yaş sınırını yükseltmek için arabanın modelinin değişmesi gerekiyor. Bunun için önerimizi Federasyonumuza yazdık. Servis araçları yaş sınırı hiç olmazsa 18 olsun diye. Müracatımızı yaptık. Şu anda çalışmalar devam ediyor diye cevap geldi. Bizde bekliyoruz.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection