Salda Gölü ülkemizin cennet köşelerinden biri - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Salda Gölü ülkemizin cennet köşelerinden biri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Salda Gölü’nü ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ihale edilen Salda Gölü’nü ziyaret eden Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un eşliğinde Salda Gölü Beyaz Adaları’nı inceledi. 

 

Gölün kıyısında oluşturulan alanda düzenlemeleri inceleyen Emine Erdoğan, Lisinia Doğa Proje ve Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde bir süredir tedavi altında bulunan pelikanın sağlık durumu hakkında merkez sorumlusu Öztürk Sarıca’dan bilgi aldı ve daha sonra pelikanı göle bıraktı. Salda Gölü Beyaz Adalar bölgesini gezen Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakan Kurum, Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Dünya Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen de eşlik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Salda Gölü ve buraya yapılacak olan millet bahçesi hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da yapılan düzenlemelerden ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u tebrik etti. 

Herkese gelip  Salda Gölü’nü görmesini tavsiye eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan; 

“Salda Gölü’nü herkesin gelip, görmesini tavsiye ediyorum. Ama bize ilk denildiğinde bize böyle bir şeyler söylemediler. Söylediler ki burası bakanlık eliyle işte bu hale getirilecek. Ben de bakana bunu bildirdim. Dedi ki böyle bir şey yok. İsterseniz sizi davet ediyorum. Salda Gölü’ne bire bir gelin, birlikte gezelim. Önceki halini ve sonraki halini size göstermek istiyorum dedi. Gerçekten gördüm ve mutmain oldum. Bütün halkımızında mutmain olmasını tavsiye ediyorum. O halden bu hale gelişini, girişiminden ötürü bakanımızı tebrik ediyorum. İnşallah buranın bittikten sonraki halini de sizlerle gelip, görme imkanımız olur diye düşünüyorum.”dedi.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ;

“Bakanlığımızın yapmış olduğu projeyi yerinde görmek, incelemek için Emine Erdoğan Salda’ya geldi. Hem Beyaz Adalar bölgesinde hem de Yeşilova bölgesindeki düzenlemelerimize ilişkin kendisine bilgi arz ettik ve onunda projemize ilişkin fikirlerini aldık. Sağ olsun her zaman çevre projelerine destek oldular. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde her şehrimizde  millet bahçesinden düzenli depolama tesisleriden atık su arıtma tesislerine kadar vatandaşımızın hizmet kaltesini artıracak birçok projeyi geliştiriyoruz. Özel çevre koruma bölgelerini 2023 nüfusumuzun %17’si olacak şekilde hazırlıyoruz. Doğal alanlarımızı da koruyacak projelere geliştiriyoruz. Bize verilen emanetleri gelecek nesillere aktarmak için buradayız. Bu projeyi sizlerle paylaşmış oluyoruz. 14 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımızın onayıyla Salda Bölgesi’ndeki göl yüzeyi 44 kilometrekare. 44 kilometrekareyi artırarak 95 kilometrekareyi biz özel çevre koruma bölgesi ilan ettik. Yine daha önce 5998 hektar olan sit alanımızı yaklaşık 1,5 kat artırarak 8500 hektara çıkadık. Amacımız bu bölgede yapılaşmaya hiçbir şekilde müsade etmemek. O yüzden özel çevre koruma bölgesini geniş bir alanda ilan ettik. Bu alandaki tüm mimar hareketini de yine takip ediyor olacağız. 

Biz niye böyle bir projeye başladık? 

Daha önceki beyaz kumsal dediğimiz alana kadar araçlarımız giriyorlardı ve vatandaşımızı orada araçlar içerisinde ihtiyaçlarını gidermek suretiyle yine bu bölgede hem araçların hem de ihtiyaçlarını giderecek bir alanın olmaması sebebiyle vatandaşımız buraya kadar giriyordu. Sorasında biz buraya Valiligimiz eliyle bir düzenleme yaptık. Proje öncesinde bulunduğumuz alanı arkasındaz daha önce çöplerin toplanmadığı yine etrafa dağıldığı bir haldeyken bugün tertemiz, çöplerin düzenli olarak alındığı bir duruma geldi. Yine bakanılğımızın vidanjör ile buradaki atık suların toplandığı bir hale dönüştürdük ve proje sonrasında bundan daha iyi bir hale çevireceğimiz bir düzenleme olacak.

Hiçbir şekilde burayı betonlaştırmayacağız, asfaltlaştırmayacağız. Doğal malzemelerle çivi dahi kullanmamak üzere sadece araçların düzenli bir şekilde parkların yapabildiği ve insanlarımızın geldiğinde burada huzurlu, mutlu bir şekilde Salda’mızın doğal güzelliklerini izleyebildikleri, koruyarak gelecek nesillere aktarabilecekleri bir proje dışında hiçbir şey yapmayacağız. Yapılmasına da müsade etmeyeceğiz.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection