Kılıçdaroğlu’ndan Kabay’lara başsağlığı telefonu - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Kılıçdaroğlu’ndan Kabay’lara başsağlığı telefonu

İlimizin duayen siyasetcisi Senatör Ekrem Kabay’ın yeğeni Veli Kabay genç sayılabilecek bir çağında, 42 yaşında trafik kazasında vefat etti. Veli Kabay’ın vefatı hakkında bilgilendirilen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Senatör Ekrem Kabay ve merhum Veli Kabay’ın Babası Osman Kabay’ı telefonla arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

 

Yeşilova’da 18 Ağustos saat 11.45 sıralarında  iki otomobilin çarpışması sonucu, Senatör Ekrem Kabay’ın ağabeyi merhum İsmail Kabay’ın torunu Veli Kabay vefat etti. Kazada 4 kişi yaralandı.

Kaza Osman Peker idaresindeki 15 LK 070 plakalı otomobil’in, Yeşilova-Burdur kara yolu Jandarma Komutanlığı binası karşısında, Veli Kabay’ın (42) kullandığı 32 LR 437 plakalı otomobille çarpışması sonucu meydana geldi.

Veli Kabay’ın vefatını öğrenen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Senatör Ekrem Kabay’a telefon ederek,  yeğeni Veli Kabay’ın, genç yaşta elim bir trafik kazası ile yaşamını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Kabay ailesine başsağlığı ve sabırlar diledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Senatör Ekrem Kabay’ın merhum Ağabeyi İsmail Kabay’ın oğlu, uzun yıllar Gençali Köyü Muhtarlığı yapmış, Merhum Veli Kabay’ın babası Osman Kabay’a da telefon ederek, oğlu Veli kabay’ın genç yaşta trafik kazası geçirerek  vefat etmesinden duyduğu üzüntüyü belirtip, Kabay ailesinin acısını paylaşarak başsağlığı dileğini iletti.

Senatör Ekrem Kabay’ın yeğeni Veli Kabay’ın, elim bir trafik kazası nedeniyle vefatından duyulan üzüntüyü paylaşıyor, merhuma Allah’tan rahmet Kabay Ailesine başsağlığı sabırlar diliyoruz.

İlimizin duayen siyasetcisi, Burdurlular’ın Ankara’daki gözü kulağı, başı dara düşenlerin umut kapısı, Senatör Ekrem Kabay, ilerleyen yaşında hastalıklarla mücadele ederken, aynı zamanda, Sosyal Demokratlar’ın her vesile ile ziyaret edip,  görüşlerine başvurdukla deneyimli, kararlı, mücadeleci bir devrimci olarak yaşamını sürdürmekte.

Uzun yıllar gazetemizin Ankara temsilciliğini yapmış Araştırmacı Yazar Merhum İsa Kayacan’ın, gazetemizde yayınlanan, Senatör Ekrem Kabay’ın yaşam öyküsünden kesitler aktardığı yazısını sunuyoruz.

Eğitimci, Parlâmenter Ekrem Kabay’ın anılarından

Prof. Dr. İSA KAYACAN

İnsanoğlu doğuyor, yaşıyor, vefatla aramızdan ayrılıp hakkın rahmetine kavuşuyor. Yaşamı süresince ne yaptığı, nelerle meşgul olduğu, ortaya neler koyduğu gibi satırbaşları önemlilik arz ediyor.

Ekrem Kabay, Cumhuriyet döneminin Atatürk sevdalısı aydın eğitimcilerinden. Yokluklar içinde geleceğimiz çocuklarımıza, milli eğitim bünyemize verilebilecek hizmetlerin bir insandan, bir eğitimciden beklenileninden daha fazlasını vermiş. Anılarıyla, yılları ve belgeleriyle bunlar sabit, ortada. Biz burada hemen fırsat bulmuşken, tebriklerimizi, sevgi ve saygılarımızı sunalım efendim. Ömrün uzun, sağlığın yerinde ve sürekli olsun Ekrem hocam.

Ekrem Kabay hoca, değişik eğitim kurumlarındaki hizmetlerinden, müfettişlik görevlerinden sonra, doğu bölgelerimizdeki hizmetlerinden sonra, 1973- 1979 yıllarında Cumhuriyet Senatosu Burdur üyesi olarak görev yaptı. Başarılı hizmetlerin altına imza attı. Üç sayfalık “Bir Avuç Süt” başlıklı bir anısı var sayfalara dökülmüş Ekrem Kabay hocanın. Burada Hakkâri dağlarının yaradılış öyküsünden, Zap suyundan, o bölgedeki sıkıntılardan, o bölgenin gerçek görünümünden ve bölge halkının insan sevgisinden sözediliyor. Kıtlığa rağmen, unutulmaz, sımsıcak anılardan örnekler veriyor Ekrem Kabay hoca. Buradan:

- “Bana yüce insani duygularını sunan hanımefendin hanesi okulun hemen kenarındaydı. Basık evdi. Penceresi yoktu. Yerde hasır seriliydi. Eve ışık bacadan giriyordu. Ocakta dışı tamamen kara, ağzı açık bir tencere içinde bir avuç süt görünüyordu. O sütü ısıttı. Bir sofraaltı serip bizi sofraya buyur etti. Kocası ve çocukları varsa, evde yoktu. Belki bu bir avuç süt çocukları içindi, kimbilir belki kocası için! Sofraya kendi eliyle yapılmış tandır ekmeği de koydu. Kaşığımız var mıydı?, ekmeğimizi susak yaparak mı? yedik hatırlamıyorum”… Türkiye’nin Zeri hanımları yetişin!! Bekleniyorsunuz.

Ekrem Kabay hocanın esas anılarının bütünleştiği, 17 ayrı sayfayla bana ulaşanı var ki, buralardan seçim yapmak, sayfalara aktarmak oldukça zor. Bu anılar, Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Vakfı Başkanı olan, “Anadolu’da Aydınlanma Ateşini Yakanlar-3” adlı kitabın hazırlayıcısı Erdal Atıcı hoca için hazırlanmış.

Burada, Ekrem Kabay hocanın rahmetli anacığına ziyaretlerinden birinde, 1000 lira vermek istediğinden, nur yüzlü anamızın bu parayı almak istemeyip; “ben parayı ne yapayım, Ekram” dediği naklediliyor. Sonraki sayfalarda, eğitimden sözedilerek; “insanların, ailelerin, ulusların sorunları tek bir yöntemle çözülür. Onun adı Eğitimdir” deniliyor. Sonra Köy Enstitüleri geliyor satırlar arasına, Köy Enstitüleri üzerinde emeği geçen, varlıklarıyla iz bırakanlardan bahsediliyor, sayfa sayfa. Köy Enstitülerine yönelik hizmetler, dergiler gündeme geliyor birbir. Sayfa 5’den bir cümle:

- “Evimizdeki sevinç benim ilk kavuşma sevincimdir. Bir Hafta kaldım köyümde. Benim yenilikçi köylü babam, okumanın- yazmanın faziletini kavramış olan babam, iki gün yolculuktan sonra beni, okuluma geri götürdü”..

O günün koşulları nasıl, anlıyabiliyor musunuz? Sonra devam ediliyor cümleler birbir sıralanıyor; “Çocukların günlük eğitimi bitince, köyde okumak- yazmak isteyen kadın- erkek, yaşlı kişiler öğrencisi olurlardı. Gaz lambası- gemici feneri ile anne babalar okuma- yazma öğrenirlerdi. Çok renkli, tiyatroluk sahneler yaşadım”. Köy Enstitülerinin kapatılma öyküsü, ilginç anlatımlar, anılar arasında yeralıyor. Ekrem Kabay hocanın, 1978 yılında TBMM’deki hizmet günlerinde Rusya’ya yapılan bir seyahatle ilgili anıları da önemli ve anlamlı mesajların ortaya konuluşunu sağlıyor ve sonuçta; “Hayatı, sevgili eşim Yüksel hanımla beraber yürüdük..Dileriz ki, Türkiye insanı; Türkiye toprağına ve Türkiye insanına sahip olsun” dilek ve temennisinde bulunuluyor.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection