CHP Kadın Kolları Başkanı Gezer; Emine Bulut bir tane değil!

CHP Kadın Kolları, geçtiğimiz günlerde Emine Bulut’un eski eşi tarafından öldürülmesi  başta olmak üzere kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete ilişkin basın açıklaması yaptı.

 CHP Kadın Kolları Genel Merkezi, 81 ilde eş zamanlı olarak kadın ciyanetlerine ilişkin basın açıklamalarını organize etti. İlimizde de CHP Kadın Kolları tarafından Cumhuriyet Meydanında konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya; Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut katıldı.

‘Yasta değil isyandayız, şiddete hayır!’ sloganıyla pankartların açıldığı basın açıklamasında CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer;

“’Ölmek istemiyorum’ diyen bir anne, ‘Anne lütfen ölme’ diyen bir evlat! Bu cümle ne kadar can yakabiliyorsa o kadar yaktı canımızı! Kahrolduk, mahvolduk. 

Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü. Hemde çocuğunun gözleri önünde. Ölmek istemiyorum diye feryat eden Emine Bulut, eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz, erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor katilin ceza alması için mücadele ediyoruz. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimleri uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan haklarımıza saldıranlar bu cinayetlere ortaktır.

Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun  annesiz kalması? Biz, bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz! Bir kişi daha eksilmeyeceğiz dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut’un haykırışını izledik ama 2019’da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ‘Ölmek istemiyorum!’ diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil bir kerelik değil tesadüf değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz; iyi hal indirimi istemiyoruz, tahrik indirimi istemiyoruz, ölmek hiç istemiyoruz!

 Bu vahşete karşı sesiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler kadın ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere, bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek çocuklar ağlamayacak!” Dedi.

Mine Kaya

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection