250 kişi daha işsizler ordusuna katılmasın

Yıllardır ilimizde 250 kişiye istihdam sağlayan AssissTT Burdur Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri birimi kapatılıyor. 

 

Firma, Denizli-Bozkurt depreminde, kendilerine MAKÜ tarafından tahsis edilen binanın depremde hasar görmesini ve kendilerine yeni bir yer tahsisi yapılmamasını gerekçe göstererek, çalışanlarını izne ayırmıştı.

AsissTT Burdur Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri’nin kapatılmasıyla işsizler ordusuna 250 kişi daha katılmış olacak.  250 kişinin işsiz kalmasından en az 1000 kişi olumsuz etkilenecek.

AsissTT  Burdur Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri’nin çalışanları; işyerinin açılmasında büyük emeği olan Milletvekili Bayram Özçelik başta olmak üzere, tüm milletvekillerini, siyasileri, yöneticileri ve MAKÜ yönetimini, işyerinin kapanmasını önlemek için girişimlerde bulunmaya çağırıyorlar.

Firmanın öne sürdüğü gibi işyerinin kapama gerekçesi bina bulunamaması ise, firmaya bina sağlanması için destek olunması bekleniyor.

Yıllardır ilimizde faaliyet gösteren ve 250 kişiye ekmek kapısı olan AssisTT Burdur Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi’nin faaliyetini sürdürmesi ve 250 kişinin işsiz kalmaması için, siyasilerin, yöneticilerin, sivil toplum örgütlerinin ve basının devreye girmesi isteniyor.

Denizli-Bozkurt Depreminde, hizmet verilen binanın hasar görmesinden sonra, AsissTT Burdur Çağrı Merkezi  Müşteri Hizmetlerinin çalışmaları durdurulmuş, çalışanlar izne ayrılmıştı. Firma yetkilileri yaptıkları bildirimle çalışanlarını işyerine çağırıp, “22.08.2019 tarihinden itibaren zorlayıcı sebep nedeniyle çalışanlara herhangi bir ücret ödemesi yapılamayacağı ve iş sözleşmesinin, iş sağlığı güvenliği yönetmeliğinin belirlemiş olduğu çalışma koşullarına uygun bir işyerinde faaliyete başlanana kadar faaliyetin askıya alındığı” bildirimini imza karşılığı çalışanlara tebliğ ettiler;

Bildiğiniz üzere işyerimiz 08.08.2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle ciddi hasar görmüştür.

İşyerimizde depremden nedeniyle ortaya çıkan zorlayıcı sebeplerden dolayı 09.08.2019 tarihinden beri çalışma yapılamamıştır. Söz konusu günler için 4857 sayılı iş Kanunu’nun 40. maddesine göre, çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenebileceği belirtilmektedir. Ancak işverenliğimizce bu kullanılmayarak yaşanan bu olumsuz süreçte 09.08.2019 - 21.08.2019 tarihleri arasındaki çalışılmadan geçen bu bekleme süresinin ücreti herhangi bir kesintiye uğratılmadan tam olarak hesaplanarak tarafınıza ödenecektir. 

22.08.2019 tarihinden itibaren zorlayıcı sebep nedeniyle tarafınıza herhangi bir ücret ödemesi yapılamayacağını ve iş sözleşmesinin, iş sağlığı güvenliği yönetmeliğinin belirlemiş olduğu çalışma koşullarına uygun bir işyerinde faaliyete başlanana kadar askıya alındığını bildirmek isteriz.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection