Turizme entegreli kırsal tarıma teşvikle; ücretsiz lavanta fidesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, vatandaşlara ücretsiz olarak lavanta fidesi dağıtımı yapılıyor. 

Lavanta fideleri; ‘Turizm Entegreli Tarımsal Faaliyet Projesi’ kapsamında; Salda Gölü, Yeşilova, Kayadibi, Alanköy, Akçaköy, Karakent, Burdur Gölü ve İlyas Köyü güzergahı üzerinde bulunan uygun arazilerin sahiplerine ücretsiz dağıtılıyor.

Tarımla turizmi birleştirerek yerli ve yabancı turistlerin bölgeye olan artan ilgisini karşılamak, aynı zamanda da kırsal kalkınmaya fayda sağlamak amacıyla ortaya konulan proje kapsamında ilk fideler, geçtiğimiz ilkbaharda dağıtıldı.

Fideler, bölgede bulunan hem hazine arazilerine hem de şahıslara ait olan arazilere dikilmek üzere dağıtılıyor. İlk dağıtımı ilkbaharda gerçekleştirilen lavanta fideleri, sonbaharda da dağıtılacak. Edinilen bilgiye göre, sonbaharda yapılacak olan dağıtım için, lavanta tarlası oluşturmak amacıyla alınan müracatlardan şartlara uygun olan yaklaşık 250 dekarlık arazi tespiti yapıldı.

Başvurular devam ediyor

Ücretsiz lavanta fidesi alabilmek için başvuru süreci devam ediyor. Lavanta tarlası oluşturmak ve bu teşvikten yararlanmak isteyen vatandaşlar, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilmekte. Belirlenen güzergah üzerinde, yol kenarında veya yolu gören bir konumda arazisi olan kişiler teşvikten faydalanabiliyor. Değerlendirmeye alınan başvurulardan şartlara uygun olanlara geri dönüş sağlanarak gerekli işlemler başlatılıyor.

Ocak ayından bu yana çok sayıda müracat alınan proje; köy muhtarlıklarına gönderilen resmi yazılar ve sosyal medyadan yapılan bilgilendirmelerle duyurulmuştu.

Tıbbi aromatik bitkilerden olan lavanta bitkisi, susuz koşullarda yetişebilmesi özelliğiyle bölge için oldukça uygun olmakla birlikte hem çevrenin korunmasına hem de görsel güzellik oluşturulmasına katkı sunmakta. Lavanta tarımı ayrıca, kırsal bölgede yaşayan üreticiler için de ayrı bir kazanç kapısı haline gelmiş bulunmaktadır.

Edinilen bilgiye göre, projenin sürdürülebilir olması ve üretilen lavantaların işlenmesi için şuan için alt yapı mevcut. Halihazırda Lisinia’daki ve Isparta’daki tesislerde işlenebilen lavanta bitkisi için ayrıca, ilimizde biri Yeşilova’da olmak üzere 2 ayrı tesisin açılması için de çalışmalar sürdürülüyor. Lavanta fidesi, dikimini takip eden 3 yılda ancak mahsul verebildiği için bu süre zarfında hazırlanacak olan alt yapının proje sürecinde işlevsel olabileceği düşünülüyor.

Lavanta ile kırsal kalkınma

Bölgede oluşturulmaya çalışılan turizme entegreli bir kırsal alan tarımsal faaliyeti ile kısa tedarik zincirine dahil olarak ilave istihdamlar, katma değerin bölgede yaratılması, göçün azalması, genç nüfusun bölgede tutunması ve bölgeye geri dönüşler yapılması amaçlanmakta. 

Belirtilen hedeflere ulaşabilmek için gerekli tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilerek Isparta Güneykent’ten Salda’ya, oradan da Pamukkale’ye uzanan bir güzergahta tur şirketlerinin bölgeye gelmeleri ve en az 1 gün konaklamalarının sağlanması planmaktadır. İlimizde turizmi canlandırmaya yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, tur şirketleri ile gelen misafirlerin yöremiz kültürüne göre ağırlanarak; lavanta, kekik, adaçayı, rezene ve gül hasadına katılmaları ve fotoğraf çekim alanlarında fotoğraf çekilmelerinin sağlanması, yöresel kahvaltı ve yemekleri tatmaları ve yöresel hediyelik eşyaların satılması hedeflenmekte.

Bölge için projenin hayata geçirilmesi kadar sürdürülebilir olması da oldukça önem arz etmekte. Bunun için yerel halkın projeye sahip çıkarak katılımcı olması bekleniyor. Böylece sürdürülebilirliğin sağlanması ile bölgenin kalkınmasına katkıda bulunarak, bölgenin refah düzeyinin artması sonrası ülke ekonomisine de katkı sunulmuş olacaktır.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection