BUTSO Başkanı Keyik'ten 2. öneri paketi

Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Temmuz ayında yayınlanan ilk öneri paketinin ardından, dün BUTSO’da düzenlenen toplantıda, tarım ve hayvancılık sektörleri için ikinci öneri paketi de sunuldu.

 

Temmuz ayındaki ilk toplantıda ‘Birinci Ekonomi Öneri Paketi’nde; vergi sisteminde ve kredi kullanımında yapılması gereken düzenlemeler, son yıllarda yaşanmakta olan ekonomik sıkıntıların önünü açacak önlem paketleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. Hazırlanan raporlar; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine, ilgili bakanlıklara, ilimizin millet vekillerine gönderilerek bu sorunların giderilmesi noktasında çalışmaların yapılması talep edilmişti.

BUTSO meclis salonunda yapılan basın toplantısında, BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Ağustos ayında da ilgili sektörlerdeki paydaşların görüşlerini alarak, tarım ve hayvancılık sektörü hakkındaki tespit, görüş, öneri ve tavsiyeleri içeren 2. öneri paketlerini açıkladı. Nihai olarak oluşturulan raporun, 365 oda ve borsaya gönderilmesi planlanıyor.

Başkan Yusuf Keyik, Burdur ve Batı Akdeniz Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Türkiye genelini ilgilendiren hususları değerlendirdiklerini belirtti. 

Öneri paketinde hayvancılığa ilişkin; küçükbaş hayvan çiftlikleri kurulmasının destek ve teşvik edilmesi, süt tozu üretim tesislerinin yaygınlaştırılması, süt tozu ihracatının teşvik edilmesi, hayvancılıkla ilgili pilot bölgeler oluşturulması, sperm bankalarının kurulması ve sayılarının artırılması, buzağı gün aralığının desteklenmesi, hayvancılığı geliştirme ve destekleme fonununun işler hale getirilmesi, entegre hayvancılık özendirilirken aile işletmelerinin korunması, kurdaki dalgalanmalardan kaynaklanan girdi maliyetlerinin yükselmesini önleyici tedbirlerin alınması, teşvik primlerinin verimlilikle orantılı olarak verilmesi, okullarda tarım ve hayvancılığa yönelik işlevsel ve uygulamalı dersler verilmesi ve ilgili bölüm mezunlarına teşvik edici cazip krediler verilmesi gibi konular yer aldı. Açıklanan öneri paketinde tarıma ilişkin ise; ithalatın olumsuz etkisi, lisanslı depoculuk, yerli hibrit tohum kullanımı, örnek sera uygulaması, ruhsatsız ilaç kullanımı, tarım sigortası, saha kontrolleri, müdürlüklerin müşteri temsilciliklerinin daha aktif ve işlevsel hale getirilmesi, üretici kayıt defter, kooparatifçilğin iyileştirilmesi ile bilimsel çalışmalar, eğitimler ve AR-GE çalışmaları gibi konu başlıkları yer aldı.

Toplantıya BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yoran katıldı.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik basın toplantısında, önceki akşam terörle mücadele kapsamında şehid edilen 3 askerimizin ailelerine baş sağlığı, milletimize sabır dilediğini belirtti.

Mine Kaya

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection