Terzilerin en genci; Görkem Bilgin - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Terzilerin en genci; Görkem Bilgin

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden birtanesi de terzilik. Terzi Şafak’ta çıraklık yapan Görkem Bilgin’de kentimizin en genç terzisi. Henüz 15 yaşında olan Görkem 3 yıldır yaz tatili dönemlerinde Terzi Şafak Aşkar’ın yanında çıraklık yapıyor. Genç Terzi Görkem Bilgin, 12 yaşında çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, ileride kendi dükkan açarak sürdürmeyi planlıyor. 

Terzi işleri için dükkana gelip giderken bu mesleğe merak saldığını söyleyen Genç Terzi Görkem Bilgin, Ustası Şafak Aşkar’ın yanında mesleği öğrenmeye çalışıyor.

Genç terzinin ustası Şafak Aşkar’da henüz 29 yaşında ve işini severek yapıyor. Yaklaşık 3 yıl önce KOSGEB desteğiyle açtığı terzi dükkanını ilk günkü heyecanla işletmeye devam ediyor. Kentimizin en genç terzisinin ustası olan Şafak Aşkar’ın, küçük yaştan beri terzilikle uğraşması ve işini severek yapması,unutulmaya yüz tutmuş terzilik mesleğinin devam ı içinde umuk vaad ediyor

Genç Terzi Görkem Bilgin gazetemize yaptığı açıklamada;

“Bu mesleğe merak duymamdaki en büyük neden ustamdı. Onun yanına gidip gelirken bende bu mesleği yapabilirim diye düşündüm. Terzilik konusunda ne kadar istekli oduğumu, ustamın yanında çalışmak istediğimi aileme söyledim. Onlarda olumlu karşıladılar. 3 yıldır yaz tatillerinde ustamın yanında işi öğrenmeye çalışıyorum. 

Şimdilik perde dikiyorum, ütü yapıyorum ve overlok çekebiliyorum. Zamanlada dikişide öğreneceğim. İlerideki hayalim doktor olmak. Ancak bu mesleğe de ilgim var. İlerleyen zaman ne gösterir bilmiyorum. Şimdilik kışın okuluma devam edip, yaz aylarında da ustamın yanında çalışıyorum. Bu meslekte devam etmeyi düşünüyorum. Ustamın izinden gidiyoruz. Mesleği öğrenmeye devam. İleride başarılı bir terzi olacağıma inanıyorum.”dedi.

Şafak Terzi sahibi Şafak Aşkar’da konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“Çırağım Görkem, buraya 3 yıl önce başladı. Yaz aylarında hem işi öğreniyor hem de harçlığını çıkartıyor. 3 yıl önce burada çalışmak istediğini söyleyince Görkem’in bu iş için ne kadar kararlı olduğunu gördüm. Birde terzilik kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında zaten. Artık insanlar okumaya meyilli. Bende bu işi 3 yıl önce KOSGEB desteğiyle açtım. İşlerim çok şükür iyi. Görkem’i de yanımızda yetiştiriyoruz. Gelecekte başarılı ve işini severek yapan terzi olacağına yürekten inanıyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection