Şehir 1 milyon çiçekle renkleniyor

Burdur  Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, faaliyete  geçirdiği üretim  alanında yıllık 1 milyon  200  bin  bitki  yetiştiriyor. Park  ve Bahçeler Müdürlüğü’nce serada üretilen  mevsimlik bitkiler  park, bahçe, orta kaldırım  ve şehrin muhtelif noktalarına dikiliyor. 

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince dikilen mevsimlik çiçek ve diğer bitki türleri şehri yeşillendiriyor. Burdur Belediyesi kendi serasında 1 milyon 64 bin mevsimlik çiçek, 103 bin süs bitkisi, ağaç ve ağaçcıklar yetiştiriyor.

Parklara, bahçelere ve refüjlere dikilen çiçekler ve ağaçlar kentimizi renklendiriyor. Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilen çiçeklerin park, bahçelere ve refüjlere dikimini de Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yapıyor. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Serası’nda mevsimlik çiçek olarak 1 milyon 64 bin adet hercai menekşe, aslanağzı, petunya, kadife, ateş çiçeği, süs lahanası, lale soğanı, sardunya, kasımpatı, pervane çiçeği yetiştiriliyor. Yıllık 103 bin adet çalı grupları ve ağaççıklar olarakta gül, fıstık çamı, Lübnan sediri, hanımeli, ateş dikeni, kaya sarmaşığı, lavanta, akasya, taflan, mandevilla, meleklerin borusu, kaliforniya güneşi, zakkum gibi süs bitkisi ve ağaç üretimi yapılıyor.

Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ayla Pesen gazetemize yaptığı açıklamada;

“Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki serada yıllık 1 milyon 64 bin mevsimlik çiçek, 103 bin çalı grubu, ağaç ve ağaççıklar yetiştiriyoruz. 

Yetiştirdiğimiz mevsimlik çiçeklerle, çalı gruplarıyla ve ağaççıklarla park, bahçe ve refüjleri yeşillendiriyoruz. Park ve bahçeler haricinde kamu kurumları ve camilerin ihtiyaçları içinde bitki temin ediyoruz. Bütün park, bahçe ve refüjlere dikilen mevsimlik çiçek ve diğer bitikilerin üretimini Park ve Bahçeler Müdürlüğü yapıyor. Çiçek ve ağaç dikimlerinin yanı sıra ağaç budamaları da yapıyoruz. Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Mürülüğü bünyesinde 2 ziraat mühendisi, 1 peyzaj mimarı, 1 peyzaj teknikeri, 1 inşaat teknikeri ve 84 işçi bulunmaktadır.

Yıllık olarak park, bahçe, orta kaldırım ve şehrin muhtelif noktalarına mevsimlik çiçek dikimi 948 bin 880, ağaç dikimi bin 418, çalı bitkisi dikimi ise 22 bin 911 adet.”dedi.

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection