Gezici Kütüphane TOKİ’de

Yıkılan Depremevleri Kütüphanesi’nin yerine geçici olarak hizmet veren Gezici Kütüphane, Toki konutları yanında öğrenciler, okurlar ve araştırmacıları ağırlıyor.

Gezici kütüphane, Pazartesi ve Cuma günleri 09.00-16.00 saatleri arasında Bozkurt Mahallesi Toki konutları yanında okurlara hizmet veriyor. 

Depremevleri Kütüphanesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılmasının ardından bölgedeki kütüphane gereksinimi Gezici Kütüphane ile karşılanıyor. Gezici Kütüphane, Toki projesi tamamlanarak yeni Kütüphane binası hizmete girene kadar bölgede okurlara hizmet vermeyi sürdürecek.

Gezici Kütüphane, tıpkı yerleşik kütüphaneler gibi hizmet vermekte. Buradan kütüphane üyeliği açılabilmekte, ödünç kitap alınabilmekte ve içerisindeki her türlü kütüphane hizmetinden yararlanılabilmekte. Gezici Kütüphane’den ödünç alınan kitaplar, tekrar Gezici Kütüphane’ye veya merkez kütüphanesine iade edilebiliyor.

Gezici  Kütüphaneler, yerleşik halk kütüphanelerine erişim imkanı zor olan veya mümkün olmayan vatandaşların kütüphane hizmetinden faydalanabilmeleri amacıyla kurulmaktadır. 

Gezici kütüphaneler toplumdaki okuma alışkanlığını geliştirmeyi, hasta veya engelli vatandaşlar ile toplumdaki hassas gruplara hizmet götürmeyi, okul kütüphanelerinin ve küçük ölçekli araştırma merkezlerinin hizmet kalitelerini yükseltmeyi ve kütüphanelerin toplum nezdindeki tanınırlığını yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Gezici Kütüphane’lerde her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunmaktadır. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanmıştır.

Ülkemizde ilk defa 1963 yılında gezici kütüphane hizmetleri için motorlu taşıt almak üzere bütçe tahsis edilmiş ve sonraki yıllarda minibüs ve otobüs gibi çeşitli araçlarla gezici kütüphane hizmetleri götürülmeye başlanmıştır. 

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection