SP Konya Milletvekili Karaduman; Salda sermayeye peşkeş çekilmemeli

Salda Gölü’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait Sosyal Donatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İhalesi, Yeşilova’da yaşayan 5 kişi tarafından yaklaşık bir hafta önce yargıya taşındı. 31 Temmuz’da yapılan ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptalinin talep edildiği davayla ilgili Isparta İdare Mahkemesi ara karar verdi ve beş gün içinde proje ile ihaleyle ilgili tüm belgeleri istedi.

 

Bu konular gündemde yer alırken Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman Salda Gölü Halk Plajı’nda basın açıklamasında bulundu. Buraya yapılması planlanan millet bahçesi projesinn çevreyi tahrip edeceğini söyleyen Milletvekili Karaduman bu projenin bir an önce feshedilmesini talep etti. 

Proje içeriğini kamuoyuyla paylaşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum’un kamuoyunda duyarlı vatandaşlarımızın oluşturduğu tepki üzerine bir tane bile çivi çakılmayacak dediği Salda Gölü 140 bin metrekare üzerine betonun gömüleceği ve gölün betonun gölgesine teslim edileceği bir yapılaşmayla bugün karşı karşıyayız. Bu 140 bin metrekare üzerine nereye yapılacak? Tek bir çivi dahi çakılmayacak denilen bu projeye şöyle bir dönüp baktığımızda 1 tane kıraathane binası, 1 tane sağlık birimi, 2 yönetici birimi, 2 satış, 1 oturma, 1 mutfak, 1 bulaşıkhane, 2 kafe, 2 mescit, 6 büfe, 4 soyunma odası ve yine 4 tane tuvalet ile birlikte 2 tane de foseptik çukurunun yapılacağı ve gölü adeta tahrih edecek projenin bugünlerde ihale edilmesiyle karşı karşıyayız.”bilgisi verdi.   

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman Salda Gölü Millet Bahçesi hakkında yaptığı açıklamada;

“Çevre ve doğa harikalarını muhafaza etmek üzere gayret gösteren bütün çevre dostu arkadaşlarımızı gayretleri sebebiyle takdir ve teşekkür ediyorum. 17 yıllık neoliberal politikaların insan, çevre, hayvan hakkı tanımayan anlayışının Trabzon Uzungöl’de karşımıza çıktığını, Kaz Dağları’nda yine bugünlerde yine karşımıza çetin bir şekilde çıktığını ve ülkenin dört bir tarafında çevreyi tahribata uğratan anlayışla karşı karşıya kaldığımızı bugün Salda Gölü’nde bir kere daha görmüş oluyoruz. Tabi sadece Burdur için değil ülkemiz için son derece önemli bir doğa harikası olan Salda Gölü’nü yine bu neoliberal politikayara kurban etmek üzere bir anlayışın gölü tahrip etme süreci ile karşı karşıyayız. Biz Saadet Partisi olarak yapılacak bir çalışmanın, projenin ve programın sadece insanların yararına değil mutlak surette çevrenin ve hayvanların yararına da yapılma zorunluluğunu burada bu ülkeyi yönetenlere bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Yerel bütün unsurlar göz ardı edilerek buradaki yerel yapılar ve yerel kuruluşlar ört bas edilerek yukarıdan bir oldu bittiye getirilerek Salda Gölü bir millet bahçase projesi yapılmak istenmektedir. Geçtiğimiz günlerde ihalesi noktasında karşımıza çıkan millet bahçelerinde bugün Salda Gölü üzerinde 140 bin metrekareye yapılaşmanın açılacağı bir süreçle ve heyyula bir projeyle karşı karşıyayız. Baktığı her yere rant merkezli bakan, baktığı her yere çıkar amaçlı bakan bu anlayış Salda Gölü’ndeki bu güzellikleri de ranta kurban edercesine bir gayretin ve bir çalışmanın içerisindedir. 

 Yöre halkıyla istişare edilmeli

Burada yapılmak istenen gölü korumak değil sadece belirli kesimi korumak ve seçilmiş bu insanları zenginleştirmek başka bir anlam ifade edilmemektedir. Çünkü buradaki bu proje Salda Gölü ve etrafındaki insanların ihtiyacına göre şekillenen bir proje değil, sadece belirli kesimlerin çıkarını ve ihtiyacını düşünmek üzere uygulanmaya çalışılan bir proje olduğu karşımızdadır. Burada yapılmaya çalışılan her neyse dün Trabzon’un Uzungöl’ünde uygulanan ne ise bugün burada da yapılmaya çalışılan aynıdır. Burada ticaret merkezleri oluşturmakla burada birtakım yeni yapılaşmalar açmakla gölü tahrip edip heyyula binalarla gölün etrafını kapatıp, burayı sermayeye peşkeş çekmek üzere bir projenin ihale edilmesiyle karşı karşıyayız. Bugünlerde görüldüğü üzere bugün ve yarın ihalenin firmalara sunulduğu ve netleşeceği bir noktayla yine karşı karşıyayız. 

Proje bir an önce feshedilmeli

Buradan bu vesileyle Saadet Partisi olarak bi kere daha ifade ediyoruz ki bu proje bir an önce iptal edilmeli. Burada eğer bir düzenleme yapılacaksa yörenin halkıyla yerel unsurlarla istişare edilerek gölün ihtiyaçlarına ve insanımızın ihtiyaçlarına göre bir çalışma yapılmalı ve göle, çevreye ve doğaya zarar verecek en ufak bir adımdan kaçınılmalı ve burası da neoliberal politikalara kurban edilmemelidir. Bu vesileyle biz Saadet Partisi olarak Salda Gölü’nde bu hassasiyetimiz kamuoyuyla paylaşmak ve millet bahçesi adıyla gölü tahrip etmeye çalışan bu projenin bir an önce feshedilmesi ve buranın yerel unsurlarla birlikte bir çalışma neticesinde yapılmasını temenni ediyoruz. Yine kamuoyunda bahsettiğim gibi çevre dostu Salda’yla yürütülen bütün faaliyetlerdeki her kesime de en kalbi duygularamızla teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı bir kere daha arz ediyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection