Başkan Ercengiz; Şirketlerimiz 2004’ten itibaren denetlensin

Ağustos ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, meclis gündem maddelerini başlamadan önce gündemde yer alan konularla ilgili açıklamada bulundu.

 

    Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından gündem dışı soru sormak isteyen Ak Partili Belediye Meclisi Samet Güneş’in soruları mecliste tartışmalara neden oldu. Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ise Ak Parti Belediye Mecilis Üyesi Samet Güneş’e açıklamasının basın açıklaması niteliğinde olduğunu dile getirerek bunun yerinin burası olmadığını söyledi.    

Başkan Ercengiz şirketler üzerinden aldığı huzur hakkı konusunda “Gelin 2004’ten itibaren belediye şirketleriyle ilgili ne varsa araştıralım, komisyon kuralım.” önerisinde bulundu. Toplantının devamında Başkan Ercengiz BAHTAŞ firmasının artık zarar etmediğini hatta kasasında parası olan sürdürülebilir bir şirket haline geldiğini söyledi.    

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz belediye şirketleri huzur hakkı konusunda yaptığı açıklamada;

“Şirketlerle ilgili yapılan bir açıklama var geçtiğimiz günlerde. Şirketlerle ilgili açıklamayı yaparken 8 milyon zarardan bahsedilmiş. Bunlarla ilgili rakamları talep ettim ve şöyle bir teklifim var. 2004 yılından başlamak üzere bugüne kadar şirketin bütün hesaplarının kontrol edilmesini sağlamak üzere gerek profesyonel danışmanlık gerekse meclis içerisinden oluşturacağımız bir komisyonla şirketimizin bütün hesapları denetlensin. Böyle bir teklifim var. Biz bu konuda şeffafız. Yalnız 2004 yılından başlamak üzere. Çünkü bize zarar olarak kaydedilen birçok şeyin maliyetinin önceden geldiğini biliyoruz. BAHTAŞ’ın o gün için 1 milyon 515 bin 781 bin lira tüm satıcılara ve bankalara ve bununla birlikte yaklaşık 500 bin lirada kira borcuyla 2 milyon 100 bin lirayı bulan bir borcuyla devraldık. Diğer taraftan toplam maliyetleri 5 milyon 643 bin 217 lira olarak ifade etmişler BİMTAŞ Şirketi muhasebe heyetimiz. Toplamında 7 milyonu geçen bir eksiyle devraldık. Lütfen bunlaıı da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bugün BAHTAŞ firmamız artık zarar etmeyen kasasında parası olan sürdürülebilir bir şirket haline gelmiş BİMTAŞ şirketide birimlere yapılan tadilat yenileme ve demirbaş, iş makinesi alımlarıyla toplamda 4 milyona yakın bir yatırımı da bu süre içerisinde yapmıştır. İstasyon Park, BİMTAŞ Göl Tesisleri, Susamlık Tesisleri sil baştan yenilenmiş, çatalı, bıçağına varıncaya kadar yeni yapılan Cumhuriyet Yaşam Merkezi’ndeki düğün salonuna yapılan yatırıma ve Serenlerdeki mobilya değişimine varıncaya kadar tamamaı BİMTAŞ Şirketi’nun cebinden çıkmıştır. Burada 2 tane yeminli müşavir tarafından ayrı ayrı denetlenen ve hesaplarında bir yenilmişlik, içilmişlik herhalde rastlanmadı ki  bugüne tadar talebiniz üzerine gelen Ticaret ve Sanayi bakanlığı müfettişlerinin asıl görev konusu olmadığı halde şirketin sadece genel kurullarının doğru yapılıp yapılmadığının konusu olması gerekirken bizden yüz kusura yakın klasörün dosyasının koplayıp gitmişlerdir. Bizler bu görevleri halk adına yapıyoruz. Eğer bir ihmal bir sorumsuzluk bir art niyet varsa bunnu hesabını da kim varsa gider mahkemenin karşısında verir. 2014 yılından beri biz geçmişe ait hesabın malsef bugüne kadar sorulmadığını üzülerek tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 2014 yılında suç duyurusunda bulunduğumuz BİMTAŞ ve BAHTAŞ Şirketlerinin tespit edemediğimiz kayıp varlıklarının malesef bugüne kadar karşılığını alamadık. 

Yaptığımız çalışmalarda özellikle irkete ait alanlarda yarattığımız istihdam fazlası ve artan maliyetler enedniyle el bette Burdur Belediyesi4ne ait şirketlerimis sosyal tarafını da düşündüğümüz zaman yaklaşık maliyetlerle çalışmak durumundadır. Halkımıza en temiz, en ucuz hizmeti ulaştırabilme adına elinden gelen gayreti göstermektedir. Burdur’umuz kol kola girip, Burdur’umuz için yapılacak güzel şeyler için gayret göstenmesi gerekmektedir. 

Biz marka kenti yaratırken bu kentin sağlığını, güvenirliğini, bu kentte çocuk yetiştirmenin garantisini vermek zorundayız. Bugün artan nüfsuyla artan akademik kadrosuyla eğer üniversitemiz tercih edilmek isteniyorsa bu kentin marka değerini artırmak zorundayız. Kişişsel kavgaları bir kenara bırakmak zorundayız. Bizim ölçülüp, değerlendirilğimiz yer yerel seçimlerdir. Yurttaşımız bizi değerlendirir. Biz seçim kazandık diye 5 sene halkımıza zulmetmediğimiz gibi yeniden seçim kazandığımızda da 5 sene halkın hizmetkarı olacağız. Sizlerden gelen görüş ve öneri bizler için çok önemlidir. Ben bunu değerlendirmek isterim. Görüş ve öneriler bu kentin geleceği için katkı verecekse başımızın üstünde yeri vardır. Basit kavgaları bir kenara bırakalım. Lütfen rica ediyorum yok ranttı yok çeteydi diye insanları suçlayıcı, insanların mahremine ve insanların ailesine kadar giden ifadelerden lütfen uzak duralım. Çünkü biz bu kentin ennide sonunda birbirine muhtaç insanlarıyız. İyi günde kötü günde beraber olacağız.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection