DSİ 18. Bölge’den duyuru; İçme suyu ihale sözleşmesi imzalandı

Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü’nden yayınlanan bültenle, Burdur’a Memba kalitesinde içme ve kullanma suyu teminine yönelik çalışmalarda en önemli tesislerden olan Arıtma tesisi ihalesinin Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü’nce yapılarak sözleşmesi imzalandığı kamuoyuna duyuruldu;

Bilindiği üzere, Burdur İlimize Memba kalitesinde içme ve kullanma suyu temin çalışmaları Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğümüzce yürütülüyor. Bu çalışmalar kapsamında, geçtiğimiz yıl ihale edilerek çalışmaları yapılan ve fiziki gerçekleşmesi % 90 seviyelerine gelen,‘’Burdur İçme suyu İsale hattı’’işi kapsamında Burdur İlimize, Gökpınar Kuyularından temin edilen ve yapılan terfi hatları ile yılda 9,46 hm3 içme ve kullanma suyu sağlanmaktadır. Söz konusu İş kapsamında 14 km terfi hattı, 10.000m3 depo inşaatları tamamlanmış, 5.000 m3 depo inşaatı devam etmektedir.

İçmesuyu sondaj kuyularından alınan bu su, Burdur’da mevcut içmesuyu arıtma tesisi olmadığı için direk depolara ve şebekeye verilmektedir. Su da yüksek olan tuzluluk ve sertlik parametrelerinin “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”  de kabul edilen değere düşürülmesi için Arıtma Tesisinin kısa sürede yapılarak işletmeye alınması elzem olmuştur. 

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin 28 Aralık 2018 tarihli Burdur ziyaretlerinde konu gündeme gelmiş ve Arıtma Tesisi inşaat ihalesinin bir an önce yapılması talimatı verilmiştir.

Planlama ve Proje ile ihale hazırlık çalışmaları hızla tamamlanarak  Arıtma Tesisi ihalesi yapılmış ve  DSİ 18.Bölge Müdürü Mahmut BERBER ile yüklenici firma temsilcileri arasında sözleşme imzalanmıştır.

Yaklaşık 42 Milyon Türk Lirasına malolacak ‘’Burdur Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisi’’günde 35.000 metreküp suyu arıtma kapasitesine sahip olacak ve son teknoloji ile donatılacak. 

Arıtılacak Ham su, besleme deposu, ön arıtma, membranlı sistem (UF-RO) ve reminerilizasyon ünitelerinden geçirilerek  07.03.2013 tarih ve 28580 sayılı Resmi Gazetede yer alan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” esaslarına uygun hale getirilecek, tuzluluğu giderecek ve sertlik değeri en fazla 100 mg/l CaCO3 olacak şekilde arıtılarak Burdur İlimize sağlanan içme ve kullanma suyu çok daha kaliteli hale getirilecek. Arıtma tesissimiz ayrıca, yüklenici firma tarafından bir yıl süre ile işletilecektir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection