Artan maliyet halk otobüslerine zam olarak yansıdı

Halk Otobüsleri İşletmecileri Kooparatifi tarafından iletilen talep doğrultusunda, Özel Halk Otobüslerine % 12 civarında zam yapıldı.

 

Artan maaliyetlerle istenen zam talebi, Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda görüşüldü. Fiyat tarifelerindeki artış talebi oy çokluğuyla kabul edildi. 

Belediye Meclisi’nde alınan kararın ardından Özel Halk Otobüsleri fiyatlarına yapılan zam sonrası; şehir içi indi bindi kartla 2.50 TL – kartsız 3 TL, üniversite öğrencisi kartla 2.25 TL – kartsız 2.75 TL, ilköğretim ve lise öğrencisi kartla 1.50 TL – kartsız 2 TL, Askeriye köyü, Gökçebağ, Çendik, Yaka ve Kampüs kartla 3.25 TL – kartsız 3.50 TL, Salı pazarından Necati Bey Mahallesi ve Değirmenler Mahallesi kartla 2.75 TL – kartsız 3.25 TL oldu. Yeni Sanayi-itfaiye durakları arasında uygulanan ring, talep olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. 65 yaş üzeri vatandaşlar, %40 ve üzeri engelli vatandaşlar ve engelli vatandaşa refakatçi bir kişinin ücretsiz olarak seyehat edebilme hakkı ise devam ediyor.

Belediye Meclisi’nde konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz Yapılan fiyat artışının, açıklanan enflasyon rakamlarının altında kaldığını belirterek; “Aslında enflasyonun altında ama vatandaşın ekonomik güçlüklerini de göz önünde bulundurarak halk otobüslerinden bu fedakarlığı yapmalarını isteyeceğiz.” Dedi.

Belediye Başkanı Ercengiz, toplu taşıma araçları için akaryakıt fiyatları üzerindeki vergilerin indirilmesi halinde indi-bindi ücretlerinin de 1 Lira’ya kadar inebileceğini belirtti.

Meclis toplantısında, Halk Otobüsleri İşletmecileri Kooparatifi’nden gelen talebin hakkaniyetli bir talep olduğu ve bu talebe cevap verilmesi gerektiği belirtilerek, toplu taşıma araçları ücretlerinin; nüfusa, indi-bindi oranlarına, güzergahlarına ve kat ettikleri mesafelere göre tolere edebildikleri bir rakam olması gerektiği vurgulandı. 

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection