Bucak’ın eğitimdeki acı tablosu

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, Bucak ilçesinin son yıllarda eğitimde hem nicelik hem de nitelik olarak geriye gittiğinin altını çizip, Liselere geçiş sınavı olan LGS ve Üniversiteye geçiş sınavı YKS’de geçmişteki başarıların çok gerisinde kalındığını ayrıca Bucak’ta ki MAKÜ’ye bağlı fakültelerdeki öğrenci sayısının azaldığına dikkat çekerek; 

 

“Bilindiği gibi yıllardır eğitimde ön sıralarda yer alan ilçemiz son yıllarda büyük düşüş içindedir. Öğrenci velilerinin yoğun şekilde bizlere bu konuyu dile getirmemiz için talepleri olmuştur. Sadece öğrenci velileri değil, Bucak’ta üniversite öğrencilerinin azalmasıyla ilçe ekonomisi de büyük bir darbe yaşamıştır. 2018 yılında Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda 820 öğrenci kabul ederken, bu yıl sayı %50 düşmüş ve 410 öğrenci kabul eder hale getirilmiştir. Sürekli olarak iktidar partisinin milletvekilleri Bucak’ta üniversite öğrenci sayısını 7 bin olarak telaffuz etse de bu sayı her geçen gün azalmış, hatta 1 yıldır Sayın Milletvekili Yasin Uğur her ortamda “7050 olan öğrenci sayısını 10.000’e çıkaracağız” diye ifadeler kullanmıştır, hedef koymuştur, bu hedeflediğiniz sayıyı yıllık yüzde 50 azaltarak mı ulaşmayı düşünüyorsunuz?

Şimdi çıkacaksınız öğrenci talebi olmadığından sayı düştü diyeceksiniz, yıllardır iktidarsınız belediyeyi yönetiyorsunuz sizler öğrencinin Bucak’ı tercih etmesi için cezbedici öğrenci odaklı sosyal ve kültürel ne hizmetler yaptınız da hedefi 10.000 diyorsunuz! Sayın Vekil Lütfen daha fazla milletin aklıyla alay etmeyin? Eğitime Vurulan darbeyi çıkın, 1 yıldır hedeflediğiniz 10.000 öğrenci rakamına, nasıl ulaşamadığınızı Üniversite senatosuna millete sevimli göstererek normal bir durum gibi açıklama  yaptırarak değil! Çıkın kendiniz açıklayın, milletten kaçmayın? Ayrıca bu azalma da sürekli olarak bizleri etkilemiştir. Biz artık ilçemizde üniversite öğrenci sayısının düşmesini istemiyoruz. Üniversite her ne kadar eğitim olarak öğrencilere ev sahipliği yapsa da ilçemizde eğitim sektöründe hizmet veren tüm işletme ve kişileri de etkilemiştir. Çözüm olarak da geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlarda YÖK ile işbirliği yapılarak güncel olan alanlarda bölümlerin açılması gerekmektedir “ dedi.

Başkan Safa Sönmez, ortaöğretimde yaşanan başarısızlık konusunda da velilerden şikayetler aldıklarını belirterek, “İlçemizde bulunan Adem Tolunay Fen Lisesi ile yıllardır gurur duyuyoruz. Burada eğitim gören öğrenciler her defasında üniversitelere giriş sınavlarında göğsümüzü kabartıyorlar. Fakat son yıllarda bu başarılar artık azalmış ve kitlesel değil bireysel başarılara dönmüştür. Örneğin 2014’de 58 öğrenciden 28 tanesi tıp fakültelerini kazanırken yani diğer mühendislikleri de içine katarsak mezunlarının % 50 si ve daha fazlası ilk 20 binde iken 2019 YKS de 90 öğrenciden 6 tanesi ilk yirmi binde yer almıştır. Yıllarca gurur duyduğumuz Adem Tolunay Fen Lisesi ülkemizdeki 121 Fen Lisesi başarı sıralamasında 105.sıraya kadar düşmüştür.

Burada değerli Bucaklı halkımızla şunu da paylaşmak istiyorum.

Gölhisar ilçemizde  nitelikli okul olarak Fen Lisesi nin öğrenci sayısı 120 iken Bucak ın Fen Lisesi öğrenci sayısı niye 60 dır? Gölhisar ın nüfusu Bucak’ın iki katı fazlamı dır?Bunu bilen Burdur lu ve Bucak lı vekillerimiz niye bu konuda adım atmamaktadırlar?

Ayrıca ilçemizin güzide eğitim kurumu Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi niye nitelikli okul kapsamına alınmamıştır?Her ilde 1 tane Anadolu Lisesi Proje okul kapsamına alınırken örnek olarak İlimizin bu kriterlere en uygun okullarından biri olan Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi niye ve hangi gerekçe ile alınmamıştır? Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi konusunda vekillerimiz ne yapmıştır?

Adı ile müsemma Bucak Lisesi kapatılmış, Cumhuriyet Ortaokulu kaldırılmış, Emin Gülmez Ortaokulu ortada kalmış ve en son Oğuzhan İlkokulu kaderine terkedilmiş durumdadır. Ayrıca eğitim göçü alan ilçemiz maalesef göç vermeye başlamıştır, dışardan aileler çocuklarının eğitimi için Bucak’a gelip yerleşirlerdi maalesef şuan kimse gelmez oldu ve nüfusumuzun azalmasına sebep olan faktörlerden biride bu oldu. Artık yerli halkımız bile otobüslerle çevre il ve ilçelere çocuklarını günlük göndermektedirler.” ifadelerini kullandı.

Bir an önce Bucak ilçesi için eğitim alanında radikal adımların atılması gerektiğini söyleyen Başkan Safa Sönmez, “İlimiz ve İlçemizin eğitimde başarı performansı her geçen gün düşmektedir. Eğitim şehri olan Burdur un eğitimde marka olan ilçesi Bucak sürekli kan kaybetmektedir. Örneğin LGS de 2012 de Türkiye birincisi olan Burdur 2018 de Türkiye 23. sü, 2019 da Türkiye 26. sı olmuştur. Yine 2012 de Üniversite ye giriş sınavında Türkiye birincisi olan ilimiz 2018 de 11. sıraya gerilemiştir. Tablo ortadadır. Dedi ve Eğitim deki olumsuzlukları sürekli gündemde tutarak vatandaşların, öğrenci velilerinin, eğitimcilerin bu dertlerine derman aramaya devam edeceklerini vurguladı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection